Które dopalacze znikną z rynku? Nowelizacja ustawy (update)

25 sierpnia wchodzi w życie znowelizowana ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na listę kontrolowanych substancji trafia grupa "dopalaczy", w tym słynny mefedron. Sprawdź, które produkty znikną z półek sklepowych.

Kwestia wejścia ustawy w życie jest rozbieżna. W najwiarygodniejszych (rządowych) źródłach pada termin 25 sierpnia, choć niektórzy twierdzą, że właściwym terminem jest 24 sierpnia.

Według naszych informacji największe sieci sklepów z dopalaczami wycofały już ze sprzedaży produkty zawierające substancje dopisane na listę zakazanych. Możliwe jednak, że wciąż trwają wyprzedaże ostatnich partii środków zawierających któryś ze środków z grupy podanej poniżej. Producenci dopalaczy po raz kolejny zmienili asortyment, jednak nie wprowadzili nowych nazw handlowych, a jedynie oznaczyli stare produkty napisem "new legal" (lub podobnym), informując w ten sposób, że dany produkt zawiera nowy środek, którego obrót jest legalny na terenie Polski.

Użytkownicy powinni podejść bardzo ostrożnie do zmienionych produktów, ponieważ nowy środek nie musi wcale zadziałać podobnie do starego, pomimo, że posiada tą samą nazwę. Zalecamy daleko idącą ostrożność w testowaniu nowych środków.

Pomimo wysyłanych do sieci z dopalaczami próśb o podanie nazw handlowych wycofywanych substancji, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Podstawą prawną delegalizacji jest ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii  (Dz.U. 2010 nr 143 poz. 962). Stąd (PDF) możesz pobrać pełną treść ustawy.

 

Dopisano w grupie I-N (środki odurzające):

Międzynarodowe nazwy zalecane: CP 47,497
Oznaczenia chemiczne: 5-(1,1-dimetyloheptylo)-2-[(1RS,3SR)-3-hydroksycykloheksylo]-fenol

Międzynarodowe nazwy zalecane: CP 47,497-C6-Homolog
Oznaczenia chemiczne: 5-(1,1-dimetyloheksylo)-2-[(1RS,3SR)-3-hydroksycykloheksylo]-fenol

Międzynarodowe nazwy zalecane: CP 47,497-C8-Homolog
Oznaczenia chemiczne: 5-(1,1-dimetylooktylo)-2-[(1RS,3SR)-3-hydroksycykloheksylo]-fenol

Międzynarodowe nazwy zalecane: CP 47,497-C9-Homolog
Oznaczenia chemiczne: 5-(1,1-dimetylononylo)-2-[(1RS,3SR)-3-hydroksycykloheksylo]-fenol

Międzynarodowe nazwy zalecane: HU-210
Oznaczenia chemiczne: (6aR,10aR)-9-(hydroksymetylo)-6,6-dimetylo-3-(2-metylooctan-2-yl)-6a,7,10,10a-tetrahydrobenzo[c]chromen-1-ol

Międzynarodowe nazwy zalecane: JWH-073
Inne nazwy: 1-butylo-3-(1-naftoilo)indol
Oznaczenia chemiczne: naftalen-1-yl-(1-butyloindol-3-yl)metanon

Międzynarodowe nazwy zalecane: JWH-200
Oznaczenia chemiczne: (1-(2-morfolino-4-yletylo)indol-3-yl)-naftalen-1-ylmetanon

Międzynarodowe nazwy zalecane: JWH-250
Inne nazwy: 1-pentylo-3-(2-metoksyfenyloacetylo) indol
Oznaczenia chemiczne: 2-(2-metoksyfenylo)-1-(1-pentyloindol-3-yl)etanon

Międzynarodowe nazwy zalecane: JWH-398
Inne nazwy: 1-pentylo-3-(4-chloro-1-naftoilo)indol
Oznaczenia chemiczne: 4-chloronaftalen-1-yl-(1-pentyloindol-3-yl)metanon

Dopisano w grupie I-P (substancje psychotropowe):

Międzynarodowe nazwy zalecane: MEFEDRON
Inne nazwy: 4-metylometkatynon
Oznaczenia chemiczne: (±)-2-metyloamino-1-(4-metylofenylo) propan-1-on


Konsekwencje prawne posiadania lub handlu wymienionymi substancjami są takie same, jak dla dowolnego innego narkotyku. Przypominamy:

Art. 53.
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych albo słomy makowej lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Art. 56.

