Więzienie za skręta, czyli jak walczymy z narkomanią

Podczas policyjnej akcji na dilerów narkotyków w jednym ze śląskich klubów, został złapany z dwoma skrętami marihuany 18-letni Jacek.

Tagi

Źródło

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Odsłony

1446

Podczas policyjnej akcji na dilerów narkotyków w jednym ze śląskich klubów, został złapany z dwoma skrętami marihuany 18-letni Jacek. Tymczasowo aresztowany jako podejrzany o handel trawką, trafił do zakładu karnego w Raciborzu. Chłopak był załamany, nigdy wcześniej nie miał kontaktu z policją, był dobrym uczniem. Do podobnych sytuacji dochodzi w Polsce bardzo często. W naszym kraju obowiązuje jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw antynarkotykowych w UE, która po tej samej stronie stawia dilera i osobę przyjmującą substancje psychoaktywne.

 

O tym, czy polska ustawa się sprawdza i jak należałoby ją zmienić rozmawiali podczas konferencji prasowej były minister zdrowia, poseł SdPl Marek Balicki, dyrektor Global Drug Policy ISI Kasia Malinowska-Sempruch oraz przedstawicielka Stowarzyszenia Pacjentów Substytucyjnych JUMP 93 Marta Gaszyńska. Od 2000 roku posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków jest w Polsce uznawane za przestępstwo.

 

W ubiegłym tygodniu media informowały o zatrzymaniu dwóch polityków Platformy Obywatelskiej, Michała Ł. – przewodniczącego sejmiku zachodniopomorskiego oraz Cezarego A. – szefa powiatowego PO i starosty Polic m.in. za posiadanie niewielkich ilości amfetaminy i suszu roślinnego. Wcześniej do używania marihuany w młodości przyznał się premier Donald Tusk. Restrykcyjna ustawa uderza jednak przede wszystkim w osoby młode, uczniów i studentów, którzy najczęściej eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi, ale jak wskazują badania, w większości nie stają się osobami uzależnionymi. Wyrok za posiadanie narkotyków na własny użytek (choć najczęściej sądy orzekają go w zawieszeniu) to plama na życiorysie na długie lata, bo pociąga za sobą umieszczenie w Krajowym Rejestrze Karnym.

 

= Zamiast pałki - profilaktyka, edukacja i informacja =

 

Przypadki aresztowań osób wcześniej niekaranych za posiadanie niewielkich ilości narkotyków, prowokują do zadania sobie pytania, czy polska ustawa jest racjonalna? W opinii byłego ministra zdrowia, posła SdPl Marka Balickiego, uznanie posiadana narkotyków na własny użytek za przestępstwo, to przepis zły i szkodliwy. Jak mówi Wirtualnej Polsce, należy jak najszybciej zmienić model ustawy z represyjno-restrykcyjnego na rzecz modelu społecznego, który zamierza skuteczne instrumenty do ograniczenia niekorzystnych zjawisk związanych z używaniem narkotyków. U nas jest areszt, pałka, prokurator i sąd, a w Europie dominuje przekonanie o wadze profilaktyki, edukacji i informacji – podkreśla w rozmowie z WP Balicki.

 

Programy informacyjne, zdaniem posła SdPl, muszą trafiać do młodych ludzi, mówić ich językiem. Powinny rzetelnie przedstawiać rzeczywistość, a nie straszyć, że zażycie niewielkiej ilości narkotyków to śmierć. - Młody człowiek, kiedy pójdzie do pierwszego lepszego klubu, zobaczy jak sytuacja wygląda naprawdę – mówi WP Balicki. Jak podkreśla były minister zdrowia, oprócz rzetelnych programów informacyjnych, konieczne jest również zapewnienie skutecznej pomocy tym, którzy są uzależnieni. - Dostępność leczenia w takich przypadkach jest w naszym kraju skrajnie mała, np. leczenie za pomocą metadonu, jest osiągalne dla 2% uzależnionych od produktów opiatowych, podczas gdy na Zachodzie jest to kilkadziesiąt procent (ok. 30%) – mówi Balicki.

 

Leczenie metadonem polega na tym, że pacjentom podaje się substytut narkotyku (opiatu), w indywidualnie dobranej dawce. Metadon zastępuje narkotyk, ale nie wprowadza pacjenta w stan euforii i nie powoduje postępu uzależnienia. Daje więc możliwość zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie i rezygnacji z narkotyków. Historię swojego uzależnienia i wyjścia z nałogu dzięki leczeniu metadonem opowiedziała Marta Gaszyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia Pacjentów Substytucyjnych JUMP 93 i sekretarz polskiej izby do spraw polityki narkotykowej. - Mogę śmiało powiedzieć, że metadon uratował mi życie i moją rodzinę. Moja przygoda z narkotykami zaczęła się w 1983 roku, kiedy bardzo szybko, bardzo głęboko uzależniłam się od polskiej heroiny, tzw. kompotu. Podejmowałam dziesiątki nieudanych prób leczenia, przeszłam kilkadziesiąt detoksów podczas lat barania narkotyków. Dopiero metadon dał mi siłę do walki, dzięki niemu normalnie żyję.

