REKLAMA
Co analiza danych z Erowida mówi nam o stosunku użytkowników innych środków do marihuany?

Marihuana jest globalnie najczęściej wybieranym narkotykiem. Wiedzą o tym turyści i przedsiębiorcy, a teraz także badacze, analizujący zasoby Erowida, internetowej encyklopedii narkotyków. Okazuje się, że konopie znakomicie współgrają praktycznie ze wszystkim.

Marihuana jest globalnie najczęściej wybieranym narkotykiem. Wiedzą o tym turyści i przedsiębiorcy, a teraz także badacze, analizujący zasoby Erowida, internetowej encyklopedii narkotyków. Grupa o nazwie Youth Project z Uniwersytetu w Amsterdamie właśnie skończyła katalogowanie wszystkich osobistych relacji zamieszczonych na stronie strony, aby uzyskać obraz tego, jak ludzie używali narkotyków w ciągu ostatniego dziesięciolecia i których środków używali jednocześnie lub równolegle. Okazuje się, że konopie znakomicie współgrają praktycznie ze wszystkim.

Zespół badawczy nie był specjalnie skoncentrowany na konopiach. Grupa zdecydowała się prześledzić użytkowanie twardszych narkotyków, eliminując ze swojej analizy ponad 10.000 opisów zażywania, w których nie brała udziału któraś z bardziej znaczących substancji. Tak więc dane pokazują nam, w jaki sposób wśród użytkowników twardszych narkotyków marihuana odgrywa rolę przystawki.

Analiza zbioru danych śledzi wzorce jednoczesnego stosowania leków w relacji do czasu - pozycja marihuany pozostaje tu niezmiennie silna, choć odnotowano oznaki jej ustępowania na niektórych polach, np. na rzecz MDMA, gdy stawało się ono coraz bardziej popularne. Od około 2011 roku ludzie biorący kokainę z dużo większym prawdopodobieństwem podbijali haj ecstasy niż konopiami indyjskimi. Psychodelik o nazwie 25I-NBOME, który pojawił się na scenie w 2010 roku, w analogiczny sposób zepchnął marihuanę na drugie miejsce wśród użytkowników amfetaminy. Niemniej jednak marihuana nadal pozostaje wysoce popularna wśród osób przyjmujących szałwię wieszczą i jedzących grzyby halucynogenne.

Analiza wyraźnie odzwierciedla wejście na rynek narkotyków projektowanych i leków na receptę. 5-MeO-DMT i 2CB, oba wyróżnione w analizie, podjęły walkę o pozycję wśród bardziej uznanych substancji. Oksykodon i fluoksetyna, znana wielu jako Prozac, również zajęły poczesne miejsce.

Wśród użytkowników amfetaminy, marihuana była najbardziej popularny dodatkiem do roku 2014, kiedy to wyprzedził ją 25I-NBOME.

Choć większość ludzi zapewne postrzega konopie jako jeden z łagodniejszych środków z dostępnego spektrum, analiza wykazuje, że towarzyszą one ludziom przenoszącym się na groźniejsze terytorium. Konopie indyjskie to nie brama do świata narkotyków (gateway drug), ale korytarz. Łącznik między różnymi doświadczeniami.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

Ilość: 1 kartonik

Doświadczenie: alkohol, amfetamina, dxm, amanita muscaria, marihuana

Wiek: 21 Waga: 76 kg

  • Benzydamina

Nazwa substancji: Benzydamini hydrochloridum :)
  • Lorazepam

Poziom doświadczenia: spore (feta, MDMA, cała masa dziwactw z apteki)

substancje: Lorafen, Tantum Rosa, feta, i jeszcze jakieś psychotropki


  • 1P-LSD
  • Tripraport

Dupy nie urywa

Zawsze wykazywałem cholerną tolerancje na wszelakie substancje (oprócz dopalaczy o których wkrótce opowiem) lecz dawka 1mg dawała mi sporo do myślenia. Po długich zastanowieniach postanowiłem jednak tego dokonać. Mój poprzedni rekord to było 500ug gdzie jako tako kontaktowałem, ba jeździłem na rowerze!

randomness