Lek na cukrzycę może pomóc w uzależnieniu od nikotyny

Badania naukowców na zwierzętach wykazały, że metformina, lek stosowany w leczeniu cukrzycy, może pomóc w uzależnieniu od nikotyny, eliminując uciążliwe objawy ostawienia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

RynekAptek/PAP

Odsłony

460

Badania naukowców na zwierzętach wykazały, że metformina, lek stosowany w leczeniu cukrzycy, może pomóc w uzależnieniu od nikotyny, eliminując uciążliwe objawy ostawienia.

Badania przeprowadził dr Sangwon Kim z Johns Hopkins University School of Medicine wspólnie z naukowcami z University of Pennsylvania. Jak się okazało, laboratoryjne myszy wystawione przez dwa tygodnie na działanie nikotyny nie wykazywały objawów jej odstawienia (na przykład lęku), gdy podawano im metforminę.

Metformina to niedrogi lek, odkryty jeszcze w latach 20. XX wieku. Jest powszechnie stosowana u pacjentów z cukrzycą typu II (w której zwykle nie trzeba podawać insuliny). Wcześniejsze badania wskazują, że jej podawanie może zapobiegać nowotworom, a nawet przedłużać życie.

Palenie papierosów to w USA główna przyczyna możliwych do uniknięcia chorób oraz zgonów - według oficjalnych danych ma związek z ponad 500 tys. zgonów rocznie. Choć według niektórych badań nawet 70 proc. palaczy pragnie rzucić nałóg, to udaje się to zaledwie około 15 proc.

Obecnie stosowane metody wspomagania rzucania palenia to terapia zastępcza (podawanie preparatów nikotyny), leki antydepresyjne a także mające zmniejszać przyjemne skutki palenia oraz chęć ich odczuwania. Żaden z dotychczas stosowanych leków nie redukuje bezpośrednio objawów odstawienia nikotyny.

Opierając się na wynikach wcześniejszych badań dotyczących wpływu nikotyny na mózg, Kim i jego koledzy doszli do wniosku, że metformina może eliminować niepokój, drażliwość i inne objawy odstawienia- informuje pismo „PNAS”.

Naukowcy skoncentrowali się na aktywacji enzymu znanego jako kinaza aktywowana AMP (AMPK). Do jego funkcji należy między innymi pobudzanie uwalniającego energię rozpadu glukozy. Kim i jego koledzy odkryli, że u ssaków ścieżka AMPK aktywowana jest przez przewlekłe działanie nikotyny, a po jej odstawieniu zostaje przyhamowana.

Tymczasem jednym z efektów działania metforminy (która tłumi wytwarzanie glukozy przez wątrobę) jest aktywacja AMPK.

Badacze doszli do wniosku, że pobudzając AMPK za pomocą metforminy można zmniejszyć objawy odstawienia nikotyny, a nawet je wyeliminować. Badania na myszach potwierdziły tę hipotezę - przy odpowiedniej dawce objawy odstawienia nie wystąpiły, nie doszło także do zaburzeń odżywiania czy metabolizmu. Ponieważ metformina jest lekiem dobrze znanym, bezpiecznym i bez istotnych skutków ubocznych, autorzy badań uważają, że ma duży potencjał. Więcej wyjaśnią badania kliniczne na ludziach.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Data: Kwiecien 2003


Drug: marihuana - szczyty K2 :)


Temperatura: dosc zimno, ubrani w kurtki i z magnetofonem w reku ;]


Muza: Cypress Hill - Rules

  • Piper methysticum (Kava kava)

Set & Setting: pusta kawalerka, trochę zmęczony po robocie.

Ilość: parę gram z wodą Kava Kavy.

Wiek: 34 lata, waga koło 100 kg.

Doświadczenie: marycha, amfetamina, Salvia divinorum i LSD.

  • Szałwia Wieszcza

A wiec na poczatek troche o salvii divinorum. Palilem ja wczesniej

okolo 10 razy, zawsze z fajki wodnej i czasem w dosc duzych ilosciach.

Zdarzylo mi sie np. zapalic na raz 2g. Niestety, poza duzym wyciszeniem,

zrelaksowaniem i cieplem nic nie czulem. Towar byl ok, jako ze moi

znajomi mieli po tym calkiem ciekawe jazdy. Jestem oporny :(

  • Marihuana

Smażonko za granicą

Zielsko jaram od ładnych kliku lat a mam ich 19.I wydaje mi sie że jestem doświadczony w te klocki.Mam wiele ciekawych historii ale ta wydaje mi sie najbardziej "egzotyczna".Haszyszu ogólnie za często nie jaram bo strasznie ryje mi banie,przez tydzień po tym jestem strasznie apatyczny.

randomness