Ganja w natarciu! - Raport

Czy zalegalizować ganję?

Anonim

Kategorie

Źródło

Dlaczego

Odsłony

4006

Mimo zakazu posiadania marihuany, wciąż rośnie liczba palących. Najwyższy czas wznowić debatę nt. jej legalizacji - postulują „Dlaczego” i organizacje na rzecz liberalizacji prawa narkotykowego.

„Siejmy konopie, nie śmierć”, „Marihuana musi być legalna” - takie slogany można było usłyszeć 1 maja na Placu Zamkowym. O godzinie 16. grupa zwolenników legalizacji marihuany zebrała się pod warszawską Kolumną Zygmunta. - Chcieliśmy uświadomić społeczeństwu jak bardzo istotny jest to problem - mówi Aleksander Leydo, przedstawiciel Ruchu na Rzecz Legalizacji Konopi. Jak twierdzi, prawo nie widzi obecnie różnicy pomiędzy dilerem a użytkownikiem. - Owszem dostaje się większy wyrok jeżeli chodzi o handel, ale jeśli chodzi o posiadanie to kary są takie same - mówi. - Skoro za posiadanie choćby najmniejszej ilości marihuany polskie prawo przewiduje karę więzienia, ponad 45 proc. warszawskich licealistów powinna siedzieć. Według badań taka liczba młodych ludzi miała bowiem do czynienia z marihuaną - dodaje. Zalegalizowanie marihuany odetnie źródło dochodów wszelkim większym grupom przestępczym. - Byłoby to także ogromne wsparcie dla budżetu państwa. Pieniądze z akcyzy z marihuany mogłyby być przeznaczone chociażby na domy dziecka. Ułatwione zostałoby uprawianie konopi przemysłowej, dzięki czemu znacząco poprawiłoby się sytuacja polskiego rolnika - przekonuje Aleksander.

Jego zdanie potwierdza Joep Oomen, koordynator platformy Europejskiej Rady NGO d/s Polityki Narkotykowej. - Legalizacja pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, które są obecnie wydawane na policję, sądy, więzienia i więźniów. Study Centre of the European Union Undrugs opublikowała raport, w którym napisano, że każdego dnia Unia Europejska przeznacza na walkę z narkotykami 10 milionów euro. Około 80 procent tych wydatków wydaje się na regulacje związane ze stosowaniem marihuany - mówi Oomen.

Ganja - szkodzi czy nie?

W 1998 roku brytyjski magazyn „New Scientists" opublikował fragment raportu WHO na temat marihuany. Napisano w nim: „Nawet długotrwałe palenie kanabisu w dużych ilościach, nie wywołuje poważnych lub silnie upośledzających zaburzeń funkcji poznawczych”. Mimo tego raportu, środowisko naukowe nie jest jednak jednoznaczne co do opinii na temat szkodliwości marihuany. Inne badania z 2002 roku, podawane przez jedną z brytyjskich organizacji charytatywnych pomagających osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego potwierdzają, iż wypalenie trzech „skrętów” dziennie czyni w płucach człowieka większe spustoszenie niż 20 papierosów. Podobna niejednoznaczność dotyczy uzależnienia się od marihuany.

Ganja - uzależnia, czy nie?

Przeciwnicy są zdania, że od marihuany nie tylko można bardzo szybko się uzależnić, ale także zacząć zażywać twarde narkotyki. Jak przekonuje w swoim raporcie Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie używanie substancji psychoaktywnych, zarówno legalnych takich jak napoje alkoholowe, czy tytoń, jak nielegalnych takich jak narkotyki niesie za sobą ryzyko pojawienia się szkód zdrowotnych i społecznych. - Od wszystkiego można się jednak uzależnić - kontruje Aleksander Leydo - Ludzie brać będą zawsze, niezależnie od tego czy prawo będzie na to pozwalać czy też nie. Jego słowa potwierdzają międzynarodowe badania Polish National Focal Point for Drug Prevention z 2002 roku. Według nich w 1997 roku kontakt z marihuaną miało 19,5 proc warszawiaków, podczas gdy po jej zakazaniu w 2002 roku liczba użytkowników wzrosła do 25 proc.

Ganja - jest krokiem do hery czy nie?

O tym, że marihuana jest najczęściej początkiem do narkotyków o wiele mocniejszych i bardziej niebezpiecznych są także przekonani lekarze Monaru. - 95 procent naszych pacjentów zaczynało od narkotyków lekkich - mówią. Raport Światowej Organizacji Zdrowia podaje jednak, że nie udowodniono żadnego działania marihuany, które skłaniałoby palacza do sięgnięcia po inne środki odurzające. - Jeżeli prawo zalegalizuje marihuanę, to ludzie będą ją brali w sposób kontrolowany, marihuana będzie wówczas wysokiej jakości a nie zabrudzona od dilera, bardzo często przemieszana z heroiną - mówi Artur Radosz, koordynator Ruchu na Rzecz Legalizacji Konopi Kanaba.

