REKLAMA
Wojna z narkotykami elementem totalitarnego systemu szpiegowania obywateli

Tagi

Źródło

Reuters

Tłumaczenie

Clickster

Komentarz [H]yperreala

W obliczu tych faktów, bardzo radzimy uważać na to, co piszecie w internecie, bo staniecie się elementem "konstrukcji równoległej"...

Tytuł artykułu od redakcji hyperreala. Serdecznie dziękujemy tłumaczowi, jednemu z naszych czytelników <3

Odsłony

3639

Waszyngton (Reuters) – tajna jednostka amerykańskiego biura antynarkotykowego DEA, przekazuje informacje z zatrzymań, podsłuchów, od informatorów i z obszernej bazy danych rejestrów telefoniczno-internetowych, służbom w całym kraju, by uzyskać pomoc we wszczęciu postępowań karnych przeciwko Amerykanom.

 

Mimo tego, że sprawy związane z narkotykami rzadko dotyczą kwestii bezpieczeństwa narodowego, dokumenty badane przez Reuters ukazują, że funkcjonariuszom organów ochrony porządku publicznego nakazano ukrywanie, skąd te dochodzenia czerpią swoje źródło – nie tylko przed adwokatami, ale czasem również prokuratorami i sędziami.

Niedatowane dokumenty ukazują, że agenci federalni są szkoleni, by „rekonstruować” ślady dochodzenia, by skutecznie ukrywać skąd dana informacja się wywodzi. Praktyka określana przez niektórych ekspertów, jako łamiąca konstytucyjne prawo oskarżonego do sprawiedliwego procesu. Jeśli pozwani nie wiedzą jak śledztwo się rozpoczęło, nie mogą przecież wiedzieć jak dotrzeć do potencjalnych źródeł oczyszczających materiałów dowodowych – informacji, która mogłaby ujawnić prowokacje policyjne, błędy lub stronniczych świadków.

“Nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszałam,” mówi Nancy Gertner, profesor prawa na Harvardzie, która służyła, jako sędzia federalny w latach 1994-2011. Gertner i inni eksperci z dziedziny prawa powiedzieli, że program wygląda bardziej niepokojąco niż niedawne ujawnienia, że National Security Agency (przyp. tłum. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) zbierała rejestry domowych rozmów telefonicznych. Wysiłki NSA są kierowane na zatrzymywanie terrorystów; program DEA celuje w pospolitych przestępców, przeważnie w handlarzy narkotykowych.

„Ustanawianie specjalnych reguł dla bezpieczeństwa narodowego to jedno,” mówi Gertner. „Przestępstwa pospolite, to zupełnie inna kwestia. To wygląda tak, jakby preparowali śledztwa.
 

JEDNOSTKA OPERACYJNA SOD (the Special Operations Division)

Jednostka DEA, która zarządza informacją nosi nazwę Special Operations Division lub SOD. Ponad 20 partnerskich agencji włącza się do oddziału, m.in. FBI, CIA, NSA, Urząd podatkowy w USA i Departament Bezpieczeństwa Krajowego. Została utworzona w 1994 r., by zwalczać kartele narkotykowe w Ameryce Łacińskiej i urosła z kilku dziesiątek pracowników do kilkuset.

Obecnie, spora część pracy SOD jest tajna, a reprezentanci proszą o nieujawnianie jego dokładnej lokalizacji w Virginii. Dokumenty zbadane przez Reuters są oznaczone jako „Law Enforcement Sensitive” (przyp. tłum. wrażliwe dla organów ścigania), rządowa klasyfikacja, które ma za zadanie utrzymanie ich tajnymi.

„Pamiętajcie, że zastosowanie SOD nie może być ujawnione lub omawiane w żadnej funkcji dochodzeniowej,” głosi dokument przedstawiony agentom. Dokument szczególnie kierunkuje agentów do pomijania zaangażowania SOD w raportach dochodzeniowych, oświadczeniach składanych pod przysięgą, dyskusjach z prokuratorami i zeznaniach sądowych.  Agenci są instruowani, by wtedy wykorzystywać „normalne techniki dochodzeniowe w celu odtworzenia informacji dostarczonej przez SOD.”

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, który nadzoruje DEA, odmówił komentarza.

Ale dwóch starszych funkcjonariuszy DEA broniło program, mówiąc, że próba „odtworzenia” szlaku dochodzeniowego jest nie tylko legalna, ale jest również techniką wykorzystywaną niemal na co dzień.

