Pajacyki na komendzie

Młodzież widzi w policjantach agresorów, a nie stróżów prawa.

Tagi

Źródło

Polityka
Piotr Pytlakowski

Odsłony

5817

Warszawska policja ściga blokersów, kiboli, bandziorów, ale najczęściej dopada zwykłych nastolatków. Legitymuje, zatrzymuje, czasem bije albo tylko upokarza. Poprawia sobie statystykę, ale psuje opinię.

Scenka przed pomnikiem Jana Matejki na ul. Puławskiej w Warszawie. Dwóch policjantów legitymuje dwóch, na oko 13-letnich, chłopców. W pewnym momencie, jak na rozkaz, dzieciaki klękają przed funkcjonariuszami, a ci zaśmiewają się do rozpuku. Przechodzeń, którego zaniepokoiła sytuacja i próbuje dowiedzieć się, czemu patrol tak traktuje nieletnich, słyszy: - Proszę odejść, bo za utrudnianie interwencji będziemy zmuszeni pana zatrzymać.

17-letni Tadeusz, ofiara działań prewencyjnych, do dzisiaj nie może otrząsnąć się z traumy, bo na komendzie rozebrano go do naga i zmuszano do robienia tzw. pajacyków (podskoki na szeroko rozwartych nogach). Alka i Piotrek, 15-latki, na komisariat trafili w kajdankach, a dziewczynka dowiedziała się, że jest "małą suką" i "zostanie zajebana".

15-letniego Roberta policjanci schwytali przed domem. Podpadł za drobiazg - nie miał legitymacji szkolnej. Pół dnia spędził na komendzie, zanim policjanci zdecydowali się zawiadomić jego matkę. - W naszej klasie - opowiada Robert, uczeń gimnazjum - już nie uchował się nikt, kogo choć raz by nie pobił, nie upokorzył albo przynajmniej nie spisał jakiś gliniarz.

Na murach pojawia się coraz więcej haseł typu "HWDP" i "Jebać policję". Już nie wypisują ich młodzi kryminaliści, ale zwykłe nastolatki. To nawet nie jest wyraz pokoleniowego buntu czy modnej swego czasu niechęci do pana władzy, ale przemyślana deklaracja wynikająca z własnych doświadczeń.

Młodzież nie dostrzega w policjantach stróżów bezpieczeństwa, ale agresorów, często gorszych niż dranie, którzy w ciemnych zaułkach ograbiają dzieciaki z telefonów komórkowych.

Czy życzysz sobie księdza?

Tadeusz, licealista z dobrego domu (mama psycholog, tata ważny urzędnik), w planie matura i uniwerek, na co dzień boryka się z szarą rzeczywistością.

Na warszawskim osiedlu Gocław szarość miewa różne odcienie. Kiedy człowieka kroją (czytaj: okradają), szarość jest szczególnie podła. Na Gocławiu kroją często, a do tego bezkarnie. Kompletna depresja dopada człowieka, którego skroili raz, potem drugi, bywa, że i trzeci.

Można nauczyć się z tym żyć. Można wyrobić w sobie instynkt przetrwania. Tędy nie chodzi się rano, tamtędy wieczorem, a obok tego sklepu nie chodzi się ani rano, ani wieczorem. Chodzić trzeba czujnie. Rozglądać się, rozpoznawać potencjalnego wroga, a kiedy dostrzeże się go w pobliżu, od razu w długą. Biec i nie patrzeć. Do klatki, do windy, do mieszkania, drzwi zatrzasnąć.

Tadeusz (dwa razy pobity, raz okradziony) opanował już sztukę przetrwania na Gocławiu, ale nie przewidział, że zagrożenie może przyjść z najmniej spodziewanej strony. Umówił się przed szkołą z kolegami. Koledzy schodzili się powoli, jak zwykle któryś się spóźniał, inny pomylił miejsce zbiórki. Kiedy już wreszcie cała siódemka była w komplecie, podjechało kilka radiowozów. Policjanci w czarnych mundurach (tzw. służba patrolowo-interwencyjna) bez zbędnych ceregieli załadowali młodych i powieźli w nieznane.

