Nagroda dla polskiego i niemieckiego naukowca za badania nad receptorami marihuany

louis

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza

Odsłony

2565
Pierwsza polsko-niemiecka nagroda COPERNICUSA przyznana. Otrzymali ją prof. Barbara Malinowska z Akademii Medycznej w Białymstoku i prof. Eberhard Schlicker z uniwersytetu w Bonn. Oboje badają, w jaki sposób związki zwane kannabiniodami działają na mózg.

Ludzie posiadają własne kannabiniody, które pomagają m.in. w walce z bólem. Od dawna wiadomo, że bogatym źródłem tych związków jest marihuana (Cannabis sativa). Marihuana i jej pochodne od dawna przyciągają też uwagę jako potencjalne leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, zmniejszające duszność czy pobudzające apetyt. Badania laureatów mogą przyczynić się do szybszego opracowania bezpiecznych leków tego typu.

COPERNICUS to wspólna przyznawana raz na dwa lata nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Może ona przypaść dwóm wybitnym współpracującym ze sobą naukowcom - polskiemu i niemieckiemu. Łączna wysokość nagrody - 50 tys. euro. Do tegorocznej, pierwszej edycji COPERNICUSA zgłoszono 50 wniosków.

Oceń treść:

Average: 1 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
to sie po polsku nazywa KONOPIA
Neuronauki są tak popularne na świecie, ale na polskich uczelniach prawie nikogo to nie obchodzi. Już nie mogę znieść takiej sytuacji. Nie mam nawet z kim porozmawiać na ten temat.
Zajawki z NeuroGroove
  • Morfina

Dla leków tej grupy stosuje się nazwę opioidy bądź dawniej opiaty. Nazwa opioidy odnosi się do każdej substancji endogennej bądź syntetycznej wywołującej działanie podobne do morfiny. Opiaty ograniczają się tylko do substancji syntetycznych. Opioidy działają za pośrednictwem receptorów opioidowych. Istnieje kilka typów tych receptorów, wśród nich najważniejsze są m (mi), d (delta) i k (kappa).

  • MDMA (Ecstasy)

MDMA (3,4-methylenedioxymethamphetamine)

jest głównym (przynajmniej powinna) składnikiem narkotyku zwanego "ecstasy".

Sprzedawana w postaci tabletek z wyrytym logiem jest przysmakiem niedzielnego

ćpuna. Koszt jednej tabletki waha się w granicach 15-35 zł co zależne jest od

marki, czy też ilości kupowanych dropsów.


Opatentowana dawno temu bo w 1913 roku przez niemiecką firmę farmaceutyczną

  • Chlorprothiksen

Substancja: CHLORPROTHIXEN SPOFA


Doswiadczenie: alkochol, ganja, kwasy, feta, efedryna, dxm, tabaka + wiele wynalazkow z apteki


Dawka: 4 x 50mg

  • Marihuana


A więc zacznę od tego, że benzodiazepiny wcinałem długo przed tym jak zacząłem na dobre przygodę z THC, i trzeba przyznać że w przeciwieństwie do thc nie przyniosły mi pozytywnych wrażeń... Jednak nie mogłem nie spróbować połączenia thc i benzodiazepin; dodam że połączenie bz z alkoholem nie odniosło dobrych skutków...

randomness