Po Christianii?

Prawicowy rząd Andersa Fogha Rasmussena chce zlikwidować Christianię, samozwańcze wolne miasto hipisów w Kopenhadze.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta wyborcza, 9.V.2003

Odsłony

3453

Wkrótce policja rozpocznie akcję wyłapywania handlarzy tzw. miękkich narkotyków w Christianii. Chcemy zlikwidować otwarty proceder sprzedaży marihuany i haszyszu w tej dzielnicy - zadeklarował rząd. - Nie możemy patrzeć przez palce na to, co dzieje się w Christianii, która jest miastem w mieście. Jej mieszkańcy będą musieli przestrzegać tych samych zasad co reszta obywateli - powiedziała Lene Espersen, minister sprawiedliwości.

Likwidacja handlu miękkimi narkotykami to pierwszy etap zmian na wyspie Amager (w jej południowej części leży Christiania). Z krajobrazu zniknie nie tylko sławna Pusher Street (Ulica Handlarzy); rząd chce całkowicie zmienić charakter Christianii. Dotąd była to ogrodzona dzielnica, która w latach 70. proklamowała się wolnym miastem - hipisi zajęli stare baraki wojskowe, nie płacili podatków, mieli własne siły porządkowe, ustanowili własny (ściśle przestrzegany) kodeks postępowania; w 1991r. podpisali porozumienie z rządem o użytkowaniu Christianii.

Obecny rząd chce, by dzielnica znów stała się normalna. Zamierza odnowić stare budynki, wznieść nowe i stworzyć park o powierzchni 34ha. Ustawa o zagospodarowaniu terenu ma być uchwalona w 2004r., ale porządki mają ruszyć przed sezonem turystycznym. W ciągu sześciu miesięcy komisja rządowa opracuje "plan normalizacji Christianii". Porządki nie będą łatwe - mieszkańcy zapowiedzieli że nie opuszczą swoich siedzib.

Ale rząd zebrał już większość w parlamencie, co pozwoli przeforsować odpowiednie przepisy. - Część mieszkańców trzeba będzie usunąć siłą - przyznała Espersen. Zamknięcie Christianii może być dla stolicy ciosem finansowym: oryginalna dzielnica jest trzecią co do wielkości strakcją turystyczną Kopenhagi, co roku odwiedza ją milion turystów. (MKUZ)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