Później wyjaśniło się, że uznali, iż chłopcy są uczestnikami ustawki kibicowskiej (umówionej walki między kibicami rywalizujących ze sobą klubów piłkarskich). Podobno doszło w okolicy do rozróby z udziałem miłośników Legii i Polonii. Ale nastolatki schwytani przed szkołą kibicami nie byli, żadnych klubowych atrybutów (szalików, czapek) nie posiadali. Policjanci po prostu poszli na skróty, po co szukać niebezpiecznych kiboli, skoro ma się pod ręką siedmiu małolatów, którym można wmówić wszystko. Że przed chwilą brali udział w bójce, a w najgorszym razie, że handlują narkotykami lub na pewno mieli je przy sobie, tylko gdzieś sprytnie schowali.

Nastolatków przewieziono do praskiej komendy na ul. Grenadierów. Tam poddano ich obróbce. Kolejno wprowadzani do pokoju pełnego policjantów musieli karnie wykonywać polecenia: rozbierz się, rozstaw nogi, podskakuj, wypnij się. Każda próba sprzeciwu to cios pałką po grzbiecie i pośladkach. Dobrze zadane uderzenie nie zostawia śladów. Chłopcy rozebrani do naga stojąc przed rozbawionymi funkcjonariuszami mieli poczucie odarcia z godności, kompletnego poniżenia.

Tadeusz rozebrał się szybko, nie chciał zaliczyć ścieżki zdrowia. Policjanci głośno oceniali jego wygląd, zaśmiewali się na widok przyrodzenia chłopca. Ten ze wstydu i bezsilności aż się popłakał. Jeden z mundurowych wsunął na dłonie rękawiczki, spytał Tadeusza, czy życzy sobie księdza. 17-latek przeraził się. Znalazł się w sytuacji, w której wszystko było możliwe, ten ksiądz, te rękawiczki - pomyślał, że przecież mogą go zmaltretować, a nawet zabić. Zdarzały się już takie rzeczy. Ale tym razem skończyło się łagodnie. Chłopcom wreszcie pozwolono się ubrać, zawiadomiono rodziców, że mogą swoje pociechy odebrać z komendy. Jednej z matek oświadczono, żeby nie myślała nawet o składaniu skargi, bo wtedy okaże się, że przy młodych znaleziono narkotyki i będzie z tego niezły pasztet.

- Przecież ci policjanci popełnili ewidentne przestępstwo, znęcali się, poniżali - ocenia mama Tadeusza. Skargi jednak nie złożyła. - Policja by wszystkiemu zaprzeczyła, stwierdzono by, że to Tadek narozrabiał, powiadomiono by szkołę, może sąd dla nieletnich. I to on miałby kleks na opinii, a nie jego dręczyciele.

Problem Tadeusza polega na utracie wiary w to, że policjanci działają dla słusznej sprawy. Kiedy on padał ofiarą młodych przestępców i wraz z mamą składał na komisariacie doniesienie, dawano do zrozumienia, że sprawa jest beznadziejna, nie ma szans na schwytanie sprawców. Za to nadzwyczaj łatwo przyszło policjantom schwytanie i poniżenie jego, chociaż nic nikomu nie ukradł i nawet nic nie zbroił.

Ty ich albo oni ciebie

Szef Komendy Rejonowej Policji przy ul. Grenadierów (Praga Południe) Jacek Wojciechowski przyznaje, że któregoś wieczoru na początku grudnia do jego placówki zwożono z okolicy dużą ilość młodzieży. Powodem były walki kibiców, szukano podejrzanych. Wśród zatrzymanych było też siedmiu młodych ludzi z Gocławia. Z raportów służbowych wynikało, że osoby te przewieziono na komendę, a następnie zwolniono, bo nie stwierdzono, aby miały związek z zamieszkami. - Nigdzie nie odnotowano, aby tym młodym nakazywano się rozbierać i że wobec nich przeprowadzano jakieś inne czynności. Nie miałem też później skarg od rodziców. Ale to wcale nie oznacza, że takie zdarzenie nie miało miejsca. Wiem przecież, że takie rzeczy się zdarzają.