Argumentem zwolenników legalizacji marihuany są także badania potwierdzające większe niebezpieczeństwa wynikające np. z alkoholizmu niż palenia ganji. Jak piszą autorzy raportu WHO, akty przemocy po marihuanie są znacznie rzadsze niż po alkoholu. - Jak się mówi - alkoholik idzie na miasto, pije alkohol, wraca do domu i bije żonę. Narkoman idzie na miasto, pali joiny lub bierze herę, wraca do domu i ona go bije - mówi Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN. Potwierdzają to badania Sierosławskiego z 2003 roku. W kontekście używania narkotyków do kłótni lub sprzeczki przyznawało się 5,4 proc. respondentów, podczas gdy w kontekście używania alkoholu aż 20,2 proc. Do bójki po zażyciu narkotyków przyznaje się zaledwie 1,2 proc. badanych, a po alkoholu ponad 13 procent badanych.

Co w takim razie powoduje, istnieje powszechny sprzeciw marihuanie? Zapewne brak rozstrzygających badań naukowych i fakt, że o czymś, co nie jest jeszcze legalne, mówi się w kontekście zabawy. Niewątpliwie marihuana wchodzi do świata popkultury, pojawia się w książkach, komiksach, coraz częściej gości w wypowiedziach idoli, którzy odbierani są jak autorytety. I Tu przeciwnicy mają rację.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się do SID! Weź udział w naszej debacie - szczegóły znajdziesz w czerwcowym „Dlaczego” { już nieaktualne, debata się odbyła - agquarx }

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Doman (niezweryfikowany)
Jedno wam powiem! <br> <br>Chcesz to jaraj nie chcesz to nie jaraj! <br> <br>Bede robił to co chce , wierzył w co chce! mówił,co chce i kiedy chce i gówno mnie obchodzi jak bardzo bezsensowne jest prawo. <br>Nikt mi niczego nie zabroni bo zycie jest tylko jedno i chce zrobic z nim co chce! jesli będe chciał sie ujarać w 3 dupy lub nacpać czymś innym to i tak to zrobie! to moje ciało moje życie! moje zdrowie! wieć odwalcie sie! nikomu krzywdy nie robie! robie to dla siebie! i tylko dla siebie....
amanita (niezweryfikowany)
wuasnie tylko taka gadka pozostanie tobie jesli znajdziesh sie w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu i znajda przy tobie nieodpowiedni dla nich temacik....i oni beda mieli w dupie to ze to twoje cialo twoje zycie....To ich prawo, i to ty mash przesrane...Mam nadzieje ze jednak zalegalizuja ganje bo z tego co czytalem w tym artukule rozwiazalo by to wiele problemoof, nie tylko ten mooj jeden...
ZIELAS (niezweryfikowany)
ZALEGALIZOWAC
Zajawki z NeuroGroove
 • Katastrofa
 • Mefedron
 • Metedron
 • Odrzucone TR

Trafiłem na ta strone po raz pierwszy.... Pamiętam jak już skonczyłem branie czegokolwiek szczególnie w takich ilościach jak kiedyś...czyli naprawde duzo po 10 piguł na Stwierdziłem ze palic szajsu jakiegos nie bede albo ziolo albo nic ale czemu nie sprobowac proszku albo tabletek z dopalaczy skoro lsd czy mdma jadłem... no i pojechaliśmy.... Trafiliśmy z kolegami na miasto akurat mieliśmy 40 zł i nie wiedzielismy czy sie napic czy co....no to zaprtoponowałem zebysmy walneli sobie coco-mint...akurat promocja nabój po 10 złtych nas czterech...

 • Grzyby halucynogenne

[wstep]postaci - dwie

Swiety

ja

substancja zazyta

grzybki = psylocybina/psylocyna

60-70 sztuk w postaci wywaru (doustnie oczywiscie)

cele

trip miejski

sceneria

duze, pelne ludzi miasto

grudniowy weekend (ok. 2 tygodnie do Swiat)

dekoracje swiateczne, lampki, neony

pozne popoludnie --> wieczor[koniec wstepu]


 • Marihuana

moja przygode z mj postanowilem opisac po przeczytaniu jednego

artukulu na hypereal... Pierwszy raz zabakalem jak bylem "powiedzmy"

bardzo mlody, ale wtedy sie w to nie wciagnalem w ogole... Palilem

zadko, nie bylo po prostu okazji, w srodowisku w ktorym sie obracalem

prawie nikt nie palil, a jesli to rzadko... Druga klasa lo, mialem

pierwsze niezle tripy hehe..., zaczelo mi sie podobac, ale duzo nie

wiedzialem na ten temat, po prostu sie balem tego troche hehe, ale

 • Diazepam
 • Inne
 • Ketony
 • Paroksetyna
 • Uzależnienie

Okres przedświąteczny, który obfitował wcześniej w ekstremalne przeżycia. Mini ciąg w samotności i spokoju w domu

O to jak zamieniłem się w ketonowe zwierzę.

Żółty (Wolny) sort

Dość niedawno moja przygoda z hex-en'em i ogromną ilością benzo skończyła się mega psychozą

Gdy prawie zapomniałem o tej substancji znalazłem ja schowaną. Co zaszkodzi jeszcze raz spróbować? Pamiętając jakie to mocne zaatakowałem małe dawki.

Myślę, taki rzeźnik dopaminy w progowych dawkach pomnożę mi z mega zaległościami na studiach i zdać 7 semestr.

randomness