Globalna Komisja ds. Polityki Narkotykowej: czas na rewolucję w podejściu do narkotyków

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

65

Grupa ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wzywa do zakończenia globalnej wojny z narkotykami, a osobna komisja ds. polityki narkotykowej, składająca się z prezydentów i premierów z różnych krajów, opowiada się za legalnym i regulowanym dostępem do obecnie zakazanych substancji.

Koalicja “specjalnych sprawozdawców” ONZ, mianowanych przez Radę Praw Człowieka, oraz niezależna Globalna Komisja ds. Polityki Narkotykowej, z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Nadużywaniem Narkotyków i Nielegalnym Handlem Narkotykami, postulują wszechstronną reformę.

„Wojnę z narkotykami można rozumieć przede wszystkim jako wojnę przeciwko ludziom”, stwierdzili eksperci ONZ w oświadczeniu wydanym w piątek. “Największy wpływ miała na ludzi biednych, często zbiega się z dyskryminacją skierowaną przeciwko grupom marginesu społecznego, mniejszościom i ludności tubylczej.” “Należy jak najszybciej wprowadzić dekryminalizację posiadania i używania narkotyków do własnego użytku”, powiedzieli.

NEGATYWNY WPŁYW KRYMINALIZACJI NARKOTYKÓW

Raporterzy zwrócili również uwagę na rasowe nierówności w egzekwowaniu kryminalizacji narkotyków na całym świecie, argumentując, że wojna z narkotykami “była skuteczniejsza jako system kontroli rasowej niż jako narzędzie redukcji rynków narkotykowych.” Członkowie wyrazili wyraźne przekonanie, że społeczność międzynarodowa powinna odejść od kryminalizacji i zaakceptować “interwencje zmniejszające szkody, które są niezbędne dla ochrony prawa do zdrowia osób używających narkotyków.“ W oświadczeniu potępiono również stosowanie oprysków z powietrza w celu zakłócenia produkcji roślin takich jak koka, które są wykorzystywane przez niektóre społeczności tubylcze i stanowią kluczowy składnik produkcji kokainy. Takie kontrowersyjne działania prowadzone są m.in. w Kolumbii. Eksperci ONZ wskazali również, że kryminalizacja narkotyków przyczynia się do szkodliwej stygmatyzacji użytkowników narkotyków, co “powoduje znaczne utrudnienia w dostępie do usług zdrowotnych (w tym usług dla chorych na HIV i opieki paliatywnej) i narusza inne prawa człowieka.” “Używanie lub uzależnienie od narkotyków nigdy nie jest wystarczającym uzasadnieniem do zatrzymywania osoby“, powiedzieli.

“Zachęcamy Państwa Członkowskie i organizacje międzynarodowe do zastąpienia obecnej polityki narkotykowej taką, która opiera się na zasadach zastosowania kompleksowego, naprawczego i reintegracyjnego podejścia do sprawiedliwości“, podsumowuje oświadczenie. “Skuteczne, oparte na społeczności, inkludujące i zapobiegawcze działania są równie ważne. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, społeczność międzynarodowa musi zastąpić karanie wsparciem i promować politykę, która szanuje, chroni i spełnia prawa wszystkich.”

DYSKRYMINACJA KONSUMENTÓW NARKOTYKÓW

Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, który nadzorował wprowadzenie ustawy o dekryminalizacji narkotyków, gdy pełnił funkcję premiera Portugalii, wyraził swoje oburzenie nad dyskryminacją, z którą spotykają się konsumenci narkotyków.

“Użytkownicy narkotyków są podwójnie ofiarami: najpierw szkodliwych skutków samych narkotyków, a następnie dyskryminacji, z którą się spotykają“, napisał w niedzielę na Twitterze. “W obchodzonym przez nas #WorldDrugDay kontynuujemy naszą pracę nad zakończeniem nadużywania narkotyków, nielegalnego handlu i stygmatyzacji, której doświadczają użytkownicy narkotyków na całym świecie.“

W 2019 roku Rada Dyrektorów Wykonawczych ONZ (CEB), która reprezentuje 31 agencji ONZ, w tym Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), przyjęła stanowisko, zgodnie z którym państwa członkowskie powinny dążyć do polityki narkotykowej opartej na nauce i zdrowiu, a mianowicie dekryminalizacji.

Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Środków Odurzających (CND) przyjęła w grudniu 2020 r. zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące usunięcia konopi i żywicy konopnej z wykazu IV Jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961 r. Wśród państw, które poparły zmianę klasyfikacji konopi, znalazła się również Polska.

