Akcja przeciwko sprzedaży alkoholu nieletnim

Do upicia się w czasie ostatniego roku przyznało się prawie 60 proc. 15-latków i ponad 75 proc. 17-latków

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wrocławska/PAP

Odsłony

7282
Do upicia się w czasie ostatniego roku przyznało się prawie 60 proc. 15-latków i ponad 75 proc. 17-latków - wynika z badań. We wtorek, także we Wrocławiu, rusza ogólnopolska akcja przeciwko sprzedawaniu nieletnim alkoholu

Kampanię pod hasłem "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony" organizuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie. Od wtorku na ulicach będą się pojawiać billboardy i plakaty informujące, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Telewizje pokażą dwa rodzaje spotów: w sklepie oraz w pubie młodym osobom, które nie mają dowodów osobistych, obsługa nie chce sprzedać alkoholu. Podobne materiały usłyszymy w radiach.

Do końca lipca przedstawiciele handlowi browarów oraz hurtownicy - jak planują organizatorzy - dotrą z materiałami promującymi akcję do 80 tysięcy punktów sprzedaży. Kampania będzie wykorzystywać kilka haseł: sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo, sprzedawca ma prawo do sprawdzenia dokumentu tożsamości, alkohol - nieletnim wstęp wzbroniony, granica wieku - granica prawa.

Organizatorzy wspomagający akcję - wrocławski samorząd oraz policja - zachęcają też do reagowania na sprzedaż alkoholu nieletnim.

- Zawsze reagujemy na każdy sygnał. Nawet anonimowy - zapewnia Ryszard Zaremba, rzecznik dolnośląskiej policji. - Wystarczy do nas zadzwonić i wskazać nam miejsce.

Czy polskie browary nie obawiają się spadku sprzedaży alkoholu, jeśli akcja odniesie sukces?

- Nie interesują nas klienci poniżej 18 lat - mówi zdecydowanie Jagoda Jastrzębska z Browarów Dolnośląskich Piast, reprezentująca na wczorajszej konferencji Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce.

Gazeta Wyborcza Wrocław, rk 30-06-2003


Piwo dla dorosłych!

Wtorek, 1 lipca 2003r.

WROCŁAW Od dziś rusza ogólnopolska kampania pod hasłem "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony" Jej celem jest zmniejszenie zjawiska sprzedaży alkoholu nieletnim. To pierwsze wspólne przedsięwzięcie przemysłu piwowarskiego i sektora służby zdrowia.

Kampania skierowana jest do sprzedawców i właścicieli punktów, gdzie sprzedawany jest alkohol. Jej organizatorem zależy aby, dorośli reagowali, gdy widzą nastolatków, którym sprzedawane jest piwo. Autorem kampanii jest Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. - Pijaństwo młodzieży stały się wielkim problemem społecznym. Poprzez tę akcję chcemy uczulić wszystkich Polaków, aby przeciwdziałali piciu alkoholu przez młodzież - mówi Jagoda Jastrzębska, przedstawicielka związku "Browary Polskie", które finansują kampanię. Walkę z łamiącymi prawo sprzedawcami i właścicielami pubów zapowiedzieli władze miast i Komenda Główna Policji w Warszawie. - Sprzedawca alkoholu ma prawo do kontrolowania dokumentów osobie, która wydaje mu się młoda. Tylko w ubiegłym roku zatrzymaliśmy 8 tys. 800 nieletnich będących pod wpływem alkoholu - zaznacza Ryszard Zaręba, rzecznik dolnośląskiej policji. Według wicewojewody wrocławskiego Jarosława Obremskiego wzorcem są Stany Zjednoczone, gdzie alkohol można kupić od 21 lat. - Sądzę, że wakacyjna akcja przyniesie długotrwałe korzyści. Będziemy odbierać koncesję właścicielom punktów, którzy łamią prawo - informuje wiceprezydent. Od dziś na ulicach 9 największych miast Polski pojawią się billboardy, plakaty i nalepki informujące, że sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo. Kampania rozpocznie się również w sieci ogólnopolskich telewizji. W sierpniu identyczną akcję przeciwdziałania piciu alkoholu dorosłych i dzieci rozpocznie Kościół Katolicki.

Gazeta Wrocławska 01-07-2003


Rusza kampania: "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony!"

"Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo" - brzmi jedno z haseł ruszającej 1 lipca kampanii przeciw sprzedaży alkoholu nieletnim. Ogólnopolską akcję będą promować billboardy, plakaty i spoty telewizyjne - poinformowali w poniedziałek w Warszawie na konferencji prasowej organizatorzy kampanii.

