REKLAMA
Wpływ leków o potencjale uzależniającym oraz stresu na neurony dopaminoergiczne

...badacze wykazali, że kokaina, morfina, amfetaminy, nikotyna oraz alkohol są pod tym względem jednorodne...

Anonim

Kategorie

Odsłony

11705

Stanford, stan Kalifornia. "Uzależnieni od narkotyków preferują zwykle jedne z nich ponad inne, ale ich mózgi mają wiele wspólnych cech. Niezależnie od tego, czy dany narkoman woli stymulanty czy depresanty ośrodkowego układu nerwowego, leki o potencjale uzależniającym zmieniają w podatnych mózgach pewne szczególnie podatne w procesie uzależnienia neurony, sprawiając, że uwrażliwiają się one na działanie podawanego środka" - stwierdzili badacze ze Stanford University Medical Center.

"Udało nam się zidentyfikować konkretną modyfikację wywoływaną przez działanie leków, które zwykle są nadużywane, mimo róznorodnych molekularnych mechanizmów ich działania" - powiedział doktor medycyny Robert Malenka, profesor psychiatrii i psychologii behawioralnej z tutejszej akademii medycznej. Malenka jest głównym autorem pracy opublikowanej 20. lutego w magazynie Neuron, opisującej zmiany na poziomie molekularnym czynione w systemie nerwowym przez narkotyki.


W obszarze brzusznej nakrywki, zlokalizowanym w mezoencefalicznej części pnia mózgowego znajduje się grupa skupionych ściśle neuronów produkujących dopaminę, których aksony są zanurzone w okolicy jąder podstawy (mesolimbiczny szlak dopaminoergiczny). Odpalenie neuronów zlokalizowanych w tym regionie w wyniku elektrycznej stymulacji powoduje odczucie przyjemności, podobne do orgazmu. Ludzie, którzy z powodu błędu genetycznego cierpią na redukcję receptorów dopaminowych D2 w jądrach podstawy, prędzej czy później, jako, że nie są w stanie odczuć "drobnych przyjemności życia" zaczynają poszukiwać potępianych lub niezdrowych alternatywnych strategii, takich jak alkoholizm, uzależnienie od kokainy, hazard, nadmierne spożycie słodyczy...
[za http://www.healing-arts.org/n-r-limbic.htm]

Kiedy człowiek wprowadzi do ustroju narkotyk, neurony w regionie mózgu o nazwie Ventral Tegmental Area (VTA) (obszar brzusznej nakrywki - agquarx) przejściowo zwiększają produkcję dopaminy, związku chemicznego będącego neurotransmiterem. Najnowsze badania wykazały, że narkotyki zwiekszają jednocześnie wrażliwość neuronów w rejonie VTA. Badacze podejrzewają, że właśnie zwiększenie produkcji dopaminy w połączeniu z zwiekszeniem wrażliwości tych neuronów jest powodem powstania uzależnienia.

W pracy opublikowanej w zeszłym roku, Malenka wraz z badaczami z UC-San Francisco wykazał istnienie zmian na poziomie molekularnym, które są powodem zwiększonej wrażliwości u myszy, którym podawano kokainę (myszy ze wzgledu na podobieństwo układu nerwowego do ludzkiego stanowią często model, na którym testuje się hipotezy co do tego ostatniego - agquarx). Związek chemiczny zwany glutaminianem w normalnym mózgu powoduje wyrzucenie dopaminy przez neurony dopaminoergiczne w VTA. We wspomnianym badaniu badacze odkryli, że myszy, którym podawano kokainę doznały modyfikacji mózgu - stały się bardziej wrażliwe na działanie glutaminianu na okres nawet tygodnia po jej podaniu.

Teraz natomiast badacze wykazali, że kokaina, morfina, amfetaminy, nikotyna oraz alkohol są pod tym względem jednorodne - powodują uwrażliwienie neuronów produkujących dopaminę na działanie glutaminianu. Interesującym odkryciem jest także to, że, co wykryli badacze, stres powoduje podobne zmiany w mózgu, jak powyższe narkotyki. Narkotyki i leki, które zmieniają stan mózgu, ale nie powodują uzależnienia, nie powodują także takich zmian w neuronach produkujących dopaminę.

Malenka zaznacza, że mimo, że stres sam w sobie nie jest uzależniający, może spowodować, że zaleczony narkoman ponownie zacznie brać. "Kiedy narkomanowi udaje się wyrwać ze szponów nałogu i wszystko wydaje się być w pożądku, a zostanie poddany stresowi, bardzo często wraca do brania" - powiedział. (Tu widać wyraźnie diabelską perfidie Wojny Z Narkotykami - agquarx). Praca ta może pomóc innym badaczom w zrozumieniu powiązań pomiędzy zjawiskami stresu i uzależnienia.

Narkotyki i stres powodują te same zmiany molekularne w VTA, ale jak pokazują dalsze badania, osiągają cel w trochę inny sposób. Kiedy badacze podali myszom lek blokujący molekularne efekty stresu, stresujące wydarzenia nie powodowały uwrażliwienia neuronów produkujących dopaminę na działanie glutaminianu. Ten sam lek nie był w stanie powstrzymać efektu działania kokainy.

