Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) opublikowało raport, według którego spożycie marihuany na kontynencie wśród ludzi od 15. do 34. roku życia w przeciągu ostatnich 15 lat wzrosło lub pozostało na podobnym poziomie. Wyjątkiem są tu Wyspy Brytyjskie, gdzie marihuana znacząco straciła popularność.
Gdzie popalamy?
Według statystyk, Francja, Dania, Bułgaria i Szwecja to państwa, w których spożycie konopi regularnie wzrasta. W rankingu "prowadzi" Francja: na podstawie danych EMCDDA w 2000 roku marihuanę paliło około 17 procent Francuzów, a teraz prawie 23. Delikatnie malejącą tendencję obserwuje się również w Hiszpanii i Niemczech, jednak to w Wielkiej Brytanii zauważalny jest radykalny spadek zainteresowania narkotykiem. Podczas gdy w 2000 roku popalało 20 procent Brytyjczyków, to w 2014 ich liczba zmalała do 10 procent.
Dlaczego?
Jednym z możliwych wytłumaczeń jest spadająca jakość marihuany. Coraz więcej Brytyjczyków uprawia ją w warunkach domowych, co nie odbija się pozytywnie na wrażeniach jakie zapewnia.
Innym powodem może być intensywniejsza niż w innych krajach i zakrojona na szeroką skalę kampania społeczna wymierzona w palaczy. Palenie tytoniu jest zakazane w większości miejsc publicznych i coraz częściej postrzegane jest jako brzydki i nieatrakcyjny nałóg. Rosnąca niechęć do tytoniu pociąga za sobą spadek popularności marihuany, które zwykle pali się jednocześnie.
Kolejnym możliwym wytłumaczeniem jest rosnąca cena: uncja (7 gramów) w 2006 roku kosztowała 30 funtów, a 2015 roku już 50 funtów. Cena może odstraszać, ponieważ jest o blisko dwie trzecie wyższa niż w Hiszpanii.
Niektórzy to zjawisko próbują tłumaczyć możliwym wzrostem popytu na mocniejsze narkotyki i znudzeniem "słabą" marihuaną. Podobno coraz większym zainteresowaniem cieszy się kokaina.
Narzuca się też inne, bardziej przewrotne wyjaśnienie. W krajach, w których zainteresowanie marihuaną spada, pozostaje ona nielegalna, jednak ustawodawstwo dość łagodnie traktuje w nich palaczy. W Hiszpanii konopie są nielegalne, ale zdekryminalizowane, a w Niemczech i Wielkiej Brytanii spożycie traktowane jest dość liberalnie i nie można powiedzieć, aby palacze byli specjalnie prześladowani. Może palenie marihuany jest passé, bo utraciło dyskretny urok przestępstwa?