Po Christianii?

Prawicowy rząd Andersa Fogha Rasmussena chce zlikwidować Christianię, samozwańcze wolne miasto hipisów w Kopenhadze.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta wyborcza, 9.V.2003

Odsłony

3455

Wkrótce policja rozpocznie akcję wyłapywania handlarzy tzw. miękkich narkotyków w Christianii. Chcemy zlikwidować otwarty proceder sprzedaży marihuany i haszyszu w tej dzielnicy - zadeklarował rząd. - Nie możemy patrzeć przez palce na to, co dzieje się w Christianii, która jest miastem w mieście. Jej mieszkańcy będą musieli przestrzegać tych samych zasad co reszta obywateli - powiedziała Lene Espersen, minister sprawiedliwości.

Likwidacja handlu miękkimi narkotykami to pierwszy etap zmian na wyspie Amager (w jej południowej części leży Christiania). Z krajobrazu zniknie nie tylko sławna Pusher Street (Ulica Handlarzy); rząd chce całkowicie zmienić charakter Christianii. Dotąd była to ogrodzona dzielnica, która w latach 70. proklamowała się wolnym miastem - hipisi zajęli stare baraki wojskowe, nie płacili podatków, mieli własne siły porządkowe, ustanowili własny (ściśle przestrzegany) kodeks postępowania; w 1991r. podpisali porozumienie z rządem o użytkowaniu Christianii.

Obecny rząd chce, by dzielnica znów stała się normalna. Zamierza odnowić stare budynki, wznieść nowe i stworzyć park o powierzchni 34ha. Ustawa o zagospodarowaniu terenu ma być uchwalona w 2004r., ale porządki mają ruszyć przed sezonem turystycznym. W ciągu sześciu miesięcy komisja rządowa opracuje "plan normalizacji Christianii". Porządki nie będą łatwe - mieszkańcy zapowiedzieli że nie opuszczą swoich siedzib.

Ale rząd zebrał już większość w parlamencie, co pozwoli przeforsować odpowiednie przepisy. - Część mieszkańców trzeba będzie usunąć siłą - przyznała Espersen. Zamknięcie Christianii może być dla stolicy ciosem finansowym: oryginalna dzielnica jest trzecią co do wielkości strakcją turystyczną Kopenhagi, co roku odwiedza ją milion turystów. (MKUZ)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

