Nikotyna albo ty!

Jest narkotykiem jak morfina i heroina. W przeciwieństwie do nich - dostępna w każdym sklepie. Trudno się oprzeć nikotynie. Poniżej 10 sposobów zrywania z tym nałogiem.

a.

Kategorie

Źródło

Naj

Odsłony

4608

Jest narkotykiem jak morfina i heroina. W przeciwieństwie do nich - dostępna w każdym sklepie. Trudno się oprzeć nikotynie. Poniżej 10 sposobów zrywania z tym nałogiem.

Palenie papierosów przypomina rosyjską ruletkę: nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginąć... Jedyne pytanie to: kto i kiedy? - te słowa prof. Witolda Zatońskiego może skłonią cię do rozstania z dymkiem z papierosa. Do wyboru masz kilka sposobów, które ci to ułatwią.

1. Znalezienie motywacji

Poszukaj powodu, dla którego warto zerwać z nałogiem. Niekoniecznie musi to być twoje zdrowie. Równie dobrym motywem jest planowana ciąża, częste choroby dziecka albo szara cera. Potem wyznacz dzień, w którym przestaniesz sięgać po papierosy. Jeśli silna wola nie wystarczy, byś wytrwała w swoim postanowieniu, skorzystaj z innych metod rzucania palenia.

2. Żucie gumy z nikotyną

Likwiduje objawy głodu nikotynowego: rozdrażnienie, brak koncentracji, depresję. Podczas kuracji nie wolno palić (informacje te dotyczą wszystkich produktów z nikotyną). Gumę (np. Nicotinell, Nicorette) żuj powoli, z przerwami, przez około 30 minut, kilka razy dziennie. Kuracja trwa minimum 3 miesiące.

3. Przyklejanie plastrów

Do wyboru masz 3 plastry o różnej zawartości nikotyny, która przenika przez skórę do krwi. Zaczynasz od najmocniejszych (1 stopień), jeśli wypalasz więcej niż 10 papierosów dziennie. Potem sięgasz po słabsze (2 stopień), a następnie przyklejasz te z najmniejszą ilością nikotyny (3 stopień) Kuracja trwa 10 tygodni. Gdy palisz mniej niż 10 papierosów dziennie, zacznij terapię od 2 stopnia.

4. Ssanie pastylek

Daje uczucie nikotynowego kopa jak papieros. Pastylki (Niquitin i Micortab Nicorette) wkłada się pod język i czeka, aż się rozpuszczą. Początkowo stosuje się je co 1-2 godziny, potem coraz rzadziej. Terapia powinna trwać ok. 3 miesięcy.

5. Wdychanie nikotyny

Możesz wybrać tę metodę, jeśli będzie ci brakowało samego gestu trzymania papierosa. Inhalatory nikotynowe Nicorette bardzo go przypominają. Przez ok. 3 miesiące powinnaś zużywać 6-12 wkładów do inhalatora dziennie. Potem ogranicz ich liczbę.

6. Łykanie tabletek Leki doustne, które zamiast nikotyny zawierają substancje o podobnym działaniu, przepisuje lekarz, bo nie wszyscy mogą je stosować. Na początku kuracji (przez kilka dni) możesz palić. Jednak robisz to coraz rzadziej, bo powoli tracisz ochotę na zaciągnięcie się dymkiem z papierosa.

* Zyban - zawiera bupropion. Uwalnia w mózgu dopaminę i noradrenalinę, substancje odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności i pobudzenie. Działa więc jak nikotyna. Terapia trwa 7-9 tygodni.
* Tabex - tabletki z cytyzyną, substancją dającą podobny efekt jak nikotyna, ale mniej toksyczną. Kuracja trwa ok. 3 miesięcy.
* Chantix - najnowszy lek, zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych w maju 2006 r. W Polsce jeszcze niedostępny. Zawiera warenkilinę, która blokuje nikotynie dostęp do mózgu, a to oznacza koniec przyjemności z palenia. Lek, na szczęście, łagodzi również skutki głodu nikotynowego.

7. Sięgnięcie po leki homeopatyczne

Preparaty te usuwają skutki rzucenia palenia: bóle głowy, podrażnienia przewodu pokarmowego, oskrzeli oraz inne zaburzenia związane z permanentnym truciem się nikotyną. Najpopularniejszy środek to R77 Dr. Reckeweg.

8. Akupunktura

Nikotyna osłabia wydzielanie w mózgu substancji (neuroprzekaźników), które m.in. poprawiają nastrój, zwiększają odporność na ból i stres. Można powiedzieć, że je zastępuje. Wbijanie igieł w określone punkty na uchu przyspiesza powrót tych substancji do normy, a tym samym łagodzi przykre objawy rzucenia palenia. Z reguły wystarcza jeden zabieg. Trwa ok. 15 minut. 9. Poddanie się hipnozie Skuteczność tej metody zależy od twojej podatności na wejście w stan hipnotyczny i od determinacji. Terapeuta pomaga ci uwolnić się od psychicznego uzależnienia od papierosów, a nie fizycznego (głód nikotynowy).

