REKLAMA
Kronika Policyjna - 004: Pablo Emilio Escobar Gaviria

Pablo Emilio Escobar Gaviria (12 stycznia 1949 - 2 grudnia 1993) był szefem największej kolumbijskiej mafii i prawdopodobnie najpoważniejszym przestępcą jaki chodził po kolumbijskiej ziemi. Przewodził Cartel de Medellin - organizacji przestępczej zajmującej się produkcją i przemytem kokainy, której nazwa pochodzi od miejscowości Medellin, gdzie znajdowała się jej główna baza operacyjna.

Tagi

Źródło

Kronika Policyjna

Odsłony

4830

Pablo Emilio Escobar Gaviria (12 stycznia 1949 - 2 grudnia 1993) był szefem największej kolumbijskiej mafii i prawdopodobnie najpoważniejszym przestępcą jaki chodził po kolumbijskiej ziemi. Przewodził Cartel de Medellin - organizacji przestępczej zajmującej się produkcją i przemytem kokainy, której nazwa pochodzi od miejscowości Medellin, gdzie znajdowała się jej główna baza operacyjna.

Swoją karierę rozpoczął jako złodziej samochodów z ulic Medellin, lecz prędko awansował i zaangażował się w przemyt kolumbijskiej marihuany do USA. W późnych latach sześćdziesiątych dostrzegł swoją szansę w międzynarodowym handlu kokainą. Płacąc farmerom dwukrotnie więcej niż dostawali dotychczas, przejął kontrolę nad pobliskimi plantacjami koki. Szybko stał się też kluczową postacią w tym biznesie, który notabene przyniósł mu majątek wart trzy miliardy dolarów i sprawił, że znalazł się on na siódmym miejscu na liście najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes.

W 1981 kierowany przez Escobara Cartel de Medellin założył pierwszą kolumbijską grupę paramilitarną MAS będącą odpowiedzią kartelu na skierowane przeciw niemu porwania i działania partyzanckie.

Jednocześnie Escobar podjął się wielu działań charytatywnych na rzecz biednych – wybudował m.in. boiska do piłki nożnej, czy całą dzielnicę nazwaną Medellin sin tugurios - Medellin bez slumsów. Działania te przysporzyły mu poparcia społecznego i zapewniły miejsce w Izbie Reprezentantów z ramienia ruchu Alternativa Liberal. Jako senator został między innymi zaproszony do posiadłości premiera Hiszpanii Felipe Gonzaleza.

Za sprawą doniesień o kryminalnych powiązaniach, w 1983 Escobar został usunięty z partii. Rozkaz zgładzenia odpowiedzialnego za te oskarżenia Rodrigo Lara Bonilla, ówczesnego ministra sprawiedliwości, rozpoczął jeden z najkrwawszych okresów we współczesnej historii Kolumbii

Jego najgłośniejsze przestępstwa:

  • wysadził lecący samolot linii południowoamerykańskich Avianca. W wyniku eksplozji zginęło prawie dwieście osób
  • w kampanii prezydenckiej w 1989 roku zamordował kilku kandydatów na ten urząd, między innymi prowadzącego w sondażach Luisa Carlosa Galána.
  • chcąc ostatecznie pozbyć się szefa kolumbijskiej tajnej policji (DAS), generała Miguela Maza, zlecił wysadzenie jej siedziby. Pod gruzami poległo sześćdziesiąt osób, a setki zostały ranne, lecz choć budynek został kompletnie zniszczony, generał wyszedł z eksplozji cało.

Zastraszanie i przemoc w stosunku do rządu urzędującego prezydenta Cesara Gaviria Trujillo poskutkowały zawarciem w 1991 roku umowy, zgodnie z którą Escobar oddał się w ręce sprawiedliwości, ale nie został poddany ekstradycji. Przetrzymywany w La Catedral, więzieniu wybudowanym zgodnie z jego własnymi instrukcjami, nie przestał popełniać przestępstw, chociażby zlecając egzekucje byłych współpracowników z mafii, m.in. braci Moncada Galeano. W lipcu 1992 na wieść, że ma zostać przeniesiony do innego więzienia, spokojnie się ulotnił.

Zabójstwo braci Moncada poskutkowało uformowaniem się z członków mafii i grup paramilitarnych zespołu Los Pepes ("Perseguidos por Pablo Escobar") ścigającego Escobara. Los Pepes stosowali przeciw Kolumbijczykowi jego własne taktyki terrorystyczne: podkładali bomby w budynkach kartelu, zabijali adwokatów...

