Polska znów na szarym końcu - narkoman nie człowiek

Polska jest na szarym końcu krajów rozwiniętych jeśli chodzi o leczenie metadonem osób uzależnionych od morfiny i heroiny. Tylko 4 zakłady karne są objęte tym programem leczenia, chorym często przerywa się leczenie. U nas wsadza się do więzień za posiadanie nawet małych ilości narkotyków, a nie stawia na prewencję i nowoczesną terapię.

Koka

Kategorie

Źródło

wp.pl
Adam Przegaliński

Odsłony

4047

Polska jest na szarym końcu krajów rozwiniętych jeśli chodzi o leczenie metadonem osób uzależnionych od morfiny i heroiny. Tylko 4 zakłady karne są objęte tym programem leczenia, chorym często przerywa się leczenie. U nas wsadza się do więzień za posiadanie nawet małych ilości narkotyków, a nie stawia na prewencję i nowoczesną terapię. Parlament niemiecki przegłosował w czwartek wprowadzenie diamorfiny (medycznej heroiny) na listę leków. Znaczy to, że programy heroinowe prowadzone jako pilotaż w Niemczech okazały się skuteczne i będą szerzej dostępne - mówi Wirtualnej Polsce Katarzyna Malinowska-Sempruch, ekspert ds. światowej strategii zapobiegania narkomanii.

WP: Przychodzi narkoman do lekarza… Nie, przepraszam, w Polsce to brzmi jak fikcja. Powinienem chyba zacząć: przychodzi narkoman do narkomana i mówi: słuchaj, załatw mi trochę metadonu na lewo, bo już nie daję rady, a nikt mi nie chce pomóc. Dlaczego heroiniści i morfiniści w wielu miastach Polski nie mają szans na tzw. leczenie substytucyjne, czyli za pomocą metadonu?

Katarzyna Malinowska-Sempruch, Global Drug Policy, program w Open Society Institute:

Rzeczywiście, Polska jest na szarym końcu jeśli chodzi o leczenie metadonem, który jest popularny w krajach rozwiniętych. Np. w Niemczech 25-45% uzależnionych od opiatów (heroina, czyli tzw. brown sugar, morfina) ma dostęp do leczenia substytucyjnego, we Francji – ponad 100 tys. osób, w Niemczech – 70 tys., we Włoszech również chorzy mają szanse na lepsze życie. - Jeśli chodzi o dostęp do leczenia metadonem w Polsce, tylko 1500 osób leczy się w ten sposób (płaci za to NFZ), a powinno – zgodnie ze światowymi standardami - 5 razy tyle (25 tys. Polaków jest uzależnionych od opiatów). To naprawdę zatrważające dane. Najwięcej zależy od danego miasta – np. Warszawa ma 6 programów metadonowych – jeden program obejmuje kuracją 80 osób. Jeśli by pan mieszkał na Pomorzu, w Białymstoku, w Rzeszowie, może pan tylko pomarzyć sobie o leczeniu metadonem. Tam nikt nie myśli o tym, że narkomania jest ciężką chorobą, że choremu trzeba pomóc. W Gdańsku na leczenie metadonem chorzy czekają już nawet 10 lat.

WP: Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc leczyć się metadonem?

- Trzeba mieć za sobą dwie próby leczenia, zakończone powrotem do nałogu. Pod względem finansowym, ta terapia opłaca się bardziej niż 18-miesięczne leczenie w ośrodku stacjonarnym.

WP: Jakie są przyczyny tak dramatycznej sytuacji narkomanów?

- Po pierwsze: złe prawo. Polska ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw narkotykowych w Europie – państwo każe za każdą, nawet symboliczną ilość narkotyku, którą się posiada. Policja powinna skupić się na łapaniu handlarzy, a nie ich ofiar. Gdy wsadzi uzależnionego do więzienia ten często musi przerwać leczenie (co jest tak naprawdę wbrew prawu) lub czekać – uwaga – 9 miesięcy, żeby ewentualnie zacząć leczenie. W Polsce tylko 4 zakłady karne leczą metadonem. Nic się w tej kwestii nie zmieniło w ostatnich latach – przybywa ludzi za kratkami, więzienia są przepełnione. Wielu w nieskończoność czeka na odsiadkę, gdy tymczasem np. w Belgii za posiadanie małej ilości substancji psychoaktywnych dostaje się karę cywilną, 40 euro i kropka. Może w czasach kryzysu warto pomyśleć o oszczędnościach także w tej kwestii?