W raporcie pisanym po odbytej służbie policjant operuje skrótem: zatrzymano - zwolniono, sprawca - ofiara, podejrzany - niewinny. Nie ma tam miejsca na niuanse. Żaden funkcjonariusz nie wyzna na piśmie, że kazał się zatrzymanemu rozebrać do rosołu i oceniał wielkość jego męskich atrybutów. Żaden nie wspomni, że zwracał się do nastolatka: "ty chuju", "ty skurwielu". O pałce może napisać, ale zawsze jako konsekwencji zastosowania sbp, czyli środków bezpośredniego przymusu, bo zatrzymany był agresywny i stawiał opór. W tym przypadku o sbp jednak też nie wspomniano.

Komendant Wojciechowski, doświadczony policjant cieszący się opinią dobrego, uczciwego gliniarza, zżyma się na samą myśl, że jego podwładni mogli zachować się sadystycznie, czerpać przyjemność z upokarzania nastolatków. - Gdyby udało się taki przypadek udowodnić, to policjant miałby jak w banku dyscyplinarkę, na dodatek prokuratora na głowie - mówi. - Nie uznaję pobłażania dla kretynów w mundurach.

Chłopaków z Gocławia zatrzymali funkcjonariusze z patrolu podlegającego Komendzie Stołecznej Policji. Wobec nich kom. Wojciechowski nawet gdyby chciał, konsekwencji wyciągnąć nie może. - U mnie bywały podobne zdarzenia, kierowałem już sprawy przeciwko policjantom-sadystom do prokuratury - wspomina. Dotyczyło to młodych funkcjonariuszy, początkujących w służbie. - Przecież oni nie biorą się z innego, lepszego świata - dodaje Wojciechowski. - Wszędzie widać gołym okiem postępującą brutalizację, wulgaryzmami rzucają całkiem nobliwi obywatele. Kiedy słyszę moich podkomendnych rozmawiających plugawym językiem, zwracam im uwagę, ale nie jestem pewien, czy rozumieją, o co mi chodzi.

Paweł, młody policjant ze Śródmieścia, od pół roku w służbie, przyznaje, że już wiele razy był świadkiem nadmiernie brutalnego traktowania nieletnich przez funkcjonariuszy z patroli ulicznych. Za każdym razem czuł się z tym fatalnie, ale milczał. - Nawet nie mogę kolegom zwrócić uwagi, że postępują niezgodnie z regulaminem, boby mnie wyśmiali. W tej robocie trzeba szybko nauczyć się działać bez znieczulenia. Żadne tam odruchy litości, grzeczność czy współczucie. Panuje zasada: albo ty ich, albo oni ciebie. Niby że praca policjanta to front, każdy cywil to potencjalny wróg, a szczególnie ci gówniarze wystrzyżeni na łyse pały.

Nieletni pod bronią

Piotrek z Mokotowa, lat 15, gimnazjalista, już raz był w "Polityce" opisywany jako ofiara napadu ulicznego. Stracił wtedy komórkę. Łobuza, który tego dokonał, oczywiście nie złapano. Ostatnio udziałem Piotrka stały się całkiem nowe doświadczenia.

Mieszka przy Puławskiej, w sąsiedniej klatce jego koleżanka Ala. O godzinie 18 wybrali się na krótki spacer. 50 m od domu zobaczyli Maćka, znajomego 14-latka. Maciek to dziwak, miewa głupie pomysły. Właśnie był w trakcie realizowania jednego z nich. Ubrany w kurtkę z napisem "Policja" (potem twierdził, że znalazł ją w barakach, gdzie kiedyś była policyjna baza) podbiegł do Ali i Piotrka. Krzyczał: - Jesteście aresztowani!

