Co w trawie piszczy

Marihuana jest znana od 5000 lat. Jednak badania naukowe nad jej leczniczymi właściwościami podjęto dopiero niedawno. Od pięciu lat w Polsce posiadanie przy sobie nawet niewielkiej ilości "trawki" jest zagrożone karą więzienia.

Jest to więc jedno z nielicznych przestępstw, w których ofiara i przestępca to jedna i ta sama osoba.

Chociaż dzisiejszej młodzieży może trudno będzie w to uwierzyć, pamiętam czasy, gdy można było spokojnie palić jointy w parku na ławce. Co więcej, nawet przechodzący policjant (wówczas nazywający się milicjantem) nie zwracał uwagi na dziwny zapach. Palenie sprawiało frajdę i było pozbawione odium przestępstwa. Było co najwyżej wykroczeniem. Bo też nie czuliśmy się przestępcami. Wielu moich ówczesnych kolegów porobiło kariery, niektórzy zostali prawnikami, inni dyrektorami, reżyserami, aktorami, są nawet tacy, którzy trafili do policji.

O ile mi wiadomo, dziś z narkotykami ma problem tyko jeden z tej licznej niegdyś grupy. Reszta radzi sobie w życiu lepiej lub gorzej, ale na pewno można ich zaliczyć do grupy tzw. porządnych obywateli. Dziś prawdopodobnie figurowalibyśmy w kartotekach policyjnych.

Marihuana jest znana od 5000 lat. Jednak badania naukowe nad jej leczniczymi właściwościami podjęto dopiero niedawno. Od pięciu lat w Polsce posiadanie przy sobie nawet niewielkiej ilości "trawki" jest zagrożone karą więzienia. Dwa miliony przestępców?
Jak wynika z szacunków WHO, na całym świecie jest około 150 mln ludzi, którzy palą marihuanę. Oczywiście najwięcej na Jamajce, w USA i krajach Europy Zachodniej, ale powoli i my tutaj, nad Wisłą, doganiamy kraje zachodnie. Według danych agencji UE ds. narkotyków, wciąż jeszcze możemy się uważać za naród nieskażony trawowym szaleństwem.

W porównaniu z przodującymi pod względem używania Duńczykami (co trzeci dorosły Duńczyk miał kontakt z marihuaną), nasze niecałe 8 proc. dorosłych, którzy palili w życiu konopie, nie robi wrażenia. Jeżeli jednak pokusić się o określenie liczby bezwględnej, to okaże się, że te 8 proc. to aż 2 miliony Polaków. To naprawdę spora liczba.

Gramy w zielone

W tych 2 mln ludzi są nie tylko zakapturzone i pryszczate małolaty, umawiające się na "bakanie" pod blokiem. Są też ludzie sztuki, lekarze, adwokaci, prawdopodobnie także politycy... Emblematy z liściem marihuany można znaleźć na legalnie sprzedawanych koszulkach, breloczkach i innych gadżetach, muzycy ze sceny wprost zachwalają gandzię, jointy pojawiają się w filmach i to wcale nie tylko tych offowych, w kioskach można swobodnie kupić szklane lufki służące do palenia.

Marihuany jest wokół nas coraz więcej. No bo w końcu, komu to szkodzi? Co złego jest w wypaleniu skręta w dobrym towarzystwie? Czym to się różni od lampki (lub dwóch, no. .. góra trzech!) wina przy kolacji? Taka jest argumentacja zwolenników marihuany i jej legalizacji.

Ale czy na pewno ta roślina jest taka bezpieczna i w związku z tym powinna być powszechnie dostępna? Niestety, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Akceptacja trwa latami

Wyobraź sobie, że lądujesz na jakiejś wysepce na Pacyfiku, której mieszkańcy nie znają alkoholu. A ty ni stąd ni zowąd otwierasz tam sklep monopolowy. Tubylcy nie mieliby bladego pojęcia, jak bardzo różną moc ma butelka wódki i butelka piwa, nie mówiąc już o tym, że byliby kompletnie nieświadomi krótko- i długofalowych skutków picia alkoholu.

