REKLAMA
Koniec z "dopalaczami" - resort zdrowia zmienia przepisy

Substancja o nazwie benzylopiperazyna nie będzie mogła być sprzedawana w Polsce - taką zmianę niesie krótka nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowana przez ministerstwo zdrowia.

Alicja

Kategorie

Źródło

wp.pl

Odsłony

3279
Substancja o nazwie benzylopiperazyna nie będzie mogła być sprzedawana w Polsce - taką zmianę niesie krótka nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowana przez ministerstwo zdrowia. Benzylopiperazyna zwana też BZP to substancja syntetyczna, która po raz pierwszy pojawiła się w Unii Europejskiej w 1999 r. Podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, benzylopiperazyna działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, jednak siła jej działania jest wyraźnie mniejsza (około 10% siły działania amfetaminy). Nowelizacja została niejako wymuszona decyzją Rady UE, która zobowiązała wszystkie państwa członkowskie UE do podjęcia niezbędnych kroków, by objąć benzylopiperazyny środkami kontroli proporcjonalnymi do zagrożenia związanego z tą substancją. Decyzja dopuszcza także sankcje karne. W Polsce tzw. dopalacze sprzedawane są w funshopach. Do końca 2009 r. miało powstać sto takich punktów. Nowela ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

Michał (niezweryfikowany)
Mój kumpel jest w ciągu kofeinowym i chyba niedługo umrze! Błagam Ministerstwo Zdrowia zakażcie tego zabójczego środka!!!!!!
Darek (niezweryfikowany)
Trzeba pamiętać, że kofeina jest podobna do teiny, żeby narkomaństwo nie oszukiwało już państwa - zdelegalizujmy kawę i herbatę! I wszystkie rzeczy na k i h, a co, trzeba degeneratom przykręcić śrubę. A po służbie wiadomo, wódka, dziwki...
Staszek27 (niezweryfikowany)
Pamiętam jeszcze niedawno idioci mówili, że skoro Tusk twierdzi, że palił marihuanę to coś ruszy w stronę dekryminalizacji. Haha, już wtedy miałem z was bekę, teraz niemal spadłem z krzesła.
John (niezweryfikowany)
i tak BZP jest do dupy. Mała strata.
exses (niezweryfikowany)
Przeciez BZP to 15% oferty tego sklepu wiec o jakim zamknieciu tu pisac. Widac ze autor tego to tuman :) A te 15% zastapia czyms innym niz BZP co podobnie dziala ... wielkie halo :)
dkugiii (niezweryfikowany)
Takim zakazem robia im tylko reklame i teraz ludzie beda na potege wykupowac wszelkie dopalacze :D. Akcja IMHO udana, a producenci doapalaczy mowia, ze i tak moga wyprodukowac zamiennik. Walka z wiatrakami
Anonim (niezweryfikowany)
Ci ludzie są chyba ograniczeni umysłowo. Przecież BZP to tylko niewielka część wszystkich dopalaczy. Mogą sobie zakazywac, na to miejsce powstaną nowe. Pozatym mieli zakazać w ciągu miesiąca i co? Dzięki tej nedznej dziennikarskiej nagonce ludzie dowiedzieli sie o dopalaczach i sprzedaż napewno wzrosła. Wszyscy czekają niecierpliwie kiedy powstanie taki sklep w stolicy.
MC (niezweryfikowany)
HEEEE a niech sobie zakazuja te tabletki ja wiem jedno Spice'a juz nam nikt nie zabierze ,wiec cos czuje ze bede szczesliwy do konca zycia heee (jak malo potrzeba do szczescia heh )
Anonim (niezweryfikowany)
zakazują, zakazują a czarny rynek kwitnie a nie lepiej zalegalizować, akcyzę czerpać, pieniążki na walkę z narkomanią przeznaczyć. Prawda jest taka jak chcesz przywalić to sobie załatwisz legalnie czy nielegalnie, nielegalnie nawet łatwiej bo 24h dostępne a w sklepie to pewnie do 22 max by było... By było jakby w tym kraju w rządzie chociaż jedna mądra głowa by była.
Anonim (niezweryfikowany)
Poziom dyskutujących na forum świadczy jakie macie 'dziurki w głowie; może niektórzy stosując takie dopalacze się wykończą - będzie mniej Głupich na świecie. Polecam życie bez dopalaczy, MOżliwa opcja, dla mądrych ludzi! rzadkość, ale na szczęście takich spotykam.
Anonim (niezweryfikowany)
Poziom dyskutujących na forum świadczy jakie macie 'dziurki w głowie; może niektórzy stosując takie dopalacze się wykończą - będzie mniej Głupich na świecie. Polecam życie bez dopalaczy, MOżliwa opcja, dla mądrych ludzi! rzadkość, ale na szczęście takich spotykam.
Anonim (niezweryfikowany)
Na co komu dopalacze ? Jest alkohol i papierosy. To wystarcza.
konsumcjarz (niezweryfikowany)
Zakazać mogą BZP :) ale chemicy i tak zrobią podobny środek z piperazyny i bedzie identyczny pod inną nazwą :) a po drugie jak zakażą wszystkich piperazyn to a Anglii wysyłkowo można kupic :) a po trzecie gdyby człowiek poszukał bardziej w necie to wszystko mozna kupic :) pozdro
Zajawki z NeuroGroove
 • Amfetamina
 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)
 • Kodeina
 • LSD-25
 • MDMA (Ecstasy)

Set & Settings: wolne mieszkanie gdzieś na mazurskim zadupiu. Nastroje pozytywne, jak zwykle. Ja pracuję, Lady A. wakacjuje w pełni.

Substancje przyjęte: w sumie w przeciągu niecałego tygodnia na dwie osoby zeszło jakieś 15 opakowań Antidolu, 3 kartony kwasu, 4 tabletki ecstasy, niecały gram słabej fety, 3 paczki Akodinu i duuużo alkoholu.

Wiek: 22

 • 4-ACO-DMT
 • Przeżycie mistyczne

Noc. Nieznany niewielki lasek, gdzieś za czeską granicą. Pozytywne nastawienie, połączone z niewielkim strachem przed przyjęciem takiej dawki.

Wprowadzenie

 • 4-HO-MET
 • Katastrofa

Podekscytowanie, bardzo dobry humor, zniecierpliwienie. Oczekiwałem 'syndromu boga', zupełnego odrealnienia, ciekawych przemyśleń. Miejsce: U kumpla w domu, wieczór i noc.

Chciałbym zacząć od wstępu. Miał to być mój pierwszy raz z taką substancją, spodziewałem się po niej wiele, miałem nadzieję na mistyczne przeżycia i doznania. Trip miał wyglądać w ten sposób, że leżymy sobie z kumplem (nazwę go A.) u niego w pokoju (nota bene bardzo przytulnym i pozytywnie nastawiającym) i rozmawiając dzielimy się przeżyciami. Początkowo było zupełnie tak jak sobie wyobrażałem, a nawet lepiej. Co było później? Przeczytajcie.

 • Kokaina
 • Tripraport

Dom, chill.

Kokaina to prawdopodobnie najsłabszy narkotyk jaki znam, biorąc pod uwagę lot i cenę detaliczną - bardzo słabo sie to kalkuluje. O tyle ze jeszcze mam b.dobry kontakt i  czystośc jest zawsze wysoka, inaczej jest tostrata czasu, pieniedzy i zatok na bóg wie co tam jest w worze. Zejście potrafi być szmaciarskie, na sczescie nie trwa za długo.

randomness