Łagodniej z posiadaniem narkotyków?

Przełom w sprawie narkotyków: sejmowa komisja sprawiedliwości przygotowała do drugiego czytania rządowy projekt

redakcja

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza
Komentarz [H]yperreala: 
jacy oni są pańscy, być może nie będą już nas wsadzać od razu

Odsłony

3039

Aż od pół roku rządowy projekt - który przewiduje możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyku na własny użytek - leżał bezproduktywnie w Sejmie. Komisja sprawiedliwości czekała z pierwszym czytaniem na opinię komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. A wydanie tej opinii zablokował PiS, żądając dodatkowych ekspertyz. PiS-owi blokada się udała, bo posłów z PO, PSL i SLD przyszło za mało. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z klubami PO, PSL i SLD, by zmobilizować je do pracy. Do prac nad projektem apelowała też Polska Sieć Polityki Narkotykowej. Zainicjowała apel do parlamentarzystów, który podpisało 70 znanych artystów i przedstawicieli świata mediów (m.in. Zbigniew Wodecki, Wojciech Młynarski, Janusz Gajos, Wojciech Waglewski i Kazik Staszewski).

Mobilizacja się udała: w komisji sprawiedliwości odbyło się pierwsze czytanie; 3 marca podkomisja skończyła prace; wczoraj udało się przegłosować PiS. Wprawdzie Arkadiusz Mularczyk usiłował zablokować prace, składając wniosek o ich przerwanie i zasięgnięcie kolejnej ekspertyzy, ale został przegłosowany.

PiS uważa, że przepis, który pozwala prokuratorowi odstąpić od ścigania za posiadanie narkotyku kogoś, kto ma jego "niewielką ilość na własny użytek", jest "legalizacją narkotyków". I będzie służył handlarzom do unikania odpowiedzialności. Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona tłumaczył, że zanim prokurator podejmie decyzję, czy wszczynać śledztwo lub dochodzenie, czy też nie, przeprowadzi normalne postępowanie, w którym ustali, czy osoba zatrzymana z narkotykiem ma go na własny użytek. Będzie musiał m.in. ustalić, czy nie ma do czynienia z narkomanem lub używającym narkotyków okazjonalnie. W tym celu musi się zwrócić o opinię do specjalistów terapii uzależnień. A więc dilerom narkotyków trudno byłoby skorzystać z przepisu.

Marek Balicki (SLD) zgłosił poprawkę, by minister sprawiedliwości w rozporządzeniu określił, co to znaczy "nieznaczna ilość" w przypadku wybranych narkotyków. Robert Kropiwnicki (PO) argumentował, że "nieznaczna ilość, na własny użytek" będzie inna u okazjonalnego konsumenta, a inna u osoby uzależnionej. Natomiast min. Wrona stwierdził, że byłoby sprzeczne z konstytucją, gdyby w rozporządzeniu określać warunki odpowiedzialności karnej. Ostatecznie poprawkę Balickiego odrzucono (będzie zgłoszona jako wniosek mniejszości).

Teraz ustawa trafi na posiedzenie plenarne Sejmu.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

wirzarzysta (niezweryfikowany)
<p>Pół tip-topka w dobrym kierunku :/</p>
Anonim (niezweryfikowany)
<p>Niech chociaż to przyjmą - będzie w końcu pierwszy krok w dobrą stronę. Ale i tak będzie musiało minąć sporo czasu zanim wyjdę na miasto z paleniem bez obawy przed wyrokiem. Ciężko mi też uwierzyć, żeby policja miała nagle zrezygnować z masowego przetrzepywania małolatów. Chociaż jak faktycznie prokurotorzy będą stosować to prawo to może się znudzą. Właśnie - nie jestem pewien czy dobrze rozumiem proponowane zmiany - to ma dawać prokuratorom jedynie MOŻLIWOŚĆ odstąpienia? Czyli i tak o losie człowieka będzie decydował człowiek, nie prawo??</p>
Anonim (niezweryfikowany)
<p>Qrwa!&nbsp; Im więcej czytam takich rzeczy tym bardziej mnie wkurwia to że o życiu innych i o tych sprawach, dyskutują i co niektórzy decydują, ludzie którzy nie maja o tym żadnego pojęcia. Czy to ten artykuł czy to rozmowa z TV:</p><div><span style="font-family: Arial; font-size: x-small;"><a href="http://www.youtube.com/watch?v=X92dCwFsOOs&amp;feature=related">http://www.youtube.com/watch?v=X92dCwFsOOs&amp;feature=related &nbsp;</a></span></div><div></div><div><span style="font-family: Arial; font-size: x-small;">Ręce opadają nad indolencją twardogłowych :(</span></div><div><span style="font-family: Arial; font-size: x-small;">Ale Pani Spikerka (z tego linka wyżej), nie dość że piękna to i chyba wie w czym rzecz bo i przytaczała raport Światowej Organizacji Zdrowia o mniejszej szkodliwości trawki niż alkohol i tytoń i w ogóle wydawała się bronic idei wolnej konopii :)))</span></div><div><span style="font-family: Arial; font-size: x-small;">KOCHAM JĄ ZA TO !&nbsp; <strong>:D</strong><br></span></div><div><span style="font-family: Arial; font-size: x-small;"><br></span></div>
Anonim (niezweryfikowany)
<p>wiec tak w tamtym roku capneli mnie z niewielka zawartoscia (0,9g z woreczkiem i z tytoniem), oczywiscie zabrali mnie na komende pozniej do domu, oczywiscie przetrzepali mi pokoj, niec nie znalezli bo nie sprzedaje, pozniej rutyna komenda przesluchanie i efekt kocowy 500pln grzywny + 180pln koszta sprawy( obecnosc NIEobowiazkowa). z mozliwoscia rozlozenia na raty po uprzedniej prosbie pisanej do sadu o rozlozenie na raty. dowiedzialelem sie rowniez ze jezeli zlapali by mnie jeszcze raz wtedy jest wszczynane postepowanie karne czyli (jak dla mnie zawiasy bo nie bylem nigdy karany) no a gdy by capli kolejny raz (nawet gdy sie skoncza&nbsp; zawiasy) wiadomo paka ewentualnie podjecie leczenia. takze jak dla mnie to zadna rewolucja.</p>
Maria Konopnicka (niezweryfikowany)
<p>Ta ustawa nic nie zmieni owszem prokurator może odstapić od wymierzena kary, ale to już wczesniej mógł. Teraz dodadkowo może miedzy innymi dać zakaz prowadzenia pojazdów, a kary z 10lat za handel urosły do 12, a za posiadanie 10 lat teraz grozi bylo 8. Spodziewajcie sie wiecej Marszy Wyzwolena Konopi.</p><p>Sadzić, Palić, Zmienić Premiera</p><p>Bless</p>
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan
 • Katastrofa
 • Odrzucone TR