Spróbuj to sobie wyobrazić. Zresztą nie musisz się nawet specjalnie wysilać. Właśnie tak północnoamerykańscy Indianie poznawali alkohol. W rezultacie siedzą dziś w rezerwatach i dalej piją. W nieco podobnej sytuacji jesteśmy w Europie z marihuaną: niewiele o niej wiemy, ale - o czym świadczą dane statystyczne - na pewno ją polubiliśmy. Teraz kłopot polega na tym, żeby nie przesadzić i przed podjęciem decyzji o wpuszczeniu jej na salony nieco lepiej ją poznać.

Karać czy nie?

Od początku tego stulecia w Polsce obowiązuje restrykcyjna ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Przewiduje ona surowe kary nie tylko za handel i posiadanie, ale również za ułatwianie dostępu, a nawet namawianie do zażycia środka odurzającego. O ile karanie za handel heroiną większości ludzi wydaje się zgodne z elementarnym poczuciem sprawiedliwości, o tyle już karanie za posiadanie "działki"- nie każdemu. Zwłaszcza zaś za posiadanie działki marihuany, która jest uważana za narkotyk lekki i na pewno mniej niebezpieczny niż heroina. Argumenty przemawiające za penalizacją są z grubsza trzy: po pierwsze - ma to być bicz na handlarzy; po drugie - groźba kary ma odstraszać od eksperymentowania młodych ludzi; po trzecie - istnienie zakazu ma uwyraźniać barierę, co jest dozwolone, a co nie.

Zwolennicy legalizacji (czy chociaż depenalizacji, czyli niekaralności za posiadanie) argumentują, że tak restrykcyjne podejście do narkotyków po pierwsze - nie sprawdziło się nigdzie na świecie (spożycie nielegalnych substancji psychoaktywnych systematycznie rośnie), po drugie - jest przejawem hipokryzji rządzących tak długo, jak znacznie bardziej społecznie szkodliwe palenie papierosów i picie alkoholu jest dozwolone; i wreszcie po trzecie - jest to dziwny rodzaj przestępstwa, w którym przestępca i ofiara to jedna i ta sama osoba. Palacz marihuany, paląc, nie wyrządza bowiem krzywdy nikomu oprócz samego siebie.

Nie wdając się w szczegóły sporu, spróbujmy przyjrzeć się temu ostatniemu argumentowi - czy rzeczywiście palenie pochodnych konopi jest takie bezpieczne, jak to przedstawiają zwolennicy legalizacji?

Ki diabeł te konopie?

Marihuana to nazwa narkotyku wytwarzanego z kwiatów i liści konopi indyjskich. Może być zażywana w kilku postaciach (haszysz, jointy, olej, w ciasteczkach), jednak substancja odpowiedzialna za jej psychoaktywne działanie jest jedna - to tetrahydrokannabinol, w skrócie THC. Pod wpływem wysokiej temperatury THC uwalnia się z części roślin i przedostając się do organizmu człowieka, zmienia jego świadomość: po wypaleniu porcji konopi człowiek staje się weselszy, poprawia mu się nastrój, pojawia się uczucie błogości, któremu niekiedy towarzyszą zaburzenia percepcji, a także (choć bardzo rzadko) halucynacje.

Te właściwości sprawiają, że konopie są lubiane i stosowane przez ludzi od bardzo dawna. Przynajmniej winnych kręgach kulturowych. W tak zwanej cywilizacji Zachodu rozpowszechniły się dopiero w połowie XX wieku, wraz z rewolucją obyczajową, zapoczątkowaną na zachodnim wybrzeżu USA.

O dziwo, mimo ciągnącej się od tysiącleci za konopiami reputacji "bożego ziela", czyli lekarstwa na wszystkie choroby, rzetelne badania naukowe nad wpływem marihuany na organizm człowieka podjęto dopiero całkiem niedawno. Wyniki są jak zwykle niejednoznaczne. Z jednej strony, poznawszy nieco bliżej mechanizm działania THC, lekarze odnaleźli kilka niepokojących zależności, z drugiej zaś pojawiły się pierwsze próby wykorzystania mocy "bożego doktora"w leczeniu niektórych schorzeń i dolegliwości.