- Po drugie: Bezwład administracyjny i ogólne przekonanie, że najlepszym sposobem wyjścia z uzależnienia jest abstynencja. A tymczasem uzależnieni od opiatów w większości wracają do nałogu, to jest od nich silniejsze. Jak dowodzi badacz Andrew Tatarsky, w przypadku 65% narkomanów, nałóg okazuje się silniejszy i kuracja za pomocą metadonu jest ostatnią deską ratunku. W Polsce wyjątkowo uważa się terapię metadonem za kontrowersyjną – powtarza się, że chory może uzależnić się od metadonu, który jest narkotykiem. A tymczasem jest to lek konieczny, żeby chory mógł funkcjonować jak człowiek. Gdy ktoś ma wysokie ciśnienie i bierze leki, żeby je obniżyć, nikt nie kładzie nacisku na to, że może się uzależnić od leków, tylko na to, że jak odstawi lek, to nadciśnienie powróci. Od 2005 r. metadon jest na liście niezbędnych leków WHO – Światowej Organizacji Zdrowia. Warto o tym pamiętać.

WP: Może w Polsce pokutuje mit narkomanów-bananowej młodzieży, która wchodzi w świat używek dla zabawy i na własne życzenie?

- Na pewno tak jest, tymczasem narkomania to choroba i tak trzeba ją traktować. U nas toleruje się alkoholizm, który jest nieporównanie większym problemem niż narkomania, ale „ćpuna” trzeba napiętnować, bo „sam sobie zasłużył”. Zamiast bez zastanowienia robić nagonkę na tych ludzi, upokarzać ich więzieniem, gnębić psychicznie, należałoby się zastanowić, czy nie ma tym kraju większych przestępstw i problemów. I czy warto płacić za cały ten system restrykcji i kar? Trzeba „redukować szkody” i działać prewencyjnie, czyli edukować, można zaproponować wymianę igieł i strzykawek. Np. stan i samo miasto Nowy Jork finansują wiele punktów wymiany igieł.

WP: Duży jest odsetek zakażonych HIV wśród narkomanów?

- Trudno dokładnie powiedzieć, dlatego, że na stronie internetowej Państwowego Zakładu Higieny w przypadku 50-60% zakażonych HIV nie określono przyczyn zakażenia. Czyli można tylko na ten temat dywagować. Z badań wynika, że poza Afryką aż jedna trzecia nowych zakażeń HIV jest efektem wstrzykiwania narkotyków. Ostatnio w Warszawie odbył się marsz osób domagających się legalizacji marihuany.

WP: Czy legalizacja byłaby dobrym rozwiązaniem, zmierzającym do zmniejszenia czarnego rynku? W Amsterdamie część coffee shopów miała zostać zamknięta. Zaczęła się tam debata – także pod wpływem nowego centroprawicowego rządu - na temat dostępności miękkich narkotyków.

- Nie mam zdania na temat legalizacji miękkich narkotyków – na pewno jest to ważny temat do dyskusji. Trzeba by się zastanowić, jak by to miało w szczegółach wyglądać. Z Holandią sprawa jest bardziej skomplikowana – niektóre miasta nie chcą coffee shopów, inne proponują, że zalegalizować u nich produkcję narkotyków, bo mają dość wydawania pieniędzy na walkę z czarnym rynkiem i handlarzami. Rząd federalny generalnie nie walczy z coffee shopami, natomiast weszło w życie prawo, które zakazuje tym sklepom handlu narkotykami, jeśli znajdują się w promieniu 250 metrów od szkoły. Po prostu wielu Holendrów ma dość narkoturystyki.

Rozmawiał Adam Przegaliński, Wirtualna Polska

W Holandii jest ponad 700 coffee shopów. Na 16 mln Holendrów trawkę pali regularnie blisko 400 tys. osób. Do tego trzeba dodać kilkanaście milionów turystów. Szacuje się, że czarny rynek miękkich narkotyków wart jest w Holandii 2 mld euro. Pod koniec września władze leżących na południu Holandii miast Bergen op Zoom i Roosendaal zdecydowały, że wszystkie leżące w nich coffee shopy mają być zamknięte w ciągu dwóch lat - informuje "Gazeta Wyborcza".

