Czy Blockchain może pomóc w reformie polityki narkotykowej?

Tagi

Źródło

Talking Drugs
Katia Łukiczewa i Jordana Ndetcho

Komentarz [H]yperreala

Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz zawartych tez.

Odsłony

140

W ewoluującym krajobrazie przełomowych technologii pojawiła się jedna innowacja jako nieoczekiwane, ale obiecujące narzędzie sprawiedliwości społecznej: blockchain. Poza powiązaniem z kryptowalutami, blockchain pozostaje w tyle liczne przypadki użycia w dziedzinie zdrowia, edukacji i rządów demokratycznych. Od usprawniania procesów głosowania po ustanawianie tożsamości cyfrowych dla populacji nieposiadających dokumentów, rządy, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny badają jego potencjał dla dobra publicznego.

Jednak być może najbardziej znacząca, choć często pomijana wartość tej technologii, polega na jej zdolności do zmiany umiejscowienia władzy. I to właśnie sprawia, że ​​jest to obiecujące narzędzie w demontażu systemów ucisku i nierówności.

Czy istnieje związek pomiędzy Blockchain, Web3 i reformą polityki narkotykowej?

Reforma polityki narkotykowej wymaga ogromnego odejścia od zdominowanego przez Globalną Północ, karnego podejścia do narkotyków i przywrócenia równowagi sił, tak aby grupy poszkodowane w wyniku opresyjnej kontroli narkotyków mogły przewodzić w przewidywaniu sprawiedliwego, naprawczego podejścia do przyszłości. Aby stworzyć systemową zmianę w polityce narkotykowej, musimy stawić czoła zakorzenionym korzeniom rasizmu i kolonializmu, które definiują obecne podejście do globalnej kontroli narkotyków. Czyniąc to, musimy korzystać z narzędzi zaprojektowanych od podstaw, aby umożliwić zmianę władzy, zwiększając włączenie i uczestnictwo.

W jaki sposób blockchain może pomóc w promowaniu włączenia, uczestnictwa i sprawiedliwości społecznej?

Powszechne nierówności systemowe, rasizm i autorytaryzm ograniczać realizację praw i możliwości dla wielu marginalizowanych społeczności, od dostępu do podstawowych usług po włączenie finansowe i wolność słowa. Jednocześnie odpowiedź na pomoc rozwojową, zakorzenione w interesach politycznych i kolonialnym podejściu do pomocy, tworzy dodatkową warstwę negatywnych skutków, z przejęcie zasobów przez Północ, do umożliwienie stosowania karnego podejścia do kontroli narkotyków. Chociaż technologia nie jest ostatecznym rozwiązaniem wyzwań systemowych, narzędzia takie jak blockchain mogą zakłócić nieuczciwe struktury władzy i stworzyć bardziej sprawiedliwy i reprezentatywny system.

Jak blockchain może to zrobić? W swojej istocie blockchain jest księgą rejestrującą transakcje. Transakcja może oznaczać wymianę dowolnej wartości, którą można udokumentować cyfrowo, od transakcji finansowych po transfer danych, informacji, praw własności intelektualnej lub praw własności lub kryptowalut. To, co czyni go tak wyjątkowym, to fakt, że transakcje muszą być weryfikowane przez sieć komputerów (a zatem istnieje podział władzy inny niż w przypadku banku lub rządu prowadzącego księgę rachunkową). Transakcje te są widoczne dla wszystkich uczestników sieci, ale pseudonimowe, co oznacza, że ​​są powiązane z niezmiennymi adresami kryptograficznymi, a nie z tożsamościami ze świata rzeczywistego. To sprawia, że ​​blockchain jest gwarantem przed cenzurą, przejęciem przez państwo lub prywatne osoby, korupcją lub manipulacją ze strony osób trzecich.

Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy na rzecz praw człowieka oraz monitorowania finansowego i odpowiedzialności: jest to: a wspólne narzędzie na przykład w zakresie dokumentowania naruszeń praw człowieka, dystrybucji pomocy humanitarnej, działań w zakresie finansowania społecznościowego, rejestracji gruntów i monitorowania wydatków publicznych. W czasach kryzysu i autokracji platformy oparte na blockchainie umożliwiły działaczom na rzecz praw człowieka narzędzia stawić czoła uciskowi finansowemu i zmobilizować się do działania, a także zapewnić odpowiedzialność państwa poprzez zdecentralizowane zarządzanie dowodami.

