Prawo karne: Za dopalacze będą karać jak za narkotyki

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by prowadzących auta pod wpływem każdej zakazanej substancji karać z jednego przepisu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
Agata Łukaszewicz

Odsłony

519

Dopalacze to furtka dla przestępców. Ryzyko złapania i kary są nadal mniejsze niż za posiadanie i obrót narkotykami, a zyski bardzo duże – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości i zamierza to zmienić. Będzie surowiej. Odpowiedzialność za posiadanie, produkcję i szeroko rozumiany obrót dopalaczami zostanie wpisana do kodeksu karnego. A to oznacza, że taka przestępcza działalność będzie traktowana na równi z narkotykami.

Uniwersalnie dla wszystkich

– Na tym nie koniec – mówi Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. I tłumaczy, że MS chce zmodyfikować zasady odpowiedzialności za niektóre przestępstwa i wykroczenia popełniane w ruchu drogowym pod wpływem wszelkich substancji psychoaktywnych, m.in. zmieniających się dynamicznie różnych rodzajów dopalaczy.

– Myślimy o wprowadzeniu jednego uniwersalnego przepisu, który będzie miał zastosowanie wobec tych, którzy prowadzą auto pod wpływem różnego rodzaju zakazanych substancji – mówi Łukasz Piebiak.

O ostatecznym kształcie przepisu zadecyduje analiza legislacyjna dokonana na bazie wyników planowanej we wrześniu ogólnopolskiej konferencji z karnistami i toksykologami.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)

Komentarze

rozwiazanie (niezweryfikowany)
Najlepiej albo wejsc z lobby ws tzw.legal high czyli legalnych calkowicie substancji o mniejszej szkodliwosci jak eth cat etylofenidat,6-apdb dodac kilka innych kontrolowac sklad i jakosc po klopocie. Ewentualnie partia polityczna zmienic prawo ludzie dorosli powinni samodecydowac o sobie to zlamanie konstytucyjnego prawa o samostanowieniu czlowiek dorosly nie pozbawiony praw powinnien za swoje pieniadze moc kupywac cos innego jak alkohol ( niszczacy zwiazki rodziny przyjazn bardziej jak inne rzeczy) nie mamy mozliwosci wyboru brak wyboru i wolnosci brak demokracji,czlowiek umiejacy zachowac sie po czyms nie stanowiacy zagrozenia powinnien miec prawo do tego procz wsiadania za kolkiem. Przykladowa ustawa:,, nie jest zakazane posiadanie i handel tzw.legal highs z listy dozwolonych substancji rekracyjnych na terytorium RP poza wyznaczona miesieczna ilosc posiadania do 10gram na uzytek wlasny miesiecznie lub do kilograma na handel po wydaniu zezwolenia.Substancje wymienione w liscie sa podawane co miesiecznej kontroli skladu i jakosci,podatek wynosi 5% z wplywow dla budzetu panstwa,zakazuje sie natomiast prowadzenia pojazdow mechanicznych w ruchu bedac pod wplywem wymienionych srodkow.Za posiadanie innych uzywek do 5g bedzie zagrozone grzywna do 100zl ,handel malo iloscia do10g grzywno do 500zl,a powyzej do 100g 1000zl powyzej kilograma 10 000zl jedynie niebezpieczne domieszki szklo inne substancje niz te ,ktore gwarantowane byly klientowi przed zakupem zagrozone kara do 15 lat przepadkiem majatku na rzecz skarbu panstwa. Mamy po klopocie.
Zajawki z NeuroGroove
 • Ayahuasca

nazwa substancji- Ayahuasca(Peganum Harmala + Mimosa tenniflora)


poziom doświadczenia użytkownika - mj, #, benzydamina, dxm, xtc, lsd, salvia d.


set & setting- moje mieszkanie, pozytywny nastrój, strach przed nieznanym + dobry znajomy, który czuwał gdyby coś poszło nie tak.
 • Bad trip
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Marihuana

popołudnie, mieszkanie kumpla, w tle muzyka. Nastrój całkiem pozytywny. Żyjąc dłuższy czas w abstynencji nastawiałam się na przyjemną fazę.

Nie wiem czy trip, którego ostatnio doświadczyłam zasługuje na miano bad tripa ale z pewnością było to mega INTENSYWNE doświadczenie. Zacznijmy jednak od początku...

Jest sobotnie, leniwe popołudnie. Wieczorem mam zamiar wyjść na koncert, ale wcześniej wpadam do kumpla, coby się wprawić w dobry nastrój. Na początek wychylamy po kieliszku czystej, ale szybko nachodzi mnie ochota na spalenie grassu. Rodzice znajomego wybyli do pracy i mamy mieszkanie tylko dla siebie, zatem nastawiam się na przyjemną i bezstresową fazę.

 • Kodeina
 • pFPP
 • Pozytywne przeżycie

Gorszego nie było, wszystko w tekście.

Poniedziałek. Otwieram oczy, na zegarku ślini się godzina 7:50. Świetnie, za 10 minut zajęcia, dlatego odwróciłem się na drugi bok i poszedłem spać dalej, wszak spałem całe trzy godziny. Po chwili jednak dopadły mnie "wyrzuty sumienia" i zwlokłem dupsko z barłogu. Jako "chwila" mam na myśli 30 minut, oczywiście. Zaczołgałem się do łazienki. Stary, wyglądasz jak gówno. Szast-prast, OK, doprowadzony do stanu używalności. Budzik wskazuje 8:45, faaak.

 • AM-2201
 • JWH-210
 • Kannabinoidy
 • Marihuana
 • Mieszanki "ziołowe"
 • Retrospekcja
 • Tytoń

Każdy możliwy

16. 08.

To jak zdjąć z ramion bardzo ciężki plecak, albo zrobić pierwszy łyk wody w upalny dzień.

Jak zaczerpnąć haust górskiego powietrza.

Jakby znów być dzieckiem.

 

2009 

– Wyglądasz jak mała, zjarana dziewczynka.

– Może to dlatego, że jestem małą, zjaraną dziewczynką. 

randomness