Debata "Dlaczego"

Czy liczba palących marihuanę rośnie z powodu ułomnego prawa? Czy legalizacja marihuany może ograniczyć jej popularność? Czy marihuana jest szkodliwa? Odpowiedz na te pytania damy 14.06 w Warszawie i Krakowie.

Tagi

Odsłony

2621

Czy liczba palących marihuanę rośnie z powodu ułomnego prawa? Czy legalizacja marihuany może ograniczyć jej popularność? Czy marihuana jest szkodliwa? Odpowiedz na te pytania damy 14.06 w Warszawie i Krakowie.

Ganja w natarciu! "Siejemy konopie, nie śmierć", "Marihuana musi być legalna" hasła zwolenników legalizacji marihuany znów stają się głośne. Polskie prawo przewiduje karę więzienia za posiadanie najmniejszej ilości marihuany, sadzonek konopi czy suszu. Mimo zakazu, liczba palących w Polsce wciąż rośnie. Najwyższy czas powrócić do tematu liberalizacji ustawy i wznowić debatę "Czy warto zalegalizować marihuanę?". Pierwszą poważną w Polsce dyskusję na ten temat organizuje magazyn dla studentów "Dlaczego". 14 czerwca br. o godz. 17 równolegle w dwóch klubach studenckich: warszawskim klubie Hybrydy oraz krakowskim Pod Jaszczurami odbędą się debaty pod hasłem "Czy warto zalegalizować marihuanę?". Panel dyskusyjny prowadzony będzie z udziałem ekspertów: lekarzy, socjologów, psychologów, terapeutów, policjantów, prawników oraz osób znanych młodzieży takich jak: Novika, Robert Leszczyński czy Kuba Wojewódzki.

Tematem debaty jest odniesienie do polskiego ustawodawstwa w zakresie przeciwdziałania narkomanii. Obecna prawo przewiduje karę więzienia za posiadanie nawet najmniejszej ilości marihuany. Nie uwzględnia różnic pomiędzy ilościami "hurtowymi", a ilościami minimalnymi, przeznaczonymi na własny użytek, co oznacza brak wyróżnienia granic pomiędzy dilerem narkotyków, a ich użytkownikiem. Wprowadzony zapis dotyczący zakazu posiadania marihuany miał na celu zmniejszenie liczby osób zażywających narkotyki poprzez utrudnienie dostępności do środków. Niestety zakaz posiadania nie zmniejszył dostępności do zakazanych używek. Według badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii w 2003 roku, aż 53,4% uczniów zadeklarowało, że marihuana lub haszysz są łatwo dostępne. I dla porównania, aż 45% uczniów warszawskich miała do czynienia z marihuaną. Według badań Polish National Focal Point for Drug Prevention, w 1997 roku kontakt z marihuaną miało 19,5% warszawiaków, podczas gdy po jej zakazaniu w 2002 roku liczba użytkowników wzrosła do 25%. Statystyki policyjne mówią o coraz większej wykrywalności przestępstw związanych z marihuaną, gdy tymczasem dostępność narkotyku rośnie. Tematem debaty będzie także kwestia szkodliwości marihuany. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 1998 roku "nawet długotrwałe palenie kanabisu w dużych ilościach nie wywołuje poważnych lub silnie upośledzających zaburzeń funkcji poznawczych".

Mimo raportu środowisko naukowe nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Niebezpieczeństwo uzależnienia marihuaną jest identyczne jak w przypadku innych używek tj. papierosów czy alkoholu. Kwestia uzależnienia od marihuany to także problem czystości stosowanych środków. Dilerzy dodają do sprzedawanych jonitów inne środki odurzające czy psychotropowe niewiadomego pochodzenia, by "towar był mocniejszy". Legalizacja prawa stwarza możliwość kontroli ilości i jakości będącej w obrocie marihuany. Podczas debaty postaramy się również poruszyć problem wpływu ewentualnej legalizacji narkotyków na działalność państwa (akcyza, podatki etc.) oraz omówić sposoby radzenia sobie z problemem narkotyków w innych krajach świata. Serdecznie zapraszamy państwa na wyjątkową debatę na temat problemu, który za chwilę może stać się gorącym tematem dla opinii publicznej. Zapraszamy do zajęcia stanowiska w tych kwestiach i wzięcia udziału w debacie. Liczymy na Państwa głos! Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w debacie "Czy warto zalegalizować marihuanę?" telefonicznie rzecznikowi prasowemu:

