Erowid, internetowa encyklopedia środków psychoaktywnych wchodzi w swoją trzecią dekadę [Wywiad]

Chcesz się dowiedzieć, jaki efekt daje nowy rodzaj kwasu, lub co wyniki testów toksykologicznych powiedzą na temat danej tabletki ecstasy? Albo - co ogólnie wiadomo na temat działania, bezpieczeństwa stosowania, dawkowania i innych cech niemal każdej legalnej lub nielegalnej psychoaktywnej substancji lub rośliny? Sprawdź Erowid, najstarszą, największą i (prawdopodobnie) najbardziej kompleksową, dokładną i aktualną bazę danych na temat środków psychoaktywnych, jaką można znaleźć w Sieci. Na stronie internetowej, która będzie obchodzić swoje 20-lecie w przyszłym roku, informacje wyszukuje około 100.000 czytelników dziennie.

Tagi

Źródło

Substance.com
Douglas Capraro

Tłumaczenie

pokolenie Ł.K.

Komentarz [H]yperreala

:)

 

Cóż, Hyperreal jest raptem rok młodszy, zatem... rozumiecie?

Odsłony

1994

Chcesz się dowiedzieć, jaki efekt daje nowy rodzaj kwasu, lub co wyniki testów toksykologicznych powiedzą na temat danej tabletki ecstasy? Albo - co ogólnie wiadomo na temat działania, bezpieczeństwa stosowania, dawkowania i innych cech niemal każdej legalnej lub nielegalnej psychoaktywnej substancji lub rośliny? Sprawdź Erowid, najstarszą, największą i (prawdopodobnie) najbardziej kompleksową, dokładną i aktualną bazę danych na temat środków psychoaktywnych, jaką można znaleźć w Sieci. Na stronie internetowej, która będzie obchodzić swoje 20-lecie w przyszłym roku, informacje wyszukuje około 100.000 czytelników dziennie.

 

Wielu z nich to studenci. Niektórzy są zdeklarowanymi członkami społeczności psychonautów – poszukiwaczy odniennych stanów świadomości. Ale będąc witryną szanowaną jako miejsce gromadzenia wysoce wiarygodnych informacji o tysiącach legalnych i nielegalnych narkotyków, Erowid służy wiedzą szerokiemu spektrum konsumentów i profesjonalistoów, włączając naukowców, badaczy, lekarzy oraz, co być może najważniejsze, ratowników medycznych i innych pracowników oddziałów ratunkowych.

Strona została pierwotnie zaprojektowana w 1995 roku przez parę kończącą wówczas studia w San Francisco. Ich chroniacymi tożsamość pseudonimami na Erowidzie są Earth (mężczyzna) i Fire (kobieta). Nazwa "Erowid" to indoeuropejski konglomerat, tłumaczony w przybliżeniu jako "Mądrość Ziemi."

Strona narodziła się z pierwszych prób Fire nauki języka HTML, imponujących zasobów nieuporządkowanych informacji na temat narkotyków, jakimi dysponował Earth oraz zainteresowania środkami psychoaktywnymi, które oboje podzielali. Mimo, że początkowo zwracali się głównie do podobnych sobie "maniaków", z czasem ich baza faktów na temat narkotyków, prawa i związanych z substancjami psychoatywnymi doświadczeń osobistych ("Trip-raporty") stała się niezastąpionym źródłem informacji umożliwiających redukcję szkód coraz szerszej grupie osób eksperymentujących z narkotykami. Gdy byłem uczniem w jednej z największych szkół publicznych w Nowym Jorku, nazwę Erowid otaczała tam niemal mityczna aura poważania.

Działajac non-profit, Erowid finansowany jest w stu procentach z prywatnych darowizn - żadnych pieniędzy rządowych, żadnych reklam witamin czy przychodni z medyczną marihuaną. Strona nie ma żadnych powiązań instytucjonalnych - ani Earth, ani Fire nie posiadają zaawansowanego stopnia w biochemii lub jakiejkolwiek innej dziedzinie. W jaki zatem sposób stali się powszechnie szanowanymi ekspertami i uczynili Erowid gigantycznym repozytorium informacji o narkotykach, którym jest dzisiaj? Zapytaliśmy Fire (Earth był zajęty gdzie indziej) o tę tajemnicę.