Miał pecha, bo w pobliżu przechodził prawdziwy policjant w cywilu, pełnił służbę wywiadowczą. Zareagował błyskawicznie. Schwycił Maćka, postawił pod murem, zawiadomił przez radiotelefon zmotoryzowany patrol i czekał na posiłki. - Byliśmy z Alką przerażeni, bo ten pan wyjął broń i kierował ją w stronę Maćka - opowiada Piotrek. Wraz z koleżanką podeszli do policjanta i zaczęli prosić, aby nie robił krzywdy ich koledze. Błyskawicznie podjechał radiowóz z policjantami tym razem już w mundurach. Całą trójkę dzieciaków próbowali upchnąć do środka. Alka rzuciła się do ucieczki, mundurowy za nią. Złapał dziewczynkę i skuł kajdankami razem z Maćkiem. Piotrka skuto później, na komendzie, co nie miało już żadnego sensu, bo stamtąd uciec i tak by się nie dało. W radiowozie dzielny policjant, który schwytał Alę, nie podarował sobie małego rewanżu. "Ty mała ruro, ty suko, gdybym skręcił sobie nogę, to bym cię zajebał" - wszystkie dzieci podobnie zapamiętały słowa pana policjanta.

Na komendzie trzymano małoletnich dwie godziny. Rodziców zawiadomiono dopiero, kiedy mama Piotrka sama zadzwoniła na jego komórkę. Spisano wyjaśnienia dzieci, rodzice podpisali co trzeba i koniec sprawy.

Ale to nie był koniec. Dwa tygodnie później rodzice Piotrka i Ali zostali wezwani do Sądu Rejonowego dla Nieletnich na rozmowę z kuratorką. Okazało się, że policjanci oskarżyli smarkaczy o agresję w stosunku do interweniujących funkcjonariuszy. Agresja miała polegać na podejmowaniu przez Alę próby ucieczki oraz, jak zapisano w innych policyjnych notatkach (już nie podpisywanych przez rodziców zatrzymanych dzieci), "aroganckim odpowiadaniu na pytania, przekrzykiwaniu się jeden przez drugiego, niewykonywaniu poleceń typu odwróć się, nie rozmawiaj". Policjanta, który sporządził te dokumenty, szczególnie oburzyło, że małoletni "próbowali wymyślać swoje prawa, a zarazem wskazywać moje obowiązki".

Uniwersytet uliczny

Piotrek i Ala potraktowani przez ludzi w mundurach jak złoczyńcy słusznie domagali się respektowania swoich praw. Do dziewczynki zwracano się obelżywie, głęboko urażono jej cześć, poniżono. Zakucie całej trójki w kajdanki było złamaniem przepisów, które wyraźnie określają, w jakich przypadkach można małoletnich w ten sposób obezwładniać. Według regulaminu do krępowania nieletnim ruchów (np. w celu uniemożliwienia ucieczki) służy tak zwana prowadnica, czyli parciane urządzenie nie powodujące dolegliwego ucisku na przegubach dłoni. Obowiązkiem policjantów podczas takich interwencji jest, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, poinformowanie o prawach przysługujących zatrzymanym. Kiedy taka sytuacja spotyka dzieci, obowiązkiem policjantów jest natychmiastowe powiadomienie ich rodziców. W opisanym wyżej przypadku złamano wszelkie reguły.

- Prawdopodobnie policjanci wpisali swój wyczyn jako przykład skutecznej roboty. Wysłanie papierów do sądu świadczy, że chcieli sobie podreperować statystykę. Od niej zależą późniejsze nagrody finansowe - tłumaczy funkcjonariusz z innej dzielnicy Warszawy. Dodaje też, że wyjęcie broni przez policjanta i kierowanie jej w stronę 14-latka, jeżeli nie jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, to bardzo poważne przekroczenie uprawnień. - Za taki wyskok to policjant powinien trafić przed sąd - ocenia.

