Niniejszy dokument jest propozycją Racjonalnej i Efektywnej Polityki Narkotykowej przygotowanym przez Ruch na Rzecz Legalizacji Konopi KANABA.
Reforma polityki narkotykowej w zakresie Konopi i innych substancji odurzających Kanaba uznaje że:
*Racjonalna polityka narkotykowa jest ważna dla całego społeczeństwa, a nie tylko wąskiej grupy osób, której dotyczy bezpośrednio. *Niektóre osoby w społeczeństwie zdecydują się na używanie narkotyków bez względu na ich status prawny.
*Obecna polityka narkotykowa nie powoduje minimalizowania szkód a wręcz przeciwnie, dostarcza nowego zestawu problemów.
Celem naszej polityki narkotykowej jest:
*Jak największe zredukowanie profitów czerpanych z rynku nielegalnych narkotyków, oraz
*Osiągnięcie jak najwyższego poziomu redukcji szkód wśród obecnych użytkowników substancji odurzających, oraz
*Zredukowanie problemu nadużywania narkotyków, jednocześnie uznając iż nie każdy przypadek używania narkotyków prowadzi do uzależnienia i problemów.
Polityka regulacji Konopi Kanaba proponuje wprowadzenie zmian legislacyjnych w kilku stadiach wprowadzonych w odstępach czasowych tak aby mogły być one monitorowane, ocenione, i jeśli potrzeba, zmodyfikowane.
Stadium 1:
Do czasu wprowadzenia nowej legislacji Policja zostanie poinstruowana o zmianie priorytetów ścigania przestępstw i skupieniu się na przestępstwach z użyciem przemocy a nie tych związanych z posiadaniem konopi.
Stadium 2:
*Zniesienie kar związanych z posiadaniem środków odurzających na własny użytek
*Zapewnienie iż posiadanie konopi pozostanie przestępstwem (nie karanym w przypadku posiadania na własny użytek)
*Stosowanie terapii lub edukacji w przypadku stwierdzenie posiadania konopi przez osobe niepełnoletnią
*Umożliwienie zarejestrowanym lekarzom przepisywania leków na bazie konopi ciężko chorym pacjentom
*Zdefiniowanie w prawie limitów uprawy na własny użytek (np. 5 lub mniej roślin)
*Zapewnienie iż prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem konopi nadal pozostanie przestępstwem
*Wprowadzenie przepisów regulujących spożywanie konopi
*Zapewnienie Organizacjom Pozarządowym możliwości testowania czystości substancji odurzających
*Umożlwienie prowadzenia programów metadonowych przez prywatne kliniki terapii uzależnień od substancji odurzających
*Rozszerzenie edukacji na temat narkotyków zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych, zapewnienie iż edukacja ta oparta będzie na podejściu które:
#Jest skuteczne w redukcji uzależnień narkotykowych
#Jest skupione na rozwoju w młodzieży poczucia szacunku i więzi z innymi członkami społeczności.
#Zawierać będzie informacje na temat ryzyka używania konopi i innych substancji odurzających (legalnych i nie), opis efektów krótkiego i chronicznego zażywania, oraz zażywania konopi wraz z alkoholem.
W drugim stadium komercyjna uprawa i handel marihuaną pozostają nielegalne. Polityka lokalna Kanaba proponuje aby jednej gminie w Polsce, której Samorząd wystąpi o to, przyznać prawo do eksperymentalnego wprowadzenia Stadium 3 reformy oraz wdrożenia innych elementów efektywnej polityki narkotykowej.
Stadium 3:
Efekty zaprzestania karania posiadania na własny użytek zostaną dokładnie zbadane i ocenione. Jeśli proces oceny zakończy się rekomendacją dalszej zmiany w prawie, zostanie wprowadzona możliwość sprzedawania marihuany w specjalnych punktach ale tylko po uprzednim uzyskaniu zgody od lokalnego samorządu.
Publiczna ocena polityki narkotykowej
Kanaba proponuje aby przejscie pomiędzy Stadium 2 i 3 poprzedzone było publiczną oceną efektów nowej polityki narkotykowej przez [Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałana Narkomanii|http://www.narkomania.gov.pl/] przy udziale [reprezentantów użytkowników narkotyków|http://www.encod.org/]. Ocena ta będzie zawierać także rekomendacje nowych zintegrowanych efektywnych legislacji opartych na koncepcji redukcji szkód, których celem będzie:
*redukcja szkód i kosztów poniesionych przez społeczeństwo oraz jednostki, wynikających z używania i nadużywania substancji odurzających; oraz
*wzmocnienie możliwości jednostek do dokonywania świadomych wyborów
Definicja Redukcji Szkód
Kanaba używa terminu redukcji szkód w znaczeniu: Polityka lub program ukierunkowany na redukcje niepożądanych zdrowotnych, społecznych oraz ekonomicznych konsekwencji zażywania narkotyków poniesionych przez społeczność jak i poszczególnych użytkowników substancji odurzających.