Najpierw złe wieści

Jednym z najlepiej zbadanych efektów regularnego palenia maryśki jest zwiększone ryzyko schizofrenii. John Witton i jego współpracownicy z brytyjskiego Narodowego Ośrodka Uzależnień przy londyńskim szpitalu Maudsley, przygotowując materiały dla rządu Jej Królewskiej Mości, postanowili zbadać dostępne źródła na temat związków między paleniem marihuany i schizofrenią a trwałą psychozą. Dotarli do wyników pięciu badań z różnych stron świata, z których wynikało, że istnieje korelacja między zażywaniem marihuany a zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na schizofrenię. Np. konkluzja pracy holenderskich lekarzy była następująca: palenie pochodnych konopi w umiarkowanym stopniu zwiększa ryzyko objawów psychotycznych u młodych ludzi, natomiast zdecydowanie zwiększa ryzyko schizofrenii u tych, którzy już wcześniej przejawiali skłonności do zaburzeń psychicznych.

Jako że mechanizm schizofrenii - choroby psychicznej, której towarzyszą halucynacje i rozdwojenie jaźni - wciąż jest jeszcze słabo znany, trudno dokładniej określić charakter zależności między używaniem konopi a epizodami schizofrenii. Ustalono, że THC zmniejsza wydzielanie dopaminy (tzw. hormonu szczęścia) w mózgu, a skądinąd wiadomo, że poziom dopaminy może mieć wpływ na ataki schizofrenii.

Lekarze podejrzewają więc, ale to tylko hipoteza, że mechanizm może być właśnie taki. Być może zaś po prostu halucynacje wywołane marihuaną w jakiś sposób prowokują mózg do dalszego fantazjowania na jawie. Chociaż mechanizm jest nieznany, zależności statystyczne są niepokojące. Z badań wynika, że zażywanie THC dwukrotnie zwiększa ryzyko schizofrenii. Jak szacują badacze z Maudsley Hospital, mniej więcej 8 proc. wszystkich schizofreników w Wielkiej Brytanii może "zawdzięczać" rozwój swojej choroby właśnie eksperymentom z marihuaną.

Smażone raki

Palenie jointów, podobnie jak zwykłych papierosów z tytoniu, może spowodować raka układu oddechowego. Tym bardziej że, jak wyliczyli uczeni, substancje smoliste dymu z konopi zawierają o połowę więcej związków rakotwórczych niż te wdychane z papierosa. Szacuje się, że wypalenie trzech jointów dziennie powoduje w płucach takie samo spustoszenie, jak wypalenie paczki papierosów.

Paliłeś? Nie jedź!

Potencjalne rakotwórcze właściwości raczej nie zniechęcą okazjonalnych palaczy. Każdy z nich zawsze może sobie pomyśleć, że skoro pali raz na tydzień czy na miesiąc, rak mu nie grozi. Zdecydowanie bardziej niebezpieczny jest wpływ marihuany na sprawność psychomotoryczną kierowców. Wykazały to liczne eksperymenty. Pod wpływem konopi kierowcy reagowali wolniej, mieli kłopoty z prawidłową oceną sytuacji. Takie upośledzające działanie utrzymywało się około godziny po zażyciu dawki stosowanej w eksperymencie. Już jednak u lotników niekorzystne skutki marihuany utrzymywały się nawet 24 godziny po wypaleniu jointa. Wielokrotnie próbowano też zbadać, jak wyglądają statystyki wypadków po konopiach, trudno było jednak dojść do wiążących wniosków, ponieważ uczestnicy wypadków, u których wykrywano we krwi ślady marihuany, zazwyczaj mieli też w niej sporo alkoholu.

Ale mimo to, liczby robią wrażenie. Jedno z badań wykazało obecność THC we krwi u co 10. uczestnika wypadku drogowego, a w Kalifornii nawet u 37 proc. ofiar. Dlatego nigdy nie siadaj za kółkiem, jeśli coś wypalisz. Choćby ci się wydawało, że jesteś już w pełni sprawny - jedź taksówką lub idź pieszo.