W Ameryce Łacińskiej społeczności rolnicze uzyskały dostęp do finansowania dzięki EthicHub'S zdecentralizowane platformy pożyczkowe. Przejrzysta księga Blockchain buduje zaufanie między pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami, eliminując potrzebę korzystania z tradycyjnych pośredników bankowych i otwiera możliwości dla społeczności nieposiadających konta bankowego, a także tych, którym brakuje formalnej identyfikacji lub historii kredytowej, aby uzyskać dostęp do kapitału.

„Internet wartości” – gdzie następuje zmiana władzy

Jeśli zatem blockchain jest narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo, przejrzystość danych i transakcji oraz brak manipulacji przez jakiekolwiek struktury władzy, w jaki sposób można go wykorzystać do stworzenia bardziej sprawiedliwych i włączających systemów, w których społeczności napędzają zmiany? I tu z pomocą przychodzi Web3.

Web3 to internet bardziej partycypacyjny, zarządzany przez użytkowników, obsługiwany przez zdecentralizowane protokoły, platformy i aplikacje oparte na technologii blockchain. W przeciwieństwie do obecnej sieci (Web2), gdzie duże firmy technologiczne, takie jak Google, Twitter i Facebook, kontrolują nasze dane i wydobywają z nich wartość, w Web3 użytkownicy zachowują własność własnych danych i treści, co pozwala im kontrolować wygenerowaną z nich wartość.

Ta zmiana wartości czyni Web3 nowym ruchem kulturowym, społecznym, politycznym i gospodarczym, który promuje przejrzystość, decentralizację, udział społeczności, własność i wzmocnienie pozycji. Web3 rozszerza potencjał blockchainu, zapewniając ekosystem, w którym społeczności mogą wspólnie tworzyć i wymieniać wartość; Odbywa się to poprzez nowo udostępnione formy współpracy, takie jak zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) i gospodarki tokenowe. DAO umożliwiają zbiorowe podejmowanie decyzji i alokację zasobów bez scentralizowanej władzy. Tokenizowane modele uczestnictwa motywują i nagradzają uczestników za ich wkład lub udział w społeczności poprzez dystrybucję tokenów cyfrowych (które mogą reprezentować własność, prawa dostępu lub prawa głosu, albo być wymieniane lub umarzane w ekosystemie).

Daje, zdecentralizowana platforma finansowania społecznościowego, wykorzystuje transformacyjny potencjał Web3, aby zmienić krajobraz filantropii i datków. Integrując technologię blockchain, Giveth pomaga kampaniom crowdfundingowym, zapewniając dodatkową przejrzystość sposobu alokacji środków. Giveth to coś więcej niż tylko narzędzie do zbierania funduszy. Giveth buduje społeczność darczyńców i wolontariuszy poprzez nagrody w postaci tokenów, zachęcając do aktywnego uczestnictwa i umożliwiając zarządzanie kierowane przez społeczność. Ten włączający model zmienia dynamikę władzy, dając każdemu uczestnikowi udział we wzroście i trwałości zbiorowej wizji zmian społecznych.

Niektóre obszary, w których blockchain może przyspieszyć wpływ społeczny, obejmują:

Przeciwstawienie się autorytaryzmowi – wykorzystywanie zdecentralizowanych platform komunikacyjnych do przeciwstawiania się cenzurze i ochrony działaczy na rzecz praw człowieka, a także przeciwstawiania się uciskowi finansowemu, gdy rządy atakują rachunki bankowe aktywistów. Fundacja Praw Człowieka kieruje pracami nad wsparciem rozwoju bezpiecznej infrastruktury blockchain za pośrednictwem Funduszu Rozwoju Bitcoin, aby zapewnić ochronę finansową obrońcom praw człowieka.

