Maki śmierci w Hindukuszu

Afgańscy rolnicy cieszyli się, gdy upadał reżim talibów. "Natychmiast postanowiłem zasiać opiumowy mak. Kto mi teraz zabroni?" - mówi wieśniak Mohammed Azin spod Dżalalabadu.

Tagi

Źródło

Przegląd
Marek Karolkiewicz

Odsłony

4302
Afgańscy rolnicy cieszyli się, gdy upadał reżim talibów. "Natychmiast postanowiłem zasiać opiumowy mak. Kto mi teraz zabroni?" - mówi wieśniak Mohammed Azin spod Dżalalabadu.

Azin ma dziewięcioro dzieci biegających w łachmanach i skrawek pola, które katastrofalna susza zamieniła w skałę. Opium uprawiał także za rządów talibów. Ci islamscy fanatycy przez lata osiągali milionowe zyski z handlu narkotykami. Według szacunku Departamentu USA, w 2000 r. zebrano w Afganistanie 3656 ton opium, surowca, z którego wytwarzana jest czysta heroina, zaś opiumowe pola rozciągały się na powierzchni ponad 80 tys. hektarów. Przywódca talibów, mułła Omar, doszedł w końcu do wniosku, że uzyskiwana z zielonych makówek brunatna

opiumowa pasta jest zakazana przez religię Proroka.

W lipcu 2000 r. Omar wydał Dekret 19 zakazujący uprawy maku. Przestrzegano go bezwzględnie. Nad całym niemal krajem krążyły śmigłowce talibów, wypatrując różowych i fioletowych kwiatów maku lekarskiego. Wieśniaków, którzy nie zniszczyli swych upraw, wieszano bez sądu. Produkcja opium drastycznie spadła - do 74 ton - wielu rolników straciło jednak środki do życia. "Bez opium zarobiłem równowartość 150 dol. rocznie. Moje dzieci głodowały. Na suchej ziemi nie uda się zboże czy bawełna. Mak nie potrzebuje tyle wody, ponadto można go od razu sprzedać z wielkim zyskiem. Po opium przyjeżdżają w wielkich samochodach ludzie ze złotymi zegarkami. Nie wiem, kim są, ale mają pieniądze i płacą gotówką. Czy to handlarze z Ameryki?", zastanawia się Mohammed Azin.

Kiedy skończyły się rządy talibów, rolnicy w całym kraju zasiali opiumowy mak. Produkcję często organizują dowódcy wojskowi Sojuszu Północnego. Na kontrolowanym przez siebie skrawku Afganistanu Sojusz Północny nigdy nie zrezygnował z produkcji narkotyków. Kiedy zaś przy wsparciu Amerykanów opanował cały kraj, heroinowi baronowie, często powiązani z elitą władzy, mogli rozwinąć skrzydła.

Jeden z przemytników, imieniem Ali, zapewnia, że z transportem towaru nie ma żadnych kłopotów. Zazwyczaj opium przewożone jest w wojskowych ciężarówkach dostarczonych przez miejscowych dowódców. Także w sąsiednich krajach skorumpowani urzędnicy przymykają oczy na opiumowy szmugiel. "Ostatnio mieliśmy przerzucić 300 kg heroiny wartej 8 tys. dol. za kilogram do Tadżykistanu. Nadmuchaliśmy powietrzem skóry ubitych krów. Wiązaliśmy je po siedem czy osiem. Tak powstały cztery tratwy. Nocą przeprawiliśmy się przez rzekę Piandż. Na dwóch pierwszych tratwach płynęło 15 uzbrojonych ludzi. Ale wszystko poszło gładko. W Tadżykistanie przekupiliśmy wysokiego rangą oficera. Jego ludzie dawali nam z brzegu znaki pochodnią", opowiadał przemytnik Ali.

W niespełna rok po klęsce talibów Afganistan znów jest największym opiumowym dostawcą świata. Pochodzi stamtąd do 75% globalnej produkcji heroiny. Szacuje się, że z afgańskich pól

zebrano w tym roku 3 tys. ton opium.

Oznacza to 300 ton czystej heroiny, która zaleje rosyjskie, europejskie i amerykańskie miasta, osiągając u ulicznych dilerów cenę nawet 340 euro za gram. Prawie 90% heroiny trafiającej do krajów Unii Europejskiej pochodzi z makowych pól Afganistanu. "Afgańscy baronowie narkotykowi śmieją się z całego świata", pisze rosyjski dziennik "Prawda".