Komendant stołeczny policji nadinspektor Ryszard Siewierski od lat, jak deklaruje, stara się zmienić złe nawyki policjantów patrolujących ulice. Twierdzi, że nie wymaga od podwładnych fikcyjnego dmuchania statystyk, nie daje premii wyłącznie za ilość zatrzymań. - Jedna ze stacji telewizyjnych ogłosiła, że stołeczna policja wydała wojnę blokersom, bardzo mnie to zdenerwowało - mówi. - My walczymy z przestępcami, a nie młodocianymi mieszkańcami miasta. Dla nas każdy młody człowiek powinien być podmiotem, nie przedmiotem.

Marzeniem komendanta jest posiadanie licznej ekipy specjalnie przeszkolonych policjantów, którzy będą docierać do młodzieży z problemami. - Zafascynował mnie projekt realizowany już w Zielonej Górze, nazwany Uniwersytetem Ulicznym - mówi generał Siewierski. Darmowa nauka języków obcych, imprezy dla młodzieży, happeningi z udziałem policjantów. Tylko tak można nastolatków przekonać, że policjant nie stoi po przeciwnej stronie, nie jest przeciwnikiem, ale przyjacielem.

Ale najpierw trzeba przekonać policjanta, że nie wszyscy młodzi na ulicach to jego wrogowie. Społeczeństwo słusznie domaga się walki z chuliganerią i rozwydrzeniem młodych, ale przy rąbaniu tego drwa wióry lecą zbyt duże.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

mr.zzzioom (niezweryfikowany)

policja jebana jest to fakt
policja jebana jest to fakt
policja jebana jest to fakt
policja jebana jest to fakt
policja jebana jest to fakt

El Igorro (niezweryfikowany)

Czytałem ten artykuł. Małe pytanko: ostatnio ręczne wklepałem (brak skanera) i puściłem wam wg mnie bardzo ciekawy artykuł z Przekroju. Niestety więcej go nie widziałem. Why?

Prorok (niezweryfikowany)

Zapomnialem dodac ze to nie jest policja tylko KURWA UBECJA JEBANA!!!

El Igorro (niezweryfikowany)

:-( .
juz nie nie mozna dodać .

nitoto (niezweryfikowany)

jak nastolatki mają nie spierdalć przed policją jak te debile bronią straszą co to kurwa jest za kraj policjanci myślom ze wszystko mogom ze som pszechujami bo majom broń i poparcie u starych bab pojebani som ...ja pierdole policje kurwa statystyke niech sobie poprawiajom na prawdziwych pszestempcach a nie kurwa ze ludzie spokojnie palom trawe albo stojom pod szkołom nie kumam tego systemu.......pojebani som i tyle

Maniek (niezweryfikowany)

No Wlasnie!!!! oni kurwa mysla ze sa ponad prawem i ze wszystko moga!! jesli wymierza w jednego ub w drugiego gnatem to mysla ze chlopak zpeka i przyzna nawet sie do tego czego nie zrobil!! to sa skurwiele i tyle!!!HWDP dla ścierwa!!! mojemu kolesiowi pies z prewencji przy wszystkich znajomych wlozyl pół worka zielska do kieszeni i powiedzial ze to jego i zabrali go na psiarnie!!! to sa skurwysyny a dla takich nie ma sie ani respektu ani litosci ani nawet szacunku czy jaiegokolwiek poszanowania czy czegokolwiek!! sam wiem co oni robia na komendzie na przesluchaniu bo mnie tez napierdlalali ale mnie przesluchiwali za handel i nie chcialem im nic powiedziec, ale skurwiel nie powinien na komendzie celowac we mnie bronia i do tego jeszcze naladowana!!!!
Jeszcze raz powtarzam. NIE MA LITOSCI DLA SKURWYSYNOW!!!! HWDP!!!! gdyby byli tam gdzie sa potrzebni to by bylo dobrze a nie paczki tylko wpierdalaja i sie opierdalaja...