 

Jestem uczestnikiem terapii substytucyjnej od 10 lat – mówiła Gaszyńska. – Kuracja metadonem pozwala ludziom wrócić do normalnego życie, podjąć pracę, założyć rodzinę. Dlatego walczymy o jej większą dostępność – podkreśla Balicki.

 

= Ustawa szkodzi wszystkim =

 

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W wykazie zakazanych substancji psychotropowych, który jest załącznikiem do ustawy, ma znaleźć się benzylopiperazyna (BZP), popularny dopalacz. W opinii byłego ministra zdrowia proponowane zmiany to zły kierunek działań. – Wpisanie BZP na listę zakazanych substancji nic nie zmieni, bo szybko pojawią się jej substytuty. Dopalacze to substancje projektowane komputerowo. Można zakazać sprzedaży jednej substancji, ale producenci szybko zmodyfikują cząstki w niej zawarte i zaczną sprzedawać je pod nową nazwą, legalnie – ubolewa Balicki. – Takie działania to odwracanie uwagi od istoty problemu, który polega na tym, że należy przede wszystkim edukować i wdrażać programy profilaktyczne, a nie straszyć społeczeństwo. To chowanie głowy w piasek – mówi WP poseł SdPl. - Opinia społeczna i media muszą zrozumieć, że ustawa w obecnym kształcie szkodzi wszystkim, a nikomu nie pomaga. Jeśli wsadzamy, nawet na krótki okres czasu do więzienia osoby, które nie popełniły żadnego innego przestępstwa, tylko posiadały niewielką ilość narkotyków, to wychowujemy potencjalnych przestępców w innych obszarach. Wsadzamy do więzienia ludzi, którzy szkodzą sobie samym.

Musimy zmienić złe i nieskuteczne prawo! – apeluje Marek Balicki.

Oceń treść:

Average: 8 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
"apeluje Marek Balicki." apelowac to oni sie moga w dupska. zrobcie cos a nie pierdolicie... teraz pewnie bedzie jakies 5~ lat takiego pierdolenia, dodadza pare substancji do listy nielegalnych i dopiero sie obudza.
Anonim (niezweryfikowany)
no racja, apelowac to sobie moga, moga tez obiecywac gwiazdki z nieba, dopoki nie zobaczymy uchwalonej ustawy to niech sobie w dupe wsadza apele i obietnice a takze madrosci typu , ze obecne prawo nikomu nie pomaga a szkodzi , bo na to tak ciezko wpasc nie jest...
kuopot (niezweryfikowany)
zwroc tylko uwage ze to balicki probowal przepchnac pare lat temu ustawe depenalizujaca, wiec nie mow, ze nic nie robi a tylko gada.
Anonim (niezweryfikowany)
no ja pierdole, kiedy w koncu zrozumieja, ze nie tedy droga, chyba trzeba bedzie poczekac az wejdzie do polityki nowe pokolenie, bo te uposledzone cepy to raczej chuja zrobia ...
darekpe (niezweryfikowany)
Też kiedyś tak myślałem - moje pokolenie dojdzie do władzy to na pewno zmienią prawo - gówno prawda. Doszli do władzy i są tak samo dwulicowi i zakłamani jak ich poprzednicy. Sami grzeją, ale przed kamerami mówią że trzeba surowo karać i "zero tolerancji". To jest takie myślenie pod tani populizm kupowany przez debilne społeczeństwo, chodzi o to, żeby na każde pytanie dziennikarza, w którym jest zawarte słowo "narkotyki" odpowiadać stanowczo że się jest przeciw. Tu nie ma miejsca na myślenie, z resztą politycy nie są od myślenia - gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości. pozdrawiam, d.
Lui (niezweryfikowany)
Jebać!!!! Frajerstwo!!! Tma panuje taki klimat,że wszyscy jebią sie w dupe a przedewszystkim robią z mordy dupe!!!
Loan (niezweryfikowany)
A moim zdaniem, to dobrze ze zaczeli "apelowac" w koncu jakis polityk zauwazyl ze to prawo nie jest takie dobre jak mysleli. Moze w koncu zaczna cos dzialac w tym kierunku. Pamietajcie ludzie ze ustawa sie nie wprowadzi z dnia na dzien... Na takie cos trzeba troche czasu, ale oby nie za duzo ;)
toudy
Widać ze większość ludzi którzy skomentowali ten artykuł nie mają pojęcia co dzieje się w PL polityce narkotykowej, a niewątpliwie temat się ruszył i powoli wydostaje się z podziemia. Organizacje które działają na polskiej scenie zjednoczyły się w Polską Sieć ds. Polityki Narkotykowej, jest także OSI i Global Drug Policy Program. Nareszcie jest postęp, zjednoczmy się i zacznijmy gadać jednym głosem. Podziękowania dla Marka Balickiego za odwagę, dla Kasia Malinowska-Sempruch za wsparcie i dla Marty Gaszyńskiej za wytrwałość ! Damy rade, Za waszą i naszą wolność
Anonim (niezweryfikowany)
obys miał racje
Daimonion (niezweryfikowany)
Czyżby Artur? Czyżby zeszły Ci już gzibky, których się nawpierdalałeś w Amsterdamie?;P Jak zobaczę depenalizację, zgodzę się z Tobą. Póki co widzę tylko narastającą ofensywę medialną na produkty dopalaczy.com - na której prędzej czy później skoszą plony konserwatyści, gdy ludziom się znudzi nicnierobienie tzw. neoliberałów. A to grozi zarówno odcięciem od dobrej alternatywy dla mj jaką jest Smoke/Spice Gold jak i zdelegalizowanie Boskiej Szałwii, Powoju Hawajskiego i Amanity. PS: nie chodzi mi o to, że ziółko jest złe, ale jakość/ilość/dostępność a cena obecnie na rynku jest do dupy.
sharik (niezweryfikowany)
jebać system!
Anonim (niezweryfikowany)
Medal dla Kolegi za odwagę! :)
Anonim (niezweryfikowany)
Zioło od dilerów zawsze było kupą! Lepiej mieć swoje własne dlatego trzeba to sadzić palić i legalizować
Anonim (niezweryfikowany)
"Od 2000 roku posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków jest w Polsce uznawane za przestępstwo." Właśnie dzisiaj uświadomiłem sobie, że w 2001 r. popełniłem przestępstwo. O jej.
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Pierwszy raz