Prezydent Hamid Karzaj pod naciskiem zachodnich stolic nakazał zniszczenie upraw i zbiorów. Poza Kabulem rząd afgański ma jednak niewiele do powiedzenia. Urzędnicy rządowi obiecują rolnikom rekompensatę w wysokości 350 dol. za mak zniszczony na powierzchni jednego dżeripa (0,2 hektara). To jednak niewiele w porównaniu z czarnorynkową ceną opiumowych plonów. Wielu rolników wzięło rekompensatę, aby natychmiast przeznaczyć te pieniądze na założenie nowych pól makowych.

Rząd afgański nie ma odwagi wszcząć represji. Karzaj wie, że energiczne działania wywołają zaciekły opór ze strony lokalnych panów wojny - przywódców wojskowych i klanowych kontrolujących większość regionów kraju. Dzięki zyskom z handlu narkotykami mogą oni utrzymywać prywatne siły zbrojne, z czego nigdy nie zrezygnują, gdyż w Afganistanie ten, kto ma broń i wiernych wojowników, ma władzę. Rządowi sprzeciwiają się również wszelkimi sposobami międzynarodowi handlarze narkotyków, a przede wszystkim żyjący w nędzy wieśniacy, którzy tylko dzięki uprawie opium mogą dostać kredyt w sklepie, kupić naftę i chleb dla rodziny.

Kiedy rząd ogłosił nakaz zniszczenia zasiewów, tysiące rozjątrzonych wieśniaków z ludu Szenwari zablokowało drogi i zaatakowało kamieniami konwój 700 pojazdów z uchodźcami wracającymi z Pakistanu. Eskorta odpowiedziała ogniem. Naliczono dziesiątki zabitych i setki rannych. W prowincji Helmand gubernator nakazał kulami karabinowymi rozpędzić manifestację 2 tys. protestujących rolników. Ośmiu wieśniaków zginęło, 35 odniosło rany. W Kabulu krążą pogłoski, że wiceprezydent Afganistanu, Hadżi Abdul Kadir, który w lipcu padł ofiarą zamachu, wcale nie zginął z rąk terrorystów Al Kaidy. Morderstwo wiceprezydenta zorganizowali podobno narkotykowi baronowie z prowincji Nangarhar. Na polecenie Kadira skonfiskowano wielkie ilości opium na bazarze w Ghani Chiel. Tak naprawdę zniszczono tylko jedną piątą przejętego narkotyku. Resztę wiceprezydent nakazał sprzedać, a zyski schował do własnej kieszeni. Rozgniewani handlarze zemścili się.

Ile prawdy jest w tej opowieści, nie wiadomo. Pewne jest jednak, że dopóki afgańscy rolnicy nie otrzymają pieniędzy, sprzętu, nawozów i ziarna na zasiewy, jak długo będą wegetować w nędzy, nie skończy się opiumowy bum.

"W tym kraju mak nie jest zbrodnią, lecz koniecznością"

mówi Chaled Mustawi Unamar, funkcjonariusz UNDCP, agencji ONZ ds. walki z narkotykami. Podobnego zdania jest Amenullah, szacowny kupiec z białą brodą, bez obaw sprzedający opium na rynku w Kandaharze: "Wiemy, że narkotyki są złe, niszczą ludzi, przyprawiają ich o szaleństwo, unicestwiają całe rodziny. Jeśli ONZ i Stany Zjednoczone dadzą pieniądze i stworzą miejsca pracy, nie będziemy już robić w opium. Ale bez pieniędzy nie ma pracy, nie ma chleba". Bez stałego zatrudnienia pozostaje siedmiu na dziesięciu Afgańczyków.

Wsparcie z zagranicy napływa jednak skąpo. Z 1,8 mld dol. obiecanych na bieżący rok przez międzynarodową konferencję sponsorów w Tokio zmaterializowała się zaledwie połowa. Rządy i organizacje humanitarne twierdzą, że nie mogą dać pieniędzy, dopóki w kraju nie będzie bezpiecznie. Rząd w Kabulu odpowiada, że nie może zapewnić bezpieczeństwa, ponieważ nie ma pieniędzy nawet na pensje dla swych funkcjonariuszy. Przy tym roczne zyski z trzech hektarów opiumowych pól (18 tys. dol.) są 50 razy większe od rocznej pensji afgańskiego nauczyciela. Tak zamyka się diabelski krąg. W połowie września Unia Europejska zapowiedziała pomoc dla afgańskich rolników, aby mogli zaprzestać uprawy maku, nie podano jednak konkretnych inicjatyw ani liczb. Tymczasem eksperci UNDCP od dawna mają przygotowany projekt rozdawania rolnikom nie pieniędzy, lecz ziaren szafranu na zasiew. Jeśli jednak nie znajdą się środki na ten cel, za kilka tygodni Afgańczycy znów posieją mak. Istnieją obawy, że kiedy Stany Zjednoczone doprowadzą do wojny z Irakiem, Kabul zniknie z pola zainteresowań międzynarodowych polityków. Wtedy kotliny Hindukuszu znów staną się fioletowe od makowych kwiatów śmierci.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Armageddon (niezweryfikowany)