A jednak leczy?

Środek znany od wieków jako silne zioło leżał odłogiem przez wiele lat. Dopiero w latach 90. coś drgnęło i zaczęto się poważniej przyglądać możliwościom leczniczym THC. Mówi prof. Leslie Iversen, farmakolog z Oxford University, autor książki "Science of Marihuana": "Mniej więcej 10 lat temu zaczęliśmy szukać wpływu THC na funkcjonowanie mózgu. W tym czasie udało się odkryć wiele interesujących medycznych zastosowań THC". Oczywiście niekoniecznie w postaci kręconych domowym sposobem jointów, w których nie sposób określić dawkowania.

Między innymi prowadzi się próby wykorzystania konopi w leczeniu bólu przy zaawansowanej chorobie nowotworowej i przy stwardnieniu rozsianym. Szczególne nadzieje budzi działanie THC w skojarzeniu z opioidami, czyli np. z morfiną, której działanie przeciwbólowe potęguje. Znane są też obiecujące próby zastosowania THC jako samodzielnego środka znieczulającego. Nie jest wprawdzie tak silny jak morfina, ale ma tę zaletę, że nie powoduje nudności, nie upośledza układu oddechowego i nie wywołuje nietolerancji.

Przeciwwymiotne działanie THC można też wykorzystać w łagodzeniu skutków ubocznych chemioterapii - badania kliniczne dowiodły, że konopie pomagają tym pacjentom, u których inne środki przeciwwymiotne nie skutkowały. Kolejnym polem zastosowania konopi może być w przyszłości okulistyka. Marihuana obniża ciśnienie w gałce ocznej, a zbyt wysoki jego poziom bardzo często powoduje jaskrę, która nierzadko prowadzi do ślepoty.

Środki na bazie THC próbuje się także wykorzystywać w leczeniu chorych na AIDS. THC pobudza bowiem apetyt, który u osób wyniszczonych towarzyszącymi AIDS chorobami oportunistycznymi jest bardzo mizerny. Dzięki więc marihuanie odżywiają się lepiej, przy okazji poprawia im się nastrój, a zatem i komfort życia. Wielkie nadzieje budzą też możliwości związane z układem endokannabinowym. Nasz organizm potrafi bowiem wytwarzać substancje podobne do THC. Ostatnio udało się odkryć, że te naturalne kannabinole i ich receptory regulują wiele procesów, między innymi wpływ alkoholu na mózg. Być może więc dzięki nim uda się stworzyć lekarstwo, które pomoże leczyć ludzi uzależnionych. Pojawiają się też nadzieje, że dokładniejsze poznanie układu endokannabinowego pozwoli w przyszłości opracować środki wspomagające. .. leczenie otyłości.

Palić czy nie?

Nie daj się jednak zwieść powyższym pozytywnym informacjom. To, że trwają próby wykorzystania konopi w lecznictwie, nie oznacza wcale, że palenie jest zdrowe. To jak z olejem rycynowym. Jako lek pomaga, ale przyjmowany codziennie lub okazjonalnie, raczej szkodzi niż pomaga. Wracając do zasadniczego pytania postawionego parę wierszy wyżej - oczywiście, póki jest to zabronione prawem, nie palić. Nie można namawiać do palenia. Za namawianie grozi kilka lat odsiadki.

Ale jak to napisał jeden z brytyjskich dzienników: ". .. legalizacja marihuany nie jest kwestią odpowiedzi na pytanie CZY, tylko KIEDY". Gdy już to się stanie i będziesz mógł sobie zapalić bez lęku przed policją, wtedy przypomnij sobie wszystkie za i przeciw, i wybierz sam.

Naga prawda

Wokół marihuany narosło wiele mitów. Pora je obalić i oprzeć się na samych faktach. Poznaj prawdę i zdecyduj sam, co o tym sądzić.