1. Kto, wbrew przepisom art. 33-35 i 37, wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie ikarze pozbawienia wolności do lat 10.
Art. 62.

1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.
3. W wypadku mniejszej wagi (termin wyjątkowo niejasny - przyp. hyperreal), sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (w praktyce oznacza to pewny wyrok w zawieszeniu - przyp. hyperreal).

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
zamiast mefa będzie...
MDPV, BUTYLON, METYLON
także jak zwykle dali dupy, ciekawe co będzie zamiast tych jwh...?
Anonim (niezweryfikowany)

juz masz jwh 081 i am 693 (chyba) :) pewnie niedługo cos nowego ^^

Anonim (niezweryfikowany)
jwh-081 jest już dawno zakazany.
Anonim (niezweryfikowany)

Nie JWH-081 tylko JWH-018.

Anonim (niezweryfikowany)

ale wy jestescie pojeb4ni... przeciez to wszystko to ten sam syf, a wy jestescie malymi szczurkami domowymi ktore testuja te nowinki... chcecie to wam tez cos podrzuce wlasnej roboty gamonie, nawet wasz guru od ktorego to kupujecie za gruby hajs nazywa was debilami... zalosne! chcecie byc fajni? myslicie ze bierzecie narkotyki hahahha one by was pojechaly, jak po takim gownie sie zachwycacie obsrane lajzy!! TYLKO SLABI GRACZE BIORA DOPALACZE , zalegalizowac prawdziwe, orginalne narkotyki !!!!  

Anonim (niezweryfikowany)

ale jestes fajny...

Anonim (niezweryfikowany)

Dobre:) ja tam wole tyskie ponad wszytskie i podziwac jak inni kopcą jak szczury rozne specyfiki hehe

Anonim (niezweryfikowany)

 kolejny netowy pajac ktory blyszczy swoja niby wiedza , zamiast mefa nie bedzie nic tylko jest ... mef modyfikowany :P zamiast tych jwh sa i beda jwh bo  jwh  jak sama nazwa mowi Jest W H...j :)

Anonim (niezweryfikowany)

śpieszmy sie kolekcjonować - tak szybko wycofują...

Anonim (niezweryfikowany)

Ktoś nie zauważa paradoksu całej sytuacji. W imię zapewnienia bezpieczeństwa obywateli delegalizuje się znane od wielu lat substancje (THC, szałwia wieszcza, ...) Są one i tak zawsze zastępowane przez nowe, słabiej znane i mniej przebadane substancje pochodne. 

We współczesnej chemii nie jest problemem wytworzenie nowego związku, który na początku będzie oczywiście legalny - problemem jest dokładne zbadanie jego działania przez producentów (posiadających przecież ograniczone budżety na badania i rozwój). 

A przecież nawet drobne zmiany we wzorze chemicznym, mogą drastycznie zmieniać psychoaktywność substancji pochodniej. 

Podsumowując uważam, że kolejne nowelizacje Ustawy brną dalej w niebezpiecznym kierunku!