Manieczka (niezweryfikowany)

no fakt, czlowiek ostatnio sie boi bardziej przejsc obok policjanta, niz obok krotko scietych
najgorsze jest wlasnie w tym wszystkim to, ze ze szmatami sie nie wygra

Maniek (niezweryfikowany)

Zapomnialem dodac ze to nie jest policja tylko KURWA UBECJA JEBANA!!!

skIp. (niezweryfikowany)

jebac policje

naszczescie w KdoK nie jest najgorzej z psami

pozdro

majed (niezweryfikowany)
W zeszłym roku, kiedy jechałem na stopa do domu, w Bytomiu wzięło mnie dwóch kolesi i powozili trochę po mieście, po czym dostałem piąchę w nos i wzięli mi telefon i kasę. Tylko że: z telefonu pozwolili mi spokojnie wyjąć kartę, uspokajali, że nie chcą dokumentów ani innych badziewi, tylko jeszcze kasę (całe 15 zł). Potem trochę postraszyli i pojechali. Nos sobie nastawiłem (całe szczęście, że potrafi się parę rzeczy) i cało spokojnie dojechałem do domu. Nie poszedłem na suki, bo nie chciało mi się całą noc siedzieć na komendzie, a do doma jeszcze 400 km. Kłopotem byłyby też przyjazdy na konfrontacje itd. Chodzi mi o to, że ci bandyci (właściwie drobni złodziejaszkowie) mnie ani w jednym momencie NIE UPOKORZYLI jak policjanci w w.p.artykule. Kiedy czytałem go, to zacząłem nabierać do tych dupków, co mnie okradli coś w rodzaju szacunku, że nawet złodziej potrafi pokazać jakąś klasę, często w przeciwieństwie do tych, którym płacimy (podatnicy) za "chronienie" nas. Kurwa przez ich poprawianie statystyk miałem wyrok i na 3 miesiące miałem ograniczenie wolności! Jestem naprawdę łagodnym człowiekiem, a takie palanty w mundurach właśnie do takich uderzają, żeby statystyka wzrosła bez żadnych kosztów własnych.
haha (niezweryfikowany)

jak bede miliarderem to wynajme ludzi zeby mi przywiezli wszystkich idiotow zebym mogl zobaczyc jak przepraszajac zostaja kalekami psychicznymi

gordon (niezweryfikowany)

"praca policjanta to front, każdy cywil to potencjalny wróg, a szczególnie ci gówniarze wystrzyżeni na łyse pały "
nosz kurwa az mi sie tekst ze strony narkotykomnie.boo.pl przypomina, w którym komus się nóż w kieszeni otwiera...
jebać suki w dupe paralizatorem!

Leptosoma (niezweryfikowany)

Kurwa,co się dzieje w tym kraju,dziciaki nie mogą na wyjść dwór bez obawy że je policja zaatakuje,coś tu jest nie tak...czytając to prawie się popłakałem.Kiedy pomyślałem że to samo może spotkać moją córke...tak postępujących funkcjonariuszy zajbałbym gołymi rękami nie zastanawiając się nawet nad konsekwęcjami tego czynu choć jestem człowiekiem bardzo opanowanym i spokojnym(jak więkrzośc palących wiadomo co...).W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak napisanie tego : CH.W.D.P. 4 ever chciałbym żeby takiego psa zamknięto ze mną w jednym pokoju sam na sam na pół godziny.....żywy by stamtąd nie wyszedł...nie potrafie nawet wyrazić słowami goryczy jaka mnie wypełnia po przeczytaniu tego artykułu....
peace

lewy (niezweryfikowany)

:-( .
juz nie nie mozna dodać .

El Igorro (niezweryfikowany)

W tej sytuacji pozostaje niestety tylko jedno. Trzeba niestety przyjąć postawę tych debili w mundurach. I traktować to ścierwo zawsze i w każdej sytuacji jako potencjalnego agresora i wroga. NIGDY nie pomagać! Nawet jeśli by to miało pomóc w ujęciu kogoś kto na to faktycznie zasłużył. Nigdy nie zakładać, że człowiek (?) w mundurze naprzeciwko ciebie stoi tam po to żeby ci pomóc. Trudno, w każdej wojnie trzeba stosować relatywizm moralny. A skurwysyny robią wszystko żeby nas do tego zmusić.