Konopie są złe, bo:

  • Prowadza nieuchronnie do sięgnięcia po silniejsze narkotyki. Nieprawda! Jak dowodzą badania na zwierzętach, zażywanie konopi nie wywołuje zwiększonego "apetytu" na inne substancje psychoaktywne. Wprawdzie twierdzenie, że marihuana jest pierwszym krokiem do twardych narkotyków może robić wrażenie na rodzicach nastolatków, jednak nie ma żadnych przekonujących dowodów na taka zależność.
  • Palacze marihuany są leniwi i rozmemłani. Nieprawda! Badania przeprowadzone przez amerykański National Institute of Drug Abuse na grupie 100 osób regularnie i od dawna palących konopie wykazały, że jedynie trzy z nich zgłaszały braki motywacji w ciągu 3 do 8 lat palenia.
  • Palenie marihuany zwiększa przestępczość. Nieprawda! "Wzrost przestępczości spowodowany paleniem marihuany to mit" - twierdzi prof. Iversen, farmakolog z Oxfrod University. Jointy są stosunkowo tanie i nie wywołują głodu narkotycznego, więc palacze nie muszą zdobywać gotówki na wszelki możliwy sposób. Oczywiście, statystycznie zwiększa, bo ich posiadanie jest przestępstwem, ale nie licząc tego, ma niewielki wpływ na przestępczość.
  • Jeśli wypalisz za dużo marihuany, możesz umrzeć. Nieprawda! Nauce nie są znane przypadki zgonów spowodowanych przedawkowaniem marihuany. Groźne może być natomiast prowadzenie samochodu po wypaleniu jointa i wszelkie inne zajęcia wymagające koncentracji.
  • Marihuana powoduje agresję u palaczy. Nieprawda! Wręcz przeciwnie, raczej uspokaja i spowalnia. Nie mówiąc już o tym, że w większości przypadków rozśmiesza. W końcu nie bez przyczyny był to narkotyk spopularyzowany przez pokojowo nastawionych hippisów.

Konopie są dobre, bo:

  • Zupełnie nie szkodzą. Nieprawda! Dym z palonych konopi jest bardziej rakotwórczy niż dym z papierosów. A u osób ze skłonnościami do chorób kardiologicznych może wywoływać zaburzenia rytmu serca. Jak dowiedli holenderscy uczeni, palenie "trawy" zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii, zwłaszcza u ludzi ze skłonnościami, u których przyspiesza wybuch tej choroby.
  • Marihuana nie uzależnia. Nieprawda! Uzależnienie od marihuany jest możliwe i stosunkowo często spotykane. W badaniach wyszło na jaw, że u ludzi palących "maryśkę" regularnie, przez pierwsze 24 godziny po odstawieniu THC występuje spadek nastroju, zmniejszenie apetytu oraz zwiększona pobudliwość. Podwyższone napięcie mięśniowe utrzymywało się nawet do 28 dni. Szacunki z badań przeprowadzonych w USA w latach 70. mówią, że około 10 proc. palaczy uzależnią się od ziela.
  • Ponieważ mamy w mózgu specjalne receptory, do których przyłącza się tylko i wyłącznie THC, znaczy to, że palenie jest zgodne z naturą. Nieprawda! Idąc tym tropem, można by powiedzieć, że heroinę też powinniśmy brać, bo przecież ona również ma takie specjalne, zarezerwowane tylko dla siebie receptory. A przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie twierdził, że branie heroiny jest czymś dobrym!
  • Marihuana to "boży doktor" - ziele dobre na wszystkie dolegliwości. Nieprawda! Owszem, wprawdzie są prowadzone badania nad leczniczymi właściwościami THC, jednak na pewno nie jest to lekarstwo na wszystko, czyli magiczne panaceum. Jeśli np. boli cię ząb i spróbujesz złagodzić ból jointem, srodze się zawiedziesz. Marihuana ma takie działanie, że potęguje doznania, więc jeśli coś cię boli "przed", "po" - będzie cię bolało jeszcze bardziej.

Jak to działa?

Co takiego powoduje, że po wypaleniu skręta z kawałkiem ususzonego chwasta świat staje się śmieszny dla ciebie, a ty dla świata?

