Czy DMT zwiększa szanse przeżycia śmierci klinicznej?

Wyobraź sobie, że ktoś z Twoich bliskich przeszedł zawał serca lub udar mózgu, leży w śpiączce po wypadku lub został porażony prądem podczas wymiany żarówki, a lekarze mówią Ci, że chcieliby mieć więcej czasu, aby móc uratować mu życie. Ten projekt jest skierowany dla tych, którzy po tym, jak przeszli przez coś podobnego, dobrze wiedzą, jak odczuwa się upływ krytycznych minut, a także do tych, którzy myślą o przyszłości i chcieliby być w lepszej sytuacji, jeśli coś podobnego przydarzy się im samym lub komuś z ich otoczenia. Wyobraź sobie teraz, że ratunek przychodzi ze strony kontrolowanego narkotyku: dimetylotryptaminy (DMT)!

Tagi

Źródło

Indiegogo

Tłumaczenie

pokolenie Ł.K.

Komentarz [H]yperreala

Video promujące kampanię poniżej:

Odsłony

2259

Wyobraź sobie, że ktoś z Twoich bliskich przeszedł zawał serca lub udar mózgu, leży w śpiączce po wypadku lub został porażony prądem podczas wymiany żarówki, a lekarze mówią Ci, że chcieliby mieć więcej czasu, aby móc uratować mu życie. Ten projekt jest skierowany dla tych, którzy po tym, jak przeszli przez coś podobnego, dobrze wiedzą, jak odczuwa się upływ krytycznych minut, a także do tych, którzy myślą o przyszłości i chcieliby być w lepszej sytuacji, jeśli coś podobnego przydarzy się im samym lub komuś z ich otoczenia. Wyobraź sobie teraz, że ratunek przychodzi ze strony kontrolowanego narkotyku: dimetylotryptaminy (DMT)!

[od tłumacza: tekst ma taką formę jaką ma, ponieważ w oryginale zachęca do finansowego wspierania opisywanego badania. Pierwotnie miałem przełożyć inny tekst, do którego ten był źródłem, ale po porównaniu obu uznałem, że w tym klarowniej wyłożone jest o co chodzi. ]

Jesteśmy grupą badaczy zajmujących się badaniami podstawowymi i klinicznymi, podążającymi linią zapoczątkowaną przez przełomowe badania kliniczne nad DMT prowadzone przez Stephena Szára. Byliśmy pośród pierwszych, którzy odłączyli się od głównego naukowego nurtu postrzegania DMT jako czynnika psychopatologicznego, proponując w zamian koncentrację na somatopsychologicznej roli tej endogennej tryptaminy, która naturalnie występuje w organizmie. Naszym głównym założeniem jest to, że DMT bierze udział w leczeniu i regeneracji komórek, przez co pomaga organizmowi przetrwać ogromny stres, jakim jest śmierć kliniczna. Nasza grupa dostarczyła już eksperymentalnego poparcia tej koncepcji w dziedzinie immunologii.

Istotą niniejszego wniosku jest to, że jedną z fizjologicznych ról endogennnego DMT jest ochrona przed stresem oksydacyjnym (niedotlenienie, brak tlenu). Śmierć kliniczna wiąże się najcięższymi postaciami niedotlenienia, stąd szybki postęp w kierunku śmierci nieodwracalnej. Okres odwracalnej śmierci klinicznej jest ograniczony przez tolerancję stresu oksydacyjnego przez mózg, którą może poprawić DMT. Jeśli nasza hipoteza odpowiada prawdzie, DMT ma potencjał przedłużenia czasu przeżycia mózgu w stanie śmierci klinicznej. Ostatecznym celem (i naszym marzeniem) jest sytuacja, w której ampułki DMT do stosowania dożylnego znajdą się w wózkach podręcznych (https://en.wikipedia.org/wiki/Crash_cart) pojazdów ratunkowych, na oddziałach intensywnej terapii i w salach operacyjnych. Pierwszy eksperymentalny krok w tym kierunku polega na wystawianiu na hipoksję (niedotlenienie) neuronowych hodowli tkankowych. Potrzebujemy Waszego wsparcia, aby rozwinąć naszą pracę w kierunku badań nad hipoksją, która są obecnie w fazie in vitro ("próbówkowej").

