W Sejmie są już trzy projekty ustaw dopuszczających leczenie środkami zawierającymi olej konopny. Zarówno od lewicy, jak i prawicy. Na czym polegają?
W Sejmie są już trzy projekty dotyczące stosowania leczniczej marihuany. Najnowszy - Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Oto, co zakładają:
1. Projekt Wandy Nowickiej
Projekt wicemarszałkini Sejmu zakłada m.in., że przestępstwem przestałyby być uprawa i zbiór w celu leczniczym i na własny użytek konopi innych niż włókniste - zgodnie z udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.
Przestępstwem przestałoby być też posiadanie w celu leczniczym żywicy lub ziela konopi, wyciągów i nalewek farmaceutycznych. Także w tym przypadku warunkowane byłoby to udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.
2. Projekt Sojuszu Lewicy Demokratycznej
SLD proponuje utworzenie programu RSO - leczenia środkami zawierającymi olej konopny. Procedura stosowania leczniczej marihuany miałaby być kontrolowana i monitorowana; sprawdzane miałyby być też skutki terapii.
Do programu RSO trafialiby pacjenci - niebędący osobami uzależnionymi - u których lekarz prowadzący zdiagnozował chorobę wymagającą tego rodzaju leczenia. Wykaz środków zawierających marihuanę mieliby w drodze rozporządzenia określić ministrowie zdrowia i rolnictwa; minister zdrowia miałby ponadto m.in. ustalić katalog chorób objętych programem.
3. Projekt Zjednoczonej Prawicy
Projekt Zjednoczonej Prawicy zakłada, że w sytuacji, gdy lekarz prowadzący pacjenta stwierdzi, że w przypadku konkretnego pacjenta występują wskazania medyczne do zastosowania terapii substancjami zawierającymi olej konopny (olej RSO), będzie mógł wystawić zaświadczenie lub receptę, w której określi rodzaj, ilość i częstotliwość stosowania substancji zawierających ten olej.
Trybunał Konstytucyjny: To jest celowe
W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany.
TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.
Komentarze