Kronika Policyjna - 004: Pablo Emilio Escobar Gaviria

Pablo Emilio Escobar Gaviria (12 stycznia 1949 - 2 grudnia 1993) był szefem największej kolumbijskiej mafii i prawdopodobnie najpoważniejszym przestępcą jaki chodził po kolumbijskiej ziemi. Przewodził Cartel de Medellin - organizacji przestępczej zajmującej się produkcją i przemytem kokainy, której nazwa pochodzi od miejscowości Medellin, gdzie znajdowała się jej główna baza operacyjna.

Tagi

Źródło

Kronika Policyjna

Odsłony

4894

Pablo Emilio Escobar Gaviria (12 stycznia 1949 - 2 grudnia 1993) był szefem największej kolumbijskiej mafii i prawdopodobnie najpoważniejszym przestępcą jaki chodził po kolumbijskiej ziemi. Przewodził Cartel de Medellin - organizacji przestępczej zajmującej się produkcją i przemytem kokainy, której nazwa pochodzi od miejscowości Medellin, gdzie znajdowała się jej główna baza operacyjna.

Swoją karierę rozpoczął jako złodziej samochodów z ulic Medellin, lecz prędko awansował i zaangażował się w przemyt kolumbijskiej marihuany do USA. W późnych latach sześćdziesiątych dostrzegł swoją szansę w międzynarodowym handlu kokainą. Płacąc farmerom dwukrotnie więcej niż dostawali dotychczas, przejął kontrolę nad pobliskimi plantacjami koki. Szybko stał się też kluczową postacią w tym biznesie, który notabene przyniósł mu majątek wart trzy miliardy dolarów i sprawił, że znalazł się on na siódmym miejscu na liście najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes.

W 1981 kierowany przez Escobara Cartel de Medellin założył pierwszą kolumbijską grupę paramilitarną MAS będącą odpowiedzią kartelu na skierowane przeciw niemu porwania i działania partyzanckie.

Jednocześnie Escobar podjął się wielu działań charytatywnych na rzecz biednych – wybudował m.in. boiska do piłki nożnej, czy całą dzielnicę nazwaną Medellin sin tugurios - Medellin bez slumsów. Działania te przysporzyły mu poparcia społecznego i zapewniły miejsce w Izbie Reprezentantów z ramienia ruchu Alternativa Liberal. Jako senator został między innymi zaproszony do posiadłości premiera Hiszpanii Felipe Gonzaleza.

Za sprawą doniesień o kryminalnych powiązaniach, w 1983 Escobar został usunięty z partii. Rozkaz zgładzenia odpowiedzialnego za te oskarżenia Rodrigo Lara Bonilla, ówczesnego ministra sprawiedliwości, rozpoczął jeden z najkrwawszych okresów we współczesnej historii Kolumbii

Jego najgłośniejsze przestępstwa:

  • wysadził lecący samolot linii południowoamerykańskich Avianca. W wyniku eksplozji zginęło prawie dwieście osób
  • w kampanii prezydenckiej w 1989 roku zamordował kilku kandydatów na ten urząd, między innymi prowadzącego w sondażach Luisa Carlosa Galána.
  • chcąc ostatecznie pozbyć się szefa kolumbijskiej tajnej policji (DAS), generała Miguela Maza, zlecił wysadzenie jej siedziby. Pod gruzami poległo sześćdziesiąt osób, a setki zostały ranne, lecz choć budynek został kompletnie zniszczony, generał wyszedł z eksplozji cało.

Zastraszanie i przemoc w stosunku do rządu urzędującego prezydenta Cesara Gaviria Trujillo poskutkowały zawarciem w 1991 roku umowy, zgodnie z którą Escobar oddał się w ręce sprawiedliwości, ale nie został poddany ekstradycji. Przetrzymywany w La Catedral, więzieniu wybudowanym zgodnie z jego własnymi instrukcjami, nie przestał popełniać przestępstw, chociażby zlecając egzekucje byłych współpracowników z mafii, m.in. braci Moncada Galeano. W lipcu 1992 na wieść, że ma zostać przeniesiony do innego więzienia, spokojnie się ulotnił.

Zabójstwo braci Moncada poskutkowało uformowaniem się z członków mafii i grup paramilitarnych zespołu Los Pepes ("Perseguidos por Pablo Escobar") ścigającego Escobara. Los Pepes stosowali przeciw Kolumbijczykowi jego własne taktyki terrorystyczne: podkładali bomby w budynkach kartelu, zabijali adwokatów...

