REKLAMA
Nowy lek pomoże w leczeniu narkomanii

Naukowcy zidnetyfikowali nową substancję, galnon, która łagodzi objawy abstynencyjne, donosi najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP, MD

Odsłony

3796
Leczenie uzależnień od narkotyków polega najpierw na detoksykacji organizmu, czyli oczyszczenia ustroju z narkotyku, a następnie na terapii pomagającej nie powrócić do nałogu.

W przypadku wszystkich "twardych" narkotyków nagłe odstawienie, konieczne dla rozpoczęcia leczenia, jest szokiem dla organizmu, gdyż narkotyki te uzależniają nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Zatem po zaprzestaniu brania pojawiają się charakterystyczne objawy abstynencyjne: silne bóle mięśniowe, biegunki i wymioty, nagły spadek wagi, rozszerzenie źrenic, drgawki, bezsenności, a czasem nawet zaburzenia świadomości.

Aby złagodzić te objawy i pomóc w wyjściu z nałogu lekarze stosują czasem leki zastępcze, które działają podobnie jak narkotyk, ale nie powodują euforii. Kuracja takimi lekami zastępczymi, z których najlepiej znany jest metadon, pomaga stopniowo wychodzić z uzależnienia. Opiaty, do których należy morfina i heroina, wywołują silną zależność psychiczną i fizyczną. Często już pierwsza dawka prowadzi do uzależnienia.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Yale pod kierunkiem Mariany Picciotto zidentyfikowała nową substancję, która może pomóc w leczeniu uzależnienia od morfiny i innych opiatów.

Związek ten, o nazwie galnon, naśladuje działanie galaniny, białka naturalnie występującego w mózgu.

Myszy pozbawione genu kodującego galaninę mają dużo cięższe objawy abstynencyjne po odstawieniu morfiny. Natomiast myszy, w mózgu których produkowane jest więcej galaniny, łatwiej przechodzą okres odstawienia narkotyku.

Okazało się, że podanie galnonu uzależnionym od morfiny myszom znacznie łagodzi objawy abstynencyjne po odstawieniu narkotyku. Galnon, podobnie jak galanina, oddziałuje na pobudliwość neuronów w miejscu sinawym, części mózgu odpowiedzialnej za cykl dobowy snu oraz odczuwanie podniecenia, niepokoju i strachu. Dzięki temu łagodzi objawy abstynencyjne.Być może zatem galnon będzie mógł być wykorzystywany w leczeniu uzależnień od opiatów.

Oceń treść:

0
Brak głosów
randomness