Opis doświadczeń pod wpływem potężnej meskaliny. Tekst książki stał się biblią hippisów, a Jim Morrison pod wpływem lektury postanowił nazwać swój zespół „The Doors”... Po ponad 20 latach nieobecności tego dzieła na polskim rynku, Wydawnictwo Cień Kształtu oraz hyperreal.info prezentują nowe tłumaczenie "Drzwi percepcji" – kultowego eseju Aldousa Huxleya.
Okoliczności powstania tej książki są nie mniej intrygujące niż jej treść. Do lat 50. ubiegłego wieku przeprowadzono jeszcze bardzo mało badań psychologicznych poświęconych meskalinie – silnej substancji halucynogennej. Jak pisał sam Huxley: „byłem chętny, a właściwie ochoczy, by stać się królikiem doświadczalnym. Tak doszło do tego, że pewnego jasnego majowego poranka połknąłem cztery dziesiąte grama meskaliny rozpuszczonej w połowie szklanki wody i usiadłem, by czekać na rezultat”.
Tamten majowy dzień na zawsze odmienił jego spojrzenie na świat, a zachęcony niezwykłym doświadczeniem pisarz postanowił przedstawić szerszej publiczności swoje obserwacje – opisał świat widziany w nowym świetle, codziennie przedmioty, które nagle stały się pełne nowych znaczeń. Psycholog nadzorujący eksperyment miał szeroki repertuar pomysłów i dużo pytań, na które odpowiedzieć miała niezwykła podróż Huxleya. Czym w tym nowym stanie umysłu stała się dla Huxleya sztuka? Czym stały się materiały, z których wykonane są nasze ubrania? Czemu pisarz pokładał się ze śmiechu, widząc zaparkowany samochód? Jak wrażliwy umysł nowelisty zareaguje na muzykę? Wreszcie – jakie piętno wywrze na Huxleyu ten dzień? Czy meskalina zabierze go do ekstatycznego nieba, czy w odmęty piekła?
Drzwi percepcji od momentu powstania poruszyły miliony osób na całym świecie, budząc duże emocje – od okrzyknięcia dzieła herezją po nazwanie go biblią pokolenia hippisów. Jim Morrison był tak zafascynowany tekstem Huxleya, że postanowił nazwać swój zespół „The Doors”.
Kultowe dzieło Huxleya wciąż pozostaje bardzo aktualne, pobudzając do stawiania nowych pytań, do refleksji nad znanym, utartym porządkiem rzeczy, religią i jej sensem oraz rolą substancji zmieniających ludzką świadomość w dzisiejszym świecie. Czy drzwi percepcji, które raz zostaną otwarte, będzie można kiedykolwiek zamknąć?
Data premiery: 23 kwietnia 2012
Tłumaczenie: Marta Mikita
Stron: 144
Format: A5
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-60685-15-0
Cena detaliczna: 22.00zł
Wydawnictwo Cień Kształtu
Patroni medialni: Eska Rock, Machina, hyperreal.info
Komentarze
Już od dawna nosiłem się z zamiarem kupna tej Książki, problem polegał na tym że była ona trudno dostępna i dosyć droga a teraz bez przeszkód mogę ją nabyć w całkiem przystępnej cenie.
Zamówiłem , mam nadzieję nie zawiodę się bo kupuje w ciemno ^^ zdaje się tak jak kobiety czytają romanse by mentalnie doświadczyć fajnego romansu/związku/przygody ponieważ w ich życiu tego nie ma zastępująto książką tak samo i Ja poczytam Sobie meskalinowe podróże których w Moim życiu nie ma heh
Gdzie można kupić w internecie tą książkę, szukalem w kilku księgarniach i kicha :(
jestem ciekaw jak to szukałeś...
http://www.cien-ksztaltu.pl/katalog_drzwi_percepcji.html
a tu masz cały spis ksiegarni...
http://www.cien-ksztaltu.pl/huxley_gdzie_kupic.html#ki
O co chodzi z tym zieloną czcionką którą jest napisana cała książka? To jakiś błąd druku czy wy też tak macie?
Super ze wznowione - ale czemu taki prowincjonalny cover - wyglada bardziej w klimacie harrego pottera - a nizeli literatury na temat narkotykow - niech i juz bedzie nawet jalowiej, lecz dostojniej jak np. "Haszysz" Benjamina - ale zeby bylo w umiarkowanej rownowadze do nazwiska - a Huxley tego wymaga - moge sie jednak mylic. Radze oddac robote nastepnym razem "dobrym polskim projektanta" - ksiazka sie bedzie lepiej sprzedawac a i czytelnicy beda bardziej fazowac. pzdr
Na komentarz powyżej odpowiadam po 4,5 roku, ale pewnie nie jedna osoba to jeszcze przeczyta.
Autorem okładki jest Andrzej Jobczyk, zdobyte nagrody:
-Wyróżnienie w kategorii: animacja ”Agrafa”, Katowice 2011
-Stypendium Marszała Województwa Łódzkiego 2011
-”Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych w Jarosławiu” - wystawa konkursowa
-”OFAFA” wyróżnienie dla filmu „Wywijas” 2010-”Viva Photo Award” główna nagroda w kategorii „fotografia przedmiotu” 2009
-”Etiuda Anima” wyróżnienie dla filmu „Wywijas” 2009
-”Boruta Fest” 2 nagroda dla filmu „Wywijas” 2009
-”Najlepsza Wystawa Młodego Twórcy” ZDK 2009
-”Zobacz Absolut” (Asbolut Vodka) główna nagroda jury w kategorii „fotografia artystyczna” 2008
-”Zobacz Absolut” (Asbolut Vodka) główna nagroda internautów w kategorii „fotografia artystyczna” 2008
Wystawy i pokazy:
-Wystawa instalacji artystycznych „Europejski Kongres Gospodarczy”, Rondo Sztuki ,Katowice 2012
-Wystawa fotografii, animacji i grafik na Bydgoskim Festiwalu Animacji „Animocje” 2012
-”Kombinatoryka Jobczyka” Galeria „Widzimisię”, Siedlce 2011
-"Strefa Sztuki"- Męskie Granie 2011, Żywiec, Warszawa, Kraków, Lublin, Gdańsk, Wrocław, Poznań
-”In the loop” Phllips Colletion, Waszyngton 2010
-”Fotografia i fotomontaż” w PWSFTviT Łódź 2009
- „Rzeczywistość wywinięta”, ZDK, Zamość 2009
- ”(Kontr)Realizm” Reymontówka, Chlewiska 2008
-„Fotografia i fotomontaż”, Prospero, Lublin 2009
Także ktoś z tym komentarzem chyba się zagalopował.