Popiłeś wieczorem, a rano do pracy? Weź urlop na żądanie. Pracodawca może zbadać cię alkomatem

Dziś wchodzą w życie nowe zasady badania trzeźwości w pracy. To dodatkowe uprawnienie, jakie dostają pracodawcy, choć skorzystanie z niego jest obwarowane kilkoma warunkami. Znowelizowane przepisy powinny być lampką ostrzegawczą dla tych, którzy do tej pory nie mieli problemu z tym, żeby do pracy przyjść na kacu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Bezprawnik | Maciej Bąk
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

41

Dziś wchodzą w życie nowe zasady badania trzeźwości w pracy. To dodatkowe uprawnienie, jakie dostają pracodawcy, choć skorzystanie z niego jest obwarowane kilkoma warunkami. Znowelizowane przepisy powinny być lampką ostrzegawczą dla tych, którzy do tej pory nie mieli problemu z tym, żeby do pracy przyjść na kacu.

Nowe zasady badania trzeźwości w pracy

Przygotowywanie odpowiedniej nowelizacji kodeksu pracy trwało sporo czasu. Jak sprawdziłem, pierwszy tekst o tym, że badanie trzeźwości pracownika zostanie oparte w prawie, napisałem dokładnie rok temu. Dziś możemy o tym mówić już jako o obowiązujących przepisach. Co niekoniecznie oznacza, że właśnie 21 lutego pracodawcy zaczną masowo podstawiać alkomaty pod usta swoich podwładnych. No nie, to nie będzie tak działać.

Zacznijmy od tego, że wejście w życie przepisów nie oznacza, że każdy pracodawca już dziś może przetestować na obecność alkoholu czy narkotyków każdego pracownika podejrzewanego o bycie pod wpływem. A to dlatego, że najpierw będzie on musiał wprowadzić odpowiedni zapis w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, ewentualnie przy pomocy obwieszczenia. Do tego czasu nie ma on możliwości sprawdzania trzeźwości pracownika.

Co równie istotne, nowe przepisy nie mają na celu wprowadzenia do zakładów pracy regularnej przesiewowej kontroli osób zatrudnionych przez danego pracodawcę. Nadrzędnym celem jej przeprowadzenia ma być bowiem „zapewnienie ochrony życia, zdrowia i mienia”. Oznacza to, że kontroli może spodziewać się będący w podejrzanym stanie pracownik zatrudniony na przykład do pracy na wysokościach bądź przy ciężkim sprzęcie (co nie wyklucza rzecz jasna podobnych testów przy pracy biurowej). Badanie stanu trzeźwości nie może też naruszać godności i innych dóbr osobistych pracownika. Czyli test alkomatem powinien być wykonywany w ustronnym miejscu, a nie na oczach wszystkich innych pracowników.

Przepis narzędziem prewencji

Nie spodziewam się, że pracodawcy natychmiast ochoczo ruszą się do opracowywania planów prowadzenia takich kontroli. No chyba, że problem z przychodzeniem do pracy ludzi po różnego rodzaju używkach jest u nich dostrzegalny od dawna. Raczej traktowałbym obowiązujący od dziś przepis jako straszak sam w sobie. Świadomość, że jeśli przyjdziesz do pracy mając jeszcze w sobie alkohol po wczorajszym wieczorze i na dzień dobry dostaniesz alkomat do podmuchania, może skutecznie przekonać imprezowicza do wzięcia sobie na dany dzień urlopu na żądanie. Co powinno być i tak naturalną reakcją, bo produktywność danego dnia byłaby przecież praktycznie zerowa.

Mam też nadzieję, że to narzędzie nie będzie nadużywane przez pracodawców. I że inspekcja pracy będzie reagować na sygnały nadużywania tej formy kontroli pracowników. Jak wspomniałem wcześniej, w nowelizacji nie chodzi o to by, praca – dajmy na to – w fabryce, zaczynała się od rutynowego dmuchania w alkomat. Bardziej chodzi o to, że ów alkomat powinien być w firmie i móc się przydawać w sytuacjach, miejmy nadzieję, jedynie wyjątkowych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Własny dom z pozytywnym nastrojem

Zjedzenie acodinka było po eraz kolejny decyzją spontaniczą którą zdeterminowała nuda, zadaje sobie pytanie czy już jestem uzależnionym ćpunem czy tylko osobą która lubi spędzać kreatywnie czas, jednak po zjedzeniu całej paczki trudne pytania odeszły w niepamięć, zjadłem całe świństwo o godzinie 21:00 podczas tripa towarzyszy mi astralnie znajoma którą nazwę E.

Sumienie jednak po zjedzeniu nadal przez chwilę nie dawało mi spokoju "znów ćpunie jeden zamiast narysować coś ładnego na portfolio to bawisz się w jednodniowego turystę, ty chory pojebie..."

  • 2C-E
  • Marihuana
  • Miks
  • Powoje

wielka chęć na doświadczenie psychodeliczne, pozytywny nastrój, początek lata, upał i żar lejący się z nieba, namiot a w namiocie coś około 35 stopni C.

Był piękny i gorący czerwcowy dzień, a ja od samego rana czułem, że będzie on niezwykły jako że zamierzałem zapodać niezwykłego miksa. Tak pięknej pogody szkoda było marnować na tripowanie w domu, a dzień wcześniej postanowiłem, że jeśli pogoda dopisze, to wybiore się pod namiot na  polanę pod lasem( oddaloną ok 2 km od miasta, w którym mieszkam), więc jak zaplanowałem tak też uczyniłem.

  • 2C-P
  • Pierwszy raz

Mój pokój, noc. Nie dostateczne przygotowanie psychiczne do tego co się wydarzyło.

(Całość tekstu piszę teraz pod niewielką [5mg] dawką 2C-P, nie które "rzeczy" były zbyt niemożliwe i na trzeźwo bym ich nie zrozumiał)

Wiek : 18 lat

Doświadczenie : Zioło, benzydamina,dziesiątki razy DXM, różne NBOMy, różne tryptaminy (5-meo-mipt,grzyby,lsd)

26 Sierpnia 2013 roku , tego dnia uświadomiłem sobie jak bardzo głupi byłem myśląc , że przeżyłem szczyty psychodeliki biorąc duże dawki tryptamin. Myślałem , że coś takiego jak 2C-P nawet mnie nie ruszy... Tak bardzo się myliłem...

  • Kodeina
  • Pozytywne przeżycie

Słowem wstępu: przygodę z kodeiną zaczęłam parę miesięcy temu, początkowo dwie - trzy tabletki Antidolu lub Thiocodinu na łatwiejsze zaśnięcie i żeby zlikwidować wieczorny głód. Z czasem tabletek było więcej, aż wreszcie zaczęłam robić ekstrakcję. Najpierw z 1,5 opakowania, potem z 2. Ale w sumie nie było to nic ciekawego - po prostu wychillowanie na wieczór. A wczoraj uznałam, że muszę wreszcie coś naprawdę mieć z picia tego obrzydlistwa, więc wzięłam trzy opakowania...

randomness