Więcej śledztw związanych z piciem alkoholu przez nieletnich

Blisko osiemset spraw karnych, dotyczących picia alkoholu i zażywania narkotyków przez nieletnich, wszczęli od lipca tego roku prokuratorzy w północno-wschodniej Polsce.

Alicja

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP

Odsłony

3114

Blisko osiemset spraw karnych, dotyczących picia alkoholu i zażywania narkotyków przez nieletnich, wszczęli od lipca tego roku prokuratorzy w północno-wschodniej Polsce. Dotyczą m.in. przypadków rozpijania, jak i sprzedaży alkoholu czy przestępstw dokonanych przez nieletnich. To blisko dziewięć razy więcej, niż w pierwszej połowie roku, gdy na terenie działania Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku (PA) nie obowiązywały jeszcze zalecenia dotyczące szczególnego zainteresowania się przez prokuratorów sprawami dotyczącymi picia alkoholu i zażywania narkotyków przez nieletnich.

Białostocki okręg apelacyjny obejmuje cztery okręgi prokuratorskie: w Białymstoku, Olsztynie, Łomży i Suwałkach. Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy PA Janusz Kordulski, od stycznia do końca czerwca tego roku było 90 takich spraw, gdy w tym okresie zatrzymano blisko 800 nieletnich pod wpływem alkoholu (207 trafiło do izb wytrzeźwień). Od lipca spraw karnych wszczęto 771, a liczba zatrzymanych nieletnich przekroczyła 850 osób (113 trafiło do izb wytrzeźwień). Jak powiedział Kordulski, zmiana liczby śledztw wynika właśnie z tego, że obecnie prokuratorzy wszczynają postępowania karne w każdym przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że mogło dojść np. do rozpijania nieletnich czy sprzedaży im alkoholu i starają się dokładnie te przypadki zbadać.

Więcej jest też prokuratorskich wniosków w postępowaniach administracyjnych, dotyczących m.in. cofnięcia koncesji na sprzedaż alkoholu, a także przekazanych informacji do sądów rodzinnych i dla nieletnich, dotyczących przypadków nienależytej opieki rodzicielskiej czy podejrzeń demoralizacji nieletnich. W ramach zaleceń prokuratorzy prowadzą też spotkania informacyjne z młodzieżą w szkołach, od podstawowych do liceów. Prokuratorzy mówią na nich m.in., jak wygląda odpowiedzialność karna za sprzedaż alkoholu nieletnim, spożywanie go w miejscach publicznych, używanie i handel narkotykami. W sumie zaplanowano ich blisko 700, dotąd odbyło się ponad 350. "Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem" - dodał Kordulski. Akcja rozpoczęta w północno-wschodniej Polsce z początkiem wakacji ma doprowadzić na stałe do surowszego traktowania przestępstw związanych z piciem alkoholu i używaniem narkotyków przez nieletnich. Prokuratura ma odnotowane przypadki spożywania alkoholu nawet przez 10-latków i pobytów w izbach wytrzeźwień nieco tylko starszych dzieci.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Retrospekcja

Świeżo po przeprowadzce na drugi koniec kraju. W trakcie nieco trudnej aklimatyzacji do nowego miejsca, w obcym mieście, z dala od praktycznie wszystkich bliskich mi osób. Po trzech tygodniach nieskutecznych prób zapoznania się z ludźmi z nowych studiów, nareszcie koleżanka z roku zorganizowała dużą domówkę, w trakcie której miał miejsce cały trip. To, że znalazłem się na imprezie będąc na grzybowej fazie, było spontaniczne i niezaplanowane. Tego samego dnia z Bieszczad wracał kumpel - D, z którym wcześniej miałem okazję jeść grzyby. Chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu (spotkać się z D a jednocześnie nie ominąć imprezy) zgarnąłem go na domówkę do niejakiej M. Z D był również jego kolega, którego znałem z widzenia - W. Pod wpływem namowy D, zjedliśmy grzyby, które w założeniu miały nas puścić zanim pójdziemy do M. Stało się jednak inaczej.

Wprowadzenie: Niniejszy raport jest retrospekcją sięgającą ok. 3 lat wstecz. Po złotym okresie z psychodelikami trwającym dobrze ponad pół roku, podczas którego zaliczałem praktycznie same bardzo udane i zapadające w pamięć tripy, przyszedł czas na serię nieco gorszych podróży. TR opisuje pierwszy z serii już-nie-złotych psychodelicznych wypraw. Żadna z nich nie skończyła się bad tripem. Nie wspominam ich jako złych. Zwyczajnie nie były one najlepsze (w nie-eufemistycznym znaczeniu tego słowa).

  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Miks

Od dluzszego czasu napalalam sie na ten miks, wiec podeszlam do sprawy nacpania sie z metodycznym entuzjazmem. Miejsce: mieszkanie moje i D. oraz okolice. D to moj Partner zyciowy.

   Wlasciwie nie wiem, skad w mojej glowie wziela sie idea nacpania sie benzydamina i DXM, czyli slynnego combo o nazwie BXM. Dotychczasowe proby z tym miksem nie urywaly dupy. Doszlam do wniosku, ze nie jestem szczegolnie podatna na benzydamine, do tej pory nie zaoferowala mi nic poza kilkoma kiepskimi halucynacjami (dobre i to), bezsennoscia i powidokami, ktorych ciezko sie pozbyc. Niemniej zaopatrzylismy sie wysylkowo w cztery saszetki proszku do irygacji pochwy i 3 opakowania leku na kaszel o nazwie Akodin.

  • MDMA
  • Tripraport

Pasterka.

Witam. Postanowiłem nieco zmienić formę, wybierając opis akurat tego, ale i być może kolejnych TR. Jak wiadomo, jest to oczywiście jedynie bajka:-)

  • Inne

Bezgraniczna ciemnosc, cisza wkolo

Nic, tylko czern! Beznadziejna
sytuacja, strach, lek. Wokol czuc
zapach bezsilnosci, smak katastrofy.
Nicosc!
Ciemnosci otaczaja moje cialo. Widze
jedynie czern. Sam nie wiem czy mam
jekies cialo poniewaz nie czuje go, nie
widze go.
Slysze wiatr w oddali, lecz nie czuje go.
Jedynym moim pragnieniem jest czuc.
Gdzie jestem? Czyzbym umarl?
Czyzby ta bezsilnosc
mialaby towarzyszyc mi do konca? Do
konca czego? Mnie? Swiata? A moze
swiat juz sie skonczyl?