  • Konopie zawierają około 60 kannabinoidów, z których część to substancje czynne biologicznie. Najważniejszym składnikiem, czyli substancja aktywna marihuany, jest trans-9-tetrahydrocannabinol, zwany w skrócie THC. W rosnących dziko konopiach indyjskich zawartość THC może być bardzo różna, w zależności od odmiany, wieku rośliny i warunków uprawy. Przeciętnie waha się od 0, 5 do 1 proc. . Przetwory konopi, takie jak haszysz, olej czy suszony kwiatostan, mogą zawierać: od 2 do 20 proc. THC w haszyszu, w oleju od 15 do 50 proc. THC, a w kwiatostanie od 7 do 14 proc. THC. Ostatnio jednak, od kiedy upowszechniły się nowoczesne formy hodowli hydroponicznej, hodowcom udało się wyprodukować marihuanę o przeciętnej zawartości THC (w całej roślinie) około 20 proc. Wśród użytkowników taka odmiana nosi nazwę superskuna i prawdopodobnie zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii.
  • Klasyczny joint (papieros z marihuaną) zawiera około 0, 5 do 1 grama suszonego ziela. Zawartość THC w takim joincie waha się od 5 do 150 mg. Do wywołania pożądanych przez użytkownika efektów wystarczy już niewielka ilość THC. Dawka powodująca uczucie "odjazdu" to zaledwie 2 do 3 mg, czyli jeden joint wystarcza na 2-5 osób. To, ile THC dostaje się do organizmu, zależy od formy, w jakiej się pali (czy jest to skręt z tytoniem, czy kwiatostan w lufce, czy czysty haszysz), od osobistej tolerancji, głębokości zaciągnięcia etc. Oddziałuje relatywnie szybko - szczyt "odjazdu" pojawia się już w 14. -17. minucie od pierwszego macha.
  • Po mniej więcej 4-6 godzinach zmiany w zachowaniu, jak i zmiany fizjologiczne mijają i twój umysł oraz ciało wracają do stanu przed paleniem.
  • Ślady marihuany można natomiast wykryć bardzo długo. Dostępne w aptekach testy wykrywają jej ślady w moczu nawet po trzech tygodniach od ostatniego zażycia. A metabolity THC utrzymują się w organizmie nawet kilka miesięcy i też są do wykrycia. Testy nie są natomiast w stanie określić, jak dużo paliłeś i kiedy. W związku z czym nie bardzo nadają się do użycia do ścigania kierowców będących pod wpływem THC.

THC w aptece

W Kanadzie w aptekach można kupić spray zawierający substancję czynną marihuany.

  • Od czerwca 2005 roku, za zgodą władz farmaceutycznych, Kanadyjczycy cierpiący na stwardnienie rozsiane mogą sięgać po lek opracowany na bazie marihuany, czyli Sativex. Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna choroba neurologiczna, której mogą towarzyszyć bardzo silne i przewlekłe bóle. Sativex jest podawany doustnie w sprayu. Nie zastępuje leczenia innymi środkami, jest jedynie lekiem uzupełniającym. Wyróżnia go fakt, że jest to pierwszy na świecie dopuszczony do sprzedaży lek, którego podstawowym składnikiem jest substancja czynna marihuany - tetrahydrocannabinol.
  • Firma produkująca lek już dwa lata temu starała się o dopuszczenie go do sprzedaży w Wielkiej Brytanii, ale władze domagały się mocniejszych dowodów przemawiających za skutecznością leku. Producent Sativexu zapowiada, że będzie się starało uzyskanie zezwoleń również w innych krajach Europy.