qwe (niezweryfikowany)
A TO KURWY! <br>niech zostawia christianie...
roxyyk (niezweryfikowany)
jednym słowem i przepraszam za wyrażenie CHUJE :-[
Później (niezweryfikowany)
Nie co oni robią? Nieee!!! Przestańcie!!! To jedyne normalne miejsce w Europie, zawsze chciałem zobaczyć to miasto, od kiedy się o nim dowiedziałem. Nie mogą. Gdzie ja pojadę na wakacje? No Gdzie? Holandia za daleko. Ale mam takie wrażenie że ich nie wygonią. Oni za bardzo tam siedzą. Za mocno. Zawsze wygrywali wygrają i teraz. <br> <br>WOLNOŚĆ DLA KONOPII <br>WOLNOŚĆ DLA SŁOWA <br>WOLNOŚĆ DLA CHRISTIANII <br>WOLNOŚĆ DLA NAUCZYCIELA POLSKIEGO Z RYBNICKIEGO GIMNAZJIM NR 2
Tow.X (niezweryfikowany)
To bzdura to nigdy nie wygra, chory pomysl starych dziadkow siedzacych i pierdzalcych w swoje rzadowe stolki. jesli nawet zamnkna to i ponownie otworza bo nie wytrzmaja nacisku i konsekwencij w postaci rozprzestrzeniania sie narkotykow na restze pieknej kopenhagi a tego by na pewno nie chcieli. Glowa do gory to nie pierwsze takie pogrozki i nie ostatnie bo tego nie zamkna.
brak (niezweryfikowany)
szkoda ze u nas nie ma takiego miasta lub chociazby miasteczka w ktroym mozna by se elegancko przycpac co sie ma i nie poniesc za to zadnych konsekwencji
AleDXM (niezweryfikowany)
JA PIERDOLE ALE SKURWYSYNYYY !!! <br> <br>chryste, co sie dzieje, co sie dzieje.. niedlugo beda do nas strzelac ;/////
.chudy. (niezweryfikowany)
na 100% mieszkańcy tego pięknego miasta Christiana będą walczyć i wygrają.
el ninjo (niezweryfikowany)
Wszysto to wina prohibicji!!! Kraje europejskoe po ostatnich wydarzeniach na świecie za bardzo są zapatrzeni w USA! Ogólnie wiadomo, że amerykańska polityka antynarkotykowa, wrzuciła różnego rodzaju używki do jednego wora i zabroniła &quot;go &quot; otwierać. Ostatnie komentarze dotyczące delegalizacji &quot;miękkich &quot; w Holandii, teraz w Danii jest pewnie kolejną kartą przetargową w walce o stołki. W artykule mówi się, &quot;dzielnica staje się problemem dla miasta &quot;. Dlaczego więc odwiedza ja MILION turystów rocznie?! Autorzy pokazali, że wszyscy którzy twierdzimy, że prohibicja powinna być zniesiona nie jesteśmy nielicznymi wyjątkami! Zdelegalizują to niech szybko wybudują wiele nowych więzień bo przybędzie im MILION &quot;przestępców &quot; rocznie!!! Delegalizacja przeniesie to co w tej chwili w normalnych krajach jest legalne do podziemia! Stracą nad tym kontrole ale ich władze chyba zapomniały o problemach z czarnym rynkiem... Uważam, że w każdy możliwy sposób, każdy człowiek który popiera wolność osobistą i nie ma ograniczeń poglądowych powinien przyczynić się by z normalnych ludzi nie robić przestępców! Poparcie dla jeszcze WOLNYCH Duńczyków!!! EL.
szatanowski bud... (niezweryfikowany)
co im Christiania przeszkadza? ale jak cos jest i mozna to zniszczyc, to taka tlusta polityczna, hitlerowska swinia *musi* to zniszczyc, bo inaczej jej nie staje!
shahid - flirtu... (niezweryfikowany)
no kurwa pojebani, nie będe się silił na sensowniejszy komentarz
Armageddon (niezweryfikowany)
Zawsze znajdą sie ludzie, którym się coś nie spodoba i zapragną to zniszczyć zanim zdążą to zrozumieć.. o ile wogóle im na tym zależy. Kolejny przejaw ludzkiej nietolerancji, głupoty i zwycięstwa totalitaryzmu nad wolną myślą, odmiennych od reszty, jednostek.
00 (niezweryfikowany)
Pamiętam jak tam byłem... puła mi zjechała... raj... chopaki nie oddadzą tak poprostu... bendzie jadka... pozdrawiam.... :(
pesti (niezweryfikowany)
pierdolone faszystowskie swinie..uszczesliwianie ludzi na sile, to domena skurwialych prawicowych palantow. w polsce te pojeby dodatkowo sa arcykatolickie, czyli juz wogole nie uznaja jakichkolwiek arhumentow ludzi normalnych. SKURWYSYNY!!!!!
schpliff (niezweryfikowany)
To bzdura to nigdy nie wygra, chory pomysl starych dziadkow siedzacych i pierdzalcych w swoje rzadowe stolki. jesli nawet zamnkna to i ponownie otworza bo nie wytrzmaja nacisku i konsekwencij w postaci rozprzestrzeniania sie narkotykow na restze pieknej kopenhagi a tego by na pewno nie chcieli. Glowa do gory to nie pierwsze takie pogrozki i nie ostatnie bo tego nie zamkna.
Rozentuzjazmowa... (niezweryfikowany)
&quot;Obecny rząd chce, by dzielnica znów stała się normalna &quot; - co to znaczy ? Normalnosc to pojecie wzgledne; cos co dla jednych jest nienormalne dla innych moze być czyms zupełnie odwrotnym. Niestety &quot;Rządy &quot; maja zawsze racje - chuje na ropę, cwele piwniczne, parówy krzakowe !
konradino (niezweryfikowany)
ja wlasnie mykam do christiani na poczatku lipca z kumplem i chce zobaczyc na wlasne oczy ta jatke, ktora sie zrobi z prob podporzadkowania jej konserwatywnym standardom nowego dunskiego rzadu - jest pewne, ze squatersi, artysci i gity nie oddadza tego miejsca tak latwo, tak wiec badzmy spokojni, bo duzo czasu moze upynac zanim cos konkretnego da sie tam zrobic sluzbom bezpieczenstwa!
Al-Mansur (niezweryfikowany)
W styczniu tego roku popłynąłem promem z Gdańska do Kopenhagi żeby zobaczyć Christianię. Jest malutka i w porównaniu z Amsterdamem wygląda bardzo biednie, ale zrobiła na mnie wrażenie którego nie zapomnę. Mała uliczka, kilkanaście straganików z haszem plus dwa sklepiki z akcesoriami... Przechadzający się wśród starych koszar starsi brodaci goście z dredami... Enklawa normalności, wolności i pokoju. <br>Jeśli ją zniszczą to będzie to wielka strata dla Kopenhagi, Danii i w ogóle Europy. <br>Jakby szykowała się tam bitwa z duńskimi pałami a KANABA organizowała wyjazd jakiejś polskiej delegacji, to ja się piszę na to.
2d (niezweryfikowany)
Jakby szykowała się tam bitwa z duńskimi pałami a KANABA organizowała wyjazd jakiejś polskiej delegacji, to ja się piszę na to. <br> <br>Jak nie kanaba to sami zorganizujemy... <br> &quot;Za nasz i wasza wolnosc &quot; tak brzi chaslo nasyzch przodkow
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)