Były agent rządowy w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, który otrzymał takowe wskazówki od SOD opisał proces. „Powiedzieliby ci tylko, ,Bądź w pewnym zajeździe dla kierowców ciężarówek, o pewnym czasie, i szukaj pewnego pojazdu.’. I wtedy alarmowalibyśmy policję stanową, by znaleźć pretekst do zatrzymania tego pojazdu i przeszukania go wraz z psem wykrywającym narkotyki,” powiedział agent.
 

„KONSTRUKCJA RÓWNOLEGŁA”

Po dokonaniu zatrzymania, agenci następnie utrzymywali, że ich śledztwo zaczęło się od zatrzymania drogowego, a nie wskazówki SOD, powiedział były agent. Dokument szkoleniowy zbadany przez Reuters określa ten proces, jako „konstrukcję równoległą”.

Dwóch starszych funkcjonariuszy DEA, którzy wypowiedzieli się w imieniu agencji, pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli, że proces jest utrzymywany w tajemnicy, by ochronić źródła i metody dochodzeniowe. „Konstrukcja równoległa jest techniką organów ścigania, którą wykorzystujemy każdego dnia,” powiedział jeden funkcjonariusz. „Koncepcja znana od dziesiątek lat, stara jak świat”.

Kilkunastu obecnych i byłych agentów federalnych zapytanych przez Reuters potwierdziło, że wykorzystywali konstrukcję równoległą w czasie swojej kariery. Większość broniła tę praktykę; niektórzy powiedzieli, że rozumieją dlaczego może to niepokoić tych, spoza organów ścigania.

“To dokładnie jak z praniem brudnych pieniędzy – obracasz je w celu oczyszczenia,” powiedział Finn Selander, agent DEA w latach 1991-2008, a teraz członek grupy o nazwie Law Enforcement Against Prohibition (przyp. tłum. Stróże Prawa Przeciw Prohibicji), która popiera legalizację i regulację narkotyków.

Niektórzy adwokaci i byli prokuratorzy powiedzieli, że wykorzystanie „konstrukcji równoległej” może być legalne w celu ustalenia prawdopodobnego powodu zatrzymania. Ale dodali, że wdrażanie praktyki, jako środek mający na celu zatuszowanie tego, jak zaczęło się śledztwo może naruszać zasady postępowania przygotowawczego poprzez ukrywanie materiału dowodowego, który mógłby okazać się przydatny oskarżonym.

 

KWESTIA ZGODNOŚCI Z KONSTYTUCJĄ

„To oburzające,” powiedział prawnik z Tampa, James Felman, wiceprezes sekcji wydziału karnego American Bar Association (przyp. tłum. Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników). “Odnoszę wrażenie, że to jest nie do obrony.”.

Lawrance Lustberg, obrońca z New Jersey, powiedział, że każde systematyczne działanie rządu, w celu ukrycia okoliczności, przy których sprawy się rozpoczęły „nie tylko byłoby zatrważające, ale również dość rażąco niekonstytucyjne.”.

Lustberg i inni powiedzieli, że rządowe wykorzystanie programu SOD okrąża ustanowione procedury sądowe, według których sędziowie na osobności badają wrażliwe informacje, takie jak tożsamość informatorów, bądź tajny materiał dowodowy, by określić, czy dana informacja jest przydatna dla linii obrony.

„Nie można pogrywać sobie z systemem,” powiedział były prokurator federalny Henry E. Hockeimer Jr. „Nie można stwarzać takiego podstępu. To są przestępstwa narkotykowe, a nie sprawy bezpieczeństwa narodowego. Jeśli nie wyznaczymy tutaj granicy, gdzie jest wtedy jej miejsce?”.

Niektórzy prawnicy twierdzą, że mogą występować prawnie uzasadnione powody dla niewyjawiania źródeł. Robert Spelke, były prokurator, który przepracował 7 lat jako starszy prawnik w DEA, powiedział, że niektóre źródła są tajne. Ale dodał, że istnieje kilka powodów, by jawne dowody były utajniane w procesie.

„Jest to numer utrzymujący równowagę i robili to w ten sposób przez lata,” powiedział Spelke. „Czy jestem zdania, że to właściwy sposób postępowania? Nie, ponieważ teraz, kiedy jestem adwokatem, rozumiem jak ciężki jest to orzech do zgryzienia”.