Trawa dragiem młodych

Odsetek palących obywateli w wieku 15-34 lata.
Dania - 45 proc.
W. Brytania - 43 proc.
Hiszpania - 35 proc.
Niemcy - 36 proc.
Francja - 36 proc.
Włochy - 30 proc.
Czechy - 38 proc.
Holandia - 31 proc.
Cypr - 24 proc.
Irlandia - 24 proc.
Norwegia - 21 proc.
Słowacja - 27 proc.
Szwecja - 21 proc.
Luksemburg - 16 proc.
Finlandia - 22 proc.
Belgia - 19 proc.
Litwa - 20 proc.
Węgry - 17 proc.
Grecja - 11 proc.
POLSKA - 15 proc.
Portugalia - 12 proc.
Estonia - 9 proc.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Snake (niezweryfikowany)

"... od kiedy upowszechniły się nowoczesne formy hodowli hydroponicznej, hodowcom udało się wyprodukować marihuanę o przeciętnej zawartości THC (w całej roślinie) około 20 proc. Wśród użytkowników taka odmiana nosi nazwę superskuna i prawdopodobnie zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii " jest totalna bzdura wiadomo przeciez ze istnieje duzo odmian ganji takze takich ktore maja wiecej thc niz 20% (wiekszosc odmian bialych) a pisanie ze mocne palenie wsrod palaczy jest nazywane superskunem jest wyssane z palca i idiotyzmem jest tez to ze im mocniejsza ganja tym wieksze prawdopodobienstwo zachorowania na shizofrenie (np. palisz 4 lufy slabego stuffu i masz banie to masz mniejsze prawdopodobienstwo zachorowania niz jak bys wypalil/a 1 lufe czegos mocnego i mial/a banie).

alchemik (niezweryfikowany)

ja tam bym wolal 4 lufy lepszego zielska a najlepiej worek po ziemniakach :D

kurwa pozdro dla wszystkich jaraczy ! ;]

HWDP

elo

alchemik (niezweryfikowany)

ja tam bym wolal 4 lufy lepszego zielska a najlepiej worek po ziemniakach :D

kurwa pozdro dla wszystkich jaraczy ! ;]

HWDP

elo

skun (niezweryfikowany)

ja tam bym wolal 4 lufy lepszego zielska a najlepiej worek po ziemniakach :D

kurwa pozdro dla wszystkich jaraczy ! ;]

HWDP

elo

Andreas (niezweryfikowany)

"Palacze marihuany są leniwi i rozmemłani. Nieprawda! Badania przeprowadzone przez amerykański National Institute of Drug Abuse na grupie 100 osób regularnie i od dawna palących konopie wykazały, że jedynie trzy z nich zgłaszały braki motywacji w ciągu 3 do 8 lat palenia. "

Akurat wsrod osob ktore znam, i z ktorymi rozmawialem na ten temat lenistwo jets pierwsza forma przeginania z marja, jaka te osoby zauwazaja u siebie. Wystepuje to zarowno w towcu sklepowym, jak i w ziolku z wlasnej hodowli.

maslo (niezweryfikowany)

Przeczytajcie sobie książkę Martin a Booth a CANNABIS A HISTORY. Tu jest wszystko o zielsku :)

ruudaa (niezweryfikowany)

a ja tam bardzo lubie jaranko!!!

ss 20 (niezweryfikowany)

jarasz nie ma agresji, ale jak jestes wjebany, to po kilku dniach wszystko zazcyna wqrwiac, Wiem to - mam tak ja i moii kolesie a jaramy juz od blisko 10 lat i podejmowalismy próby przestania...i wtedy rosła agresja, rozdrażnienie albo nachodziła totalna deprecha i człek pękał i przypalił a potem stsndart, czyli jazda bez szansy na przerwania. Krótk:jarasz- luz, przestajesz - agresja. Chyba że jarasz sporadycznie ...