JEBAĆ POLICJE (niezweryfikowany)

CHWDPolicji!!!

sux (niezweryfikowany)

no fakt, czlowiek ostatnio sie boi bardziej przejsc obok policjanta, niz obok krotko scietych
najgorsze jest wlasnie w tym wszystkim to, ze ze szmatami sie nie wygra

aldon (niezweryfikowany)

pieprzycie jak wyrostki.

czarna (niezweryfikowany)

Czytając te chistorie przypomina mi sie pare a przedewszystkim jedna w której główna osoba poszkodowana byłam ja. Kiedy wracałam z chłopakiem z meczu doszło do szarpaniny miedzy 2 osobami kiedy wszycy rozeszli sie zaczoła jechac policja na sygnale w moja strone. Funkcjonariusz policji złapał mnie za kurtke i czymał jak bym była jakas uciekinierka a nad moja głowa znajdowała siepałka policyjna chyba na wypadek jak bym uciekła ich zachowanie do mnie było okropne poprostu czułam sie jak bandzior. zamknieto mnie w aucie adokładnie klatce dla bandytów i to ma Być policja..... śmieszne

Zajawki z NeuroGroove
  • Alprazolam
  • Marihuana
  • Marihuana
  • Mefedron
  • Uzależnienie

Dobry nastrój, chęć relaksu, wolny czas

Gdzie ten mateusz, on jedzie już

Jej zapach na dziś to kryształy mefa

Mefedron to szmata, suki nie chce znać

 

Jesteśmy pokoleniem darknetu i bitcona, iphona i supreme, hexenu i mefedronu. 4mmc zagościło w kulturze dość szeroko (twórczość Hewry i Mobbyn, otoczka idealnego euforyka, trudna dostępność i przede wszystkim fala ofiar i uzależnionych) zajmując miejsce obok marihuany, kokainy, mdma. Spróbowanie mateusza było jednym z moich narkocelów ale nie sądziłem, że się spełni

  • Amfetamina

Przedwczoraj wieczorem mialem okazje po raz pierwszy skosztowac proszku,

poszedlem do kumpla, ktory mial sie uczyc, najpierw zajebalismy sie lajtowo

zielskiem, a pozniej przez caly wieczor palilem i pilem browary. Kiedy bylem

juz maksymalnie zakrecony walnelismy sobie z kumplem do dwie niewielkie

krechy bialego. W nos za bardzo nie pieklo, dopiero pozniej, no i to

nieprzyjemne uczucie w gardle. Najpierw zrobilo mi sie bardzo zimno, oczy

otworzyly sie jakby szerzej, a pozniej zlapalem zajebisty humorek, ale nie

  • Bieluń dziędzierzawa

Wydarzenia te miały miejsce w październiku 1997. Był dzień nauczyciela więc nie było szkoły

i postanowiłem przyjechać do domu. I tak jakoś wyszło że znalazłem się na imprezie u kumpla.

Nic nadzwyczajnego, każdy coś pił, leciala muza itp. W pewnym momencie kumpel wyciągnął kilka

  • LSD-25

Wczoraj z Joruusem walnelismy po raz pierwszy kwacha. O kurwa, jakiego to mialo kopa :-))) Najpierw chacialo mi sie tanczyc, ale to po jakims czasie minelo. Pozniej mialem uczucie, jakby moje cialo rozpadalo sie na komorki, a potem na jeszcze mniejsze czesci. Nastepnie mialem wrazenie, ze znam wszystkie zagadki wszechswiata, ze wiem jak powstal swiat. Myslalem, ze jestem geniuszem, poznalem wszystkie tajemnice medycyny. I to bylo O.K. Gorzej zrobilo sie, kiedy zaczelismy wpieprzac paluszki. Kiedy je gryzlem, one zaczely zamieniac sie w trojwymiarowe figurki, ktorych nie moglem przelknac.