Marihuana w walce z jaskrą

Marihuana skutecznie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, ratując wzrok cierpiącym na jaskrę. Odkrycie to zawdzięczamy... policji.

Tagi

Źródło

www.ukcia.org

Odsłony

24887

Ludzka gałka oczna wypełniona jest płynem, którego ciśnienie pozwala utrzymać jej okrągły kształt. Jaskra, jest chorobą polegającą na stopniowym blokowaniu naczyń, przez które ten płyn przepływa. Przez to ciśnienie wewnątrgałkowe rośnie, uszkadzając w rezultacie nerw wzrokowy i powodując stopniowe pogorszenie wzroku. Jaskra jest drugą z kolei przyczyną ślepoty i dotyka 1,5% pięćdziesięciolatków i 5% siedemdziesięciolatków.

Standardowe leczenie pociąga za sobą nieprzyjemne efekty uboczne i ma niewielki wpływ na poprawę stanu w końcowej fazie choroby. Kanabis natomiast radykalnie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, nie wywołując poważnych efektów ubocznych. Pacjenci, u których standardowe lekarstwa nie przyniosły polepszenia, stwierdzają że kanabis szybko poprawił ich wzrok. Wielu pacjentów cierpiących od dawna na jaskrę, przy pomocy marihuany utrzymało swój wzrok przez 20 do 25 lat i uniknęło stopniowej, bolesnej utraty wzroku, która w innym przypadku byłaby pewna.

Starsze pokolenie pacjentów, które znajduje się w grupie najwyższego ryzyka, miało zastrzeżenia do euforycznych efektów kanabisu oraz jego działania na układ krążenia. Jest nadzieja, że uda się wyprodukować krople do oczu pozbawione tych niepożądanych efektów, choć jest to trudne gdyż kanabinoidy są nierozpuszczalne w wodzie.

Jak na ironię, odkrycie że kanabis obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, zawdzięczamy policji! Funkcjonariusze sprawdzali czy marihuana powoduje rozszerzenie źrenic, dzięki czemu mogliby łatwiej rozpoznawać i łapać palaczy.

Opinie pacjentów:

 • Elvy Musikka w 1988 roku została oczyszczona z zarzutu posiadania marihuany, gdyż udowodniła że potrzebuje jej do leczenia.
 • Robert Randall jako pierwszy pacjent w USA otrzymał pozwolenie na posiadanie marihuany, po tym jak zaskarżył rząd za aresztowanie go pod zarzutem nielegalnej uprawy. Randallowi w 1972 roku powiedziano, że będzie widział przez najwyżej 3 lata. Od tego czasu jego wzrok się nie pogorszył.

Fakty naukowe:

Wpływ kanabisu na ciśnienie wewnątrzgałkowe u zdrowych osób został dokładnie zbadany, lecz efekty u chorych na jaskrę są mniej znane, z powodu małej liczby pacjentów. Tylko w jednym doświadczeniu użyto marihuany, w innych podano pacjentom kanabinoidy.

Hepler i Frank (1978) zauważyli że spożyty lub spalony kanabis u osób zdrowych zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe na okres 4 do 5 godzin "bez oznak szkodliwego działania (...) na zmysł wzroku i strukturę gałki". Stwierdzili oni że kanabis może być bardziej użyteczny niż konwencjonalne środki i prawdopodobnie działa w inny sposób.

Niemalże wszystkie testy z użyciem kanabinoidów były podwójnie ślepe i z zastosowaniem placebo. Dwa eksperymenty dotyczyły wpływu spożytego i spalonego THC na ciśnienie w gałce ocznej u zdrowych osób. Hepler i in. (1976) stwierdzili że spadek ciśnienia jest zależny od dawki. Jones i in. (1981) odkryli że tolerancja na w.w. efekty rozwija się bardzo szybko, a po zaprzestaniu leczenia ciśnienie wzrasta ponad stan początkowy. Kolejne dwa badania polegały na dożylnym podawaniu kanabinoidów. Perez-Reyes i in. (1976) odkryli, że tylko psychoaktywne kanabinoidy mają wpływ na spadek ciśnienia. Cooler i Gregg (1977) stwierdzili zmniejszenie ciśnienia połączone z podenerwowaniem. Wpływ kanabinoidów na poziom ciśnienia został też potwierdzony w licznych eksperymentach na zwierzętach, co opisali Adler i Geller (1986).

