Pracownik na haju to problem szefa

Gdyby już dziś obowiązywały przepisy wymyślone właśnie przez posłów, szefowie Kuby Wojewódzkiego przesłuchiwanego przez ABW na okoliczność zażywania narkotyków, mogliby mieć problemy. Powinni bowiem wykryć ewentualną pracę pod wpływem środków odurzających, zbadać to i donieść o tym komu trzeba. W przeciwnym razie groziłaby im kara do 2 lat więzienia.

Alicja

Kategorie

Źródło

Dziennik Zachodni
Beata Sypuła

Odsłony

1617

Gdyby już dziś obowiązywały przepisy wymyślone właśnie przez posłów, szefowie Kuby Wojewódzkiego przesłuchiwanego przez ABW na okoliczność zażywania narkotyków, mogliby mieć problemy. Powinni bowiem wykryć ewentualną pracę pod wpływem środków odurzających, zbadać to i donieść o tym komu trzeba. W przeciwnym razie groziłaby im kara do 2 lat więzienia. Takich absurdów w projektowanej przez posłów ustawie jest więcej. Posłowie przyjęli projekt zmian w ustawie antynarkotykowej i Kodeksie pracy. Mało tego, że czynią one z szefów firm strażników życia bez nałogów, to jeszcze ingerują w konstytucyjną sferę praw i wolności obywatelskich. Pracodawcy już poddali projekt miażdżącej ocenie, jako próbę nałożenia na nich wątpliwych prawnie obowiązków. Zwracają uwagę, że nie są w Polsce organami ścigania i nie zamierzają wyręczać służb państwa w jego obowiązkach.

O co chodzi? Zgodnie z projektem na pracodawcy ciążył będzie obowiązek niedopuszczenia pracownika do zajęcia, jeżeli zachodzi podejrzenie, że stawił się on w firmie pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych albo zażywał takie środki w czasie pracy. Jeśli pracownik będzie się zaklinał, że jest absolutnie czysty - zgodnie z ustawą szef musi umożliwić przeprowadzenie jego badania. Gdyby pracownik na haju był - pracodawca mógłby mu wymierzyć karę finansową. Tu szefowie firm nie mają zastrzeżeń. Pojawiają się one w innym miejscu. Nie wiadomo, w jakiej formie (ustnie, pisemnie) pracodawca miałby informować podwładnego o podejrzeniach. To prosta droga do sporów przed sądem pracy.

- Projekt ustawy nie zawiera też zapisów, w jaki sposób pracodawca ma przeprowadzać badania osoby niedopuszczonej do pracy - zauważa Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Tu konieczne jest dopiero rozporządzenie ministra zdrowia (jak w przypadku badania na obecność alkoholu), o którym posłowie zapomnieli. To nie koniec sprawy. Jeśli firma miałaby pecha działać w branży gastronomicznej, rozrywkowej, usługach - właściciel miałby obowiązek powiadamiania organów ścigania, że ich pracownik jest odurzony. Wystarczyłaby "wiarygodna informacja" o tym fakcie. Jeśli by przymknął na to oczy - groziłoby mu nawet 2 lata więzienia.

Konfederacja Pracodawców Polskich ocenia tę propozycję negatywnie.

- Nasi eksperci nie znajdują uzasadnienia, dlaczego taki obowiązek miałby ciążyć na każdym podmiocie świadczącym jakiekolwiek usługi - akcentuje prezydent Malinowski. - Przypominamy poza tym, że w polskim systemie prawnym obowiązuje termin "uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa". W innym przypadku jest to ingerencja w prawa człowieka i obywatela. Pracodawcy przypominają też, że wedle prawa ich obowiązkiem jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracownik na haju stanowi dla nich zagrożenie. Dlatego już dziś firma ma obowiązek niedopuszczenia do pracy takiego podwładnego. Po co więc posłowie mnożą niepotrzebne, a groźnie ingerujące w prawa człowieka ustawy?

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
juz to widze jak niedlugo beda wsadzac naszych rodzicow bo powinni nas podejzewac o palenie blantow
cpun (niezweryfikowany)
A mi to wyglada na kolejna nagonke na narkomanow zawolnic z pracy, zamknac w wiezieniu i po problemie :( skurwysyny...
Zajawki z NeuroGroove
  • Brugmansia arborea
  • Brugmansia arborea
  • Pierwszy raz

wakacje, słoneczny dzień; wielkia, stara, magiczna, nadodrzańskia puszcza, mało ludzi; ciekawość i eksperymentalne nastawienie (,,Ciekawe co te szamany w Amazoni jedzą?")

 

  • 4-ACO-DMT
  • Bad trip

Wieczór. Gwieździste niebo. Pokoj. Dobre samopoczucie

Około godziny 23:00 decyduję się na wrzucenie 50mg 4-Aco-DMT. Miało być mniej, 30mg, nie tripowałem od jakiegoś roku, ale w końcu postawiłem na 50mg. Zawartość samarki wylądowała w ustach rażąc swą gorzkością. Potrzymałem to trochę w buzi i połknąłem.

  • Efedryna

Set & Setting: dom, lato, ciepło, nudno, leniwie

Doświadczenie: alkohol (kilka litrów tygodniowo), MJ tylko 2 razy, czyli 0 doświadczenia.

BMI: 21.

Ranek: dokonanie zakupu (długi, 45 min spacer z rana na otrzeźwienie ze snu)

9:05 Pierwsza dawka - 1/3 buteleczki popite energy drinem

9:10 jeszcze łyk i trochę energy drina

randomness