Rząd kolumbijski utworzył "Bloque de Búsqueda" grupę specjalną, której jedynym celem było ujęcie Pablo Escobara. Przy logistycznej pomocy Stanów Zjednoczonych przystąpili do rozpracowywania kręgu jego współpracowników, a także do likwidacji dowódców i płatnych zabójców. Pomimo milionów dolarów wydawanych na ochronę i niezliczonej ilości opłacanych policjantów, Escobar został namierzony podczas rozmowy telefonicznej z rodziną 2 grudnia 1993 roku i zastrzelony przez funkcjonariuszy połączonych sił rządu Kolumbii i USA. Jego ciało leży na cmentarzu Jardines Montesacro w Medellín.

Victoria Henao, którą poślubił gdy miała zaledwie 15 lat wraz z dwójką dzieci opuściła kraj, ale została zawrócona z Hiszpanii, a następnie z Niemiec. Ostatecznie najbliżsi Escobara osiedli w Buenos Aires, gdzie napotkali liczne problemy prawne. Żeby zmyć z siebie piętno nazwiska Escobar zdecydowali się na jego zmianę na Caballero.

Złośliwi mówią, że kres imperium Escobara nadszedł w samą porę, bowiem splótł się w czasie z rozpowszechnieniem się extasy, która szybko pozbawiła kokainę miana podstawowego paliwa klubowego.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

ktos (niezweryfikowany)

duzo osiągnoł w życiu nie?

holdi (niezweryfikowany)

duzo osiągnoł w życiu nie?

zzza (niezweryfikowany)

The youth needs a rush. Not Love. Not Ritual.

TowarzyszX (niezweryfikowany)

"... która szybko pozbawiła kokainę miana podstawowego paliwa klubowego. "
hmm... dosc ciekawe spojrzenie... czyzby cocaine=methylenedioxymethamphetamine? Nie wydaje mi sie... chociaz kto wie...

Prorok (niezweryfikowany)

"... która szybko pozbawiła kokainę miana podstawowego paliwa klubowego. "
hmm... dosc ciekawe spojrzenie... czyzby cocaine=methylenedioxymethamphetamine? Nie wydaje mi sie... chociaz kto wie...

Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Doświadczenie: (niezmienne od ostatniego raportu "Pamiętnik znaleziony w wannie"

Otoczenie: Ja (K) Kumpel (S) i jeszcze jeden,którego wcześniej nie znałem (Ł)

Miejsce: Blok (8 piętro), całe miasto.

Stan umysłu: kilka dni wcześniej spróbowałem ok 350mg a teraz daje na 450mg (róznica masakryczna)

12.30 Wcinamy spaghetti, ja i (s) zapodalismy po 10 tabsów


  • LSD-25

Wczoraj z Joruusem walnelismy po raz pierwszy kwacha. O kurwa, jakiego to mialo kopa :-))) Najpierw chacialo mi sie tanczyc, ale to po jakims czasie minelo. Pozniej mialem uczucie, jakby moje cialo rozpadalo sie na komorki, a potem na jeszcze mniejsze czesci. Nastepnie mialem wrazenie, ze znam wszystkie zagadki wszechswiata, ze wiem jak powstal swiat. Myslalem, ze jestem geniuszem, poznalem wszystkie tajemnice medycyny. I to bylo O.K. Gorzej zrobilo sie, kiedy zaczelismy wpieprzac paluszki. Kiedy je gryzlem, one zaczely zamieniac sie w trojwymiarowe figurki, ktorych nie moglem przelknac.

  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

Śnieżnik, Masyw Śnieżnika, Sudety, pierwszy pełny grzybny trip solo z tripsitterem, nastawienie pozytywne, przyrodnicze, połączenie z naturą, pierwsze spostrzeżenia

 

S & S – Śnieżnik, Masyw Śnieżnika, Sudety


Bohaterowie przygody:

[Narrator] lat 26, włóczykij, entuzjasta natury, kosmosu, rocka psychodelicznego i grafiki. Od ~5 lat regularny palacz marihuaniny, doświadczenia: mdma ~5 razy, amfetamina bardzo rzadko, świadome śnienie. Wpis dot. 3g suszonych magicznych grzybów Psilocibe Cubensis,

[M] – moja tripsitterka, w dniu tripa raczyła się jedynie czeską Kofolą, wodą i owocami.

  • Tramadol

Set & Setting - tyra później na chacie - dół psychiczny (max)

Dawka: krople 100mg (20 + 20 + cała reszta)

Doświadczenie: tramal (od kilku lat), dolargan dożylnie (kilka razy), inhalanty (nie pamietam ile - często), inne ciekawe rzeczy z apteki

TRAMAL - moja przygoda zaczęła się kilka lat temu z tym ciekawym i dość pozytecznym lekiem. Szybko przekroczyłem 1000 mg co zakończyło się drgawkami + psychiczną pizdą trwającą do dzisiaj

Kilka miesięcy przerwy...... i..

randomness