Wygląda na to, że zmiany molekularne odkryte przez Malenkę i jego kolegów badaczy to te same zmiany, które od dawna wiązano z procesami uczenia się i tworzenia wspomnień. W obu tych procesach nastepuje sensytyzacja neuronów na glutaminian.

Malenka powiedział, że jego praca stanowi dopiero pierwszy krok na drodze zrozumienia jak leki o potencjale uzależniającym działają na mózg. "To dopiero początek, ale zważywszy na to co się dzieje w VTA, mamy duże szanse na sukces" - powiedział. Praca ta, w długim okresie czasu, może doprowadzić do stworzenia leków blokujących powstawanie uzależnienia, dodał profesor Malenka. Pytanie brzmi teraz - jak zablokować uzależniające działanie narkotyków nie zakłócając jednocześnie normalnego działania neuronów dopaminoergicznych w procesach uczenia się i tworzenia wspomnień.

W badaniu wzieli udział naukowcy ze Stanford University, doktorzy Daniel Saal i Yan Dong.

Stanford University Medical Center łączy w swej działalności badania podstawowe, nauczanie medycyny i opiekę nad pacientami, rozdzielone na trzy głowne instytuty - Stanford University School of Medicine, Stanford Hospital & Clinics oraz Lucile Packard Children's Hospital. W celu uzyskania większej ilości informacji należy odwiedzić stronę Office of Communication & Public Affairs.

tłumoczenie: agquarx

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

podszum (niezweryfikowany)
&quot;Praca ta, w długim okresie czasu, może doprowadzić do stworzenia leków blokujących powstawanie uzależnienia, dodał profesor Malenka. Pytanie brzmi teraz - jak zablokować uzależniające działanie narkotyków nie zakłócając jednocześnie normalnego działania neuronów dopaminoergicznych w procesach uczenia się i tworzenia wspomnień. &quot; <br> <br>czyli wszystkie uzaleznieniea dragowego typu mozna sprowadzic sobie do jednego uzaleznienia- od wspomnianego uniezalezniacza?
scr (niezweryfikowany)
porządek pisze się przez rz ;)<br>
Vico (niezweryfikowany)
Zupki w proszku zawierają glutaminian sodu <br>Wczoraj przed imprą wyjadłem 10 takich zupek i się czułem jakbym wszystkich ludzi na ziemi nagle pokochał. <br> <br>Glutaminian sodu - substancja wzmacniająca smak życia :) <br> <br>10 zupek <br>1 szkło <br>i wszyscy bawią się wesoło. <br>
Adonis (niezweryfikowany)
no wlasnie ?
fizzzi (niezweryfikowany)
no wlasnie ?
scr (niezweryfikowany)
no wlasnie ?
bzyku (niezweryfikowany)
no chyoćby to , że DXM wpływa na podwyższenie poziomu dopaminy :)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Szałwia Wieszcza
  • Tripraport

Spotkanie z przyjacielem w moim domu. Nastrój miałem przedni. Czułem lekki strach pre

Witam, opiszę tutaj dwa tripy. Jeden na Szałwii Wieszczej, a drugi na grzybkach.
Postaram się, aby opisy były w miarę wyczerpujące. Nie będzie to łatwe, ze względu na substancje
i ich dawki. W szczególności grzybków. Ekstrakt Szałwii x20, natomiast porcja kosmitów wyniosła dokładnie 6,35 gramów po zważeniu.

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Kostrzyn, Woodstock, pole namiotowe w lesie, odgłosy ze sceny. Podróż z przyjacielem.

NINIEJSZY TEKST ZAWIERA LOKOWANIE PRODUKTU

NINIEJSZY TEKST, NIE MA NA CELU OBRAŻANIE OSÓB TRZECICH, LECZ JEST JEDYNIE SPISEM WYDARZEŃ W ODMIENNYM STANIE ŚWIADOMOŚCI.

Niniejszy raport, to opis przeżycia na LSD. Niestety samo zdarzenie nie było nagrywane, więc opis nie będzie dokładny oraz sam raport nie tak długi jakbym chciał.

Jednak postanowiłem go napisać i tu umieścić ZAPRASZAM DO CZYTANIA, KRYTYCZNEGO KOMENTOWANIA, DYSKUSJI.

  • Przeżycie mistyczne
  • Szałwia Wieszcza

pokój z opiekunem, kanapa, południe...

Sesja 14
Ekstrakt szałwi wieszczej x21 palone z bonga

Konwersacje z świetlistymi istotami

  • Amfetamina
  • Marihuana
  • Miks

Spotkanie reprezentacji wrocławskiego hyperreala. Piętno nieprzespanych kilku nocy, brzuch wydający różne dziwne dźwięki podczas zasysania się pustego żołądka (przełknąć nic oprócz wody się nie da), ogólne cuda niewidy psychiczne i jeszcze większe piętno: jutro filmuję imprezę, muszę być w formie i przede wszystkim musze mieć spokojną rękę (15 tabletek magnezu dziennie powinno dać radę).

Trip report przeniesiony z forum hyperreal.info.

 

fragment relacji na żywo