qwe (niezweryfikowany)
A TO KURWY! <br>niech zostawia christianie...
roxyyk (niezweryfikowany)
jednym słowem i przepraszam za wyrażenie CHUJE :-[
Później (niezweryfikowany)
Nie co oni robią? Nieee!!! Przestańcie!!! To jedyne normalne miejsce w Europie, zawsze chciałem zobaczyć to miasto, od kiedy się o nim dowiedziałem. Nie mogą. Gdzie ja pojadę na wakacje? No Gdzie? Holandia za daleko. Ale mam takie wrażenie że ich nie wygonią. Oni za bardzo tam siedzą. Za mocno. Zawsze wygrywali wygrają i teraz. <br> <br>WOLNOŚĆ DLA KONOPII <br>WOLNOŚĆ DLA SŁOWA <br>WOLNOŚĆ DLA CHRISTIANII <br>WOLNOŚĆ DLA NAUCZYCIELA POLSKIEGO Z RYBNICKIEGO GIMNAZJIM NR 2
Tow.X (niezweryfikowany)
To bzdura to nigdy nie wygra, chory pomysl starych dziadkow siedzacych i pierdzalcych w swoje rzadowe stolki. jesli nawet zamnkna to i ponownie otworza bo nie wytrzmaja nacisku i konsekwencij w postaci rozprzestrzeniania sie narkotykow na restze pieknej kopenhagi a tego by na pewno nie chcieli. Glowa do gory to nie pierwsze takie pogrozki i nie ostatnie bo tego nie zamkna.
brak (niezweryfikowany)
szkoda ze u nas nie ma takiego miasta lub chociazby miasteczka w ktroym mozna by se elegancko przycpac co sie ma i nie poniesc za to zadnych konsekwencji
AleDXM (niezweryfikowany)
JA PIERDOLE ALE SKURWYSYNYYY !!! <br> <br>chryste, co sie dzieje, co sie dzieje.. niedlugo beda do nas strzelac ;/////
.chudy. (niezweryfikowany)
na 100% mieszkańcy tego pięknego miasta Christiana będą walczyć i wygrają.
el ninjo (niezweryfikowany)
Wszysto to wina prohibicji!!! Kraje europejskoe po ostatnich wydarzeniach na świecie za bardzo są zapatrzeni w USA! Ogólnie wiadomo, że amerykańska polityka antynarkotykowa, wrzuciła różnego rodzaju używki do jednego wora i zabroniła &quot;go &quot; otwierać. Ostatnie komentarze dotyczące delegalizacji &quot;miękkich &quot; w Holandii, teraz w Danii jest pewnie kolejną kartą przetargową w walce o stołki. W artykule mówi się, &quot;dzielnica staje się problemem dla miasta &quot;. Dlaczego więc odwiedza ja MILION turystów rocznie?! Autorzy pokazali, że wszyscy którzy twierdzimy, że prohibicja powinna być zniesiona nie jesteśmy nielicznymi wyjątkami! Zdelegalizują to niech szybko wybudują wiele nowych więzień bo przybędzie im MILION &quot;przestępców &quot; rocznie!!! Delegalizacja przeniesie to co w tej chwili w normalnych krajach jest legalne do podziemia! Stracą nad tym kontrole ale ich władze chyba zapomniały o problemach z czarnym rynkiem... Uważam, że w każdy możliwy sposób, każdy człowiek który popiera wolność osobistą i nie ma ograniczeń poglądowych powinien przyczynić się by z normalnych ludzi nie robić przestępców! Poparcie dla jeszcze WOLNYCH Duńczyków!!! EL.
szatanowski bud... (niezweryfikowany)
co im Christiania przeszkadza? ale jak cos jest i mozna to zniszczyc, to taka tlusta polityczna, hitlerowska swinia *musi* to zniszczyc, bo inaczej jej nie staje!
shahid - flirtu... (niezweryfikowany)
no kurwa pojebani, nie będe się silił na sensowniejszy komentarz
Armageddon (niezweryfikowany)
Zawsze znajdą sie ludzie, którym się coś nie spodoba i zapragną to zniszczyć zanim zdążą to zrozumieć.. o ile wogóle im na tym zależy. Kolejny przejaw ludzkiej nietolerancji, głupoty i zwycięstwa totalitaryzmu nad wolną myślą, odmiennych od reszty, jednostek.
00 (niezweryfikowany)
Pamiętam jak tam byłem... puła mi zjechała... raj... chopaki nie oddadzą tak poprostu... bendzie jadka... pozdrawiam.... :(
pesti (niezweryfikowany)
pierdolone faszystowskie swinie..uszczesliwianie ludzi na sile, to domena skurwialych prawicowych palantow. w polsce te pojeby dodatkowo sa arcykatolickie, czyli juz wogole nie uznaja jakichkolwiek arhumentow ludzi normalnych. SKURWYSYNY!!!!!
schpliff (niezweryfikowany)
To bzdura to nigdy nie wygra, chory pomysl starych dziadkow siedzacych i pierdzalcych w swoje rzadowe stolki. jesli nawet zamnkna to i ponownie otworza bo nie wytrzmaja nacisku i konsekwencij w postaci rozprzestrzeniania sie narkotykow na restze pieknej kopenhagi a tego by na pewno nie chcieli. Glowa do gory to nie pierwsze takie pogrozki i nie ostatnie bo tego nie zamkna.
Rozentuzjazmowa... (niezweryfikowany)
&quot;Obecny rząd chce, by dzielnica znów stała się normalna &quot; - co to znaczy ? Normalnosc to pojecie wzgledne; cos co dla jednych jest nienormalne dla innych moze być czyms zupełnie odwrotnym. Niestety &quot;Rządy &quot; maja zawsze racje - chuje na ropę, cwele piwniczne, parówy krzakowe !
konradino (niezweryfikowany)
ja wlasnie mykam do christiani na poczatku lipca z kumplem i chce zobaczyc na wlasne oczy ta jatke, ktora sie zrobi z prob podporzadkowania jej konserwatywnym standardom nowego dunskiego rzadu - jest pewne, ze squatersi, artysci i gity nie oddadza tego miejsca tak latwo, tak wiec badzmy spokojni, bo duzo czasu moze upynac zanim cos konkretnego da sie tam zrobic sluzbom bezpieczenstwa!
Al-Mansur (niezweryfikowany)
W styczniu tego roku popłynąłem promem z Gdańska do Kopenhagi żeby zobaczyć Christianię. Jest malutka i w porównaniu z Amsterdamem wygląda bardzo biednie, ale zrobiła na mnie wrażenie którego nie zapomnę. Mała uliczka, kilkanaście straganików z haszem plus dwa sklepiki z akcesoriami... Przechadzający się wśród starych koszar starsi brodaci goście z dredami... Enklawa normalności, wolności i pokoju. <br>Jeśli ją zniszczą to będzie to wielka strata dla Kopenhagi, Danii i w ogóle Europy. <br>Jakby szykowała się tam bitwa z duńskimi pałami a KANABA organizowała wyjazd jakiejś polskiej delegacji, to ja się piszę na to.
2d (niezweryfikowany)
Jakby szykowała się tam bitwa z duńskimi pałami a KANABA organizowała wyjazd jakiejś polskiej delegacji, to ja się piszę na to. <br> <br>Jak nie kanaba to sami zorganizujemy... <br> &quot;Za nasz i wasza wolnosc &quot; tak brzi chaslo nasyzch przodkow
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Mefedron