 

MASKOWANIE WSKAZÓWEK

Pewien obecny prokurator federalny dowiedział się, jak agenci wykorzystywali wskazówki SOD po tym, jak agent narkotykowy wprowadził go w błąd, powiedział Reuters prokurator. We florydzkiej sprawie narkotykowej, którą się zajmował, jak twierdzi, agent DEA powiedział mu, że śledztwo przeciwko obywatelowi USA zaczęło się od wskazówki informatora. Kiedy prokurator naciskał na więcej informacji, jak mówi, kierownik DEA interweniował i ujawnił, że informacja tak naprawdę pochodzi z podsłuchów SOD i NSA.

„Byłem wkurzony,” powiedział prokurator. „Kłamanie w sprawie pochodzenia informacji daje zły start, kiedy starasz się przestrzegać prawa, ponieważ może prowadzić do wielu rozmaitych problemów związanych z odkrywaniem faktów i bezstronnością sądów.”. Prokurator nigdy nie dokonał oskarżenia, ponieważ stracił wiarę w dochodzenie, jak powiedział.

Starszy przedstawiciel DEA oświadczył, że nie wiedział o tej sprawie, lecz dodał, że agent nie powinien był wprowadzać prokuratora w błąd. Jak często takie błędne poinstruowania mają miejsce, tego nie wie nawet sam rząd; reprezentant DEA powiedział, że agencja nie śledzi tego, co dzieje się z informacją po wysłaniu jej przez SOD agentom pracującym w terenie.

Rola SOD w przekazywaniu informacji agentom nie jest sama w sobie tajemnicą. Jest zwięźle wspomniana w dokumentach budżetowych DEA, aczkolwiek bez żadnej wzmianki o tym, jak ta informacja jest wykorzystywana lub reprezentowana, kiedy sprawa jest przekazana do sądu.

DEA od dawna już publicznie wspiera rolę SOD w wielo-jurysdykcyjnych i międzynarodowych dochodzeniach, łącząc agentów w poszczególnych miastach, którzy mogliby nieświadomie śledzić ten sam obiekt i upewnia się, że tajni agenci przez przypadek nie spróbują aresztować siebie nawzajem.

 

WIELKI SUKCES SOD

Odział odegrał również dużą role w manewrze DEA z 2008 r. w Tajlandii przeciwko rosyjskiemu handlarzowi bronią Viktorowi Bout; został skazany na 25 lat więzienia w 2001 r. pod zarzutem konspirowania, w celu sprzedania broni kolumbijskiej grupie rebelianckiej FARC. SOD również koordynował ostatnio Projekt Synergia, rozprawę z wytwórcami, hurtownikami i sprzedawcami syntetycznych dopalaczy, który zaowocował 227 zatrzymaniami i obejmował 35 stanów.

Od czasu jego wprowadzenia, zwierzchnictwo SOD rozszerzyło się o narkoterroryzm, przestępczość zorganizowaną i gangi. Rzecznik DEA odmówił komentarza, co do rocznego budżetu oddziału. Niedawny post na profilu LinkedIn napisany przez starszego funkcjonariusza SOD oszacował go na 125 milionów dolarów.

Dziś SOD ma do zaoferowania przynajmniej trzy funkcje dla federalnych, stanowych i lokalnych organów ścigania: koordynacja spraw międzynarodowych, takich jak sprawa Bouta; dystrybucja informacji pochodzących z przechwyceń NSA zza oceanu, od informatorów, partnerskich organów ścigania w innych krajach i podsłuchów domowych; oraz puszczanie w obieg informacji z obszernej bazy danych znanej, jako DICE.

Baza danych DICE zawiera ok. 1 mld wyników, powiedzieli starsi funkcjonariusze DEA. Większość zapisów składa się z rejestrów telefonicznych i danych internetowych legalnie zgromadzonych przez DEA poprzez wezwania sądowe, zatrzymania i nakazy rewizji w całym kraju. Zapisy są przetrzymywane przez około 1 rok i następnie kasowane, powiedzieli przedstawiciele DEA.

Około 10 000 agentów federalnych, stanowych i lokalnych posiada dostęp do bazy danych DICE, jak pokazują zapiski. Mogą wysyłać zapytania do bazy danych, by próbować połączyć, w innym wypadku, niepowiązane ze sobą tropy. Ostatnio, jeden z przedstawicieli DEA oznajmił, że baza DICE skojarzyła mężczyznę, który próbował przemycić 100 000 $ przez granicę USA z ważną sprawą narkotykową na wschodnim wybrzeżu.

“Wykorzystujemy ją, by łączyć ze sobą fakty,” powiedział funkcjonariusz.

