Dorośli w świecie konopi

Coraz więcej dorosłych Polaków sięga po narkotyki - wynika z pierwszego w naszym kraju badania dotyczacego zażywania narkotyków przez osoby starsze. Dorośli Polacy najczęściej zażywają marihuanę lub haszysz, nie stronią jednak także od amfetaminy i LSD. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii pokazują, że zażywanie narkotyków przestaje być w Polsce domeną młodzieży.

Tagi

Źródło

Andrzej Stankiewicz
Rzeczpospolita

Odsłony

5950

Coraz więcej dorosłych Polaków sięga po narkotyki - wynika z pierwszego w naszym kraju badania dotyczacego zażywania narkotyków przez osoby starsze. Dorośli Polacy najczęściej zażywają marihuanę lub haszysz, nie stronią jednak także od amfetaminy i LSD. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii [http://www.narkomania.gov.pl/] pokazują, że zażywanie narkotyków przestaje być w Polsce domeną młodzieży.

Stosowanie narkotyków nie ogranicza się też do młodych dorosłych pobierających naukę w szkołach lub na uczelni - wyjaśnia specjalista od uzależnień dr Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, ktory przygotował raport z badań.

"Powiedz, co brałeś "

Reprezentatywnej grupie osób, które ukończyły 16. rok życia, przedstawiono listę środków odurzających z prośbą o wskazanie tych, które:

-zażywali choćby raz w życiu -przyjmowali w ciągu ostatniego roku
lub
-stosowali w ciągu ostatnich 30 dni

Co pokazały badania? Wśród dorosłych Polaków najpopularniejsze są narkotyki miękkie, pochodne konopi indyjskich, choć nie brakuje osób, które biorą amfetaminę i LSD. Do palenia choć raz w życiu marihuany lub haszyszu przyznało się 6,5 proc. ankietowanych, do sięgania po amfetaminę - 1,7 proc., po LSD zaś - 1 proc. badanych. Takich narkotyków jak grzyby halucynogenne, kokaina, crack, heroina czy "kompot" próbował niecały procent dorosłych. Także w kategorii osób, które w ciągu ostatniego roku lub miesiąca sięgały po narkotyki, najpopularniejsze były pochodne konopi - odpowiednio 2,4 proc. i 1,1 proc. Inne używki były zdecydowanie mniej popularne.

Częściej po narkotyki sięgają mężczyźni. Co dziesiąty co najmniej raz w życiu palił marihuanę lub haszysz, podczas gdy wśród kobiet wskaźnik jest trzykrotnie niższy. Meżczyźni dziesięć razy częściej w ciagu roku przed badaniem zażywali amfetaminę (1,1 proc.). Można założyć, że ci, którzy sięgali po narkotyki w ostatnich 12 miesiącach, to aktualnie zażywający. Ci zaś, którzy stosowali narkotyki w ciągu 30 dni przed badaniem, sięgają po nie często - tłumaczy dr Sierosławski. %%% !Jazda po narkotykach Widać też wyraźną tendencję, jeśli chodzi o wiek zażywających narkotyki - im młodsi tym częściej po nie sięgają. W grupie ludzi do 24. roku życia niemal co dziesiąty brał narkotyk w ciągu roku przed sondażem. Trzy razy rzadziej po środki odurzające sięgali trochę starsi - w wieku 25 - 34 lat. Wskaźniki stosowania narkotyków przez osoby po 35. roku życia są już znikome. Wyjątkiem od tej reguły są najbardziej rozpowszechnione substancje - czyli marihuana i haszysz. - Wśród kierujących samochodami 1,2 proc. badanych przyznaje, że w ciągu ostatniego roku prowadzilo pod wpływem narkotyków. Jeśli przenieść tę próbę na całe społeczeństwo, można przyjąć, że to około 175 tysięcy osób, tylko dwa razy mniej od tych, którzy przyznają się do jazdy po alkoholu - twierdzi Sierosławski. - Zaskoczyło mnie, iż tak wielu Polaków mówi otwarcie, że jeżdżą po narkotykach.

Kto jeszcze częściej sięga po narkotyki? M. in.

-osoby najzamożniejsze (dochody co najmniej 1500 zł na osobę w rodzinie)
-niewieżący (sprawdzam jeszcze raz...no tak jest napisane ! - by Daft )
-kawalerowie i panny
oraz
-uczniowie i studenci.

Nadszedł czas na objęcie działaniami profilaktycznymi nie tylko młodzieży w wieku szkolnym, ale także przynajmniej "młodych" dorosłych - uważa Sierosławski.

"Warszawiacy zażywają najczęściej "

Narkotyki to na razie problem dużych miast, głównie północno-zachodniej części kraju. Ale prym wiedzie Warszawa. Marihuana i haszysz używane były chociaż raz w zyciu przez blisko połowę dorosłych mieszkańców stolicy w wieku do 24 lat. Do eksperymentowania z takimi substancjami jak amfetamina i LSD w tej grupie przyznaje sie około 15 proc. Co dziesiąty młody warszawiak miał do czynienia z grzybami halucynogennymi, ecstasy lub kokainą. Nawet wśród 35 -44-latkow doświadczenia z przetworami z konopi stały się udziałem blisko co piątego warszawiaka.