10. Biorezonans

Po podłączeniu do aparatu BICOM za pomocą elektrod w twoim organizmie zachodzi reakcja wygaszająca głód nikotynowy (w ciągu 2-12 godzin). Uzależnienie psychiczne, czyli opanowanie odruchu sięgania po papierosa, musisz pokonać sama.

Czy jesteś mocno uzależniona?

Na to pytanie pomoże ci odpowiedzieć kwestionariusz Fagerströma.

1. W jakim czasie po przebudzeniu wypalasz papierosa
* w ciągu 30 min - 1 pkt * po 30 min - 0 pkt 2.

2. Czy powstrzymanie się od palenia w miejscach, gdzie jest to zabronione, sprawia ci trudność?
* tak - 1 pkt * nie - 0 pkt

3. Z którego papierosa najtrudniej ci zrezygnować?
* z pierwszego rano - 1 pkt * z każdego następnego - 0 pkt

4. Ile papierosów dziennie wypalasz?
* mniej niż 15 -0 pkt * 15-25 - 1 pkt * ponad 25 - 2 pkt

5. Czy w pierwszej połowie dnia wypalasz więcej papierosów niż w drugiej?
* tak - 1 pkt * nie - 0 pkt

6. Czy palisz podczas choroby, która unieruchamia cię w łóżku?
* tak - 1 pkt * nie - 0 pkt

7. Papierosy, które zwykle palisz, zawierają nikotynę w ilości:
* mniejszej niż 0,9 mg - 0 pkt * 1,0-1,2 mg - 1 pkt * ponad 1,2 mg - 2 pkt

8. Czy zaciągasz się dymem?
* nigdy - 0 pkt * czasami - 1 pkt * zawsze - 2 pkt

Wyniki:

* 0-4 pkt - niski stopień uzależnienia - szanse na sukces w walce z nałogiem są duże! Nie potrzebujesz żadnych preparatów z apteki.

* 5-8 pkt - średni stopień uzależnienia - w razie trudności z rzuceniem palenia warto poradzić się lekarza.

* Ponad 8 pkt - wysoki stopień uzależnienia od nikotyny - walka z nałogiem może być trudna, ale tym większa satysfakcja z wygranej.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)

Komentarze

jaitylkoja (niezweryfikowany)
a co to za problem rszucić palenie? rzuciłem już 20 razy!!:P
bonia (niezweryfikowany)
<p>Nie palę 24 lata. Było trudno, ale teraz jestem z siebie dumna</p>
Julian (niezweryfikowany)
Witam. Super tekst.
Zajawki z NeuroGroove
 • LSD-25
 • Pierwszy raz

Pozytywny ale trochę zagubiony, oczekiwałem smoków. To było na początku sesji, niedługo przed trudnym egzaminem. Łączny czas doświadczenia to około 10 godzin.

Nie jestem ekspertem od dragów. Do tej pory moje jedyne narkotyczne przeżycia wynikały z marysi, alkoholu lub zbyt dużej ilości zielonej herbaty. Ostatnio jednak żarłocznie poszukuję nowych przeżyć, dlatego nie mogłem odmówić gdy mój dobry kolega, doświadczony kwasiarz, zaproponował coś mocniejszego. Kupiłem od razu dwa kartony i poprosiłem o tripmasterkę. Teraz wystarczyło poczekać do wtorku.

 • Atropa belladonna (pokrzyk wilcza jagoda)
 • Pozytywne przeżycie

Nie dotyczy

Trip raport z 17 jagód wilczej jagody który napisałem tydzień temu to tylko tłumaczenie z erowida, więc ten nie ma z tamtym nic wspólnego. 

Zafascynowany naszymi rodzimymi roślinami psychoaktywnymi postanowiłem zakupić nasiona wilczej jagody oraz bielunia w celu uprawy ich. Roślinki już są spore, więc pokusiłem się o przetestowanie "mikro-dozowania" liści wilczej jagody, bo spotkałem sie z (jeszcze) niepotwierdzonymi informacjami jakoby małe dawki alkaloidow tropanowych powodowały realistyczne i wyraźne marzenia senne. 

 • 4-ACO-DMT
 • Bromazepam
 • DMT
 • Etanol (alkohol)
 • Klonazepam
 • Metoksetamina
 • Miks
 • N2O (gaz rozweselający)

(13.03.2014)

 • Dekstrometorfan

Substancja: 750mg bromowodorku dekstrometorfanu w tabletkach po 15mg

Wiek, waga: 19lat, 60kg

Exp: Benzydamina, DXM, THC (marihuana, haszysz), Etanol, nikotyna, kofeina

S&S: Magiczna polanka w lesie otoczona zewsząd drzewami, wnętrze fiata 126p, dom T

Towarzysze podróży: A (600mg), S (450mg), T (trzeźwy opiekun)