ZAPRASZAMY NA POKAZ FILMU I DEBATĘ "GDZIE POLACY WSTRZYKUJĄ?"

Polska Sieć Polityki Narkotykowej wraz z Fundacją Redukcji Szkód oraz Krytyką Polityczną zapraszają na pokaz filmu nt. sytuacji iniekcyjnych użytkowników narkotyków w Warszawie oraz na debatę publiczną, podczas której zgromadzeni goście postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące skuteczności i braków w polskiej strategii narkotykowej.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Polska Sieć Polityki Narkotykowej

Odsłony

571

Polska Sieć Polityki Narkotykowej wraz z Fundacją Redukcji Szkód oraz Krytyką Polityczną zapraszają na pokaz filmu nt. sytuacji iniekcyjnych użytkowników narkotyków w Warszawie oraz na debatę publiczną, podczas której zgromadzeni goście postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące skuteczności i braków w polskiej strategii narkotykowej.

Liczbę osób uzależnionych od opiatów w Polsce szacuje się na około 15-19 tysięcy. Większość z nich to osoby używające substancji psychoaktywnych poprzez wstrzykiwanie. Liczby te są najprawdopodobniej mocno niedoszacowane, ze względu na szeroki margines błędu w prowadzonych badaniach społecznych. Brak również danych o nowych trendach w sposobach używania substancji. Badania epidemiologiczne nie dostarczają informacji dotyczących na przykład wstrzykiwania dopalaczy, stymulantów czy sterydów.

Niewiedza w tym zakresie odzwierciedla miejsce, jakie w systemie leczenia uzależnień zajmuje redukcja szkód. Iniekcyjni użytkownicy są populacją, której się nie bada, dostęp do serwisów jest skrajnie ograniczony, programy niedofinansowane. Istnieje potrzeba przebudowania systemu pomocowego, tak, aby czynni użytkownicy substancji psychoaktywnych zostali objęci opieką zdrowotną. Dziś są niewidoczni, funkcjonują poza systemem, nie ma programów profilaktyki zakażeń, którego podstawowymi narzędziami jest szeroki dostęp do czystych igieł i strzykawek oraz do pokojów bezpiecznych iniekcji.

Jedno jest pewne – Polacy na pewno wstrzykują. Na debacie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, gdzie i jak to robią. Szukanie odpowiedzi na to pytanie obnażyć może szereg innych problemów w polskim podejściu do radzenia sobie ze zjawiskiem używania narkotyków.

***

Termin: 26 czerwca 2015 – DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI

Godz. 17:00 – 19:00

Adres:  Bar Studio, Pałac Kultury i Nauki

Plac Defilad 1, foyer Teatru Studio/ Warszawa

 

Goście debaty:

Bogusława Bukowska - wicedyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, w trakcie potwierdzenia

Beata Małecka-Libera – sekretarz stanu, Ministerstwo Zdrowia, w trakcie potwierdzenia

Magdalena Bartnik – przewodnicząca Fundacji Redukcji Szkód

Magdalena Dąbkowska – krajowa konsultantka Global Drug Policy Program/ Open Society Foundations

Jacek Charmast – prezes stowarzyszenia pacjentów substytucyjnych JUMP 93

Barbara Wilamowska – Ministerstwo Sprawiedliwości, w trakcie potwierdzenia

Mateusz Lisewski – pacjent programu metadonowego z Gdańska

Tomasz Harasimowicz – przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego, Urząd Miasta Warszawa, kierownik Poradni MONAR

Prowadzenie: Jakub Janiszewski, dziennikarz TOK fm

 

DODATKOWE INFORMACJE


Na świecie dyskusja na temat konieczności wprowadzenia szerokiego dostępu do programów redukcji szkód osiąga coraz większy zasięg. W krajach zachodnich podejście to stanowi priorytet w obszarze radzenia sobie z używaniem narkotyków.  Sztandarowe programy redukcji szkód, takie jak wymiana igieł i strzykawek, leczenie substytucyjne czy bezpieczne pokoje iniekcyjne stosuje się w większości krajów europejskich w celu zapobiegania zakażeniom chorobami przenoszonymi przez krew, poprawy stanu zdrowia osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, a także w celu zwiększenia bezpieczeństwa w miastach i zmniejszenia zachowań kryminalnych wśród osób uzależnionych od narkotyków.

 

Doświadczenia państw, które postawiły na redukcję szkód, mogą pochwalić się zmniejszonym odsetkiem przestępczości wśród osób uzależnionych, poprawą bezpieczeństwa na ulicach, a także zwiększającą się liczbą osób, które zgłaszają się na leczenie. Najlepszym przykładem jest model szwajcarski, w którym w ramach pilotażu wprowadzono leczenie osób uzależnionych medyczną heroiną. Już po kilku latach funkcjonowania programu zauważono znaczną poprawę stanu zdrowia pacjentów, wyraźnie spadły w tej grupie zachowania kryminalne (z 90 do 10 proc.), zaś prowadzenie kliniki kosztowało państwo znacznie mniej niż potencjalne koszty związane z leczeniem nieskutecznymi sposobami czy izolacją osób uzależnionych w więzieniach.

 

Więcej na temat skutecznych modeli przeciwdziałania narkomanii opartych na programach redukcji szkód znajdą Państwo w opracowaniach Open Society Foudnations:

 

  1. Model szwajcarski – „Ze szczytów gór?”, http://politykanarkotykowa.pl/sites/default/files/from-the-mountaintops-...
  2. Model portugalski – „Polityka narkotykowa w Portugalii:http://politykanarkotykowa.pl/sites/default/files/drug-policy-in-portuga...
  3. Model czeski – „W poszukiwaniu równowagi”http://politykanarkotykowa.pl/sites/default/files/balancing-act-polish-2...

Zgłoszenia na debatę prosimy przesyłać na a.sieniawska@o2.pl

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Pseudoefedryna
  • Tripraport

Chęć spróbowania czegoś nowego(czyli to co lubię najbardziej), więc byłem wesoły i zadowolony(z natury też taki jestem). Głównie przebywałem z moimi dobrymi przyjaciółmi.

Słowem wstępu: Ten tripraport piszę głównie dlatego że mało jest informacji o pseudoefedrynie.

  • Dekstrometorfan
  • Marihuana
  • Retrospekcja
  • Tytoń

Czekałem z niecierpliwością na ten dzień, byłem szczęśliwy. Byłem wśród kolegów.

Trzydziesty pierwszy grudnia, nie jedna osoba czekała na ten dzień, który z pewnością wiąże się z imprezami różnego rodzaju. O godzinie szesnastej przyjechał do mnie kolega, razem z nim pojechaliśmy w stronę zaplanowanego miejsca, w którym spędzimy czas. Na miejscu już byli nasi koledzy, czekali gdzieś w okolicy. Po godzinie przyjechaliśmy, już w większą ekipie musieliśmy pojechać coś kupić, oczywiście alkohol i inne bajery.

O dwudziestej w końcu byliśmy jako tako na miejscu.

  • 2C-E

Autor: MeneVes

Doświadczenie: alkohol, amfetamina, polskie dropsy (słabsze czy mocniejsze mdxx, raczej słabsze), BZP/TFMPP (diablo XXX), DXM(max 900mg), kodeina, marihuana, mefedron(mój ulubiony :]), chyba tyle

randomness