Wszystkie doświadczenia z kanabinoidami przeprowadzano na małej grupie pacjentów. Hepler i in. (1976) odkryli, że kilkumiesięczne regularne palenie kanabisu przez pacjentów sprawia, że ciśnienie w gałkach ocznych stabilizuje się i utrata wzroku zostaje zatrzymana. Niestety, tylko u 7 z 11 pacjentów zaobserwowano ten efekt. Merrit i in. (1980) w przeprowadzonych podwójnie ślepych testach z użyciem placebo, stwierdzili zauważalny spadek ciśnienia połączony z ubocznym wpływem na układ krążenia i efektami euforycznymi.

Podawanie kanabinoidów bezpośrednio do oczu powinno zlikwidować efekty uboczne, jednak ze względu na nierozpuszczalność w wodzie, jest znacznie utrudnione. Merrit i in. (1981) podali THC tylko do jednego oka u 8 pacjentów, ale zaobserwowali efekty w obu oczach. Oznacza to, że najprawdopodobniej kanabinoidy przeniknęły do krwi. Mimo to, pacjenci nie zauważyli działania psychoaktywnego.

Referencje:

 • Adler, M.W., & Geller, E.B., (1986) Ocular effects of cannabinoids. In Cannabinoids as Therapeutic Agents ed. R Mechoulam CRC Press pp51-70.
 • Cooler, P. & Gregg, J.M. (1977) Effect of delta-9-tetrahydrocannabinol on intraocular pressure. Southern Medical Journal 70: 951-954.
 • Hepler, R.S. & Frank, I.M. (1971) Marihuana smoking and intraocular pressure. J.Am.Med.Ass. 217, 1392.
 • Hepler, R.S., Frank, I.M. & Petrus, R. (1976) Ocular effects of marihuana smoking. In The Pharmacology of Marihuana ed. M.C. Braude & S. Szara. Raven Press, New York, pp815-824.
 • Merritt, J.C., Crawford, W.J., Alexander, P.C., Anduze, A.L. & Gelbart, S.S. (1980) Effect of marijuana on intraocular and blood pressure in glaucoma. Ophthalmology 87: 222-228.
 • Merritt, J.C., Olsen, J.L., Armstrong, J.R. & McKinnon, S.M.(1981) Topical delta-9-tetrahydrocannabinol in hypertensive glaucomas. J. Pharm. Pharmacol. 33: 40-41.
 • Perez-Reyez, M., Wagner, D., Wall, M.E. & Davis, K.H. (1976) Intravenous administration of cannabinoids and intraocular pressure. In The Pharmacology of Marihuana ed. M.C. Braude & S. Szara. Raven Press, New York, pp829-832.
Na podstawie materiałów z www.ukcia.org

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Waliback (niezweryfikowany)

Maryśka wyleczyła mnie z jaskry, spróbuj i ty! Zalegalizujmy zielone ,abyśmy nie musieli jarać brainfucker ów!!!

jar (niezweryfikowany)

Maryśka wyleczyła mnie z jaskry, spróbuj i ty! Zalegalizujmy zielone ,abyśmy nie musieli jarać brainfucker ów!!!

Anonim (niezweryfikowany)

Witam, też jestem chora  i potrzebuję pomocy. Jestem za legalizacją. Nie chcę palić trawy tylko przyjmować lek w odpowiednich dawkach doustnie. Możesz pomóc?Jakie porcje brałeś/aś? o bardzo ważne dla mnie. Pozdrawiam. JL

Zchorowana (niezweryfikowany)

oczywiscie maryska moze pomoc w leczeniu jaskry lecz jaskra jest choroba nie wyleczalna wiec moze tylko poprawic cisnienie w galce ocznej. Nie wynalesiono jeszcze leku ani specyfiku ktory by wyleczyl te chorobe w 100% wiem bo od ponad 15 lat wzmagam sie z tą chorobą. 

Jeszcze niestety duzym problemem posiadaczy tej choroby jest to ze nie wynaleziono jeszcze bezpiecznych szkiel kontaktowych wiec zmuszeni jestesmy do okularów.

Odnosnie ciaży to ostatnio konsultowalam sie z moją okulstką i oczywiscie ciaza moze byc ryzykiem rozwiniecia sie choroby ale jesli sie regularnie bada chociazby cisnienie oka i sie je ustabilizuje to bez wiekszych problemow mozna planowac maciezynstwo lecz nalezy zapomniec o porodzie o silach- za duze ryzyko.

