Nowy lek pomoże w leczeniu narkomanii

Naukowcy zidnetyfikowali nową substancję, galnon, która łagodzi objawy abstynencyjne, donosi najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP, MD

Odsłony

3830
Leczenie uzależnień od narkotyków polega najpierw na detoksykacji organizmu, czyli oczyszczenia ustroju z narkotyku, a następnie na terapii pomagającej nie powrócić do nałogu.

W przypadku wszystkich "twardych" narkotyków nagłe odstawienie, konieczne dla rozpoczęcia leczenia, jest szokiem dla organizmu, gdyż narkotyki te uzależniają nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Zatem po zaprzestaniu brania pojawiają się charakterystyczne objawy abstynencyjne: silne bóle mięśniowe, biegunki i wymioty, nagły spadek wagi, rozszerzenie źrenic, drgawki, bezsenności, a czasem nawet zaburzenia świadomości.

Aby złagodzić te objawy i pomóc w wyjściu z nałogu lekarze stosują czasem leki zastępcze, które działają podobnie jak narkotyk, ale nie powodują euforii. Kuracja takimi lekami zastępczymi, z których najlepiej znany jest metadon, pomaga stopniowo wychodzić z uzależnienia. Opiaty, do których należy morfina i heroina, wywołują silną zależność psychiczną i fizyczną. Często już pierwsza dawka prowadzi do uzależnienia.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Yale pod kierunkiem Mariany Picciotto zidentyfikowała nową substancję, która może pomóc w leczeniu uzależnienia od morfiny i innych opiatów.

Związek ten, o nazwie galnon, naśladuje działanie galaniny, białka naturalnie występującego w mózgu.

Myszy pozbawione genu kodującego galaninę mają dużo cięższe objawy abstynencyjne po odstawieniu morfiny. Natomiast myszy, w mózgu których produkowane jest więcej galaniny, łatwiej przechodzą okres odstawienia narkotyku.

Okazało się, że podanie galnonu uzależnionym od morfiny myszom znacznie łagodzi objawy abstynencyjne po odstawieniu narkotyku. Galnon, podobnie jak galanina, oddziałuje na pobudliwość neuronów w miejscu sinawym, części mózgu odpowiedzialnej za cykl dobowy snu oraz odczuwanie podniecenia, niepokoju i strachu. Dzięki temu łagodzi objawy abstynencyjne.Być może zatem galnon będzie mógł być wykorzystywany w leczeniu uzależnień od opiatów.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Bieluń dziędzierzawa

Cóż, właściwie to ten trip nie był w sumie wcześniej planowany, tak się jakoś złożyło, że wybrałem się z kumplem [kovens - greetz :PP ] po nasionka Ipomoea violacea do centrum handlowego [hmm `ttw dom i ogrod`].


Wyposażenie - w sumie mieliśmy ze sobą jedynie litr yerby i browara :) Tak w sumie od niechcenia zabrałem też ze sobą paczkę bielunia [datura faustousa], w sumie nie zamierzając tego wcinać.


  • Etizolam
  • Tripraport

Pozytywne nastawienie, nie był to pierwszy raz więc podszedłem do tej substancji jak do codziennej czynności.

Jest to mój pierwszy Trip Raport, więc proszę o wyrozumiałość. Większości nie pamietam lub pamiętam z opowiadań znajomych/rodziny. Zaczynamy.
Wszystko zaczęło się pewnego, piątkowego wieczoru. Wraz z kumplem, nazwijmy go A. wybraliśmy się za miasto, spotkać się z dwoma innymi kumplami B. i C. Celem spotkania było sponiewieranie się lekami bez alkoholowego mixu jak robiliśmy to zazwyczaj, tylko dlatego „żeby pamiętać czape”.

  • Amfetamina

Overview

Po amfetaminach, podobnie jak po kokainie, odczuwa się ogromny

przypływ energii, wyraźne podwyższenie nastroju i podniecenie porównywalne

do orgazmu. Jedna z odmian, metamfetamina, ma taką moc, iż zyskała nazwę

SPEED (szybkość). Speed ma złą reputacje, ponieważ może wystąpi po nim

  • Oksykodon
  • Tripraport

Nastawienie bardzo pozytywne, humor dopisuje, bardzo dobre samopoczucie w oczekiwaniu na wejście fazy (rano). Od ciepłego łóżka i kocyku w domu przez osiedle, do samochodu i innych miejsc w mieście. Pierw sam później z moimi ludźmi, przy których moge zachowywać sie w pełni swobodnie , bez względu na to w jakim byłbym stanie i cob bym zażył. Cały "zarząd" ekipy to kilkanaście osób , w tym niektórzy nie piją nawet alkoholu(kierowcy) i zajmują się zarabianiem a niektórzy jadą ze wszystkim ostro po bandzie, znamy sie od lat, nikt nikomu niczego nie wypomina ani nie moralizuje.

Oksykodon - bardzo silny syntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy, jest oczko niżej niż morfina i heroina(nie próbowałem żadnej z nich), choć moim zdaniem
oxy jest bardzo wygodne dla mnie, ponieważ zawsze działa tak samo, nie trzeba się martwić , że ktoś ci czegoś dosypał, oraz dał mi to magiczne uczucie, zostawiłw w tyle wszystkie inne opiaty i opioidy jakie próbowałem, jest złudnie zajebisty o czym dzis będę pisał.