Ważne jest, aby pamiętać, że szukamy środków na badania podstawowe. Nie będziemy dążyć do badań na ludziach, dopóki nie zdobędziemy wsparcia w postaci podstawowych danych i nie uzyskamy niezbędnych pozwoleń. Tym niemniej, nawet pierwsze pozytywne wyniki pomogą w przeklasyfikowaniu DMT, falsyfikując status środka "nie posiadającego zastosowań medycznych"!


***

Pamiętam jak, kiedy w 1961 roku pracowałem w laboratorium Juliusa Axelroda, pewnego dnia Julie pokazał mi wyniki swojego najnowszego eksperymentu z tkankami pochodzącymi z płuc królika. Znalazł w nich enzym zdolny do syntezy DMT z jego naturalnych prekursorów. Zastanawialiśmy się odtąd co może DMT robić w płucach, oprócz bycia wysyłanym do mózgu w celu produkcji spektakularnych halucynacji? 50 lat później stwierdzono, że DMT wiąże się z receptorami sigma-1, które są obecne w wielu komórkach ciała (włączając w to płuca). Receptory te są zaangażowane w wiele funkcji bioregulacyjnych w komórkach. Dr Frecska i jego współpracownicy byli jednymi z pierwszych, którzy uznali, że DMT, być może za posrednictwem receptorów sigma-1, może pełnić ważną rolę w procesach gojenia i regeneracji po ciężkim stresie. Jego grupa zasługuje na szansę, aby - z pomocą naszego wsparcia - móc zbadać te przypuszczenia przy użyciu tradycyjnych metod naukowych.

Stephen Szara, M.D., D.Sc., emerytowany szef Wydziału Biomedycznego, NIDA

 

Dlaczego ludzkie ciało i mózg produkują DMT? Nikt tak naprawdę nie wie, ale musi on pełnić jakąś funkcję lub, co bardziej prawdopodobne, wiele funkcji. Dr Frecska i jego koledzy są w absolutnej czołówce wysiłków zmierzających do dogłębnego zrozumienia tych funkcji. Ich badania skupią się na możliwej roli DMT jako środka przeciwdziałajacemu niedotlenieniu w czasie śmierci klinicznej. Możliwe konsekwencje tych badań, jeżeli potwierdzą się ich hipotezy, są ogromne. Gorąco zachęcam do hojnego wspierania ich kampanii Indiegogo. Chodzi o próbę odpowiedzi na niektóre z najbardziej fundamentalnych pytań dotyczących ludzkiego mózgu, umysłu i ducha. Obejrzyj film i przewiń w dół, by uzyskać całkiem dobry obraz istoty ich badań i pytań, na które odpowiedzi poszukują. A potem daj tyle, ile możesz.

Jest to prawdopodobnie najważniejsze badanie DMT od czasu, gdy Rick Strassman otworzył bramy 20 lat temu!

Dennis McKenna, Ph.D. autor "The Brotherhood of the Screaming Abyss"


Dr Frecska i jego zespół prowadzą niezwykle ważne prace dotyczące DMT, jednej z najbardziej interesujących cząsteczek znanych nauce. Ich praca wykracza poza kwestię psychodelicznych efektów DMT, w kierunku badania tajemnicy jego endogennej produkcji w organizmie człowieka i potencjalnej roli w ratowaniu życia podczas kluczowych momentów w izbie przyjeć, zanim odwracalna "śmierć klinicznej" stanie się nieodwracalną śmierć ostateczną.

Cieszę się, że mam okazję wesprzeć ekscytujący projekt i mam nadzieję, że inni zrobią to samo. Niewielkie dotacje udzielane przez niewielką grupę ludzi mogą mieć wielkie znaczenie...

Graham Hancock autor "Supernatural"

 

Badanie Eda Frecska i Attili Szabo może być ważnym krokiem w przezwyciężaniu uprzedzeń opartych na słabych podstawach, pokazując, że tradycyjne święte leki mogą działać jednocześnie na wielu poziomach. Ten projekt zasługuje na uwagę i wsparcie ze strony rozległej społeczności osób, które dotknęły tajemnicy tych środków.

Wtóruję widniejącej wyżej opinii Dennisa McKenny na temat znaczenia tego projektu.

Luis Eduardo Luna, Ph.D., Dr .HC autor "Ayahuasca Visions"

 

Dr Ede Frecska i jego współpracownicy przedstawili intrygującą możliwość dotyczącą endogennej substancji , DMT , będącej takze fascynującym środkiem psychodelicznym. Brak doświadczenia nie pozwala mi wypowiedzieć się na temat prawdopodobieństwa, czy ich założenia zostaną potwierdzone, ale znając zawodową rzetelność doktora Frecska i jego dociekliwy umysł, cieszę się, mogąc wspierać ten projekt i zachęcam do tego innych.

