Oczyścić drzwi percepcji. Religijne znaczenie roślin i substancji enteogennych (Huston Smith)

Oczyścić drzwi percepcji. Religijne znaczenie roślin i substancji enteogennych (Huston Smith)

Czy psychodeliki mają znaczenie religijne? Aldous Huxley, tak jak przed nim wybitny filozof William James, wygłosił słynny pogląd, że substancje poszerzające świadomość są w stanie wyzwalać autentyczne doświadczenie mistyczne. Od tamtego czasu myśl ta zdobyła sobie miliony zwolenników na świecie.

Mur uprzedzenia nakazujący wyniosłe ignorowanie tej kwestii jest jednak jeszcze potężniejszy. Czy jest w przypuszczeniu Huxleya coś, co czyni je wartym poważnego potraktowania? Czy w ogóle można go bronić argumentami przed społecznym sceptycyzmem?

Huston Smith, znany i ceniony amerykański religioznawca i filozof religii, jest jedną z osób lepiej przygotowanych do zmierzenia się z ta kwestią. Owocem jego wieloletnich dociekań jest udzielone pogladowi Huxleya ostrożne ale niedwuznaczne poparcie. "Oczyścic drzwi percepcji" przekonująco broni mistyki psychodelicznej przed dwoma najczęstszymi typami zarzutów: potoczno-sceptycznymi ("zaburzenie pracy mózgu nie może powodować percepcji niczego realnego") oraz teologicznymi ("doświadczenie mistyczne jest suwerennym darem Boga, nad ktorym pigułki a ni zioła nie mają żadnej władzy"). Lektura książki Smitha pokazuje, że te zarzuty rozpoczynają wprawdzie ważna dyskusję, ale jest im bardzo daleko do tego, by ją zamknąć.

"Oczyścić drzwi percepcji", wydane w roku 2000, zajmuje liczące się miejsce wśród głosów, które uświadomiły szerszemu kręgowi odbiorców, że wyciszenie żywego w latach 60-tych zainteresowania mistycznym potencjałem enteogenów nie jest bynajmniej rezultatem rozczarowującej materii faktów, lecz - bezprecedensowego w dziejach nauki, trwającego blisko 40 lat, praktycznego zakazu wszelkich badań na ten temat. Smith odwołując się do empirii znanej osobiście (relacja z pierwszej ręki ze słynnego Eksperymentu Wielkopiątkowego) oraz do informacji dostępnych religioznawcy (świadectwa indiańskich pejotystów, badania nad historycznymi źródłami mistyki wedanty) podtrzymuje tezę, że znaczną część doświadczeń wyzwalanych w sprzyjających warunkach przez psychodeliki stanowią autentyczne doświadczenia mistyczne. W zależności od tendencji otoczenia społecznego do afirmowania lub deprecjonowania tych doświadczeń, mogą one stać się źródłem bardzo wartościowej, niepozbawionej oddziaływania na życie zbiorowe, transpersonalnej przemiany osobowości, co ma miejsce np. w tradycjach przypisujących psychodelikom znaczenie religijne, lub też - czynnikiem degradacji jednostki, jak to się dzieje w utylitarnym społeczeństwie racjonalistycznym, zdolnym rozumieć odmienne stany świadomości wyłącznie w kategoriach „zakłócenia normalnego funkcjonowania”.

Książka Smitha jest ważna dla rewizji naszego stosunku wobec substancji psychoaktywnych pod kątem tworzenia nowej kultury. "Oczyścić drzwi percepcji" to cenny nabytek dla każdego, kto chce dyskutować z osobami "z drugiej strony barykady" domagającymi się konkretów. Taka dyskusja jest dziś w Polsce naglącą potrzebą czasów. Ruch legalizacji enteogenów, w sytuacji, gdy jest mu przeciwna niemal jednomyślnie wyznawana norma społeczna, nie może osiągnąć politycznego powodzenia, jeśli nie będzie zdolny do wyartykułowania żadnej wnoszonej przez siebie nowej wartości (choćby najdziwniejszej dla ogółu), w imię której działa.


Tytuł oryginalny: Cleansing the Doors of Perception
Rok wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 216
Cena z okładki: 29,00 zł

 

Wydawca

Gaia Mater, Warszawa 2010

ISBN

978-83-930300-0-2

Grafika

Tłumaczenie

Ewa Maria Ulińska

Źródło internetowe

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

... a działo się to we wrześniu 2002 roku w malowniczej wsi położonej gdzieś na przedgórzu świętkorzyskim. Miesiąc wcześniej odkryłem hyperreal.info i od tamtej pory stale odwiedzałem tę witrynę skacząc od psychodelika do psychodelika. Większość mojej uwagi przykuły psilocybe semilanceata ponieważ zaczął się sezon i chęć znalezienia tego "taniego" :P i według opisów jakże spektakularnego specyfiku stała się nieodparta.

  • Amfetamina
  • Uzależnienie

Siemanko! 

Chcę podzielić się z Wami swoją przygodą z białą damą i opisać szczegółowo spowodowane przez nią uszczerbki na zdrowiu fizycznym i, przede wszystkim, psychicznym. Z dwóch powodów: uświadomienie innym, którzy mają podobny problem, że nie tylko oni się z nim borykają,  uzyskanie w komentarzach porad, jak maksymalnie zmniejszyć go bądź wyeliminować. Chcę też przybliżyć świat osoby uzależnionej i to, z czym się boryka na codzień. 

  • MDMA (Ecstasy)

drug / dawka: 1x tableta E (piramidka)


miejsce: miasto - mieszkanie


czas: start ok 19 - koniec ok 24


doświadczenie: jeśli chodzi o E - średnio zaawansowany ;)

  • 2C-E
  • Dekstrometorfan
  • Katastrofa

Sam w domu. Nastawienie na silne doświadczenie psychodeliczne.

 

Około 3 w nocy spożyłem 450mg DXM. Pół godziny wcześniej zjadłem także 3 ząbki czosnku i 7,2 gram lecytyny. Faza była lekka, brak OEV i lekkie CEVy. Prawdziwa faza zaczęła się dopiero później.

O 7 rano tego samego dnia wziąłem kolejne 300mg DXM, poprzedziłem to zjedzeniem 3 ząbków czosnku i 3,6 gram lecytyny. Odczekałem dwie godziny i spożyłem 40mg 2C-E. Była godzina 9 rano i to uznaje za początek tripa.

randomness