Raport o uzależnieniach młodzieży

Wyniki badań na temat używania papierosów, alkoholu i narkotyków przez krakowskich uczniów, przeprowadzonych w 2015 r. dla Urzędu Miasta Krakowa przez Pracownię Badawczo – Psychologiczną MIRABO z Warszawy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Magiczny Kraków
Komentarz [H]yperreala: 
Może i nudne, ale pouczające.

Odsłony

711

Na stronie www.bip.krakow.pl są dostępne wyniki badań na temat używania papierosów, alkoholu i narkotyków przez krakowskich uczniów, przeprowadzonych w 2015 r. dla Urzędu Miasta Krakowa przez Pracownię Badawczo – Psychologiczną MIRABO z Warszawy.

Badanie przeprowadzono na próbie 2039 uczniów w dwóch grupach wiekowych – 943 osoby uczyły się w trzecich klasach gimnazjów, a 1096 osób w drugich klasach szkół ponadgimnazjalnych. Identyczne badania (oparte na metodologii międzynarodowych badań ESPAD) zrealizowano także w innych miastach. Badania ESPAD prowadzone są od 1995 r., a w ich tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 30 państw z całej Europy. Równolegle z badaniem uczniów przeprowadzono także ankiety wśród nauczycieli oraz pedagogów szkolnych.

W ciągu ostatnich 4 lat odsetek chłopców palących papierosy nie zmienił się – po inicjacji nikotynowej jest 52% 15-latków i 70% 17-latków. Wzrosła natomiast liczba uczennic krakowskich gimnazjów palących papierosy. Wśród gimnazjalistek po „pierwszym papierosie” jest obecnie ponad 55%, a prawie 30% paliło w ciągu ostatniego miesiąca (w 2007 r. po inicjacji było 51%, a w ciągu ostatniego miesiąca paliło 20%), z kolei wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych po „pierwszym papierosie” jest prawie 69% badanych (prawie tyle samo co chłopców w tym wieku), a w ciągu ostatniego miesiąca paliło ponad 42% – też tyle samo co chłopców w tym wieku (w 2007 r. po inicjacji było 60%, a w ciągu ostatniego miesiąca paliło wtedy 32%).

Według szacunków, kontakt z alkoholem miało prawie 80% 15-latków i 95% 17-latków. Natomiast odsetek starszych dziewcząt upijających się cały czas rośnie – „kiedykolwiek w życiu” z 53% w 2007 r. do 63% w 2015 r., a „w ciągu ostatniego roku” z 36% w 2007 r. do 47,5% w 2015 r. W porównaniu z 2011 r. nieznacznie, ale jednak również rośnie odsetek dziewcząt, które upiły się w ciągu ostatniego miesiąca – zarówno uczennic gimnazjum (11,1%), jak i szkół ponadgimnazjalnych (14,9%). Takie wyniki oznaczają, że w ciągu ostatniego miesiąca w gimnazjach upiło się więcej dziewcząt niż chłopców. Odsetek upijających się uczniów gimnazjum i chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych sukcesywnie maleje – zarówno z gimnazjum (spadek z 17% w 2007 r. do 9% w 2015 r.), jak i ze szkół ponadgimnazjalnych (spadek z 38% w 2007 r. do 18% w 2015 r.). Mniejszy był w roku 2015 odsetek badanych w klasach ponadgimnazjalnych, którzy w ostatnim miesiącu pili alkohol 10 razy i więcej. Przykładowo w roku 2011 uczniowie tak regularnie pijący alkohol stanowili prawie 29%, zaś w roku 2015 – 20,6%.

W ciągu czterech ostatnich lat wzrosła liczba młodych ludzi palących marihuanę. Dostęp do marihuany dla starszych uczniów jest coraz łatwiejszy – z 47% w 2007 r. do ponad 60% w roku 2015. Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w grupie 18-letnich dziewcząt, pytanych o używanie marihuany w ciągu ostatniego roku (z 17% w roku 2007 do ponad 32% w roku 2015) oraz 15-letnich dziewcząt, przyznających się do kontaktu z tym narkotykiem w ciągu ostatniego miesiąca (z 5% w roku 2007 do prawie 12% w roku 2015).

Dostęp do narkotyków innych niż marihuana spada w obu grupach wiekowych sukcesywnie od 2007 r. – łatwy zakup tych narkotyków deklaruje aktualnie co 5-6 uczeń trzeciej klasy gimnazjum (wcześniej co 4) i co 4 uczeń 2 klasy szkoły ponadgimnazjalnej (wcześniej co 3).

Znacząco spada odsetek chłopców z klas drugich szkół ponadgimnazjalnych, którzy deklarowali, że używali amfetaminy: z 19% w roku 2007 do niecałych 2% obecnie, co oznacza, ze w ciągu 8 lat zmniejszył się on dziesięciokrotnie! Odsetek gimnazjalistów (chłopców i dziewcząt) używających amfetaminy również nie przekracza 2%.

Odsetek uczennic szkół ponagimnazjalnych, które sięgały po dopalacze w ciągu ostatniego roku jest dwukrotnie wyższy niż 4 lata temu i wynosi ponad 6%.

Wzrasta odsetek uczniów, którzy są zagrożeni uzależnieniem od Internetu, ponieważ przebywają w sieci 4 i więcej godzin, pozostają on-line w godzinach nocnych i odczuwają przymus korzystania z Internetu, aby poczuć się lepiej.

