REKLAMA
"Ludzie zawsze będą pić alkohol"

Istnieją kultury, w których alkohol nie był znany przed zetknięciem się z Europejczykami. W każdej z tych kultur był jednak jakiś substytut, coś czego używano zamiast alkoholu

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

3848

Ludzie zawsze będą pić alkohol, nawet jeśli to będzie zabronione. Edukacja i stosowne regulacje prawne mogą jednak ograniczyć negatywne skutki picia - uważa prof. Marjana Martinic, wiceprzewodnicząca ds. zdrowia publicznego organizacji ICAP.

(International Center for Alcohol Policies - Międzynarodowe Centrum ds. Polityki Alkoholowej).

"Istnieją kultury, w których alkohol nie był znany przed zetknięciem się z Europejczykami. Nie znali go mieszkańcy Polinezji, Mikronezji lub rdzenni mieszkańcy Ameryki. W każdej z tych kultur był jednak jakiś substytut, coś czego używano zamiast alkoholu" - powiedziała Martinic w rozmowie z PAP.

Picie alkoholu nie musi być szkodliwe. Badania naukowe ostatnich kilkunastu lat dowiodły wręcz, że - spożywany w małych ilościach - może mieć korzystne dla zdrowia działanie.

Picie dużej ilości alkoholu może jednak spowodować wiele chorób, a nawet doprowadzić do śmierci.

Nadmiar alkoholu często powoduje trwały uszczerbek na zdrowiu. Do najbardziej powszechnych skutków długotrwałego picia należą marskość wątroby, choroby serca, układu krążenia, udar mózgu. Kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki picia, ponieważ ich organizm nieco inaczej go przyswaja niż organizm mężczyzn. Poważnym problemem jest również picie przez kobiety podczas ciąży.

W wielu krajach istnieje problem picia alkoholu pochodzącego z nielegalnego źródła - pędzonego w domu, przemycanego z zagranicy lub w ogóle nie przeznaczonego do spożycia. "Jakość legalnie produkowanego alkoholu jest kontrolowana. Nielegalny alkohol może zawierać zanieczyszczenia lub toksyczne domieszki. Bywa, że zawiera on metanol, który jest zabójczą trucizną" - mówiła prof. Martinic.

Często alkohol staje się też czynnikiem, zwiększającym ryzyko różnego rodzaju wypadków, przestępstw i ryzykownych zachowań.

Specjaliści z całego świata szczególną uwagę zwracają na problem, jakim jest nieodpowiedzialne używanie alkoholu przez młodzież.

"W Stanach Zjednoczonych największym problemem, związanym z nadużywaniem alkoholu przez młodzież, są wypadki. Przeważnie dochodzi do nich na skutek prowadzenia samochodu po pijanemu. Prawo w USA pozwala pić w wieku 21 lat, a prowadzić - w wieku 16 lat. Często zdarza się, że nastolatki piją nielegalnie, nikt nie ma nad tym kontroli" - wyjaśniała prof. Martinic.

Okres intensywnego upijania się przez młodego człowieka często trwa po kilka lat. Zwykle wyrasta on z tego, kiedy podejmuje pracę, zakłada rodzinę i staje się bardziej odpowiedzialny. Zdarzają się jednak tacy, którzy później również piją sporo.

Ograniczenie szkód, powstających wskutek picia w sposób nieodpowiedzialny, wymaga wielu różnych działań podejmowanych przez państwo, organizacje i osoby prywatne.

"Potrzebne są regulacje prawne różnego rodzaju. Musi być np. wyznaczony wiek, od którego wolno pić i prawo to musi być skutecznie egzekwowane. Również część odpowiedzialności ponosić powinni producenci. To powinno przejawiać się w ich polityce reklamowej i marketingowej" - wyjaśniała nasza rozmówczyni.

"Bardziej odpowiedzialne używanie alkoholu możliwe jest tylko przy stosownej edukacji. Badania dowodzą, że wzorce rodzinne są głównym czynnikiem warunkującym późniejsze zachowania, w tym - sposób picia. Również zajęcia w szkole są bardzo popularną i skuteczną formą edukacji na temat alkoholu" - dodała Martinic.