 

Czy w tym momencie, kiedy 10 lat minęło od utworzenia strony "O nas", macie jakieś osiągnięcia, które można by w tamtym miejscu dodać?

Erowid obecnie służy informacjami o środkach psychoaktywnych ponad 16 milionom osób rocznie. Nasz projekt EcstasyData nabrał rozpędu i testuje corocznie ponad 300 otrzymanych próbek. Pracujemy ciężko, aby dotrzymać kroku ogromnej liczbie nowych środków, które są sprzedawane w postaci tabletek oznaczanych jako "ecstasy" lub "Molly", a które dostępne są w Internecie zarówno pod ich prawidłowymi nazwami chemicznymi, jak i wprowadzającymi w błąd, a także mylone z innymi nowym środkami.

Czy Wasze cele zmieniły się w ciągu dwu dekad, które upłynęły od startu strony w 1995 roku?

Tak i nie. Kiedy zaczynaliśmy, Erowid miał na celu zebranie zaawansowanych informacji na temat narkotyków stosowanych rekreacyjnie. Szybko jednak zorientowaliśmy się co do potrzeby usystematyzowania podstawowych informacji: dawkowanie, status prawny, opis efektów, czas trwania, itd. Sądzę, że z biegiem lat staliśmy się znani z obu tych rzeczy. Stworzyliśmy miejsce, które można odwiedzić by dowiedzieć się, czym jest dany środek, ale także miejsce, w którym można przeczytać o tym jak ludzie używają śrokdów pasychoaktywnych, jak głębokie ma to dla nich znaczenie i jakie konksekwencje niosą ze sobą ich różne wybory. Co obejmuje także zastosowania w kontekście duchowości lub w celach leczniczych.

A teraz wracamy do jednego z naszych pierwszych pytań, które brzmi: co ludzie, którzy brali psychodeliki lub inne środki psychoaktywne w latach sześćdziesiątych, myślą o zażywaniu narkotyków dziś? Czy żałują ich stosowania? Zmieniliby to, gdyby mogli? Jakie wskazówki mieliby dla młodych ludzi, którzy teraz podejmują decyzje dotyczące używania (lub nie) narkotyków?

W jaki sposób społeczne postrzeganie narkotyków zmieniło się od czasów, kiedy zaczynaliście?

W pewnym sensie opinia publiczna zmieniła się w bardzo małym stopniu. Wciąż nie widać końca stanu powszechnego braku zrozumienia tego, w jaki sposób środki psychoaktywne działają, jakie są związane z nimi główne zagrożenia i jakie korzyści mogą ze sobą nieść.

Jedną z największych zmian jest liczba dostępnych dziś środków psychoaktywnych. Nowe techniki wytwarzania i marketingu doprowadziły do ​​wysypu setek nowych narkotyków, z których każdy nieznacznie różni się od kolejnego. Zwiększa to złożoność zadania, jakim jest wspieranie kultury odpowiedzialnego stosowania narkotyków.

W jakim stopniu Erowid wpływa na politykę narkotykową i kulturę, a nie tylko ją odzwierciedla?

Zawsze było naszym celem to, aby pomóc ludziom w dokonywaniu lepszych wyborów poprzez zapewnienie im rzetelnych informacji na temat narkotyków. To wymaga szerokiego odwierciedlania sposobów, w jakie ludzie używają środków psychoaktywnych, aby inni mogli zobaczyć konsekwencje poszczególnych opcji, a następnie dokonywać własnych wyborów w oparciu o tak zdobytą wiedzę. Uważamy, że wywarliśmy pewien wpływ na świat, pomagając ukształtować w ludziach postawę oczekiwania dokładnych informacji oraz - w jakimś stopniu - popychając kulturę w kierunku bardziej rozważnego, popartego wiedzą stosowania środków psychoaktywnych.

Jak wyglądają relacje Erowida z prawem? Czy doświadczyliście cenzury lub innych trudności?

Myślę, że może to być nieco zaskakujące, ale mieliśmy naprawdę niewiele interakcji z organami ścigania. Nigdy nie doświadczyliśmy żadnej cenzury ani poważnego zagrożenia cenzurą. Co najbardziej nas zaskoczyło, to że kilku stróżów prawa kontaktowało się z nami chcąc współpracować w jakiś sposób przy niektórych projektach.

W jaki sposób relacje między Erowidem i środkowiskiami naukowo-badawczymi rozwijały od 1995 roku?