Anonim (niezweryfikowany)

dopalacze powstały jako odpowiedź na restrykcyjne, represyjne prawo... eskalacja zakazów prowadzi do pojawiania się coraz wymyślniejszych środków chemicznych, o coraz większej ilości szkodliwych efektów ubocznych... gdyby nie te przepisy, nikomu by do głowy nie przyszło wynajdywać "dopalacze"... co prawda boom na owe "dopalacze" niedługo przeminie, bo rynek jest już przesycony i wiele sklepów zniknie /już się niektóre zaczynają zamykać/... ale jedyny sposób na szybsze zlikwidowanie problemu, to legalizacja marihuany... wyjęcie jej ze wspólnego worka z napisem "narkotyki" i nadanie statusu używki takiej, jak tytoń czy alkohol /w końcu jeden z najszkodliwszych narkotyków/... po jakimś czasie spadnie ilość uzależnionych od klasycznych "twardych", spadnie obrót alkoholem /ale to państwo sobie zrekompensuje akcyzą na "ziele"/, zaś dopalacze znikną samoistnie /popyt spadnie do 20%/... niech ktoś w rządzie wreszcie pojmie, że ludzie mają dość dyktatu alkoholu i chcą alternatywnej rozrywki... wielu nie chce też łamać prawa, więc sięgają po dopalacze... po legalizacji marihuany większości nawet do głowy nie przyjdzie, by się nimi interesować... czas nagli... młode pokolenie tak naprawdę nie zna normalnego ziela... na /czarnym/ rynku, jako efekt restrykcji /!!!/, pojawia się coraz więcej podrasowanych odmian /tudzież doprawianych bezpośrednio chemią/... jest jeszcze szansa, by ten stan rzeczy zmienić... kiedy zniesiono prohibicję w Stanach, zniknęły z rynku prymitywne samogony doprawiane kwasem siarkowym lub inną chemią... niech ktoś w rządzie wyciągnie z tego wreszcie sensowne wnioski...

Anonim (niezweryfikowany)

Jesli nie chcesz mojej zguby krokodyla z Moskwy dawaj luby !!!

Zajawki z NeuroGroove
 • Inne
 • Pierwszy raz

Lekkie podekscytowanie towarzyszące chęcią spróbowania nowej używki, początkowo na zewnątrz, chłodny dzień

Ten wpis jest ostrzeżeniem dla wszytskich i jednocześnie liczę na Twoją wyrozumiałość. Zwróć uwagę na pochylone teksty, może dadzą do myślenia. Chcę, abyś przeżył to razem ze mną.

 • albo coś podobnego
 • Bad trip
 • Marichuana
 • Marichuana

ostatnio wiele śmierci w moim otoczeniu, desperacka próba ucieczki przed rzeczywistością. Po prostu kolejne wiadro, kolejny dzień, znowu samemu w pokoju

To był kolejny dzień nudy podczas kwarantanny, ze względu na wręcz nieskończony czas całkowicie zajęłem się muzyką, codziennie po kilka godzin z tego powodu szybko dopadła mnie dysocjacja. 

 

Wczorajsze wiadro wydało mi się niezbyt sycące więc postanowiłem zmielić zielone przed wpakowaniem do lufy. Okazało się że skruszone mieści 3x bardziej  więc tyle też nabiłem. 

 

Wszystko spaliło się nim woda wylała się do połowy, i wtedy walnęłem wszystko na raz. 

 • Grzyby halucynogenne
 • Przeżycie mistyczne

Nastawienie pozytywne z chęcią do przeżycia czegoś nowego, pouczającego. Poprzednie tripy zawsze pozostawiały niedosyt, więc liczyłam na coś wyjątkowego.

Zaczęliśmy razem z chłopakiem o 18:00. Znajomy chłopaka raz/dwa razy w roku ma dostawę, tym razem wypadła w połowie listopada. Przypominam sobie, że moje pierwsze bliskie spotkanie z kapeluszami odbyło się dwa lata wcześniej w podobnym czasie. "To nie może być przypadek!"- myślę i żuję każdego grzybka z osobna - dokładnie jak za pierwszym razem, kiedy żołądek nie poradził sobie i część tripa wisiałam na toalecie. Przy kolejnych razach do spożycia potrzebowałam jakiejś przegryzki. Poszatkowane nadzieniem do tosta lub posypka na bułce + kleks z  ketchupu, który skutecznie zabija smak. 

 • Benzydamina
 • