REKLAMA
Odcisk palca pozwoli wykryć choroby

Kiedy do analizy odcisków palców zastosujemy odpowiednie przeciwciała, będziemy mogli wykryć różne choroby czy ślady działania narkotyków - informuje pismo "Angewandte Chemie".

Alicja

Kategorie

Źródło

wp.pl/PAP

Odsłony

825

Kiedy do analizy odcisków palców zastosujemy odpowiednie przeciwciała, będziemy mogli wykryć różne choroby czy ślady działania narkotyków - informuje pismo "Angewandte Chemie". Z punktu widzenia klasycznej kryminalistyki sam odcisk palca jest bezużyteczny, jeśli nie mamy go z czym porównać. Potrzebny jest podejrzany lub rozległa baza danych, w której poszukuje się odcisków podobnych do znalezionego. Być może jednak wkrótce zwykły odcisk powie nam wiele o życiu i nałogach osoby która go pozostawiła.

Zespół Davida A. Russella pracuje nad metodami biochemicznej analizy śladów, pozostawionych przez palce. Wystarczy zbadać drobniutkie ślady potu, pozostawione na powierzchni. Na razie przy pomocy przeciwciał udało się rozróżnić odciski palców palących i niepalących. Aby uniknąć pomyłek (na przykład osób niepalących, które dotknęły paczki papierosów), naukowcy szukają kotyniny - substancji, która powstaje w organizmie z nikotyny.

Odcisk palca jest zwilżany płynem, zawierającym maleńkie złote kuleczki, pokryte przeciwciałami specyficznymi dla kotyniny, po czym dodaje się świecące przeciwciała, które wiążą się z kuleczkami. Jeśli próbka świeci, odcisk należy do palacza. W przyszłości powinno być możliwe ustalenie, jak się odżywia, na co choruje i czym się leczy osoba, której odciski badamy. Oprócz kryminalistyki, powinno się to przydać w kontrolach antydopingowych, przy masowych badaniach przesiewowych w kierunku różnych chorób oraz przy oznaczaniu poziomu leków we krwi.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

Daimonion (niezweryfikowany)
Jak widzę takie informacje to zawsze się zastanawiam czy dzięki tak zaawansowanej technologii któregoś dnia przyjdzie nam żyć w społeczeństwie stuprocentowo odgórnie sterowanym, w którym góra będzie kontrolować WSZYSTKIE aspekty życia obywateli... Nowy Wspaniały Świat? 1984?
Verv (niezweryfikowany)
Mam wrazenie ze tak bedzie. Dlatego nie powinnismy przyzwalac na wszelkie prawicowe/autorytarne ograniczenia wolnosci obywatelskich, bo tak, tak to sie moze skonczyc
Anonim (niezweryfikowany)
No właśnie z tym głosowaniem może być kiedyś zabawnie. W obliczu postępującej globalizacji, można pokusić się o wizję, że w jakiejś tam przyszłości będziemy mieli dwa rodzaje państw. Dwie kultury. Dwa światy. Świat Prawych Ludzi(prawicowy) . Kraje, w których test na obecność narkotyków wykonywany jest codziennie(odcisk palca?), gorliwe wyznawanie słusznej wiary jest obowiązkowe itp... Będzie też Świat Wolnych Ludzi w którym wolność jednostki będzie najwyższą wartością i każdy będzie mógł sobie robić to co będzie mu się żywnie podobało dopóki nie będzie ingerował w wolność innych naturalnie. I ludzie będą według własnych upodobań migrować pomiędzy tymi dwoma światami. Jak znam naszą rasę będą to nowe powody do wojen..... :(
Anonim (niezweryfikowany)
temat jest interesujący wielce. ja wierzę że środki transportu będą jeszcze szybciej przenosiły nas i naszych potomków w luźniejsze miejsca... ja wierzę że wzrost poziomu wykształcenia i racjonalizacji naszego globalnego społeczeństwa będzie zbawieniem od idei ciemnogrodu...
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET

Ja: kobieta, 19 lat.

Doświadczenie: alko (3 lata), bromodragonfly, chyba DOC, feta (po 1 razie), kodeina, dxm, mj, metkat, poppers, efedryna ( po kilka razy).

Set & setting: mój dom i okolice, zimowa noc. Dobry nastrój, oczekiwanie na nowe doświadczenie.

Substancja: ok. 25 mg 4-ho-met.

  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

Grzybowy dzień Grzybowa pogoda Grzybowe miejsce Grzybowy czas

"Usiądź wygodnie i się odpręż"

Powtarzam sobie to po raz ostatni dzisiejszego dnia. Śmiałe reperkusje dochodzą do mnie jeszcze ale zostawiam to wszystko. Ide, lecę.. Przestrzeń...

 

Wszystko zaczęło sie w czwartek. Piekny czwartek. Plan rysował się przejrzyście, piona palenia i małe grzybobranko po drodze...

 

T:16:00

  • LSD-25
  • Tripraport

Przeklinam matkę moją, Słońce

Myślę, że spora większość z nas odbyła chociaż jeden trip, który można określić jako 'Skrajnie Nieodpowiedzialny'. Zapraszam więc do zapoznania się z moim.

Siedziałem u mojego dobrego kolegi, choć w tamtych czasach właściwie przyjaciela. Jego mały domek otoczony polami i lasami był naszą bazą matką w okresie największej degeneracji. Wpadliśmy tam raz na jakiś czas, między spaniem na pustostanach i graniem małych koncertów żeby zażyć kąpieli albo zjeść coś bardziej tresciwego niż kolejna piguła albo frytki.

  • Grzyby halucynogenne

Autor: PrezesSkt, 02.05.2007

Set & settings Pazdziernik 2004, dokładnej daty nie pamietam. Wieczór , chata mojej panny, ja i czterej kolesie. Nastawienie jak zwykle pozytywne do grzybowych tripów, choć miałem lekkie obawy.

Dawkowanie 55 suszonych łysiczek.

Wiek i doświadczenie wiek wtedy 17 lat w tej chwili 20.

randomness