Wspieranie procesu decyzyjnego kierowanego przez społeczność oraz zapewnienie społecznościom dotkniętym polityką antynarkotykową większego wpływu na kształtowanie alternatywnych podejść. Obejmuje to tworzenie dla społeczności możliwości kształtowania systemów wiedzy wraz z nagrodami i zachętami do udziału społeczności.

Demokratyzacja finansowania – Decentralizacja i przejrzystość Blockchain mogą otworzyć dostęp do nowych możliwości finansowania społecznościowego napędzanych celami publicznymi. Brak bezkarności model jest przykładem tego, jak blockchain może ułatwić dostęp do wymiaru sprawiedliwości społecznościom o niedostatecznym dostępie, zapewniając stronom sporu finansowanie inwestycji na potrzeby postępowań strategicznych.

Co dalej z Blockchainem i reformą polityki narkotykowej?

Blockchain, jak każda inna innowacja technologiczna, jest tylko narzędziem, a nie rozwiązaniem pozwalającym rozwiązać te złożone problemy. Należy koniecznie przyznać, że technologia może odtworzyć istniejącą dynamikę władzy, jeśli nie kieruje się zasadami sprawiedliwości społecznej. W związku z tym istotne jest zapewnienie, aby rozwój tej i innych technologii opierał się na wartościach sprawiedliwości społecznej i docierał do najbardziej potrzebujących.

Redukcja szkód na arenie międzynarodowej i Dekoland badają możliwości, jakie daje blockchain, aby przyspieszyć reformę polityki narkotykowej – koncentrując się na narzędziach blockchain w celu zmiany tradycyjnej dynamiki władzy.

W nadchodzących miesiącach Harm Reduction International i Decoland będą współpracować z partnerami z zakresu sprawiedliwości społecznej, Web3 i sektora polityki antynarkotykowej, aby rozpocząć rozmowy na temat sposobów wykorzystania tej technologii w naszej pracy. Chcemy wnieść swój wkład w świat, w którym wartość ma przejrzystość, uczestnictwo i włączenie, a nie przechwytywanie i kontrola.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

Cisza, ciemność, własny pokój, słuchawki z ambientem i nie tylko. Nastawienie pozytywne, ciekawość po 4 latach przerwy, chęć sięgnięcia po III plateau.

Będąc jeszcze pod wrażeniem wczorajszej podróży postanowiłem przelać swoje wypociny na elektroniczną formę papieru - w końcu żyjemy w XXI w. - mimo, że dostałem jasną i czytelną informację ubiegłego wieczoru iż nie należy, albo może inaczej: nie powinno się tego robić, zdecydowałem się na małą formę rozprawki, dywagacji, aby dać wam "zarys" tego, czego opisać się po prostu nie da.

  • Marihuana
  • Zolpidem

by Ensoryt

  • Powój hawajski

Rozgryzlem, "wymemlalem" i polknolem 2g nasion, tzn 57 szt. Wydaje mi sie ze efekty byly tylko przedsmakiem mozliwosci ipomea. Zjadlem o godzinie 23 (teraz wiem ze za pozno) i poswiecilem sie studiowaniem syntezy MDMA, po ok 45 minutach (nie wiem dokladnie bo zegarek jak na zlosc mi wtedy zginal) literki z tekstu podskoczyly do gory, wykrecily dwa pirleciki i usiadly grzecznie z powrotem na miejscu, pomyslalem ze sie zaczyna, pogrozilem im palcem i kontynuowalem.

  • 25I-NBOMe
  • 2C-D
  • Marihuana
  • Miks

Wieczór, mieszkanie.

Wraz z przyjaciółką (S), często rozmawialiśmy o fazach po różnych psychodelikach, aczkolwiek nigdy nie mogliśmy wzajemnie wszystkiego zrozumieć, gdyż ona miała doświadczenie tylko z Tryptaminami, a ja z Fenkami. Postanowiłem zrobić jej niespodziankę na piątkowy wieczór, w który mieliśmy się spotkać. Około godziny jedenastej otrzymałem 25l-nbome oraz 2c-d. Byłem bardzo ucieszony z faktu, że wszystko jest na dobrej drodze do częściowego, wzajemnego zrozumienia.

randomness