REKLAMA
Przyszłość konopi: trendy, które warto obserwować

CNBS.pl przedstawia przegląd okołokonopnych trendów i prognoz na najblizsze czasy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

cnbs.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy!

Odsłony

229

W ciągu dekady znacznie zwiększył się procent zużycia marihuany na terenie Stanów Zjednoczonych. Od 2009 roku, liczba osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej wzrosła aż o 38 procent – z 6,6 do 9,1%. Oznacza to, że ponad 7,45 miliona Amerykanów regularnie zażywa marihuanę. Ponieważ niemal ⅔ mieszkańców USA popiera jakąś formę legalizacji marihuany, można spodziewać się wzrostu akceptacji wśród wszystkich grup demograficznych.

Niemniej jednak niektóre trendy wymagają bliższego zbadania. Mężczyzn używających konopi jest niemal dwukrotnie więcej niż kobiet (11,7% w porównaniu z 6,7%). Od 2009 roku ilość kobiet, które przyznają się do zażywania marihuany, wzrasta zdecydowanie szybciej. Prawdopodobnie jest to spowodowane zabiegami marketingowymi, a także tworzeniem produktów i usług skierowanych specjalnie do nich. Duże znaczenie mogą mieć również badania na temat wykorzystania marihuany w leczeniu kobiecych dolegliwości. Tymczasem fakt, iż z mniejszą rezerwą podchodzi się nawet do używania konopi w miejscach pracy, odzwierciedla rosnącą tolerancję oraz akceptację kulturową. Pojawiają się także zmiany w politykach miejsc pracy – stopniowo wycofywane są testy narkotykowe, które wcześniej były obowiązkowe.

Zważając na powyższe czynniki, w krajach gdzie marihuana jest w jakiś sposób legalna, można spodziewać się następujących:

Zwiększona dostępność

Sporo biznesów obecnie stara się o miano “Amazonu z marihuaną”. Istnieje wiele firm pośredniczących zarówno w dostawie, jak i przygotowaniu produktu do konsumpcji. Jednak niezależnie od tego, czy firma stworzy pen dozujący, czy też zaprojektuje podręczne urządzenie do analizy chemicznej, użytkownicy wciąż stają się coraz lepiej doedukowani. Inne firmy rafinują oleje z konopi, tworzą nalewki, artykuły spożywcze i inne produkty. Istnieją także serwisy crowdsourcingowe i bazy danych, które umożliwiają zidentyfikowanie i wyrażenie swojej opinii na temat produktu. Często pomaga to klientom w podjęciu decyzji.

Większa ilość zastosowań zdrowotnych i wellness

Łączna liczba pacjentów, u których stosuje się leczenie poważnych dolegliwości przy użyciu konopi indyjskich, przekracza w USA 2 miliony. Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie wraz z uruchomieniem programów medycznych w stanach, gdzie niedawno zalegalizowano marihuanę. Zwłaszcza na Florydzie i w stanie Michigan spodziewany jest silny rozwój rynku medycznego. Z kolei w Kaliforni i Massachusetts do 2025 roku ma zostać odnotowany największy roczny wzrost.

Tymczasem, epidemia opioidów w USA pozostaje sytuacją kryzysową. Prawie 2,5 miliona Amerykanów zmaga się z uzależnieniem. Choć nadal prowadzone są w tym kierunku badania, wszystko wskazuje na to, iż marihuana może być pomocna w leczeniu uzależnień i zapobieganiu przedawkowań.

Firmy z branży wellness również są mocno zainteresowane konopiami. Najlepiej przebadane dotychczas kanabinoidy, takie jak kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC) znajdują szerokie zastosowanie w medycynie. Używa się ich w leczeniu zaburzeń nastroju, stanów zapalnych, przewlekłego bólu i innych chorób. Według Hemp Business Journal, całkowity przychód ze sprzedaży w amerykańskim przemyśle konopi indyjskich w 2017 roku wyniósł 820 mln USD. 190 milionów dolarów pochodziło ze sprzedaży produktów CBD, 181 milionów z produktów pielęgnacyjnych i 137 milionów z produktów spożywczych. HBJ szacuje, że do 2022 roku, w miarę rozwoju edukacji konsumenckiej, rynek konopi w USA będzie wart 2,6 mld USD.