Wypracowaliśmy bliskie relacje z naukowcami w wielu dziedzinach. Oferujemy im pomoc w znalezieniu przedmiotów dla badań związanych z narkotykami, w promowaniu badań online, w poprawianiu i sprawdzaniu zgodności z faktami ich publikacji. Myślimy o sobie jako na pośredniku między tymi naukowcami i obszarem ich badań. Jesteśmy zaufanym źródłem informacji dla obu stron, możemy pomagać jednym komunikować się z drugimi.

W jakie konkretne badania byliście zaangażowani ostatnio?

Na początku tego roku Earth i ja byliśmy na dorocznej konferencji American College of Medical Toxicologists  [dotyczącej ziołowych produktów i ekstraktów stosowanych jako narkotyki rekreacyjne]. Odkryliśmy, że mamy wiele wspólnego z toksykologami, którzy pracują praktycznie z pacjentami lub konsultują się z ośrodkami kontroli zatruć o sprawach związanych z narkotykami. Pomagamy im poprzez dostarczanie informacji zwrotnych na temat publikacji dotyczących toksykologii, jak również dostarczając informacji pozwlających im być się na bieżąco w temacie skutków pojawiających się na rynku nowych narkotyków.

Współpracujemy także z licznymi naukowcami, którzy analizują dane, które zebraliśmy w ramach naszych raportów z doświadczeń, jak również wyniki badań z projektu EcstasyData. Jesteśmy też współautorami kilku prac ["Sposoby używania i raportowane efekty szałwii wieszczej: przegląd danych z internetu; "Nieprawidłowe doświadczenia wizualne u osób z historią użycia halucynogenów: kwestionariusz internetowy "; " Związek ketaminy z zaburzeniami działania dróg dróg moczowych "].

Ty i Earth jesteście w bardzo długo trwającym związku, prawda?

Tak, bardzo długo. Oboje dorastaliśmy w Minnesocie. Poszliśmy do tej samej szkoły w pobliżu Minneapolis i stam się zaprzyjaźniliśmy. Zaczęliśmy się spotykać po ukończeniu szkoły średniej, a następnie rozaem poslziśmy do New College na Florydzie. Zaczęliśmy z Erowidem po przeprowadzce do Kalifornii, rok po ukończeniu New College. Jesteśmy razem, zazwyczaj pracując obok siebie przy tym samym biurku, od wieków.

Oceń treść:

Average: 6 (6 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Kodeina
 • Oxazepam
 • Pozytywne przeżycie
 • Temazepam

Strych szeregowca, rodzice i starszy brat na dole. Dobry humor, trochę zestresowany.

Chodzę do pierwszej klasy liceum. Interesuję się światem. W przyszłości chciałbym reżyserować filmy fabularne. Substancje ,,psychoaktywne,, traktuję po części jako środek poszerzający moje poznanie a po części jako zwyczajną rozrywkę. Po prostu to lubię.

W zeszłym tygodniu w piątek poszedłem na przysługujący mi urlop olimpijski (przygotowuję się do rejonowego etapu olimpiady z wiedzy o filmie i komunikacji społecznej). Już gdy oddawałem wniosek o urlop wiedziałem, że chcę coś wtedy chlupnąć. Myślałem, że jak zazwyczaj w piątek walne z kumplem po 300mg kody i na tym się skończy...