Skuteczność zajęć szkolnych w redukowaniu ilości alkoholu spożywanego przez młodzież została już dowiedziona w Stanach Zjednoczonych. "Młodzi ludzie chcą robić to, co ich rówieśnicy, chcą dorównywać im we wszystkim. Do tego zalicza się też picie. Ale oni często nie wiedzą, ile piją ich koledzy. Myślą, że bardzo dużo. Dlatego podstawowym elementem takiej edukacji jest uświadomienie im, ile naprawdę piją inni i że jest to z reguły dużo mniej, niż się powszechnie uważa" - mówiła prof. Martinic.

W wielu krajach skuteczne okazało się także edukowanie rodziców, w jaki sposób powinni rozmawiać z dziećmi na temat picia. Przygotowywani do takich rozmów muszą być również lekarze, których autorytet ma wpływ na zachowanie pacjentów.

Organizacja ICAP (International Center for Alcohol Policies - Międzynarodowe Centrum ds. Polityki Alkoholowej) angażuje się w działania na rzecz stworzenia skutecznej polityki alkoholowej w wielu krajach.

Jej przedstawiciele uczestniczą w II Międzynarodowej Konferencji "Alkohol - zmniejszanie szkód", odbywającej się od czwartku do soboty w Warszawie.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Kapitan Planeta (niezweryfikowany)
Ludzie zawsze będą spożywać wszystko co można przyswoić. To jest normalne. Wszystko może być nieszkodliwe, jeśli używać tego rozsądnie. Dlatego należy na to zezwolić, uświadamiając najpierw czym może grozić nieodpowiedzialne spożywanie czy to alkoholu czy narkotyków, czy też tytoniu. Nawet seks może szkodzić (AIDS, choroby weneryczne) ale uświadamiając innych, uczymy ich rozsądnego uprawiania go. Tak jest z wszystkim.
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-ACO-DMT
  • Bad trip

wcześniej zrobiłem trening siłowym, uczyłem się, spotkałem się znajomymi – miałem dobry humor, i ogólnie dzień określiłem jako produktywny.

Nim przejdę do opisania samego tripu ważne jest to byście chociaż trochę poznali mój światopogląd, gdyż ma to wielkie znaczenie. Jestem osobą zdrowo-rozsądkową, nigdy nie cierpiałem na żadne choroby (czy to psychiczne, czy fizyczne). Jestem bardzo pozytywnie usposobiony do życia; optymista, z dystansem do życia oraz swojej własnej osoby. Dużo się uśmiecham, mam szeroko rozumiane poczucie humoru. Mam przyjaciół, kochającą rodzinę, spełniam się w aktywnościach fizycznych: uprawiam sporty, w zimę morsuje; dbam o swoje zdrowie.

  • Gałka muszkatołowa

Autor: Marmac_pl


Substancja: Gałka muszkatałowa


Poziom doświadczenia: doświadczony


Dawka: 30 g, doustnie


Hmm. Pierwszy raz pisze artykuł na neuro_groove. Nie miałem nigdy takich intencji, ale po spróbowaniu gałki nie moge sie powstrzymać od odradzenia jej przyszłym 'smakoszom':)
  • Metkatynon

Godzina 13 w domu u koleżki. Dobre nastawienie, ładny dzień tylko troche zimno.

Set & Setting: Godzina 13 w domu u koleżki. Dobre nastawienie, ładny dzień tylko troche zimno.
Psychonauci: Ja czyli T. i koleżka M.
Ilość substancji: Metylokatynon w ilości, który powstaje po syntezie z 24 tabletek acataru(czyli po 12 na banie)
Doświadczenie: DXM(4x), MJ(15x), 4MMC(1x), bk- MDMA(1x), Pseudoefedryna(6x), Efedryna(1x), Amfetamina(1x) Benzydamina(1x), MDPV(1x), Metylokatynon(4x)

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Dzień wolny, chata wolna, ogólnie spokój i zero problemów

Normalnie nie opisywałbym tripa na dxm, bo takich tutaj multum, ale ten był czymś, co zmieniło mój światopogląd i ogólnie nastawiło mnie bardziej pozytywnie do życia. Więc zacznę od początku. Miałem roczną przerwę od dxm, bo nawet duże dawki nie klepały, a tylko dawały kilkunastogodzinny nieciekawy zjazd pełen dysforii i ogólnego udręczenia mojego biednego ciała. Potem znów wróciłem do dexa i zacząłem tripować mniej więcej co dwa-trzy dni na drugim plateau.

randomness