Michał Gajewski, tel. kom. 505 17 17 75 lub e-mail: m.gajewski@point-group.pl

Popmagazyn dla studentów "Dlaczego" jest największym, płatnym i ogólnopolskim magazynem dla studentów. Traktujący o pracy, studiach, karierze, lifestyle´u, coolturze oraz szeroko pojętej tematyce studenckiej miesięcznik ukazuje się od 6 lat w nakładzie 70 tys egz. Popmagazyn dla studentów "Dlaczego" jest wydawany przez Platformę Mediową Point Group, w skład której wchodzą także tytuły: "Sporootym", "Dlatego", "Point Warsaw", wortal internetowy Korba.pl

Więcej informacji: Michał Gajewski Rzecznik Prasowy tel. (022) 572 20 00 mobile: 505 17 17 75 e-mail: m.gajewski@point-group.pl

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Alprazolam
  • Dekstrometorfan
  • Dimenhydrynat
  • Kodeina
  • Tramadol
  • Uzależnienie

Zupełna świadomość swoich działań

Jest to moj zbiór doświadczeń związanych głównie z kodeina, jak  opis prawdopodobnie postępującego uzależnienia. 

 

Nigdy nie planowałem próbować opioidów. W końcu mało jest osób które nie żałują swojej pierwszej próby. Zawsze miałem wrażenie że to najłatwiejsza droga prowadząca do przyjemności. Ale przecież nigdy nie spróbować to jak stracić. Wiedziałem że to kwestia czasu, bo jeśli nie mówi się stanowczo NIE, to w końcu powie się Tak.

 

Pierwsza próba 150mg kodeiny zupełnie nie planowana i przypadkowa. Również nieudana, bo trip podobny jak wypicie melisy.

  • 2C-P
  • Tripraport

spotkanie ze zdołowanym znajomym, z którym znamy się jak stare konie. Chęć otwarcia się na niecodzienność, wyabstrahowanie się z zelżałych wglądów. Całość tripa: bezpiecznie mieszkanie, dobra muzyka, park nocą.

Shulgin pisał, że 8 mg to mało, że się wymęczył fizycznie, ale zaskoczony był łatwością komunikacji z drugą osobą w trakcie tripa. Z grubsza potwierdzam.

Spotkaliśmy się wieczorem, zrobiliśmy zakupy, w tym jakiś nabiał na czas "po". Od znajomego dostaliśmy wcześniej 32 mg 2-CP. Proszek w domu rozpuściliśmy zgodnie z regułami sztuki w małej wódeczce, podzieliliśmy na pół, i znów na pół, co dawało 8 mg w ćwiartce płynu (nie w ćwierce wódki, bo nie chcieliśmy się najebać, tylko w jednej czwartej tego, co było, a było jakieś 100 ml). W smaku wódka oczywiście obrzydliwa.

  • Lorazepam

*Nazwa substancji: klonazepam, alprazolam, diazepam, estazolam....


*Doświadczenie: niemałe


  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Wolny weekend, niepohamowana ochota na przyćpanie

Trochę za póżno ogarnąłem że nie wszystkie apteki są całodobowe, więc zamiast podejść sobie do najbliższej, 100 metrów od domu musiałem przejść się trochę miastem ale ruch to ponoć zdrowie a w tej branży zdrowie chyba jest w cenie, także nie ma co narzekać.

randomness