LEGALIZACJA OBECNIE ZAKAZANYCH SUBSTANCJI

Tymczasem Globalna Komisja ds. Polityki Narkotykowej apeluje o szerszą reformę z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Nadużywaniem Narkotyków i Nielegalnym Handlem Narkotykami, domagając się legalizacji i regulacji obecnie zakazanych substancji.

Komisja, której członkami są były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, była premier Nowej Zelandii Helen Clark, były prezydent Brazylii Fernando Henrique Cardoso oraz inni światowi liderzy, twierdzi, że wojna z narkotykami “systematycznie prowadzi do naruszeń praw człowieka i nadużyć.”

Oświadczenie wydane przez komisję w poniedziałek odnosi się również do międzynarodowych działań reformujących politykę narkotykową, w tym działań mających na celu legalizację marihuany w Kolumbii i Niemczech oraz wprowadzenie dekryminalizacji narkotyków w jednym z australijskich terytoriów w zeszłym roku.

“Globalna Komisja ds. Polityki Narkotykowej wzywa do podejmowania większej liczby takich konstruktywnych działań w polityce i praktyce przez rządy krajowe i lokalne“, stwierdza oświadczenie. “Konsekwencje niesprawiedliwej polityki narkotykowej są powszechne we wszystkich aspektach życia jednostki i społeczeństwa. Jest to wspólna odpowiedzialność wszystkich troszczących się o zdrowie, dobrobyt społeczny, integrację ekonomiczną i rozwój, aby przezwyciężyć dyskryminację i stygmatyzację oraz przestrzegać praw człowieka dla wszystkich.”

Wspomniana wcześniej komisja, w skład której wchodzi również założyciel Virgin Group, Richard Branson, dąży do wprowadzenia takiej polityki jak “stawianie zdrowia na pierwszym miejscu, zagwarantowanie dostępu do kontrolowanych leków, dekryminalizacja konsumpcji i posiadania narkotyków do użytku osobistego, skupienie działań organów ścigania na organizacjach przestępczych oraz, na koniec, prawne uregulowanie rynków narkotyków w celu osłabienia wpływów przestępczości zorganizowanej. Prawne uregulowanie stanowi zarówno konieczny imperatyw dla zdrowia publicznego, jak i niezbędny krok w kierunku reformy polityki narkotykowej.”

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)

Komentarze

Jezus Chrystus ... (niezweryfikowany)
Nareszcie
Zajawki z NeuroGroove
 • Metkatynon
 • Metkatynon (Efedron)
 • Tripraport

dom, komputer, praca z ojcem, dzień przed wyjazdem, humor dopisywał.

Jako że w dziale Stymulanty nie ma żadnego trip-reportu dotyczącego metkatynonu, a mam właśnie wolną chwilę i chęć do pisania, przedstawię co i jak. Opis dotyczy najsilniejszego działania metkatu, jakiego doświadczyłem.

 • Bad trip
 • Inne

07.10.2008

Po zebraniu myśli postanowiłem opisać najgorszego Bad-tripa jaki przydarzył się w moim już nie tak krótkim życiu. Musiałem mieć kilka dni na przemyślenie sprawy, bo to co się mi przytrafiło było doświadczeniem wielce wstrząsającym i przerażającym.

 • Benzydamina
 • Dekstrometorfan
 • Pozytywne przeżycie

Tego dnia oglądałem, przepiękny zachód czerwonego słońca. Opisane zdarzenia mają miejsce parę godzin później. Całą podróż odbywałem w łóżku.


1.Ogólnie

Doświadczenie to było punktem kulminacyjnym w przygodzie z wymienionymi wcześniej substancjami. Cykl 4 podróży został przebyty w celu zapoznania się ze światem psychodelii, odkrycia siebie, przeżywania ekstazy literackiej podczas przelewania na papier wizji spisanych wierszem bezpośrednio podczas trwania tripu.

 • DOC
 • Katastrofa
 • Klonazepam
 • N2O (gaz rozweselający)

Humor dobry, gotowy na pierwsze od 7 miesięcy doświadczenie z psychodelikami, jednak trochę zmęczony podróżą i głodny. | Impreza typu psytrance w Gdańsku.

Po kilku miesiącach uprawiania sajkoszamanizmu, postanowiłem dać sobie spokój. Zauważyłem, że to nie jedyna dobra ścieżka w życiu oraz, że pod pretekstem niszczenia swojego ego, budowałem je coraz to większe. Mimo to, po siedmiu miesiącach od ostatnich grzybów, postanowiłem spróbować DOCa - substancji, która obrosła w legendy.

T+0