 • 3-MMC
 • Mefedron
 • Tripraport

Późny niedzielny wieczór, sam w domu. Czuję spokój ducha, ale też zmęczenie, po powrocie od dziewczyny. Wziąłem u niej 150mg Pregabaliny, także mnie zmuliło (albo doszło do mnie zmęczenie po niezbyt dobrze przespanej nocy) i prawie u niej zasnąłem, ale już mi trochę lepiej po tym jak się przewietrzyłem wracając. Wczoraj i przedwczoraj również wziąłem kolegę mateusza, poniżej napiszę ile dokładnie co i jak, bo może kogoś ciekawić, a drugich już niezbyt. Kontynuując - dobry dzień, myślałem że będę miał zjazd lub że się nie obudzę zbyt wcześnie i jak zawsze kolega mnie zdziwił, bo było wszystko dobrze, spokój i radość ducha (już na trzeźwo oczywiście). Jedyne co mnie irytuje w cholerę to dekoncentracja, za nic w świecie nie mogę się skupić, jutro pewnie będę miał to ponownie, ale chce to ograniczyć najbardziej jak się da, dlatego biorę pare suplementów, ale to opisze kiedy co i jak już w tripraporcie poniżej. Dzisiaj biorę to tylko, aby napisać swój pierwszy raport, bo bardzo mnie to "kręci", wiem kiedy dać upust i jak już czuję, że coś jest nie tak, to przestaje. Przy zjazdach następnego dnia nie kusi mnie aby zapodać znowu, ale właśnie przeciwnie - wiem, że to koniec i muszę przestać na dłuższy czas. Więc na najbliższy czas nie będę spotykał się z tym kolegą. Piątek - zapodałem wtedy doustnie jakieś 300mg-350mg, nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się że było to 350mg. Trochę wtedy mi się problemów nazbierało i pomyślałem "czemu nie i tak nie mam co zrobić w aktualnej sytuacji, a dawno nic nie brałem". Następnie zrobiłem parę ważniejszych rzeczy, które wydaje mi się że trochę pomogły mi na dłuższą metę z tymi wspomnianymi problemami, których wole nie zdradzać. Sobota - ok. godziny 23 zapodałem donosowo 60mg, było wszystko czuć dobrze, nie było to tak mocne i inwazyjne jak za każdym razem (chodzi mi tu o euforie i uczucia miłości, empatii itp. ; nie lubię tego odczuwać w taki sposób, na ogół jestem osobą miłą i bardzo współczującą, co nie oznacza, że jak ktoś mi zrobi krzywdę to ja mu nadstawię drugi policzek, co to to nie ;)) wracając, czułem dobry speed, czyli to co tak uwielbiam i dość dobre, ale nie inwazyjne uczucia empatii itp. jak to jest w wyższych dawkach. Z tego co zauważyłem to przy mefedronie i jego izomerach przy niższych dawkach głównie wzrasta "uczucie szybkości", a już przy wyższych głównie euforia i empatia. Następnie 2-3h po tym jak mi zaczęło schodzić, zapodałem doustnie 240mg, poczułem wydłużenie efektu zejścia i może lekko większe pobudzenie, i tyle. Zasmuciło mnie to, ale cóż czasami tak bywa. WAGA - 80kg (wzrostu nie podaje, bo jeszcze ktos mnie namierzy, ale mega niski ani ulany nie jestem)

*Od razu chciałbym powiedzieć, że jestem na cyklu testosteronowym enanthate, 300mg/E7D, więc może to dawać lekkie różnice. Nie, nie jestem trans, przygotowywuje się do zawodów sportowych i zgadzam się, próbowanie mefedronu raz czy dwa w porównaniu do cyklu w tym wieku to całkowita głupota, i nikomu nie polecam tego robić, ale oczywiście robicie wszystko na własną kartę. No i przecież ten mój wiek to może być fikcja haha. Miłego czytania.*

22:40 - T-50m -  wziąłem ok. 1g Witaminy C.

 

*ODTĄD PISAŁEM JUŻ PO WZIĘCIU!*

 • Marihuana

Na poczatek oczywiscie wielkie joł dla wszystkich ziomkow :D heheheh ... troche jest mi glupio pisac o jaraniu ... wkoncu jestem dziewczyna no ale luz, nie jestem pierwsza ani nie ostatnia ;p

A wiec, jak zwykle co wekeend chodzimy z dziewczynami do klubu standart ... :-) Przychodze do kumpeli, i patrze a u niej siedzi druga kumpela i sie cieszy.Pytam co jest, a ta nie odzywajac sie wyciaga z torebki worek trawy.Zaczelam sie smiac i mowie: " BAKANKO!! " hehehe. Wyszlysmy z domu i zeszlysmy do piwnicy.Zjaralysmy wora i wyruszylysmy w strone baru.Wtedy sie zaczela jazda ....

 • LSD-25
 • Odrzucone TR
 • Przeżycie mistyczne

Wieczór, pozytywne nastawienie. Chęć powrotu do innego wymiaru.

Będzie to nieco dziwny tripraport, ale mam nadzieję, że dość specyficzna jego forma raczej będzie miłą odmianą od tej nudnej jak dupa codzienności.

Doświadczenie jakieś tam mam, a jak ktoś nie wie co i jak, to zachęcam do poznania poprzednich raportów.

randomness