Jako najważniejszy problem szkolny badani wychowawcy wskazywali najczęściej przemoc i agresję pomiędzy uczniami. Taką opinię wyraziła ponad połowa badanych nauczycieli (52% w gimnazjach i 56% w szkołach ponadgimnazjalnych). W badaniach z 2011 r. odsetek ten był wielokrotnie niższy (12% w gimnazjum i jedynie 5% w szkole ponagimnazjalnej). W ciągu 4 lat znacząco wzrósł też odsetek nauczycieli, głównie gimnazjów, wskazujących na wulgarne zachowanie i brak kultury osobistej uczniów (z 38% w 2011 r. do 52% w 2015 r.).

Wśród innych poważnych problemów w szkole nauczyciele wymieniali również wagarowanie uczniów, palenie papierosów, niszczenie mienia szkolnego i cyberprzemoc rówieśniczą. W szkołach ponadgimnazjalnych wychowawcy stosunkowo często umieszczali na liście problemów także: picie alkoholu przez uczniów, zaburzenia odżywania (bulimia, anoreksja) oraz przemoc i agresję w stosunku do nauczycieli.

„Warto zwrócić uwagę, że chociaż badanie dotyczy zasadniczo zachowań ryzykownych (z koncentracją na użytkowaniu nielegalnych i legalnych substancjach psychoaktywnych), to wskazało ono także na powszechne zaangażowanie wielu młodych ludzi w Krakowie w pozytywne zachowania, takie jak wolontariat czy uprawianie sportu oraz znaczny odsetek młodych ludzi, którzy nie korzystali nigdy z substancji psychoaktywnych. Przykładowo prawie połowa uczniów klas trzecich gimnazjum nigdy nie wypaliła papierosa, ponad 40% nie spróbowało wódki. Aż siedmiu na dziesięciu uczniów nigdy w życiu nie upiło się. Dodatkowo, co piąta krakowska gimnazjalistka i prawie 30% gimnazjalistów wskazuje, że wśród jej/jego przyjaciół żadna osoba nie upija się” – wskazuje dr hab. Jacek Pyżalski.

Gmina Miejska Kraków podejmuje od lat kompleksowe działania prewencyjno-edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Najważniejsze elementy lokalnej strategii profilaktyki uzależnień to: poszerzenie liczby odbiorców szkolnych programów profilaktyki, aktywne uczestnictwo w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach społecznych poświęconych przeciwdziałaniu patologiom, zwiększenie dostępności terapii dla osób uzależnionych i ich rodzin. Działania Miasta doceniła Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych włączając Kraków do Sieci Gmin Wiodących w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)

Komentarze

anonim (niezweryfikowany)
w przypadku stosowania dwustopniowego losowania, w sytuacji, kiedy badamy jednostki zagniezdzone w oddzialach, zagniezdzone w szkolach, konieczne jest zastosowanie wag replikacyjnych a zdaje sie, ze zastosowano wazenie proste. przypuszczenie to biore stad, ze deklaruja, ze zastosowali spss i excel, a zaden z tych programow, jesli nie zastosujemy dodatkowych specjalnych makr (zazwyczaj pisanych na potrzeby danego projektu) nie wspiera stosowania wag replikacyjnych. wiec o ile oszacowania frakcji (wynikow procentowych) sa dobre, o tyle mam potezne watpliwosci, czy testy istotnosci sa poprawnie zrobione. a poza tym - to, co popularnie nazywa sie klasa to nie jest klasa tylko oddzial. klasa moze byc 1, 2, 3 a oddzial to 1b, 2a czy 3c. adres raportu: http://www.bip.krakow.pl/zal.php?zal_id=3999
Anonim (niezweryfikowany)
Badania ciekawe, ale według mnie zbyt mało wiarygodne...
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Marihuana

Bardzo dobry set & settings: sam na stancji, zaliczona sesja letnia, piwo i szama w lodówce. Znakomity humor i wielka ochota na bombę.

To mój drugi w życiu bad trip z MJ, chociaż wydawało mi sie, że jest to niemożliwe w warunkach w jakich zapodałem inhalację. W skrócie - nie lubię palić w towarzystwie, bo właśnie w taki sposób doznałem naprawdę nieprzyjemnego bad tripa i od tamtej pory wolę robić to gdy jestem sam. Kiedy jestem sam faza jest znakomita, bądź po prostu łapie mnie zwykła zamułka. Tym razem było inaczej...

  • LSD-25

Może to śmiesznie zabrzmi ale dla mnie to był prawdziwy dramat i koniec świata. Zakwasiłem z qmplem w wawie na starówce, usiedliśmy pod Zygim i odjeżdżamy.

  • Grzyby halucynogenne

z adnotacja TRIP PANA Georga Müllera


wlasciciela strony http://www.pilzepilze.de/


tlumaczone przez Jaguara


wynalezione i dostarczone przez Rapatanga.



  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Tripraport

Ciepły czerwcowy dzień, grupka znajomych, obce miasteczko

Na wstępie powiem, że nie był to mój pierwszy raz. Paliłam THC niejednokrotnie, często po przyjęciu z moim organizmem nie dzieje się absolutnie nic, czasem mam głupawkę lub substancja delikatnie mnie zmula. Nic specjalnego. To jednak był na tyle interesujący trip, iż postanowiłam go spisać. Czas określony jest bardzo ogólnie.

* * *

Był to słoneczny dzień czerwca. Półmetek wakacji - okresu imprez i wypadów ze znajomymi. Wraz z dobrymi kolegami wybrałam się pociągiem na darmowy koncert do miejscowości niedaleko miasta, w którym mieszkam.