REKLAMA
Zakaz prowadzenia pod wpływem metadonu, buprenorfiny i LAAM jest bezpodstawny

Kolejna represja wymierzona przeciwko osobom, które kiedyś śmiały wbrew woli Rządu wprowadzać substancję psychoaktywną do swojego własnego ciała okazuje się być całkowicie bezpodstawna i nonsensowna. Czy ich zemsta nie ma końca?

Anonim

Kategorie

Źródło

www.eurekalert.org

Odsłony

3314

Australijskie badania z grudniowego wydania "Drug and Alcohol Dependance" nie wykazują pogorszenia kontroli nad pojazdem u osób w trakcie farmakoterapii uzależnienia od heroiny. Michael Lenne, Greg Rumbold, Jenny Redman i Tom J Triggs z Uniwerytetu Monash w Wiktorii oraz Paul Dietze z "Turning Point Alcohol and Drug Centre Inc." z Wiktorii i Uniwersytetu Deakin w Wiktorii, badali działanie trzech narkotyków wykorzystywanych do kontrolowania zależności morfinowej.

Niektóre rozporządzenia[*] zakazują prowadzenia pod wpływem metadonu i możliwe że restrykcje te zostaną rozszerzone o buprenorfinę i LAAM (levo-alpha-acetyl-methodol). Ograniczenia takie mogą zmniejszyć zainteresowanie leczeniem.

W badaniu udział wzięło trzydziestu czterech pacjentów przyjmujących metadon, buprenorfinę lub LAAM przez conajmniej 3 ostatnie miesiące i 21 nie biorących ochotników. Testy przeprowadzane były na symulatorze jazdy. Dwie sesje eksperymentalne, po 50 minut każda, mierzyły prędkość, odchylenia, oraz reakcje na sytuacje na drodze. Przed jedną z sesji uczstnikom podano alkohol w ilości prowadzącej do pół-promilowego stężenia we krwi.

Symulacje nie wykazały wpływu przyjmowanych medykamentów na kontrole nad pojazdem. Jej osłabienie zostało natomiast odnotowane po spozyciu alkoholu - co ważne, w równym stopniu u obu grup. Wnioski płynące z tego badania stawiają pod znakiem zapytania sensowność restrykcji, którymi objęci są kierowcy uczestniczący w leczeniu metadonem, buprenorfiną lub LAAM.

* - to tyle jeśli chodzi o Australie - u nas od 19.07 ub.r. również obowiązują ograniczenia, tylko że polskim zwyczajem są one niedokładne, nieprezycyjne i w zasadzie nic z nich nie wynika. Wyszczególnione są opiaty, co z cała pewnościa może stanowić podstawe do przychrzanienia się jakiegoś pajaca z drogówki do uczestników programów metadonowych. O ile mi wiadomo, buprenorfina i LAAM nie są jeszcze szeroko stosowane w naszym kraju, co nie znaczy jednak że nie powinno być jasno powiedziane co wolno a czego nie wolno. Jak tylko uda mi się czegoś więcej dowiedzieć postaram się zamieścić aneks :-)

źródło: www.eurekalert.org, tłumoczenie: Prorok, redakcja: agquarx

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

WloDus1961 (niezweryfikowany)
Jestem 55 latkiem byłem uzależniony od heroiny w wieku 15 lat pierwszy kontakt z metadonem miałem w roku 1990 a w 1993 r. byłem pierwszym pacjętem w Polsce kiedy tylko się znalazł w szpitalu na ul.Nowowieiskiej w Warszawie jednak wtedy nie dorosłem do takiej terapii Przeczytałem że pacjenci robią prawko na kursach organizowanych przez psychiatrów, psychologów ludzi znających problem związany z przyjmowaniem wyliczonych dawek leczniczych, widzieli że lecznicza ilości pozwala normalnie żyć według standardów większości Wylądowałem na ustawieniu działki(na moją prośbę miała być możliwie minimalna, była tak mała że jak mnie zobaczyła szefowa punktu, od razu podniosła mi ją, bo nie nadawał bym się na dojazd z miasta zamieszkania) Nie miałem żadnych problemów jeżdżąc przez 18 lat nie ukrywałem nigdy przed patrolami zwłaszcza że często kontrola była prowadzona przed punktem metadonowym. Dopiero 29.09.16 zostałem wylegitymowany przed punktem na ul.Wolskiej gdzie byłem u okulisty po skierowanie na operację. Wszystko w porządku nie wyglądałem na będącego pod wpływem czgo kolwiek, nie zataczałem się, moja mowa była wyraźna. Lecz kiedy wsiadłem do auta i stwierdziłem że radiowóz na chodniku blokuje wyjazd podszedłem i poprosiłem o przestawienie żebym mógł wyjechać. ?..... Zaczęło się. Druga kontrola. Na razie mam zatrzymane prawko co dalej, bo przepisy są nie jedno znaczne a funkcjonariuszki zawistne , jak to były nawet narkoman jeździ autem(notabene mamy)do lekarza dostaje się bez kolejki(to nie jest prawdą, tak jak inni musimy się zapisywać, czekać na swoją kolej, na operację będę czekał około 2 lat) Wszyscy chyba chcą się z nami zamienić Specjaliści sobie a ustawodawca nie ma pojęcia ale to władza i w dupie mają dobro nas chorych, a swoją drogą ciekawe czy też by tak było dobrze gdyby dotyczyło to kogokolwiek z ich znajomych a co dopiero mówić rodziny Chcę by prawo było dla mnie a nie ja dla prawa do ściągania z mojej marnej renty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zbieŕzmy się bo siła w kupie
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Set: Lekki strach i niepewność przed nieznaną substancją i związanymi z tym efektami, uczucie ciekawości, ekscytacja generalny nastrój dobry, lekko zmęczony, nastawiony na przeżycia mistyczne. Setting: Wraz z przyjacielem, puste mieszkanie, lekko zacieniony pokój z niewielkim punktowym źródłem światła, w tle leci cicho spokojna muzyka.