Rząd kolumbijski utworzył "Bloque de Búsqueda" grupę specjalną, której jedynym celem było ujęcie Pablo Escobara. Przy logistycznej pomocy Stanów Zjednoczonych przystąpili do rozpracowywania kręgu jego współpracowników, a także do likwidacji dowódców i płatnych zabójców. Pomimo milionów dolarów wydawanych na ochronę i niezliczonej ilości opłacanych policjantów, Escobar został namierzony podczas rozmowy telefonicznej z rodziną 2 grudnia 1993 roku i zastrzelony przez funkcjonariuszy połączonych sił rządu Kolumbii i USA. Jego ciało leży na cmentarzu Jardines Montesacro w Medellín.

Victoria Henao, którą poślubił gdy miała zaledwie 15 lat wraz z dwójką dzieci opuściła kraj, ale została zawrócona z Hiszpanii, a następnie z Niemiec. Ostatecznie najbliżsi Escobara osiedli w Buenos Aires, gdzie napotkali liczne problemy prawne. Żeby zmyć z siebie piętno nazwiska Escobar zdecydowali się na jego zmianę na Caballero.

Złośliwi mówią, że kres imperium Escobara nadszedł w samą porę, bowiem splótł się w czasie z rozpowszechnieniem się extasy, która szybko pozbawiła kokainę miana podstawowego paliwa klubowego.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

ktos (niezweryfikowany)

duzo osiągnoł w życiu nie?

holdi (niezweryfikowany)

duzo osiągnoł w życiu nie?

zzza (niezweryfikowany)

The youth needs a rush. Not Love. Not Ritual.

TowarzyszX (niezweryfikowany)

"... która szybko pozbawiła kokainę miana podstawowego paliwa klubowego. "
hmm... dosc ciekawe spojrzenie... czyzby cocaine=methylenedioxymethamphetamine? Nie wydaje mi sie... chociaz kto wie...

Prorok (niezweryfikowany)

"... która szybko pozbawiła kokainę miana podstawowego paliwa klubowego. "
hmm... dosc ciekawe spojrzenie... czyzby cocaine=methylenedioxymethamphetamine? Nie wydaje mi sie... chociaz kto wie...

Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana


Substancja:

Marihuana bliżej nieokreślonego pochodzenia.Doświadczenia:


mj i hasz wiele razy, amf i meth spróbowałem, xtc, grzyby cubensis, san pedro, salvia, trochę aptecznych specyfików i ronson swojego czasu (ech, ta młodość...), CLONAZEPAM parę razy (zaznaczam, bo może mieć to wpływ na opisywane doświadczenie). Do wszystkiego podejście eksperymentalne (poza mj ofkoz:). Ostatnimi czasy przystopowałem i staram sie żyć w trzeźwości (po pewnym grzybowym bad-tripie, ale to już inna historia...)


  • Heimia salicifolia


Subst: heima

dośw: heima x 7 (już jeden tr popełniłem w chwili uniesienia)

s&s: warunki zmienne (ale ja ten sam),

sposoby, metody, postaci: palenie suszu, palenie suszu i ekstaktu, napary, wywary, fermentacje słoneczne.
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Pozytywnie nastawiona, zmęczona po nocy. Wolne mieszkanie, 3 szalone przyjaciółki (J, M, T).

Trochę o tym skąd wziął się pomysł na zażycie tej substancji:

Jako nastolatka lubiłam eksperymentować ze wszytskim - alkohol, tytoń i leki. Lubiłam przedawkowywać leki, szukałam w internecie coraz ciekawszych efektów, aż natrafiłam na Antidol. Poczytałam dużo o kodeinie, a akurat miała przyjechać moja najlepsza przyjaciółka T. Świetna okazja jako że, obie szalone to postanowiłyśmy spróbować. 

I tu przechodzimy do zakupu preparatu:

  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Nienajgorsze. Lepiej mi się tripuje z przyjacielem albo samemu, niż z wujkiem, bo przy tym ostatnim często mi się fazy "spłycają". Na szczęście szybko mnie opuścił.

Próbowaliście kiedyś wykorzystać MJ do pisania wierszy? Jeżeli nie, serdecznie polecam :) Jest także dobrą towaryszką do filozofowania. Nie wiem czemu tak duży odsetek spoleczności podchodzi do niej jak do zabawki- psychodelik jak każdy inny- też potrafi dać niezapomniane stany. Opisane poniżej doświadczenie wprawdzie nie jest jakieś tam zbyt ciekawe, ale to kwestia małej ilości spalonego kwiatostanu :) Niemniej postanowiłem się tym doświadczeniem podzielić z dwóch względów- lubię pisać reporty, a po drugie, może kogoś to skłoni do przemyśleń czy coś w tym stylu.

randomness