Żadne z przeprowadzonych dotąd badań nie wyjaśnia naukowych podstaw mikrodozowania – teraz ta luka może zostać wypełniona, na co liczą naukowcy i pasjonaci z Fundacji Beckley.
Amanda Feilding twierdzi, że jedna dziesiąta tego, co uważa się za pełną dawkę LSD, wystarcza, by poczuła się „błyskotliwa”.
Jako założycielka i dyrektorka brytyjskiej organizacji non-profit o nazwie Beckley Foundation, Feilding spędziła dziesiątki lat, współpracując z naukowcami z całego świata w celu zrozumienia, jak właściwie wpływają na mózg psychodeliki takie jak LSD, ayahuasca czy magiczne grzyby.
Feilding powiedziała "Business Insiderowi", że eksperymentowała z mikrodozowaniem, tudzież przyjmowaniem niewielkich dawek psychodelików już w latach 60., próbując w ten sposób zwiększyć swoją kreatywność i produktywność. Prawie 60 lat później, praktyka ta stała się w Krzemowej Dolinie ulubionym narkotykowym nawykiem inżynierów, programistów, pisarzy i artystów, którzy chętnie dzielą się opowieściami o efektach stosowanego przez siebie mikrodozowania.
Wiele osób twierdzi, że mikrodozowanie poprawia ich koncentrację lub kreatywność; inni, jak pisarka Ayelet Waldman, która podzieliła się swoją historią z "New York Times", traktują tę praktykę jako sposób leczenia dolegliwości psychicznych, takich jak depresja czy lęk.
Żadne z przeprowadzonych dotąd badań nie wyjaśnia jednak naukowych podstaw mikrodozowania – teraz ta luka może zostać wypełniona, na co liczą naukowcy i pasjonaci z Fundacji Beckley.
Nowe badania Feilding za rozpoczną się jeszcze w tym roku i obejmą 20 ochotników w ciągu czterech „dni badawczych”. Każdego dnia uczestnicy w badania otrzymają jedną z czterech możliwych dawek LSD - 0, 10, 20 lub 50 mikrogramów — a następnie będą musieli wykonać szereg zadań, wypełnić kwestionariusze i poddać się skanowaniu mózgu. Każdy z zaplanowanych testów będzie miał na celu sprawdzenie, czy i jak psychodeliki (w tak małych dawkach) wpływają na ludzkie zdolności poznawcze i twórcze. Naukowcy mają również nadzieję dowiedzieć się, czy mikrodozowanie wpływa na komunikację wewnątrz i pomiędzy sieciami neuronowymi mózgu tak samo, jak okazały się wpływać pełne dawki środków psychodelicznych.
Chcemy sprawdzić, czy dostrzeżemy w mózgu te zmiany w charakterze i przebiegu połączeń łączności, mamy też pewną nadzieję zaobserwować to «aha!» , moment aktywizacji kreatywności
- mówi Feilding, dodając, że wyników spodziewają się już pod koniec tego roku.
Na potrzeby badania Feilding będzie współpracować z Davidem Nuttem, psychofarmakologiem z London Imperial College. Naukowcy z New York University, Stephen Ross i Michael Bogenshutz również zaangażowani są w serie wzajemnie powiązanych prób, obecnie pozostających nadal we wstępnych fazach.
To badanie chciałam przeprowadzić od 30 lat. Jestem bardzo zainteresowana tym poziomem potencjalnej poprawy funkcji poznawczych, gdy nie mówimy o w pełni rozwiniętym stanie psychodelicznym, ale raczej o podniesieniu produktywności i rozumowania, stanu, w którym jesteśmy bardziej odprężeni i wybiegamy myślami dalej niż zwykle.
- podsumowuje Feilding.