Nagroda dla polskiego i niemieckiego naukowca za badania nad receptorami marihuany

louis

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza

Odsłony

2563
Pierwsza polsko-niemiecka nagroda COPERNICUSA przyznana. Otrzymali ją prof. Barbara Malinowska z Akademii Medycznej w Białymstoku i prof. Eberhard Schlicker z uniwersytetu w Bonn. Oboje badają, w jaki sposób związki zwane kannabiniodami działają na mózg.

Ludzie posiadają własne kannabiniody, które pomagają m.in. w walce z bólem. Od dawna wiadomo, że bogatym źródłem tych związków jest marihuana (Cannabis sativa). Marihuana i jej pochodne od dawna przyciągają też uwagę jako potencjalne leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, zmniejszające duszność czy pobudzające apetyt. Badania laureatów mogą przyczynić się do szybszego opracowania bezpiecznych leków tego typu.

COPERNICUS to wspólna przyznawana raz na dwa lata nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Może ona przypaść dwóm wybitnym współpracującym ze sobą naukowcom - polskiemu i niemieckiemu. Łączna wysokość nagrody - 50 tys. euro. Do tegorocznej, pierwszej edycji COPERNICUSA zgłoszono 50 wniosków.

Oceń treść:

Average: 1 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
to sie po polsku nazywa KONOPIA
Neuronauki są tak popularne na świecie, ale na polskich uczelniach prawie nikogo to nie obchodzi. Już nie mogę znieść takiej sytuacji. Nie mam nawet z kim porozmawiać na ten temat.
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina
  • Miks

Wolny dom i najbliżsi znajomi, noc nastrojowe światło. Ekscytacja miksem, dzień zerwania z dziewczyną ale pozytywny nastrój

Dzisiaj opowiem w skrócie mój najlepszy miks. Wszędzie szukałem trip raportów o tym miksie ale nie znalazłem. Więc podjołem ryzyko

Przefiltrowałem 6 saszetek benzydaminy i łykłem w kapsułkach, nie czułem smaku ale żołądek chciał to wydalić, ale powstrzymałem wymioty. Po ponad godzinie wleciała piksa. Sprawdzona mocna piksa.

Benzydamine brałem 5 raz a pikse 3 raz. Miałem większą przerwe by tolerancji nie było. Na początku lekkie powidoki. Zanim piksa zaczeła działać miałem bardzo przyjemny stan na benzie. 

  • Calea zacatechichi  • Kokaina

Nudzi mi sie, to Wam cos napisze ;]
...wiec moja poznawczo-cpunska pasja zaprowadzila mnie do koksu.

oto, co ostatnio mi sie przysnilo (to od benzodiazepin, ktore

zapisal mi lekarz, mam takie barwne i detaliczne sny).