Gabor Mate, MD autor "In the Realm of Hungry Ghosts"


Paradygmat skupiania sie na halucynogennych własciwościach DMT został przyćmiony za sprawą nowych modeli, opartych na wielopoziomowych funkcjach adaptacyjnych poszerzanych przez DMT. Badania na temat ról pełnionych przez DMT w organizmie mogą otworzyć nowe horyzonty dla zabiegów ratujących życie.

Michael Winkelman, MPH, Ph.D. współredaktor "Psychedelic Medicine"

 

Stres oksydacyjny jest przybierajacą na znaczeniu platformą wyjaśniania szerokiej gamy współczesnych chorób. Weźmy na przykład cukrzycę, otyłość, miażdżycę tętnic, chorobę zwyrodnieniową stawów, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, depresję... Jeśli zostanie udowodniony łagodzący ich wpływ efekt DMT, wówczas zrozumiemy jak ayahuasca działa jako lek na poziomie molekularnym, co leży u podstaw jej złożonych efektów terapeutycznych.

Eli Kolp, MD współpracownik "Psychedelic Medicine"


Nasz Zespół:

Dr. Ede Frecska
https://www.researchgate.net/profile/Ede_Frecska

Dr. Attila Szabo
http://www.researchgate.net/profile/Attila_Szabo4

https://www.indiegogo.com/projects/dmt-for-extending-life-when-you-need-... - adres, pod którym możecie wesprzeć kampanię.

Oceń treść:

Average: 7 (3 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

1. Małe dotacje udzielane przez mało ludzi może mieć wielkie znaczenie...

2. Wtóruję widniejącej wyżej opinii Dennisa McKenny na temat temat znaczenia tego projektu

 

pokolenie Ł.K.

Dzięki za czujność, poprawione :)

 

 

 

Zajawki z NeuroGroove
  • Szałwia Wieszcza

Panna Salvia Divinorum"varium et mutabile semper femina"Wergiliusz


  • 5-APB
  • 5-HTP
  • 6-APB
  • Przeżycie mistyczne

W domu, zmęczona, chcąca "ogarnąć się" przed przyjściem znajomych; niezadowolenie chłopaka z pomysłu na branie czegoś´.

Całą tą historie powinno zacząć się „za siedmioma górami, za siedmioma dolinami…” i opowiadać dzieciaczkom przed snem. Bajka to jednak nie jest, a i początek aż tak bajkowy nie był.

Wróciłam z chłopakiem (T) z uczelni. Byliśmy zmęczeni, zbliżało się wiele kolokwiów, a 2 ostatnie noce prawie nie spaliśmy – nauka plus do tego jakieś prochy. Nie bardzo mieliśmy siłę na cokolwiek, a wieczorem mieli przyjść do nas znajomi pograć na naszym nowym komputerze.

  • Gałka muszkatołowa

Stan, warunki etc.: Generalnie nastrój ani specjalnie zły, ani dobry. Siedzę w domu, sierpień. Lekki ból głowy. Zaciekawienie ralacjami o gałce, na które przypadkiem wpadłem na hyperreal.Doświadczenie: to było dawno i nieprawda ;) A co do gałki, lata temu zjadłem półtorej i nic, uznałem wtedy pogłoski o jej tajemniczej mocy za jakąś miejską legendę ;)


  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Obszerna polana otoczona lasem, niedaleko ścieżka i mały strumyczek. Przy końcu podróży las i bardzo spokojne lotnisko - żadne duże linie lotnicze, raczej aeroklub, czyli awionetki, szybowce i te sprawy. Nastawienie bardzo pozytywne, ekscytacja, ewentualnie delikatny niepokój pierwszym tripem każdego z nas.

Set & Setting: Obszerna polana otoczona lasem, niedaleko ścieżka i mały strumyczek. Przy końcu podróży las i bardzo spokojne lotnisko - żadne duże linie lotnicze, raczej aeroklub, czyli awionetki, szybowce i te sprawy. Nastawienie bardzo pozytywne, ekscytacja, ewentualnie delikatny niepokój pierwszym tripem każdego z nas.

 

‚Specyfikacja’: 17 lat, waga około 60kg, jakieś 180cm wzrostu.

 

Dawka: około 25mg 4-HO-MET

 

randomness