 

 

Anonim (niezweryfikowany)

marysia nigdy cie nieceyleczy z jaskry co najwyzej zachamuje jej rozwoj lub zmniejszy objawy gdyz jaskra jest choroba niewyleczslna- co nie jest argumentem na jej niekorzysc

Marihuana powinna byc wprowadzona jako lek lub zalegalizowana w naszym kraju( ale niestety nasz rzad jest daleko za murzynami wiec bym na to nie liczyla) bo np morfina jest dostepna na recepte a ona tylko usnieza bol a nie leczy

elastyna (niezweryfikowany)

od 5 lat lecze się na jaskre mam 27 lat i chce jeszcze długo widziec i mieć dziecko-zdrowe.jakie skótki uboczne maja leki np.betoptic s

Iwona (niezweryfikowany)

od 5 lat lecze się na jaskre mam 27 lat i chce jeszcze długo widziec i mieć dziecko-zdrowe.jakie skótki uboczne maja leki np.betoptic s

agquarx (niezweryfikowany)

od 5 lat lecze się na jaskre mam 27 lat i chce jeszcze długo widziec i mieć dziecko-zdrowe.jakie skótki uboczne maja leki np.betoptic s

Anonim (niezweryfikowany)
W książkach piszą, że leki na jaskre nie mają żadnych skutków ubocznych w przypadku ciąży. Książka: "MSD Manual",Wrocław 1995, Urban & Partner - biblia lekarzy
Matti (niezweryfikowany)

Mam 28 lat choruje na jaskre która w mojej rodzinie jest dziedziczn. Stwierdzona ja u mnie blisko 15 lat temu. Rąbie baczke regularnie mimo  to niezastępuje to leczenia farmakologicznego (Combigan, Xsalatan) oraz hirurgicznego jestem po 4 operacjach mimo to po przeczytanym artykule umacniam się w przekonaniu że gdyby nie kanabis i jego zbawienne działanie już dawno poruszał bym się z pomocą przewodnika lub z białą laska a tak ciesze sie dość dobrym wzrokiem :)   

Zajawki z NeuroGroove
 • Opium
 • Pozytywne przeżycie

Pozytywny nastrój, nastawienie na bardzo przyjemne przeżycie. Miejsce: jednoosobowy pokój na stancji.

Po co piszę ten trip raport? W celu uzupełnienia bazy naurogroove o opis działania opioidów, których jest mało na tej stronie. Sam kiedyś szukałem tutaj takich opisów i nie znalazłem tego za wiele. Nigdy tego nie piszę w moich trip raportach, ale przy tym rodzaju narkotyków muszę o tym wspomnieć: Ten trip raport nie ma na celu nikogo zachęcać do brania opioidów, pełni on funkcję czysto informacyjną o działaniu tych substancji i nie biorę  odpowiedzialności za ewentualne szkody przez nie wyrządzone u osób zachęconych do wzięcia opium moim opisem.

 • Etanol (alkohol)
 • LSD-25
 • Przeżycie mistyczne

pokój

Zaczęło się od spotkania z M. w jednym z pubów w miejscowości X pewnego chłodnego, grudniowego wieczoru. Szłam na to spotkanie targana sprzecznymi uczuciami- w końcu nie widzieliśmy się już jakiś czas, a nasza relacja była dziwna i pełna niedomówień. No i miałam nadzieję, że skończę to spotkanie mimo wszystko o w miarę przyzwoitej porze, a nie jak zazwyczaj wieczorem- następnego dnia, z olbrzymim kacem.

 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Metoksetamina
 • Pozytywne przeżycie

Ogólne nastawienie jak najbardziej pozytywne oraz ekscytacja przed spontanicznym tripem. Setting nie wyglądał już tak kolorowo - komplet domowników w mieszkaniu, aczkolwiek z racji względnie późnej pory jedynie siostra pozostała na posterunku.

 Główna akcja miała miejsce w nocy z 22 na 23 sierpnia. Dzień minął mi na mniej lub bardziej udanych przygotowaniach do kampanii wrześniowej. Po nauce odczułem potrzebę relaksu, więc szybka mobilizacja i ekipa na wieczorne piwko zmontowana. Po wypiciu i spaleniu blanta powoli każdy udaje się do domu. Ja nie czuję się do końca ukontentowany, więc postanawiam wprowadzić w życie plan dysocjacyjnego tripa. Podczas drogi do domu odczuwam ekscytacje i podniecenie porównywalne z tym z pierwszych lotów.

 • Bieluń dziędzierzawa

Cóż, właściwie to ten trip nie był w sumie wcześniej planowany, tak się jakoś złożyło, że wybrałem się z kumplem [kovens - greetz :PP ] po nasionka Ipomoea violacea do centrum handlowego [hmm `ttw dom i ogrod`].


Wyposażenie - w sumie mieliśmy ze sobą jedynie litr yerby i browara :) Tak w sumie od niechcenia zabrałem też ze sobą paczkę bielunia [datura faustousa], w sumie nie zamierzając tego wcinać.


randomness