Popularność wśród kobiet

Kobiety doganiają mężczyzn pod względem konsumpcji. W 2017 r. Cannabis Consumer Coalition przeprowadziło ankietę, która pokazała, że 40 procent respondentek korzystało z marihuany w celu łagodzenia dolegliwości menstruacyjnych, menopauzy lub przy problemach ze zdrowiem psychicznym. Z kolei kolejne 39 procent badanych używało konopi do łagodzenia bólu przedmiesiączkowego i skurczów. Dodatkowo, 35 procent kobiet w okresie menopauzy preferowało marihuanę jako środek nasenny. 27 procent badanych stwierdziło, że wpłynęło to pozytywnie na ich życie seksualne.

Wpływ na politykę

Jako że w USA minął już sezon wyborczy, tamtejsi decydenci skupiają się obecnie na wyborach, które odbędą się w 2020 roku. New Frontier Data przewiduje, że do tego czasu liczba stanów, gdzie marihuana jest w jakiś sposób legalna, wyniesie 40 lub więcej. W Stanach Zjednoczonych ciągle rośnie poparcie publiczne dla legalizacji marihuany. Ma to spory wpływ na rozwój rynku oraz wzrost akceptacji. Oczekuje się, że bardzo duże znaczenie może mieć także fakt zalegalizowania konopi w Kanadzie.

Nowe miejsca pracy

W ponad połowie stanów USA medyczna marihuana jest legalna. W kolejnych otwierają się nowe rynki. Z uwagi na te fakty, spodziewa się że koncerny konopne do 2020 roku zatrudnią około 340 000 osób w całym kraju, co wynika z danych grupy National Cannabis Industry Association. Nowe miejsca pracy mają oferować możliwości zatrudnienia dla botaników, specjalistów ds. marketingu i brandingu, menedżerów finansowych, specjalistów HR i wielu innych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne
 • Szałwia Wieszcza
 • Tripraport

Spotkanie z przyjacielem w moim domu. Nastrój miałem przedni. Czułem lekki strach pre

Witam, opiszę tutaj dwa tripy. Jeden na Szałwii Wieszczej, a drugi na grzybkach.
Postaram się, aby opisy były w miarę wyczerpujące. Nie będzie to łatwe, ze względu na substancje
i ich dawki. W szczególności grzybków. Ekstrakt Szałwii x20, natomiast porcja kosmitów wyniosła dokładnie 6,35 gramów po zważeniu.

 • Pozytywne przeżycie
 • Pridinol
 • Zolpidem

Chęć przeżycia czegoś przyjemnego, spokój w domu, pozytywne nastawienie po przyjemnym dniu, kolega jako towarzysz przez część tripu, w głowie lekki burdel i niepokój spowodowany przez ogólną sytuację życiową.

Dzień mijał miło. Było bardzo słonecznie i przyjemnie, z nieba lało się ciepło. Z przyjemnością odbyłem dłuższą przejażdżkę rowerową z moim przyjacielem, nazwijmy go Hank. Po drodze zajechaliśmy na stary wiadukt kolejowy i ogarnęliśmy okolicę wzrokiem. Na zachodzie widać było chylące się ku dołu słońce, na wschodzie tymczasem pojawił się księżyc tuż po pierwszej kwadrze. Tory kolejowe jak zwykle wprowadzały mnie w stan melancholii i uspokojenia toteż przysiedliśmy sobie z Hankiem na chwilę by podsumować ten dzień. Było przyjemnie wypić jeszcze po dwa piwa by się dodatkowo zrelaksować.

 • Grzyby halucynogenne
 • Inne
 • Marihuana
 • Tripraport

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie był to mój pierwszy kontakt z psylocybina. Rok temu testowałem na sobie kołpaczki. Prawda jest, że mają śladowe ilości psylo, ale w większej ilości dają bardzo ciekawe efekty, ale do rzeczy...

W miniony weekend postanowiłem sprawdzić, jak działają Holenderskie magiczne trufle. Te, które przyjąłem w swoje ciało nosiły nazwę „Atlantis".
15 gram trufli, które to swoim wyglądem przypominają rodzynki w czekoladzie, a smakiem orzechy.

 • Grzyby halucynogenne

Set&Settings: Dom, las wieczorową porą, początek września 2009

Wiek: 20 lat, 87kg

Doświadczenie: MJ, Hash, amfetamina, met amfetamina, kokaina, xtc, LSD, brown sugar, Psilocybe Semilanceata, gałka muszkatołowa, efedryna, kofeina, alkohol

randomness