Odcisk palca pozwoli wykryć choroby

Kiedy do analizy odcisków palców zastosujemy odpowiednie przeciwciała, będziemy mogli wykryć różne choroby czy ślady działania narkotyków - informuje pismo "Angewandte Chemie".

Alicja

Kategorie

Źródło

wp.pl/PAP

Odsłony

826

Kiedy do analizy odcisków palców zastosujemy odpowiednie przeciwciała, będziemy mogli wykryć różne choroby czy ślady działania narkotyków - informuje pismo "Angewandte Chemie". Z punktu widzenia klasycznej kryminalistyki sam odcisk palca jest bezużyteczny, jeśli nie mamy go z czym porównać. Potrzebny jest podejrzany lub rozległa baza danych, w której poszukuje się odcisków podobnych do znalezionego. Być może jednak wkrótce zwykły odcisk powie nam wiele o życiu i nałogach osoby która go pozostawiła.

Zespół Davida A. Russella pracuje nad metodami biochemicznej analizy śladów, pozostawionych przez palce. Wystarczy zbadać drobniutkie ślady potu, pozostawione na powierzchni. Na razie przy pomocy przeciwciał udało się rozróżnić odciski palców palących i niepalących. Aby uniknąć pomyłek (na przykład osób niepalących, które dotknęły paczki papierosów), naukowcy szukają kotyniny - substancji, która powstaje w organizmie z nikotyny.

Odcisk palca jest zwilżany płynem, zawierającym maleńkie złote kuleczki, pokryte przeciwciałami specyficznymi dla kotyniny, po czym dodaje się świecące przeciwciała, które wiążą się z kuleczkami. Jeśli próbka świeci, odcisk należy do palacza. W przyszłości powinno być możliwe ustalenie, jak się odżywia, na co choruje i czym się leczy osoba, której odciski badamy. Oprócz kryminalistyki, powinno się to przydać w kontrolach antydopingowych, przy masowych badaniach przesiewowych w kierunku różnych chorób oraz przy oznaczaniu poziomu leków we krwi.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Daimonion (niezweryfikowany)
Jak widzę takie informacje to zawsze się zastanawiam czy dzięki tak zaawansowanej technologii któregoś dnia przyjdzie nam żyć w społeczeństwie stuprocentowo odgórnie sterowanym, w którym góra będzie kontrolować WSZYSTKIE aspekty życia obywateli... Nowy Wspaniały Świat? 1984?
Verv (niezweryfikowany)
Mam wrazenie ze tak bedzie. Dlatego nie powinnismy przyzwalac na wszelkie prawicowe/autorytarne ograniczenia wolnosci obywatelskich, bo tak, tak to sie moze skonczyc
Anonim (niezweryfikowany)
No właśnie z tym głosowaniem może być kiedyś zabawnie. W obliczu postępującej globalizacji, można pokusić się o wizję, że w jakiejś tam przyszłości będziemy mieli dwa rodzaje państw. Dwie kultury. Dwa światy. Świat Prawych Ludzi(prawicowy) . Kraje, w których test na obecność narkotyków wykonywany jest codziennie(odcisk palca?), gorliwe wyznawanie słusznej wiary jest obowiązkowe itp... Będzie też Świat Wolnych Ludzi w którym wolność jednostki będzie najwyższą wartością i każdy będzie mógł sobie robić to co będzie mu się żywnie podobało dopóki nie będzie ingerował w wolność innych naturalnie. I ludzie będą według własnych upodobań migrować pomiędzy tymi dwoma światami. Jak znam naszą rasę będą to nowe powody do wojen..... :(
Anonim (niezweryfikowany)
temat jest interesujący wielce. ja wierzę że środki transportu będą jeszcze szybciej przenosiły nas i naszych potomków w luźniejsze miejsca... ja wierzę że wzrost poziomu wykształcenia i racjonalizacji naszego globalnego społeczeństwa będzie zbawieniem od idei ciemnogrodu...
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Dom, podwieczór, nastawienie obojętne, oczekiwania: jakieś nowe doznania empatogenne

Jak się zabieram za pisanie tego reportu jestem w szczytowym działaniu Mki po dorzuceniu.

No jest po prostu zajebiście. Masakra! Super muzyka na słuchawkach, wszystko jest takie jaskrawe, intensywne, chcę mi się skakać i krzyczeć z radości. Nie zrobię tego niestety, bo bym obudził sąsiadów, na 100%, tak bym się rozkręcił, że policja zaczęła by pukać do drzwi. A propo hałasu, bo w słuchawkach mam rozpierdol, zapodam wam nutkę, w którą się wkręciłem i zapętlam: https://youtu.be/wiOA2vglto4 .

  • Inne
  • Pozytywne przeżycie

Piękny słoneczny dzień. Słońce niedługo będzie zachodzić. Na ziemi resztki śniegu, ja sam w niezłym humorze.

 

Wkładam malutki kartonik pod dziąsło. Gorzki smak jest ledwie wyczuwalny, zdrętwienie twarzy jest również ledwie wyczuwalne. Mija 20 minut i zaczynam czuć bodyload. Bodyload jest nieoczekiwanie mały. Zero wazokonstrykcji, niemal nie chce mi się rzygać, nie odpala mi się gratisowy patologiczny kaszel. Cudnie.

  • 25I-NBOMe
  • 2C-D
  • Marihuana
  • Miks

Wieczór, mieszkanie.

Wraz z przyjaciółką (S), często rozmawialiśmy o fazach po różnych psychodelikach, aczkolwiek nigdy nie mogliśmy wzajemnie wszystkiego zrozumieć, gdyż ona miała doświadczenie tylko z Tryptaminami, a ja z Fenkami. Postanowiłem zrobić jej niespodziankę na piątkowy wieczór, w który mieliśmy się spotkać. Około godziny jedenastej otrzymałem 25l-nbome oraz 2c-d. Byłem bardzo ucieszony z faktu, że wszystko jest na dobrej drodze do częściowego, wzajemnego zrozumienia.

  • Efedryna

Przedstawiciele rasy ludzkiej :D : Global i Baryla


Lek: Tussipect (1szy raz)


Wczesniejsze osiagniecia: Marycha (dosc czesto), DMX (rzadko)


Wymiary :P


Global : Lat 15, 45kg


Turduj : Lat 15, 54kg


Miejsce pobytu: Chatka :P Baryli - starsi w domu.O godzinie 22:00 zarzucilismy karabinkiem po 10 tabsow ktore kupilismy w listku za 4,88 (dosc drogo) lek zapity duza iloscia

kawy i sprite'a.