nastawienie bardzo pozytywne, oczekiwanie na nowe przeżycie w towarzystwie super ludzi, wolny dzień i urodziny najlepszego kumpla

T: 0+

Po przejściu 6 aptek w których '' nie było '' acodinu zdesperowani postanowiliśmy odwiedzić ostatnią aptekę, jeśli sprzeda to biorę jeśli nie to nie, sprzedała! W tym czasie szliśmy na nasze ulubione miejsce do takich '' zabaw '' tak zwany '' jebak '' Rozpoczynam konsumpcję 20 tabletek Acodinu, są ze mną:

MŻ ~ jego urodziny, najlepszy kumpel, w życiu próbował jedynie nikotyny, thc ale preferuje alkohol

M ~ koleżanka, preferuje alkohol

P  ~ koleżanka, również alkohol

 • Dekstrometorfan
 • Kodeina
 • Marihuana
 • Marihuana
 • MDMA
 • Pozytywne przeżycie

Zamknęliśmy się w garażu, który był wręcz przeznaczony do takich celów. Duża kanapa i materac, na którym można było wyścielić dużą część podłogi, na ścianach malowidła ludzi na kwasie. Na czas Wycieczki zamontowałem tam głośniki. Miejsce przesycone wyjątkową atmosferą pomogło skoncentrować się w całości na doświadczeniu, jedyny jego minus to temperatura, gdyż nie mieliśmy w środku grzejnika i nad ranem zrobiło się naprawdę zimno (tak nocowaliśmy tam, ale nie uprzedzajmy faktów).

 

 • Gałka muszkatołowa
 • Pierwszy raz

słoneczny poranek, dobry nastrój

Swego czasu naprawdę sporo naczytałem się o wyjątkowej przyprawie jaką jest gałka muszkatołowa. Zaintrygowało mnie ona, a składało się to na jej dziecinnie łatwą dostępność, cene i możliwe efekty. Jednak aby przeżycie było jak najbardziej satysfakcjonujące należy spełnić kilka warunków związanych z settingiem, więc dwie paczuszki gałki mielonej firmy Prymat czekały cierpliwie na swój czas w szafce. Pięknego środowego poranka ten moment wreszcie nadszedł (w zasadzie to leżały tylko 2 dni, ale chciałem spróbować od razu).

 • Inhalanty
 • Pozytywne przeżycie

nastawienie: pozytywne miejsca: winda, pokój

Raport praktycznie "surowy", jest to scalony opis kilku przeżyć z trzech dni.

Kupiłem sobie z rana gaz, wracając do domu kirałem w windzie, kroki na klatce odbijały się mechanicznym pogłosem, przekręcanie klucza w zamku nasuwało skojarzenia z czymś o tyle mechanicznym co i owadzim, ot molibdenowy skarabeusz przebierający odnóżami. Później za dnia, były jeszcze 3 podejścia, ale prawdziwa faza zaczęła się wieczorem.

Kiram, "buchy" oporowe.
1 wdech: zaczyna się charakterystyczne pulsowanie;

2 wdech: dźwięk dostał echa, pogłosu, obrazek zaś dostał głębi;