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
Jak ktoś chce sie pochlastać to poczytajcie komentarze na WP: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,sort,0,title,Polska-znow-na-szarym-koncu-narkoman-nie-czlowiek,wid,11173897,opinie.html
Anonim (niezweryfikowany)
Jak nie możecie zaznaczyć linka to zaznaczcie 'Http' a następnie Shift+End. Na koniec Ctrl+C :)
Anonim (niezweryfikowany)
Widać, że kontrowersyjny temat. Prawie 400 komentarzy. Zawsze jak patrzę na użytkowników hyperreala, to myślę, że coś się ruszyło, i ludzie na słowo narkotyk nie dostają, już ataku furii i agresji, tylko przynajmniej je jakoś tolerują. Potem czytam jakikolwiek komentarz na o2 czy innym WP na temat drugów i mam ochotę rozpędzić się i je**ąć głową w ściane. Gdzie ci ludzie żyją, że nadal uważają narkotyki za największe zło tego świata? Czemu uważają narkomanów za coś co należy najlepiej od razu powiesić na stryczku? To jest chore! Kto dał prawo rządom tego świata, siać taką propagande? No i w końcu czemu ludzie, nie zastanowią się nad tym co mówią media i kościół, tylko łykają te brednie? Ludzie są, aż tak głupi?
Anonim (niezweryfikowany)
Doskonale tu ująłeś
Astacus (niezweryfikowany)
Ludzie po prostu lubią wyżyć się na kimś słabszym. Kiedyś robili pogromy Żydów w miastach (aktualnie się odwróciło i robią pogromy Muzułman) a teraz wyżywają się na użytkownikach nie mainstreamowych substancji psychoaktywnych - łatwy przeciwnik, skoro wystarczy go przeszukać i można wsadzić do paki, nieprawdaż? Mało się znajdzie takich, którzy publicznie mówiliby o swoich zainteresowaniach przy takim nasileniu prześladowań...
Anonim (niezweryfikowany)
Niestety właśnie tak jet, większość z nich jest aż tak głupia i zamknięta w swoim świecie wartości, gdzie wszystko co inne należy tępić.
DMT (niezweryfikowany)
nie! teraz jestem pochlastany :<
Anonim (niezweryfikowany)
Ćpają za swoje pieniądze, niech się leczą za swoje.
Anonim (niezweryfikowany)
Jeśli to nie prowokacja... Tłuściochy żrą za własne pieniądze - niech sie leczą na tarczyce za własne. Sportowcy ekstremalni skaczą na spadochronie / 'parkurzą' / cokolwkiek za swoje - niech leczą sie za swoje. Pijacy sami na własne życzenie mają zniszczoną wątrobę - niech leczą sie za własne pieniądze.
Anonim (niezweryfikowany)
A nie powinno tak być?
Anonim (niezweryfikowany)
-_-
Anonim (niezweryfikowany)
1. To nie prowokacja. 2. Masz rację - tak właśnie powinno być.
bbb (niezweryfikowany)
Ok, może i częściowo racja... Ale chodzi o to,że ci ćpający nie mają możliwości sie wyleczyć...
szummi (niezweryfikowany)
miałoby tak być? Zważ na system. Od 7 lat płacę składkę zdrowotną - co miesiąc 8 proc. od mojego wynagrodzenia, czyli uśredniając, jakieś 400 PLN*12*7. Ponad 30 tys. złotych. W tym czasie kilka razy byłem u lekarza pierwszego kontaktu w kwestii grypki czy innego barachła. Pewnie nic złego by się nie stało, gdybym w sumie wtedy nie poszedł. Muszę jednak tę kasę płacić i ją płacę. Mogę więc wymagać tego, że jeśli wjebię się w heroinę (lub spotka mnie inna nieprzyjemność zdrowotna) to państwo pomoże spróbować mi się z niej wygrzebać. Jak nie to poproszę całą pensję do rączki i będę sobie odkładał na ewentualność porwania przez helupę na trzecim filarze. Kropka.
DMT (niezweryfikowany)
nareszcie ktoś zdrowo myślący. Gratuluję rozsądku, szummi. Chociaż jest tu go więcej niż w komentarzach na onecie to i tak za mało :P
a (niezweryfikowany)
No dokładnie... I tak powinno być...Tyle że polska służba zdrowia to jedna wielka parodia,ale to nie miejsce na takie rozmowy... Inni są leczeni(przynajmniej teoretycznie) to dlaczego się uzależnionego nie wyleczy, tylko wrzuca do więzienia? To jest właśnie cudowne prawo, gdzie prowadzący pod wpływem alkoholu człowiek trafi prawo jazdy, a "chory" człowiek idzie za swoją chorobe do więzienia...
Yuk (niezweryfikowany)
<p>Każdy jeden z tych ćpających jest większym i prawdziwszym człowiekiem niż każdy palant który nie wie jak ciężko im jest wyjść.</p> <p>Można przestać żreć jeśli sie tylko chce z drugami jest gorzej.</p> <p>Każdy ćpun załuguje na swoją szansę a nawet na szanse tych którzy nie chcą im jej dać.</p> <p>Oby i im noga się podwinęła.</p> <p>Ale nie martwy się takie komentarze wystawiają tylko ludzie głupi, zacofani poniżej poziomu którzy siedzą w swoich pokoikach o powierzchni 2 na 2 zapatrzeni w ekrany komputerów, leczą swoje kompleksy siedząc bezpiecznie przed klawiaturą i boją się uznać cokolwiek innego. Kiedy do nich mówisz zatykają uszy, płaczą, krzyczą, ich jednak trzeba słuchać. psy. katolickie ścierwa.</p>
kode (niezweryfikowany)
sam walczze z tym syfem od 15 roku życia a mam 34 od dwóch tygodni jestem na programie w w Warszawie nowym bardzo liberalnym i czuc że ludzie czyli pilęgniarki,terapeuci i psychiatrzy chca nam pomóc bylem wczeniej na innym programie i miałem wrażenie ze jestem tam za karę,zero zainteresowania twoimi problemami bo narkomania to na ogół wierzchołek góry lodowej i i non stop robienie pacjentom pod górkę.Byłem około 8 lat temu na programie w Irlandii kompletny szok w porównaniu do naszego kraju....lata świetlne nas dzielą ale dobrze ,że cokolwiek sie zmienia......
Rafał (niezweryfikowany)
Jasne, cukrzyk który nie trzyma diety też niech buli, chory psychicznie któremu nie pasują leki do zakładu, niezaszczepiony też niech płaci za leczenie na covid. Piękne, humanistyczne podejście. Każdy mądrala dopóki go to nie dotknie lub kogoś z bliskich.
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Bardzo zły stan psychiczny spowodowany wielomiesięcznym stresem w firmie.