Anonim (niezweryfikowany)
"Chyba że jarasz sporadycznie …" - albo poprostu codziennie :D
Rastaman (niezweryfikowany)
Codzienne palenie "skunika"?? nie polecam Im wiecej jaralem tym slabsza i krotsza byla FAZKA. zrobilem miecha przerwy i wszystko w normie:D wedlug mnie optymalne bedzie palenie co 3-4 dni WIELKIE ELO DLA PALACZY
Gąbka (niezweryfikowany)
Moim zdaniem ziółko pięknie poprawia wyobraźnię, stajemy się bardziej kreatywni, a kreatywność z kolei jest ważna dla artystów, ludzi z branzy reklamowej, producentów, można wymieniac i wymieniać, poza tym uspokaja i rozluźnia, a co za tym idzie łatwiej przysiąść do jakiejś pracy, nauki. Czy rozleniwia? Może ludzi słabej woli w okresie długoterminowym, ale w moim przekonaniu im więcej pozytywów będziemy widzieć w tym co robimy ( palimy ) tym bardziej pozytywnie na nas wpłynie. Po kilku latach palenia wciąż doceniam ten stan, w którym łatwiej mi sie pracuje, uczy a zwłaszcza tworzy ( muzykę, etc. ). pozdo for all interested in green...
zvoncek (niezweryfikowany)
Błagam, sprawdzajcie, redagujcie te teksty. Strona jest świetna, porusza bardzo ważną sprawę, szczególnie w czasach, gdy dyskusja na temat legalizacji jest tak zaawansowana. Psujecie wszystko jakimiś chorymi błędami. Jeżeli brakuje wam kadry do redagowania, zgłaszam się na ochotnika....
Zajawki z NeuroGroove
  • Katastrofa
  • Tramadol

próbowałem się zapierdolić, tyle mogę powiedzieć, to historia około 25 tripów, więc nie da się detalami

Cofamy się odrobinę w czasie, kiedy to kilka lat temu mieszkałem u kogoś, ja i dwójka innych ludzi, a właściciela przez miesiąc nie było. Zupełnie przypadkiem ponownie znalazłem kilka paczek tramadolu retard 200 mg x 10 szt. oraz jedną 30 szt., bez paracetamolu i innych dodatków. Wpadłem w to głęboko, a opis np. jednej padaczki po tym środku znajdziecie w moich poprzednich raportach.

Dzisiaj opowiem Wam o zaledwie fragmencie mojego opioidowego nałogu, który po 3-4 latach udało mi się w końcu przerwać wyjeżdżając do Niderlandów na początku grudnia. Uczcie się na moich błędach.

  • Amfetamina
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Miks

Dzień wolny, weekend a rodzice w pracy. Na początku obce miasto, obcy ludzie, mieszkanie jakaś melina - strach, niepewność. Potem z moją ekipą w domu jednego z ziomków - spokojnie, luźno.

Ten dzień miał być spokojnym dniem z koleżanką z klasy. Zabrała mnie do obcego miasta do swojego dostawcy. Złożyłyśmy się na porządną porcje amfy ale ja z góry powiedziałam ,że nie chce przesadzać bo to mój drugi raz dopiero. Ona już jest bardziej doświadczona z tą substancją. Dodam jeszcze ,że jestem młodą, drobną dziewczyną.

15:00 Pierwsza krecha: Uczucie świetne, rozluźniłam się nieco, zachciało mi się gadać, zrobiło mi się swobodniej chociaż byłam w obcym miejscu. Serce i oddech mi przyspieszyło. Włączyliśmy dosyć energiczną muzykę i oczywiście leciała fajka za fajką.

  • Marihuana

Juz od dawna planowalem zapalic MJ...pierwszy raz. Bez zadnych obaw czy

wahan, po prostu bylem zdecydowany aby w koncu to zrobic. Jednak prawdziwym

uzywkowiczom zawsze wiatr w oczy...po wysluchaniu wszelkich rad co do

pierwszego razu, postanowilem zapalic w samotnosci, jednak jeszcze nie

wiedzialem kiedy przejde ten chrzest. Wczesniej mialem wiele problemow z

zalatwieniem ziela, ale tak to juz jest, kiedy nie ma sie zbyt duzych

znajomosci...juz prawie dawalem za wygrana, gdy nagle przyjaciolka

  • Bieluń dziędzierzawa

Cóż, właściwie to ten trip nie był w sumie wcześniej planowany, tak się jakoś złożyło, że wybrałem się z kumplem [kovens - greetz :PP ] po nasionka Ipomoea violacea do centrum handlowego [hmm `ttw dom i ogrod`].


Wyposażenie - w sumie mieliśmy ze sobą jedynie litr yerby i browara :) Tak w sumie od niechcenia zabrałem też ze sobą paczkę bielunia [datura faustousa], w sumie nie zamierzając tego wcinać.