 

„ZDUMIEWAJĄCE NARZĘDZIE”

Wskazówki z podsłuchów przekazywane przez SOD zwykle pochodzą od obcych rządów, agencji wywiadowczych USA, bądź autoryzowanych przez sąd rejestrów rozmów domowych. Ponieważ podsłuchiwanie Amerykanów bez nakazu jest nielegalne, wskazówki z agencji wywiadowczych nie są zwykle wysyłane do SOD, dopóki obywatelstwo rozmówcy może zostać zweryfikowane, jak utrzymują pewien starszy funkcjonariusz organów ścigania i były analityk amerykańskiego wywiadu wojskowego.

„Wykonują dobrą robotę w zakresie przeglądu i weryfikacji, ale określenie z pewnością, czy podsłuchiwana osoba jest Amerykaninem, czy też nie, może okazać się trudne” powiedział starszy funkcjonariusz organów ścigania.

Wskazówki z podsłuchów domowych zwykle pojawiają się, kiedy agenci używają informacji zebranych poprzez nakazane przez sąd podsłuchy, by zacząć drugie dochodzenie.

Z praktycznego punktu widzenia, jak mówią agenci organów ścigania, zwykle nie obawiają się, że zaangażowanie SOD zostanie ujawnione w sądzie. Tak dzieje się, ponieważ większość oskarżonych handlarzy narkotyków przyznaje się do winy jeszcze przed rozpoczęciem procesu, zatem nigdy nie żądają ukazania materiału dowodowego zebranego przeciwko nim. Jeśli sprawa trafiała już do sądu, jak mówią byli i obecni agenci, zarzuty były czasem oddalane, by uniknąć ryzyka naświetlenia zaangażowania SOD.

Byli i obecni agenci federalni powiedzieli, że wskazówki SOD nie zawsze bywają pomocne – jeden ocenił ich dokładność na 60 %. Ale przyznali również, że informacje te pozwoliły im schwytać przemytników narkotykowych, którzy mogliby im się wyrwać.

“To było zdumiewające narzędzie,” powiedział pewien agent federalny, który odszedł niedawno na emeryturę. „Naszą największą obawą było, że nie pozostanie ono tajemnicą.”.

Funkcjonariusze DEA powiedzieli, że metody SOD zostały wewnętrznie zbadane. Odmówili przekazania Reuters kopii najnowszych wyników badań.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

Też serdecznie dziękuję tłumaczowi jako czytelnik, jednak...

"konspirowanie" -> tu: spiskowanie albo coś, to nie pasuje

wielokrotnie w całym tekście użyty biernik zamiast dopełniacza, to najgorsze, co można zrobić językowi polskiemu, np. "obracać pieniądze" zam. obracać pieniędzmi, to jest po prostu fatalne

Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Pewnej slonecznej soboty kumpela (G) zorganizowała ognisko w pobliskiej piwiarni leśnej, umiejscowionej na skarju lasu. Postanowiliśmy wraz z (S) i jeszcze 4 kumpelami najeść się acodinów. Skoczylismy z rana do apteki i kupilismy 2 opakowania w cenie 5,55zł za jedno.


  • Metadon


Więc, było to tak...Magiczny dzień, koniec roku szkolnego, wysiłek jednego roku, obniżenie poziomu stresu w organiźmie... Rozumiecie? Zupełny odpał. Postanowiłem spróbować czegoś nowego, padło na metadon, ale po kolei.Set&setting: Pozytywny nastrój, dobra pogoda, miła atmosfera - koniec roku szkolnego. Żadnych ciśnień, gdzieś do godziny 16:00 pod wpływem alkoholu.

Niestety, brak znajomych u boku. Ciekawość do tej substancji, zupełna niewiedza jeśli idzie o jej działanie i dawkowanie.


  • Mefedron
  • Retrospekcja

Kilkumiesięczna "zabawa" z RC

Zdarzenia które opiszę miały miejsce ładnych kilka lat wstecz. 

 

Byłam w trakcie kilkumiesięcznego intensywnego związku z mefedronem. Opowieśc zaczyna się na początku sierpnia a więc tuż przed delegalizacją, która jeszcze wtedy nie docierała do mojej świadomości. Wracam do domu z urlopu. Właściwie to nie był mój dom, tylko wynajmowana kawalerka na parterze, którą śmiało można by nazwac speluną. Jeden stół, jedna kanapa, jedna żarówka, wiele brudu.

 

  • Marihuana

* afgan + marjanna


* doswiadczenia prawie zero


* bylo 1g jednego jak i drugiego


* miejsce spozycia -> szkola

Ot taka moja przygoda