REKLAMA
Odkryto nowe niebezpieczeństwo związane z paleniem marihuany

Amerykańscy naukowcy odkryli właśnie, że palenie konopi osłabia również mięsień sercowy i podwaja prawdopodobieństwo wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wiedzoholik
Anna Borkowska

Odsłony

1377

Nadużywanie alkoholu, jak i nadużywanie „trawki”, może być bardzo niebezpieczne i pozostawić poważny ślad na naszym zdrowiu. Pisaliśmy ostatnio, że regularne palenie marihuany może prowadzić do deficytów pamięci. Amerykańscy naukowcy odkryli właśnie, że palenie konopi osłabia również mięsień sercowy i podwaja prawdopodobieństwo wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej. Odpowiedni raport badacze wygłosili w trakcie ostatniej sesji naukowej American Heart Association 2016, która odbyła się w miniony weekend w Nowym Orleanie.

W trakcie badania eksperci badali ludzi cierpiących na kardiomiopatię indukowaną stresem – chorobę serca, w której mięsień sercowy jest strukturalnie i funkcjonalnie zmieniony, co może naśladować objawy zawału serca.

Kardiomiopatia indukowana stresem jest to nagłe, zwykle tymczasowe, osłabienie mięśnia sercowego, które zmniejsza zdolność serca do pompowania krwi, co może prowadzić do silnego bólu w klatce piersiowej, duszności, zawrotów głowy i omdleń.

Choroba ta może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych a nawet nagłej śmierci.
– twierdzą eksperci.

Swoje odkrycia naukowcy potwierdzili, odnosząc się danych uzyskanych od 33 343 pacjentów, którzy byli leczeni w latach 2003-2011 z powodu kardiomiopatii. Po przeanalizowaniu uzyskanych danych, badacze odkryli, że 210 osób (mniej niż 1 procent), regularnie paliło marihuanę. Osoby te stanowili najczęściej młodzi mężczyźni, u których nie zauważono żadnych innych negatywnych wskaźników, takich jak np. cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi czy wysoki poziom cholesterolu.

Aktywne używanie konopi może podwoić ryzyko zespołu takotsubo [in. kardiomiopatii – przyp. red.] i powiększenia wierzchołka lewej komory. Na bazie tej patologii dochodzi do zmniejszenia kurczliwości mięśnia sercowego. W przypadku częstego palenia marihuany i wystąpienia objawów, takich jak ból w klatce piersiowej i niespójny oddech, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie doszło do wystąpienia zespołu takotsubo lub innej choroby serca.
– powiedział doktor Amitoj Singh, jeden z autorów badania.

Wpływ marihuany, zwłaszcza na układ krążenia, nie jest jeszcze dobrze znany. Musimy jednak pamiętać, że marihuana może być szkodliwa dla serca i naczyń krwionośnych u niektórych ludzi.
– dodał Singh.

Naukowcy twierdzą, że marihuana ma jeszcze więcej głęboko zakorzenionych negatywnych skutków, ale póki co, nie udało się ich do końca wykryć.

Wiadomo już jednak, że:

Użytkownicy marihuany częściej niż osoby, które nie stosują jej, ciepią z powodu:

 • depresji (32,9 procent wobec 14,5 procent),
 • psychozy (11,9 procent wobec 3,8 procent),
 • zaburzeń lękowych (28,4 procent wobec 16,2 procent),
 • alkoholizmu (13,3 procent w porównaniu z 2,8 procent),
 • palenia tytoniu (73,3 procent w porównaniu z 28,6 procent),
 • nadużywania nielegalnych substancji (11,4 procent w porównaniu z 0,3 procent)

Oceń treść:

Average: 6.4 (8 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • 2C-P
 • Diazepam
 • GBL (gamma-Butyrolakton)
 • Katastrofa
 • Marihuana

Moje dwupokojowe mieszkanie, w którym zostałem sam na weekend.

Była niedziela, a ja miałem odpocząć. Moja dziewczyna wracała w poniedziałek rano, miałem się obudzić i wyjść po nią na przystanek, brzmiało jak dobry plan.

Wieczorkiem wypiłem końcówkę GBL'a, zapaliłem małe conieco i oglądałem sobie jakiś film, typowy chillowy niedzielny wieczór. W pewnym momencie stwierdziłem, że chyba go trochę marnuję, bo w sumie poniedziałek wolny, spać nie muszę, więc coś można by porobić.

 • 2C-I

Od 9 rano wyglądałem listonosza, a od 10.30 juz nawet siedziałem na krzesełku przed domem. Siedziałem tam i siedziałem i juz miałem iść i nagle przyjeżdża koleś, myślałem ze do warsztatu bo taki zwykły koleś, ale miał Notes. I szukał mnie. no i to była do mnie przesyłka :).


 • LSD-25
 • Pozytywne przeżycie

Bardzo dobre samopoczucie, obcowanie ze wspaniałymi i zaufanymi ludźmi, otoczenie to piękna i zielona kraina w środku lasu nad jeziorem.

Opisane poniżej wydarzenia nie miały miejsca… przecież to zbyt piękne by było prawdziwe…

 

Żyłem wyjazdem od momentu, kiedy dowiedziałem się, że będę mógł się tam pojawić. Jednak przedostatnie dwa tygodnie to był istny mindfuck. Myślami byłem już na miejscu, wyobrażałem sobie okolice, ludzi i to co będziemy tam robić, jak będziemy wspólnie spędzać czas.

 • KlonazepamWstęp

randomness