Lekko deszczowy wieczór. Miejsce: Wynajmowana przeze mnie stancja, na której obecnie jestem sam. Nastawienie: Chęć spróbowania czegoś nowego, poczucia nowych psychodelicznych doznań.

17:34

Siedząc przed kompem biorę jeden malutki magiczny kartonik pod górne dziąsło. W oczekiwaniu na pierwsze efekty czytam sobie opisy przeżyć innych użytkowników tego specyfiku.

18:05

  • 4-HO-MET
  • Odrzucone TR
  • Pierwszy raz

Park na obrzeżach, wiosna, słoneczko, plecaczek.

W słoneczną niedzielę udałem się tramwajem do parku na obrzeżach miasta. Tam szukając w miarę bezpiecznego miejsca gdzie mógłbym przeleżeć trip - bo w zasadzie chciałem doznać intesywnego doświadczenia, położyłem się gdzieś między ścieżkami w trawie skąd chwilę obserwowałem spacerujących w ten leniwy dzień homo sapiens. Po chwili łapczywie dobrałem się do samarki z 0,25g Mahometa, o którym sporo wcześniej przeczytałem i tak, tak, wiedziałem, że 40ug to już dobra fazka.

  • Zolpidem


nazwa substancji: Stilnox (2 tabletki) + afobam (chyba 2mg, nie pamietam

pamiec siadla) + Imovane (jendna tabsa)No wiec juz pare razy wczesniej probowalem "slawnego" stilnoxu, ale w

dawkach 1 tabsa co godzine. dochodzilo nawet do 5 tablet dziennie ale

zadnych wyraznych efektow poza uspokojeniem i sennoscia.


  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

Ostatnie tygodnie obfitują we wrażenia. Osoby, miejsca, substancje. Oby się nie zatracić. Albo może lepiej było by się zatracić? Kto wie.

Bycie samej w domu, przywołało we mnie dziką potrzebę zmiany swojej świadomości. Skoro i tak opuściłam już drugi dzień pracy, mogłam pozwolić sobie na spędzenie piątku w towarzystwie moich ulubionych psylocybinowych smakołyków.

Jesień jest tak piękna, wszystkie te kolorowe liście na drzewach, powiew chłodniejszego wiatru i przyjemne słoneczko przebijające się przez chmury. Sama w swoim nowym mieszkaniu. Miejsca trzeba oswoić.