Dopalacze legalne, rok śledztwa

Poznańska prokuratura umorzyła dziś największe w Polsce śledztwo w sprawie handlu dopalaczami - legalnymi zamiennikami narkotyków.

noname

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza
Piotr Żytnicki

Odsłony

3188
>


Poznańska prokuratura umorzyła dziś największe w Polsce śledztwo w sprawie handlu dopalaczami - legalnymi zamiennikami narkotyków.

Dopalacze to pigułki, kapsułki i zioła, mogą szkodzić zdrowiu i działać jak narkotyki. W Polsce pojawiły się półtora roku temu. Część zdelegalizowano wiosną tego roku, ale w sklepach pojawiły się nowe dopalacze: o zmienionym składzie, ale podobnym działaniu.

- W starciu z dopalaczami polskie państwo jest bezradne. Nigdy ich nie dorwiemy, bo zawsze będą krok przed nami - nie kryje złości poznański prokurator Jacek Bedryj, który przez ostatni rok prowadził największe w kraju śledztwo w sprawie handlu dopalaczami.

Poznański krok dalej

A było tak. Na początku stycznia inspektorzy służby celnej i skarbówki wchodzą w całym kraju do 40 sklepów z dopalaczami. Oficjalnie szukają nieprawidłowości w dokumentach, ale wiadomo, że to tylko wytrych, by zablokować handel dopalaczami do czasu aż zostaną zakazane.

W Poznaniu kontrolerzy idą krok dalej. Po wizycie w sklepie sporządzają notatkę: "Zachodzi podejrzenie handlu środkami odurzającymi". Informacja trafia do policji, ta traktuje ją poważnie. Kryminalni błyskawicznie namierzają pod Poznaniem hurtownię firmy Dopalacze.com, z której zaopatrywane są sklepy w całej Polsce. Właśnie wyrusza kolejny transport. Policjanci zatrzymują ciężarówki i rekwirują towar. Do policyjnego magazynu trafia ponad 60 tys. dopalaczy! Mają być dowodami rzeczowymi w śledztwie - samo ich spisanie trwa blisko rok.

Biegli badają, posłowie nowelizują

Czy dopalacze zawierają zakazane w Polsce substancje? Na zlecenie policji mają to sprawdzić eksperci z poznańskiego zakładu medycyny sądowej. Za ponad 100 opinii (właśnie tyle rodzajów dopalaczy zabezpieczono) policja płaci 30 tys. zł.

Ale gdy biegli badają dopalacze, posłowie nowelizują już ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Listę zakazanych substancji psychotropowych i środków odurzających rozszerzają o kilkanaście pozycji, które są składnikami dopalaczy. Wśród nich jest słynna benzylopiperazyna (BZP), którą Rada Unii Europejskiej wpisała na listę substancji psychotropowych. Zawiera ją większość dopalaczy. - BZP może powodować drgawki, wymioty, gorączkę i utratę przytomności - mówi prokurator Bedryj.

Nowelizacja wchodzi w życie w maju. Kilka miesięcy później biegli piszą w opinii, że znaleźli BZP i kilka innych zakazanych substancji w składzie dopalaczy. Problem w tym, że gdy na początku stycznia zatrzymała je policja, wszystkie substancje były jeszcze w Polsce legalne. - A to oznacza, że nikomu nie możemy zarzucić handlu zakazanymi środkami - rozkłada ręce prokurator Bedryj.

Produkty spożywcze? A może leki?

Śledczy szukają więc innych paragrafów na dopalacze. Może sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia? Kryminalni dzwonią po poznańskich szpitalach. W szpitalu im. Raszei - sukces. Na toksykologię trafiło pięć osób po zażyciu dopalaczy. Prokurator zabezpiecza dokumentację medyczną. Ale biegli orzekają: nie da się wykazać, że to sprzedawcy sprowadzili zagrożenie dla zdrowia klientów. Bo sprzedawcy, żeby zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością, pouczają, że dopalacze nie nadają się do spożycia. Takie ostrzeżenia są też na opakowaniach: "Produkt przeznaczony do celów kolekcjonerskich". Z tego samego powodu ręce rozkłada sanepid - nie można karać za sprzedaż produktów spożywczych szkodliwych dla człowieka, jeśli sprzedawca oświadcza, że to nie są produkty spożywcze.

Jak nie żywność, to może leki? Prokurator próbuje i tu, ale bez skutku. Dopalacze nie mają działania leczniczego, więc pod przepisy farmaceutyczne ich się nie podciągnie.