S&S Miejsce: Dom, Praca, Miasto Substancja: Alkohol, Marihuana, Amfetamina, Mefedron, Viagra, Kokaina, MDMA, LSD, Oksykodon, Klonozepam Nastawienie: Depresja z licznymi powikłaniami psychicznymi

 

 

Otwieram swoje ciężkie oczy i zerkam na neonowy wyświetlacz mojego budzika.

5:43.

Cholera - myślę sobie i na spokojnie wygrzebuję się z legowiska. Nawet nie próbuję się oszukiwać że uda mi się zdążyć na poranną odprawę.

- Kurwa mać - mruczę do siebie -który to już raz w tym miesiącu ? Piąty ? Szósty ?

Nie jestem w stanie sobie przypomnieć jak wyglądał wczorajszy dzień a co dopiero to.

  • Grzyby halucynogenne

z adnotacja TRIP PANA Georga Müllera


wlasciciela strony http://www.pilzepilze.de/


tlumaczone przez Jaguara


wynalezione i dostarczone przez Rapatanga.  • Bad trip
  • Marihuana

Impreza na dworzu chłodną nocą na głębokiej wsi. Przypadkowe zażycie.

Bralem udział w imprezie na "działce" kolegi na głębokiej wsi. Kilku w miarę bliskich znajomych. Jako że to był już drugi dzień imprezy postanowiłem powstrzymać się od konsumpcji alkoholu. Nieco później na przyjęciu pojawili się znajomi gospodarza (moi tylko z widzenia) którzy byli dużo bardziej doświadczeni w konsumpcji środków psychoaktywnych (wręcz solidnie uzaleznieni). Już od dłuższego czasu chciałem ponownie spróbować marihuany, mając z nią dobre doświadczenia, więc bez oporów przystałem na ich propozycję zrobienia wiadra.

  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Dobre nastawianie, spokój w domu.

Marihuana to zadziwiająca roślina... nie mogę wyjść z zachwytu do niej. Paliłem 4 razy i za każdym razem zupełnie inny stan. Dzisiaj opiszę wam jeden z ciekawszych przypadków. Zrobię to starannie, ponieważ mam świeże wspomnienia i liczne nagrania wideo, czy też głosowe, których celem było, jak zwykle, jak najlepsze uchwycenie skutków przygody narkotykowej i zapamiętanie szczegółów. Można więc stwierdzić, że będzie to bogaty w filozoficzne pytania, zabawne cytaty zjaranego, ekspresyjne opisy i niecodzienne sytuacje opis.