Maki i handel nimi powinien kontrolowac rzad.
Skoro Swiat nie chce pomoc pomoga narkotykowe pieniadze tego Swiata. Jest to rozwiazanie mniejszego zła. Kontrolujac uprawy, kontrolujac państwo i mając na to pieniądze, rząd mógłby wtedy podobnie jak Talibowie zakazać upraw, lecz z tą różnicą, że mógłby dofinansowywać rolników by w efekcie mogli uprawiać zboże. Bardziej humanitarna droga polegająca na pokazywaniu, że coś sięrobi podczas gdy w efekcie nie robi się nic to wieksze zło. Tylko że większość ludzi potrafi widzieć tylko czarno lub biało i dlatego problem Afganistanu będzie się ciągnął latami a najprawdopodobniej dziesiątkami lat.

nikt (niezweryfikowany)

Maki i handel nimi powinien kontrolowac rzad.
Skoro Swiat nie chce pomoc pomoga narkotykowe pieniadze tego Swiata. Jest to rozwiazanie mniejszego zła. Kontrolujac uprawy, kontrolujac państwo i mając na to pieniądze, rząd mógłby wtedy podobnie jak Talibowie zakazać upraw, lecz z tą różnicą, że mógłby dofinansowywać rolników by w efekcie mogli uprawiać zboże. Bardziej humanitarna droga polegająca na pokazywaniu, że coś sięrobi podczas gdy w efekcie nie robi się nic to wieksze zło. Tylko że większość ludzi potrafi widzieć tylko czarno lub biało i dlatego problem Afganistanu będzie się ciągnął latami a najprawdopodobniej dziesiątkami lat.

Zajawki z NeuroGroove
  • Tramadol
  • Tripraport

Samotny wieczór, bojowe nastawienie do odmienienia mojego zdania na temat substancji, z którą nie miałem wcześniej zbyt ekscytujących przygód.

Nigdy nie przepadałem za żadnego rodzaju opioidami. Zawsze za to przepadałem za upierdoleniem się czymkolwiek co było pod ręką. Ba, nie znoszę po prostu być trzeżwy. Przyprawia mnie to o nieciekawe myśli i brak weny.

  • Szałwia Wieszcza

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Salvią, paliłem wcześniej zarówno ekstrakt jak i liście, nie uzyskałem jednak satysfakcjonujących efektów. Tym razem się przyłożyłem, skonstruowałem wymyślny cybuch do równie wymyślnej fajki wodnej, sprawdziłem po jakim czasie palnik się wypala. Minuta, czyli w sam raz. Do dyspozycji(Thanks for dr. Zielarz) miałem 3 duże, 2 małe liście i łodygę, która podobno również zawiera Salvinorin. Pocięłem łodygę na kwałeczki, pokruszyłem liście i podzieliłem wszystko na dwie części po około 0,7g.

  • Dekstrometorfan
  • Dimenhydrynat
  • Miks

Wszystko co trzeba załatwione, spokój, nie wiedziałem co mnie czeka ponieważ to pierwszy taki mix, więc nie miałem też żadnych oczekiwań. Puste mieszkanie, 16.20-19.20 słuchanie muzy.

16.20 - 300mg DXM - 5 tabletek co 5 minut.

Doczekałem się! Współlokatorzy wyjechali do domów na święta i całe mieszkanie dla mnie! Zasiadłem wygodnie przed komputerem wypijając wcześniej kubek mocnej kawy i rozpocząłem zarzucanie.

 

18.45 - Pierwsze efekty DXM

Pierwsze efekty pojawiły się już o 18.45 i dex działał coraz mocniej. Przez chwilę nawet zacząłem się zastanawiać czy zarzucanie dzisiaj całej 900 to dobry pomysł, ale odgoniłem od siebie złe myśli i poczekałem jeszcze pół godziny.

 

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Tripraport
  • Tytoń

Set: Trip z najlepszym przyjacielem (23 lata) oczekiwany przez cały weekend, pozytywne nastawienie na kolejne doświadczenie psychodeliczne, chęć wyłączenia się z życia codziennego i przeżycia czegoś wyjątkowego. Setting: Pokój przyjaciela, obrzeża dużego miasta, miejsce sprzyjające, w domu obecni rodzice przyjaciela. Chłodna noc nadchodzącej wiosny.

Słowo wstępu

Od dłuższego czasu będąc zachwycony klimatem psychodelików, pomimo niewielkiego doświadczenia ze względu na różnorodność, ale za to licznych spotkaniach z THC, postanowiłem opisać Wam moje ostatnie przeżycie z ową substancją.

randomness