Piątkowy wieczór, wynajmowane mieszkanie, grupa znajomych, zero zmartwień, posiadówa na dużym balkonie pod szaroczarnym, miejskim niebem.

Na pierwszy kontakt z dostarczonym przez pana listonosza mefedronem, nałożyła się wizyta dobrego, starego znajomego z HR i nowego kolegi z hajpowego irca. Spędziliśmy noc na gorączkowych rozmowach na balkonie, nie wychodziliśmy z domu. Wszyscy uczestnicy przyjęcia, w chwili jego rozpoczęcia byli pełnoletni. Podczas imprezowania, jak i pisania niniejszego tekstu nie ucierpiały żadne zwierzęta.

  • Mefedron
  • Retrospekcja

Kilkumiesięczna "zabawa" z RC

Wyjaśnienie osób i zdarzeń w pierwszej części czyli tu -> https://neurogroove.info/trip/moda-na-mefedron-vol1

 

Dzień po powrocie z urlopu zostałam zwolniona z pracy.

  • Dekstrometorfan

Spróbowałem DXM. Kupiłem sobie Acodin w tabletkach (30x15mg, 5,5zl) i w

sprzyjających warunkach (u babci na wakacjach) go sobie spożyłem na łonie

natury, zapijając sokiem truskawkowym. Przez pierwsze pół godziny delikatne

efekty placebo, a ze nie chciało mi się czekać to poszliśmy do babci. Tam

zmęczony po harówce jaką miałem wcześniej zasnąłem na łóżku. Dziwny to był

sen, czas płynął niesamowicie szybko, czyste rozluźnienie, żadnych obrazów

itp. jedynie jak usłyszałem coś o narkotykach w telewizji (we śnie !)

  • Marihuana
  • Retrospekcja

Tego dnia chyba wstałem lewą nogą. Dom, autobus, uczenia, przystanek, autobus, dom.

Dzień jak co dzień. Sesja zaliczona, dużo wolnego czasu. Ranek, wstaje jedną nogą z myślą - " kurwa kto zaczyna kosić trawę tak za wczas ". Poprawiam jajca i wychodzę na balkon, "ja pierniczę ale dzisiaj będzie grzało". Wchodzę do środka, a na zegarku 10.30. Zastanawiam się jak to jest możliwe, ze przespałem blisko 11 godzin i się nie wyspałem. No nic, trochę późno - czas zapalić trawkę. Nabijam lufkę, pale ją na trzy buchy. Idę do kuchni - oczywiście lipa. Zrobiłem coś na szybko i myślałem czy mam coś do załatwienia. KUR!! Miałem odebrać z dziekanatu dokumenty dla pracodawcy.