Kwestia zażywania narkotyków wielokrotnie była w naszym kraju przedmiotem badań, jednak ograniczały się one do młodzieży, głównie szkolnej. Jeszcze pod koniec lat 80. przy okazji badań nad piciem alkoholu okazywało się, że wśrod kilku tysięcy ankietowanych znajduje się zaledwie po kilka osób, które próbowały narkotyków, zwykle podczas pobytu za granicą. Teraz widać, że dorosłych sięgających po narkotyki przybywa. Czemu?

- Są co najmniej dwie przyczyny - uważa dr Sierosławski. - W wiek dorosły wkroczyli ludzie, którzy dorastali w poprzedniej dekadzie i już wówczas mieli kontakt z narkotykami. Pod wpływem kultury zachodniej zmienił się też stosunek częsci dorosłych Polaków do niektórych narkotyków, zwlaszcza "miękkich" . W krajach zachodnich problem narkomanii dawno przestał dotyczyć tylko młodzieży. Badania wśród dorosłych mieszkańców europejskich metropolii pokazują popularność narkotyków, głównie - tak jak w Polsce - pochodnych konopi indyjskich. Zagraniczne badania potwierdzają także obecność narkotyków w mniejszych miejscowościach.

Jolanta Łazuga-Koczurowska, szefowa Monaru :

Dorośli rzadko zgłaszają się do specjalistów od uzależnień narkotykowych Przez długi czas uważają, że mają kontrolę nad zażywaniem. A narkotyki są wśród osób starszych coraz bardziej widoczne. Zaniedbaliśmy zwłaszcza "młodszych" dorosłych, np. środowisko studenckie. Studenci sięgają po narkotyki choćby ze względów towarzyskich a także, by wspomagać się - sądzą, że to pomaga - przy uczeniu. Wsród osób starszych, do 35. roku życia, jedna część to ci, którzy zaczęli zażywać, kiedy byli młodsi. Czasem traktują narkotyki jako łagodniejszą używkę od alkoholu, a to bardzo zdradliwe. Jest też grupa "młodych lwów", ludzi robiących karierę i biorących środki odurzające, by wydajniej pracować.

Boguslawa Bukowska, wicedyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii :

Narkotyki wkraczają w świat osób powyżej 25. roku życia. Często nawet inicjacja narkotykowa zdarza się w późniejszym wieku. Na podstawie tych wyników zamierzamy przygotować strategie działań profilaktycznych - taki właśnie był cel badań. Krajowy program przeciwdziałania narkomanii, który powstał w ubiegłym roku, uwzględnia wiele nowych trendów w używaniu narkotyków oraz proponuje rozwiązania. Już ruszył program pilotażowy w kilkunastu dużych dyskotekach. W przyszłym roku planujemy rozpoczęcie działań adresowanych do kierowców, bo niepokojące rozmiary zaczyna przybierać prowadzenie pojazdów po narkotykach. Dorośli sięgający po narkotyki już mają, lub będą mieli dzieci. Jest szansa, że dzięki temu, że zetknęli się z problemem narkotyków, będą potrafili rozmawiać o nich w rodzinie. Teraz dla rodziców to temat tabu.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove

Set & Setting - sylwestrowy wieczór z dziewczyną, bratem i kumplem w mieszkaniu rodziców.

Dawkowanie - 375mcg czyli 1,5 kartonika z pierwszego rzutu

Wiek - 21 lat.

Doświadczenie: alkohol, nikotyna, ketamina, metkatynon, mefedron, dxm, mj, mieszanki "ziołowe"(w tym jwh-210), fentanyl, kodeina, benzodiazepiny, troszkę szałwi wieszczej, troszkę fety, 2c-e, 2c-p, 4-aco-dmt, eter, LSA, 25D-NBOMe..- to na pewno nie wszystko.

  • Alprazolam
  • Dekstrometorfan
  • Dimenhydrynat
  • Kodeina
  • Tramadol
  • Uzależnienie

Zupełna świadomość swoich działań

Jest to moj zbiór doświadczeń związanych głównie z kodeina, jak  opis prawdopodobnie postępującego uzależnienia. 

 

Nigdy nie planowałem próbować opioidów. W końcu mało jest osób które nie żałują swojej pierwszej próby. Zawsze miałem wrażenie że to najłatwiejsza droga prowadząca do przyjemności. Ale przecież nigdy nie spróbować to jak stracić. Wiedziałem że to kwestia czasu, bo jeśli nie mówi się stanowczo NIE, to w końcu powie się Tak.

 

Pierwsza próba 150mg kodeiny zupełnie nie planowana i przypadkowa. Również nieudana, bo trip podobny jak wypicie melisy.

  • 2C-I

Substancja i dawka: 18 mg 2C-I.


  • Marihuana

Nazwa substancji: tetrahydrokannabinol

Poziom doswiadczenia: C2H5OH, Nikotyna, Amfetamina, marihuana,

haszysz,

efedryna, pseudoefedryna...

Set & settings: nudny, senny, marcowy wieczor... samotnie.

randomness