- Moralnie handel dopalaczami oceniam jak najgorzej. Ale muszę kierować się prawem. I jestem bezradny - mówi prokurator Bedryj. Dzisiaj podpisze decyzję o umorzeniu śledztwa w handlu dopalaczami.

Szybciej dopisywać

Czy jest szansa, by ukrócić handel zamiennikami narkotyków? - Gdy zdelegalizujemy jedną substancję, w laboratorium zaraz powstanie druga, nieco zmodyfikowana, więc inna, ale o podobnym działaniu. W ten sposób producenci dopalaczy zawsze będą krok przed prawem. Ale można obniżyć opłacalność tego interesu. Nowe substancje do listy tych zakazanych trzeba dopisywać szybciej. Dzisiaj wymaga to nowelizacji ustawy, co zajmuje kilka miesięcy: wystarczająco dużo, by wyprzedać jeden towar i wprowadzić drugi - mówi prokurator Bedryj.

Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii: - Chcieliśmy, by lista zakazanych substancji nie była załącznikiem do ustawy, ale znajdowała się w rozporządzeniu. Prawnicy orzekli, że to niemożliwe, bo kary za posiadanie takich substancji, nawet wieloletniego więzienia, muszą być właśnie w ustawie. Wciąż się zastanawiamy, jak walczyć z dopalaczami. Trzeba zmienić prawo.

Z badań prowadzonych na zlecenie biura w 2008 r. z dopalaczami w ciągu ostatniego miesiąca miało kontakt 1,5 proc. młodzieży kończącej szkoły. Wyników tegorocznych badań jeszcze nie ma.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

B (niezweryfikowany)
<p>czyli CHUJ WAM W DUPE!!!!! jak ukrocic handel dopalaczami? ZALEGALIZOWAC najpopularniejsze uzywki. opodatkowac ganje, zezwolic na jej hodowle. gratulowalem ostatnio paru czechom ich rzadu. bo od 1 stycznia moga posiadac 15 gram marihuany, moga hodowac 5 roslin itp itd. inne podejscie, NORMALNE. to nie od dzis, juz wczesniej mogli miec na wlasny uzytek, mogli miec roslinke w domu, tak jak benjamina, bratki czy hortensje. mieszkam blisko granicy. przekraczajac granice z czechami nic nie czujesz, idac pare krokow dalej, czujesz ganje. przechodzac przez granice niby nic sie nie dzieje. ALE Z KRYMINALISTY ZAMIENIASZ SIE W PRAWEGO OBYWATELA!!!!!! idziesz do baru, kupujesz grama DOBREJ JAKOSCI ZIOLA, ZADKO SPOTYKANEGO W POLSCE. palisz, nikt nie zwraca na Ciebie uwagi. wracasz do naszej ukochanej ojczyzny, ale tutaj juz jestes postrzegany jako zwykly cpun, wyrzutek, margines spoleczenstwa. jestes KRYMINALISTA!!!!! witamy w PL.</p>
Anonim (niezweryfikowany)
<p>Dobrze powiedziane, nawet bardzo.</p>
Obywatel (niezweryfikowany)
<p>Z przedmówcami sie zgodze bo polskie prawo jest takie głupie że szkoda słów politycy chuja robią a kase nieziemską zwijają... policja do nich nic nie mam ale czasem tez przesadzają kurwa tony narkotyków znikają i niema zadnej sprawy nic ... każdy ma swoje odpały znam kilku gliniarzy i sa wporzo ... tutaj najmniejszego znaczenia nie ma to ze napiszecie ze jestescie za legalizacją bo nikt was nie wysłucha , beda robili pod siebie .. jak sie wpierdoli polityk ćpun i bd chcial cos wprowadzic nowego innego to go wypierdolą i pojdzie do pierdla za poglady .. i chuj prawo jest prawo nikt i nic&nbsp; tego nie zmieni a zwłaszcza wy</p>
e (niezweryfikowany)
<p>"W szpitalu im. Raszei - sukces. Na toksykologię trafiło pięć osób po zażyciu dopalaczy."</p>
GERO6663E (niezweryfikowany)
<p>wiec tak nie da się zmienić gruntu panowie nie zmieniając korzeni..</p> <p>lepiej zajmować się bombkami atomowymi czy kupsko jakimi filmami o końcach świata ..</p> <p>"internet" &lt;--- ze strony z kreskówkami moge przejsc na strony tak zwane "XXX" --&gt;dzieki nacisnieciu klawisza</p> <p>"tak wchodze mam 18" i jestem happy bo jako 12 latek moge ogladać nagie panie zamiast scooby doo</p> <p>moja kartoteka psychiczna jest juz zdemoralizowana!!</p> <p>byle jakie słowo używane wpisane w google z określeniem do słowa "ĆPUN NARKOMAN"</p> <p>pokazująsię dzieciom ludzi na ulicach brudnych najczęściej ze strzykawkami itp nie.. to nie fakt ze odrazu jest nie nawiść w ich oczach</p> <p>lecz..jest grubsza strona zabawy .. poszukac troche dalej .,, i zobaczymy wesolych ludzi z basenami zyjacych z kaktusami na rękach i</p> <p>oczami jak UFO z maybachem dawno na śmietniku...</p> <p>wiec plus i minus&nbsp; do "BIEDA" i "BOGACTWO"</p> <p>brakuje tu pewnego znaku "=" równość</p> <p>człowiek od zawsze stawiał na swej drodze mury</p> <p>nie widzi że walczy klur...w....a z wiatrakami ..</p> <p>natura dała nam to co dała a ludzie zniszczyli to swą krwią</p> <p>walka o ziemie to lepsze rozwiazanie zabijać innych od pokoleń za to że skóra inna czy siusiak mniejszy..</p> <p>teraz gdy nadchodzi .:"REEWOLUCJA":.to ludzie widza ile zła powstało ojojjj jak by nie istniało od początku</p> <p>hahahaha czyż adam i ewa nie czuli się źle gdy musieli zabić 1 zwierzę by zjeść trochę mięsa,czy gdy jak byli ślepcami bez grzechu&nbsp;</p> <p>nie uranili duszy biednego drzewa zrywajac z niego owoce.</p> <p>początek końca nie ujży a koniec o początku wie }:- P&gt;</p> <p>powiem wam tak,,,NARKOTYK,,,podbnym słowem bedzie&nbsp;</p> <p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ,,,AMBROZJA,,,</p> <p>Inne literki ale jedno znaczenie ...</p> <p>BOGOWIE moga ćpać bo maja kase na sądy i podatki biedni nie mogą ćpać bo na ulicy kończą</p> <p>powodzenia w przyszłości..oby mnie tam nie było</p> <p>PICE dla ludzi skim ten temat }:-D&gt;</p>
Zajawki z NeuroGroove
 • Amfetamina
 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)
 • Inne
 • Tripraport

