Godzina 10:00.
Pierwszy lek łagodzący objawy odstawienia opioidów
Chlorowodorek lofeksydyny to pierwszy lek ze wskazaniem do złagodzenia objawów nagłego odstawienia opioidów u osób dorosłych, zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.
Kategorie
Źródło
Odsłony
4512Chlorowodorek lofeksydyny to pierwszy lek ze wskazaniem do złagodzenia objawów nagłego odstawienia opioidów u osób dorosłych, zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. FDA zastrzega, że może być stosowany tylko przez 14 dni, jako element szerszego, długoterminowego planu leczenia zaburzeń związanych ze stosowaniem leków opioidowych (OUD).
Odstawienie opioidowych leków przeciwbólowych może powodować niepokój, pobudzenie, problemy ze snem, skurcze żołądka, bóle mięśniowe, bicie serca, katar, poty, uczucie chłodu, nudności, wymioty, biegunkę, a także objawy podobne do głodu narkotykowego. Mogą one wystąpić po nagłym odstawieniu lub zmniejszeniu dawki leków opioidowych, i to zarówno u pacjentów z objawami uzależnienia od nich, jak również u pacjentów, którzy stosowali je zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
W USA u pacjentów przestrzegających zaleceń odstawianie opioidów zwykle odbywa się poprzez powolne zmniejszanie dawki leku, co ma na celu uniknięcie lub zmniejszenie skutków odstawienia, pozwalając jednocześnie organizmowi pacjenta przystosować się do braku leku. W przypadku pacjentów z objawami uzależnienia od danego opiatu, zwykle zastępuje się go innym lekiem opioidowym, a następnie stopniowo zmniejsza jego dawkę lub przechodzi na terapię podtrzymującą - metadonem, buprenorfiną, naltreksonem albo dostepnymi bez recepty lekami, których działanie ukierunkowane jest na konkretne objawy OUD, np. przeciwbólowymi lub gastrycznymi.
Zatwierdzony przez FDA chlorowodorek lofeksydyny (Lucemyra) jest doustnym, selektywnym agonistą receptora alfa 2-adrenergicznego, który zmniejsza uwalnianie norepinefryny. Uważa się, że jej działanie w autonomicznym układzie nerwowym odgrywa rolę w wielu objawach odstawienia opioidów.
Bezpieczeństwo i skuteczność Lucemyry potwierdzono w dwóch randomizowanych, podwójnie zaślepionych, kontrolowanych placebo badaniach klinicznych z udziałem 866 osób dorosłych osób, które były uzależnione od opioidów i u których nagle odstawiono te leki. Do najczęstszych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem tego produktu należały: niskie ciśnienie krwi, bradykardia, senność, sedacja i zawroty głowy. W kilku przypadkach Lucemyra spowodowała omdlenie. Może również zwiększać ryzyko nieprawidłowych rytmów serca. Po jej odstawieniu pacjenci mogą odczuwać wyraźny wzrost ciśnienia krwi.
"Opracowujemy nowe wytyczne, aby pomóc przyspieszyć opracowanie lepszych metod leczenia, w tym takich, które pomagają w radzeniu sobie z objawami odstawienia opioidów. Wiemy, że fizyczne objawy odstawienia opioidów mogą być jedną z największych barier dla pacjentów szukających pomocy z powodu uzależnienia od opioidów. A ci, którzy szukają pomocy, mogą z niej zrezygnować z powodu ciągłych objawów odstawienia” – powiedział Scott Gottlieb, komisarz FDA.