Milton Friedman, Wojna z narkotykami

Wywiad z lauretem nagrody Nobla, opublikowany w "La Partia Nova", piśmie Partii Radykalnej.

Tagi

Źródło

La Partia Nova

Odsłony

5040
"Der Spiegel": Czy może Pan sobie wyobrazić pola makowe w Kansas albo plantacje konopi indyjskich w Kalifornii?
Milton Friedman: Dlaczego nie?

  - W Stanach Zjednoczonych wydaje się rocznie 12 miliardów dolarów rocznie na "wojnę z narkotykami". Kiedy się ona rozpoczęła?

Amfa   - Wszczął ją Richard Nixon w 1969 roku. Poniósł klęskę. Później Bush wypowiedział "wojnę totalną" i mianował Williama Benetta, "cara" narkotyków. Ten wycofał się po stwierdzeniu, że zastosowane przez niego środki odniosły pełny sukces. Tak nie było. Już w 1972 roku przepowiedziałem porażkę antynarkotykowego projektu Nixona i wystąpiłem o liberalizację narkotyków. Jestem za obaleniem prohibicjonizmu i walczę o to, aby narkotyki były traktowane na równi z alkoholem i tytoniem.

  - Których sprzedaż jest legalna...

  - Z pewnym ograniczeniem. Alkohol może być kupowany tylko przez osoby pełnoletnie w sklepach państwowych i nie w godzinach poprzedzających obrządki religijne.

  - Kto powinien być producentem narkotyków?

  -Ten, kto umie to robić najlepiej. Przemysł farmaceutyczny.

  - W przypadku legalnego rynku narkotyków kto byłby dostawcą surowca dla przemysłu farmaceutycznego? Czy może pan sobie wyobrazić pola makowe w Kanzas i plantacje konopi indyjskich w Kalifornii?

  - Dlaczego nie? Przecież uprawy konopi indyjskich istnieją, wbrew interwencji oddziałów antynarkotykowych. W amerykańskiej polityce dotyczącej narkotyków marihuana ma dominujące znaczenie. Wydano jej wojnę, mimo że nie znamy żadnego przypadku śmierci w wyniku jej przedawkowania, a tuziny badań naukowych potwierdzają, że jest narkotykiem nieszkodliwym. Marihuana jednak podrożała i konsument uznał, że kokaina czy crack mają bardziej interesującą cenę. Prohibicjonizm oddalił konsumenta od nieszkodliwego narkotyku popychając go w kierunku niezwykle niebezpiecznych używek. Konsekwencje wynikające z polityki prowadzonej wobec narkotyków są powodem ruiny wielkich amerykańskich miast. Co roku ma miejsce 10 000 morderstw popełnionych w środowisku producentów, sprzedawców i odbiorców narkotyków. Więzienia są przepełnione, nie ma czasu na zajmowanie się innymi przestępstwami.

  - Stwierdził Pan, że "wojna z narkotykami" nie przyniosła oczekiwanych wyników. Czy można zatem przypuszczać, że wielkie siły stojące za handlem narkotykami wykorzystują posiadane pieniądze i wpływy, aby uniemożliwić zmianę obecnej sytuacji?

  - Osoby, czerpiące zyski ze sprzedaży narkotyków, zrobią wszystko, co możliwe, by utrzymać źródło swych dochodów. Jest to postawa przewidywalna, typowa dla ludzi pracujących w każdej branży przemysłowej.

  - Legalizacja jednak uderzyłaby także w osoby przeznaczone do ścigania handlu narkotykami i ich konsumpcji...

  - W "wojnie z narkotykami" prześladowca i prześladowany związani są w pewnym sensie wspólnymi interesami. Prohibicjonizm gwarantuje dobre zarobki prześladowanym: dostawcom i sprzedawcom narkotyków. Ta sama zasada funkcjonuje w przypadku prześladowców: nieustannie mają zajęcie, a ich zarobki ulegają podwyżce. Sława i możliwość kariery są z całą pewnością zagwarantowane!


(Przedruk za "Partia Nowa", pismem Partii Radykalnej)


FRIEDMAN Milton - wybitny ekonomista, laureat Nagrody Nobla. Swoje refleksje nad kapitalizmem zawarł w pracach Capitalism and Freedom (1962) oraz Free to Choose (1980) - będącą również podstawą programu TV pod tym samym tytułem. (Free to Choose - Wolność wyboru - została wydana w Polsce, w drugim obiegu w połowie lat 80-tych.) Zwolennik wolnego rynku. Twórca ekonomii "pozytywnej", określanej przez propagatorów jako "instrumentalna". Cechuje ją empiryczne i aktywistyczne podejście do rzeczywistości, co oznacza, że ujmuje ona ludzką wiedzę jako narzędzie służące człowiekowi do opanowania środowiska, w którym się on znajduje. Friedman zmarł w 1992 roku.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Marcin (niezweryfikowany)

Do tekstu wdarł się chochlik, ponieważ jak mi wiadomo Milton Friedman żyje (ma 94 lata).
Temat legalizacji narkotyków poruszał on m.in. w pracy "Tyrania status quo ".
Podobne podejście do tego tematu znajduje się w książce pt. "W poszukiwaniu barbarzyńców " francuskiego dziennikarza i ekonomisty Guya Sormana.

xd (niezweryfikowany)
ten koles jest genialny
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina

Overview

Po amfetaminach, podobnie jak po kokainie, odczuwa się ogromny

przypływ energii, wyraźne podwyższenie nastroju i podniecenie porównywalne

do orgazmu. Jedna z odmian, metamfetamina, ma taką moc, iż zyskała nazwę

SPEED (szybkość). Speed ma złą reputacje, ponieważ może wystąpi po nim

  • Diazepam
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Ogólnie to że paliłem MJ z 3 kumplami było przypadkowe a z diazepamem była mała szansa lecz wszystko odbyło się bardzo pozytywnie:)

Zbierzność godzin jest przypadkowa(tzw.na oko) ale odstępy czasowe opierają się na faktach;)

Czas:16:00 jade odwieść rower(składaka;d) do wuja ok.3km drogi, trzeba było jechać przez osiedle gdzie dużo osub mnie zna a ten składak ma 40lat i chciałem przejechać szybko a tu nagle patrze kumpel N z kumplem B idą zjarani i mówią: ,,idziesz z nami na wąsa,dalej'' cuż miałem zrobić:D

  • Kodeina
  • Retrospekcja

Zaczęło się od ciekawości.

„Pieprzony świat. I my – przywiązujący sobie kamienie do stóp, wypływając na głębokie wody”

I apteki. Mijamy je codziennie. Każdego dnia przebywam ten sam zapętlony spacer – Z domu na przystanek, z przystanku do miasta. I do szkoły. I każdego dnia przechodzę co najmniej obok kilku.

  • Gałka muszkatołowa

No dobra postanowiłem sprawdzić jak to jest naprawdę z tą gałką

kupiłem w sklepie trzy torebki gałki muszkatołowej (całej)

W domu przygotowałem muzykę i tv przekąski herbatę i całą oprawę.

Gałkę starłem na tarce (około 30g) zalałem wrzątkiem i

odstawiłem do wystygnięcia.





18.00 wypiłem wystudzony wywar (smak pasty do butów lub

terpentyny - obrzydlistwo) razem z opiłkami - czekam na efekt. Spokojny Jazz w tle.