Najpierw działka koleżanki, później różne miejsca począwszy od jakiejś melińskiej nory skończywszy na opuszczonym bunkrze.

Wszystko zaczęło się od tego, że w nocy z 12 na 13 sierpnia miał być najbardziej widoczny na terenie kraju deszcz meteorytów. Jako, że mieszkam w dużym, oświetlonym mieście, postanowiłam na jedną noc przenieść się do pewnego miasteczka, w którym mam wielu znajomych oraz chłopaka i wraz z nimi podziwiać te piękne widoki.

 • Dekstrometorfan

Doświadczenie: (niezmienne od ostatniego raportu "Pamiętnik znaleziony w wannie"

Otoczenie: Ja (K) Kumpel (S) i jeszcze jeden,którego wcześniej nie znałem (Ł)

Miejsce: Blok (8 piętro), całe miasto.

Stan umysłu: kilka dni wcześniej spróbowałem ok 350mg a teraz daje na 450mg (róznica masakryczna)

12.30 Wcinamy spaghetti, ja i (s) zapodalismy po 10 tabsów


 • Kofeina
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne

Pozytywny nastrój, jesienny wieczór, sam w swoim pokoju.

Słowem wstępu, poznawaniem działania różnorakich substancji psychoaktywnych, zainteresowałem się między 6 klasą, a pierwszą gimnazjum. Poznawaniem świata i podważaniem wszystkich jego reguł, według własnej woli, dużo wcześniej. Pierwszy dżosz wleciał koło 13 roku życia, pierwsze kaszlaki rok później, a 3 lata później, zainteresowałem się chodzeniem na praktytki z badań nad stymulantami w domach znajomych. I mimo, że wtedy wyglądało to jak najlepszy dla mnie okres, to była to zgubna droga. Nie powiem że na dno, bo w szerszej perspektywie kurewsko na szczyt (chociaż jeszcze do niego daleko).

 • Bad trip
 • LSD-25

Trip odbyłem samotnie w domu.Na wejściu towarzyszył mi lęk przed bad tripem.

 Słowem wstępu chciałbym zaznaczyć że raport piszę ponad pół roku po tripie więc pewne wątki mogą być spłycone ale postaram się go jak najlepiej odtworzyć .Aha i czas mi się zjebał po jakichś 2 godzinach więc chronologia wydarzeń jest potem bardzo na „oko”.

22/07/2017 19:00