Pogotowie ratunkowe: na skutki ustawy antydopalaczowej trzeba poczekać
- Za wcześnie na ocenę działania ustawy antydopalaczowej - mówią pracownicy pogotowia ratunkowego pytani przez PAP we środę (22 sierpnia). Przewidują, że spadek liczby zatruć substancjami psychoaktywnymi może nastąpić we wrześniu i październiku.
Kategorie
Źródło
Odsłony
93- Za wcześnie na ocenę działania ustawy antydopalaczowej - mówią pracownicy pogotowia ratunkowego pytani przez PAP we środę (22 sierpnia). Przewidują, że spadek liczby zatruć substancjami psychoaktywnymi może nastąpić we wrześniu i październiku.
- W ostatni weekend mieliśmy więcej niż zwykle zgłoszeń związanych z zatruciami różnymi substancjami" - informuje Szymon Czyżewski, kierownik dyspozytorni medycznej Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.
Pytany, czy wiąże nasilenie takich zdarzeń z "pożegnaniem z dopalaczami", odpowiada, że trudno to ocenić. Wczoraj, w pierwszy dniu obowiązywania ustawy mającej ograniczyć spożycie dopalaczy, ratownicy wrocławscy nie zanotowali mniejszej liczby zatruć.
Podobnie było w Łodzi. - Na spadek liczy zatruć można liczyć dopiero we wrześniu i październiku - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Adam Stępka. Podkreślił, że za wcześnie na ocenę działania ustawy antydopalaczowej.
- Nie dysponujemy danymi o liczbie zatruć w ostatnich dniach - przyznała Elżbieta Weinzieher z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Medycznego w Warszawie. Wyjaśniła, że najważniejsze dla ratowników jest ustalenie stanu zdrowia pacjenta. Informacje o przyczynach np. zatrucia można uzyskać dopiero z rozmowy z nim - o ile jest przytomny.
Od wtorku (21 sierpnia) obowiązują przepisy mające ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację posiadania dopalaczy.
Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy, co ma ułatwić ich aktualizację i przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy.
Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny musi sporządzić raport podsumowujący zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy muszą powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.