Moja waga to 92 kg, wzrost: 176 cm.

Mieszanka: głównie DXM, Cloranxen (aby uspokoić lęki), po kilku dniach doszedł THC.

Czas: tu mam problem z określeniem czasu z powodu bardzo mocnego haju więc starałem się opisać czas ogólnie.

A więc po kolei...

  • Gałka muszkatołowa

substancja: gałka muszkatołowa

miejsce akcji: dzialka u znajomego

czas tripu: 2,5dnia

czas wejscia od spozycia: 8 godzin

inne srodki: thc (sporo) 2 piwa

galka: 30g/osobe

  • 1P-LSD
  • Pierwszy raz

Własny dom, jesień, nienajlepszy stan umysłu.

W tamtym czasie miałem nikłe pojęcie o substancjach psychoaktywnych. Dopiero zaczynałem czytać hyperreal, fascynowały mnie doświadczenia psychodeliczne oraz świadomość. Ze względu na wrodzone lenistwo, postawiłem rozdziewiczyć się poprzez analog LSD ze względu na jego dostępność, (wtedy) legalność i prostotę użycia. Grzyby natomiast wydawały mi się zbyt czasochłonne, a mnie cechowała niecierpliwość i ogromna ciekawość, zatem odłożyłem je na inny czas (kto mnie "czyta" ten wie, że to jednak z nimi zostałem na dłużej). 

randomness