Akcję zorganizowała Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wspólnie ze Związkiem Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Głównymi adresatami są sprzedawcy wyrobów monopolowych i zwykli ludzie - świadkowie nielegalnej sprzedaży.

"Pierwszy raz organizacja antyalkoholowa i przedstawiciele browarów działają razem, by pokazać, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem" - powiedział dyrektor PARPA prof. Jerzy Mellibruda.

"Badania pokazują, że 30 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat upija się przynajmniej raz w miesiącu, a tylko 5 proc. młodzieży w tym przedziale wiekowym nie miało jeszcze kontaktu z alkoholem. W lipcu i w sierpniu obserwujemy szczyt problemów nieletnich z alkoholem. Chcemy zahamować to zjawisko" - podkreślił Mellibruda.

Na konferencji zaprezentowano spoty reklamowe, które w lipcu pojawią się w telewizji. Apelują one o legitymowanie młodych osób, chcących nabyć alkohol. "Zapomniałam dowodu" - mówi w spocie młoda dziewczyna do barmana w pubie. "Zapomniałaś dowodu, zapomnij o alkoholu" - odpowiada barman. W innym spocie w rolę dorosłego zwracającego uwagę sprzedawcy na zakaz sprzedaży młodzieży alkoholu wcielił się znany aktor Piotr Fronczewski.

Kampania będzie prowadzona przede wszystkim w punktach sprzedaży alkoholu, pubach i barach. Billboardy pojawią się w 9 największych miastach, a plakaty i ulotki w blisko 100 tys. punktach sprzedaży. "Przedstawiciele naszego związku będą rozwozić materiały informacyjne po sklepach monopolowych i uświadamiać obsłudze, że sprzedawanie nieletnim alkoholu grozi im odebraniem koncesji i grzywnami" - powiedziała Danuta Gut ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

W kampanię włączy się także policja, która zapowiada wzmożoną kontrolę punktów monopolowych w okresie letnim. Jak podał rzecznik Komendy Głównej Policji Sławomir Cisowski, co roku policja kontroluje ponad 13 tys. sklepów z alkoholem i w ponad jednej trzeciej z nich zanotowała nieprawidłowości w sprzedaży alkoholu. "W ostatnim czasie policja wniosła do gmin o odebranie koncesji właścicielom punktów w 500 przypadkach, 200 z nich dotyczyło nielegalnej sprzedaży nieletnim" - powiedział Cisowski.

Specjalny list popierający kampanię wystosował Rzecznik Praw Dziecka, Paweł Jaros. Apeluje w nim m.in. do sprzedawców, by - wbrew chęci zysku - "czuli się współodpowiedzialni za upijanie się dzieci i w sposób zdecydowany przestrzegali obowiązującego prawa"

PAP 01-07-2003

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

maniek (niezweryfikowany)
Dobrze, ze tylko piwo nie bedzie mozna kupowac. Jabole dalej bedziemy kirac z chlopakami na lawce :-)
qwe (niezweryfikowany)
Dobrze, ze tylko piwo nie bedzie mozna kupowac. Jabole dalej bedziemy kirac z chlopakami na lawce :-)
xil (niezweryfikowany)
Dobrze, ze tylko piwo nie bedzie mozna kupowac. Jabole dalej bedziemy kirac z chlopakami na lawce :-)
.chudy. (niezweryfikowany)
teraz okresowo zwrośnie sprzedaż piwa bo młodzi będą robić zapasy na lato :)
Jay (niezweryfikowany)
Bez sensu ta akcja. Zabronia sprzedazy alkocholu to wiekszosc zamiast po brofca siegnie po trawke...
maxthc (niezweryfikowany)
Bez sensu ta akcja. Zabronia sprzedazy alkocholu to wiekszosc zamiast po brofca siegnie po trawke...
qwe (niezweryfikowany)
Wczoraj kupowaliśmy browary. <br>Przedwczoraj też ;)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

subst. - gandzia


miejsce. - woodstock


czas. - 1.8.2003, wieczór


ilość. - g/3osoby


kto? - ja i kumpel, kumpela i kumpel który dołączył później - różny

poziom 'wtajemniczenia'

  • 3 4-DMMC
  • Pozytywne przeżycie

Na początku sam w domu, potem podróż autobusem na lodowisko na spotkanie klasowe. Nastawienie doskonałe i oczekiwanie na niewiadome bo to pierwszy raz z ketonami.

  • 4-HO-MIPT
  • Pierwszy raz

///

PROSZĘ O USUNIĘCIE TEGO WPISU.

randomness