          Jako że jest to mój pierwszy raport, nie mam jeszcze wyuczonego schematu opisu doświadczenia, zatem poniższy tripraport może wydawać się niepełny lub napisany bardzo chaotycznie. Pomijając fakt, że od momentu doświadczenia minęło ponad dwa tygodnie (w momencie pisania tego tekstu, a pięć tygodniu w dniu publikacji) i nie wszystko już pamiętam, wiele z rzeczy, które widziałem lub doświadczyłem, jest mi niezmiernie ciężko wyjaśnić lub sensownie przedstawić.  No, ale do rzeczy:

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Set: Wszyscy utrzymywaliśmy dobry nastrój psychiczny, byliśmy pełni nadziei, że nurt doświadczenia psychodelicznego zniesie nas na spokojne wody. Tkwimy silnie w paradygmacie holistycznym. Cele były podzielone. Naszym celem były mistyczne oświecenia, a nowicjusza zapoznanie z bardziej egzotycznymi stanami świadomości i obserwacja nas. I ku naszej uciesze po części intencje te dało się wprowadzić w życie. Setting: Naszym otoczeniem była połać lasu znajdująca się w dolinie, z przepięknym jeziorkiem okrytym płachtą leśnych gęstwin i iście z bajki wyjętą roślinnością. Wszystko działo się w porze dziennej. Pogoda była w kratkę, słoneczko i chmury. Modele interpretacyjne: Ci, którzy tutaj byli skwaszeni postrzegają się jako akolitów, czczących uniwersalną boskość, jedynego demiurga udostępnianego zgodnie ze źródłosłowiem przez enteogeny. Zgrzybiony był początkującym, kimś pragnącym przejść próbę świadomości. Kultogeny traktowaliśmy jako narzędzia umożliwiające nam doświadczenie magii, jako swego rodzaju różdzki, za pomocą których "jedno zaklęcie" przenosi w światy równoległe.

Była to sobota wg. prognoz ostatnia szansa na wypady na łono natury. Tak się szczęśliwie złożyło, że niedawno uzyskałem dostęp do kwasa. :D Więc postanowiliśmy ową sobotę należycie wykorzystać. Ogólnie zamierzałem napisać w tym roku szereg ośmiu tripraportów opisujących osiem "godnie przeżytych" sabatów, ale warunki pogodowe nie pozwoliły. Nowością było dla mnie, że tym razem jadłem w tercecie przyjaciół, z których jeden był nuworyszem i nie otwierał jeszcze bram percepcji aż tak. Nasz prowiant w gruncie rzeczy składał się na zakupione soki owocowe i gumy smakowe.

  • Dekstrometorfan

Substancja: 750mg/50 dropsów

Wiek/waga: 20 lat, 64 kg

Exp: DXM, tytoń, alko, kodeina, mj, hasz, "mieszanki ziołowe".

S&S: Własny pokój, w nausznikach jakiś dark ambient itp.

Czas: Wczoraj, około 21:00 dropsy były już wchłonięte, trip załadował się po ok. 25-35 minutach.

Opis:

  • Szałwia Wieszcza

mieszkanie, pokój, przyciemnione światło, muzyczka (metal), godzina 20.

17.06.2008

randomness