Celon Pharma opracuje ketaminę bis

Polska spółka z leku anestezjologicznego zrobi przeciwdepresyjny, wart nawet 1 mld USD. Europejska Agencja Leków dała zielone światło.

Firma farmaceutyczna Celon Pharma postanowiła tchnąć nowe życie w ketaminę, która w medycynie jest znana jako anestetyk, a poza nią — jako… narkotyk. Badania naukowe udowodniły, że lek — szeroko wykorzystywany w anestezjologii — jest też szansą dla osób cierpiących na lekooporne postacie depresji. Polska firma rozpoczęła prace badawcze nad lekiem o nieco zmienionej formule i formie podania. Maciej Wieczorek, prezes i założyciel Celon Pharmy, informuje, że podwarszawska spółka otrzymała właśnie zielone światło od Europejskiej Agencji Leków, która zaaprobowała zaproponowany program badań przedklinicznych i klinicznych. To otworzy drzwi do rejestracji leku na rynkach europejskich.

— Odzew ze strony urzędu był szybki i pozytywny. Wstępne międzynarodowe badania wskazują, że pacjenci bardzo szybko reagują na leczenie ketaminą, co jest szczególnie istotne w przypadku najciężej chorych, borykających się z myślami samobójczymi — twierdzi Maciej Wieczorek. Antydepresant będzie różnił się chemicznie od leku anestezjologicznego. Po pierwsze, będzie składał się nie z dwóch, ale jednego izomeru. Po drugie, będzie miał inną, nową formę podania (anestetyk jest podawany dożylnie).

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, etap badawczo-rejestracyjny zakończymy w 2020-21 r. Potencjalny rynek szacujemy na kilkadziesiąt, kilkaset milionów dolarów, choć może być wart nawet ponad 1 mld USD — zwłaszcza że depresja staje się chorobą cywilizacyjną — mówi prezes Celon Pharmy.

(Puls Biznesu)

***

Projekt „Nowa terapia S-ketaminą w leczeniu depresji lekoopornej” ma na celu opracowanie technologii nowej drogi podawania ketaminy u osób chorych na depresję w tym także ciężkie postacie depresji lekoopornej.

Katamina jest znanym i szeroko stosowanym w znieczuleniu śródoperacyjnym anestetykiem. W ostatnim czasie eksploruje się możliwość jej stosowania w leczeniu epizodów ciężkiej depresji lekoopornej. Najnowsze publikacje pokazują ogromny potencjał terapeutyczny enancjomerów ketaminy w tym wskazaniu, przy podaniu w postaci kilkudziesięciominutowego wlewu dożylnego.

Niestety ta droga podania jest uciążliwa dla pacjenta w stanie depresji, wymaga dłuższej obserwacji klinicznej pacjenta, co ogranicza jej powszechne zastosowanie, a przede wszystkim łatwość kontroli efektów ubocznych. Celon Pharma S.A. w ramach projektu opracuje nową drogę podania enancjomeru związku czynnego – S – ketaminy.

Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A:
To kolejny, bardzo ważny dla nas projekt w obszarze neurologii, który możemy zrealizować dzięki wsparciu NCBR. Przeprowadzone wstępne badania behawioralne potwierdzają, że zastosowanie ketaminy w proponowanej przez nas postaci może przynieść pacjentom dodatkowe korzyści.

Jerzy Pieczykolan, Kierownik Działu Badań Przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma S.A:
Naszym zadaniem będzie wyznaczenie profilu bezpieczeństwa farmakokinetycznego S-ketaminy przy podaniu pozażylnym, oraz weryfikacja profilu jej bezpieczeństwa przy tej drodze podania w badaniach toksykologicznych. Dodatkowo, zostanie przygotowana odpowiednia formulacja substancji czynnej, która pozwoli na sprawdzenie efektywności zaproponowanego rozwiązania w badaniach klinicznych I i II fazy.

Projekt rozpoczął się w grudniu 2015 i potrwa do końca listopada 2018 r. Obejmować będzie opracowanie nowej drogi podania, procesy CMC, toksykologię oraz I i II fazę badań klinicznych. Całkowita wartość projektu to: 23 386 704 PLN, w tym 12 670 168 PLN pochodzi ze środków NCBR.

(celonpharma.com)

Oceń treść:

Average: 9.9 (7 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Klonazepam

Różnie: raz tylko potrzeba zrelaksowania się i rekreacyjnego użycia, spędzenia miłego wieczoru. Innym razem w celach uspokajających, żeby polepszyć nastrój, poczuć błogostan.

 

Bezsenna noc, klonazepam właśnie się skończył, recepta jest, lecz w aptece zbrakło. Dziś brałam tylko 1 mg rano, co, jak na ostatnie dni i moje balowanie z klonem, to naprawdę mało. Mogę się cieszyć, że jedynym efektem ubocznym jest bezsenność. Ta noc skłania mnie do przemyśleń na temat tego leku, które miałam już wiele razy wcześniej. Teraz postaram się je ułożyć w sensowną całość.

 

O klonazepamie słów kilka

  • Grzyby halucynogenne

Uwagi wstępne

  • LSD-25
  • MDMA (Ecstasy)
  • Przeżycie mistyczne

Set: Urlop bez dzieci, dobry humor, jak zwykle lekka obawa przed nieznanym. Setting: Okolice zwrotnika Raka, od godziny 11. do 19., pustynia przechodząca w plażę, wilgotna niecka na uboczu, w obszarze zalewowym, potem suchy piach nad samym oceanem.

Dynamika:

T=0 – 1,5 Hofmanna z roku 2009

T=1h – pierwsze zauważalne efekty

T=4h – 90 mg MDMA

T=16h – możliwość zapadnięcia w sen

Soundtrack: Słuchaj

randomness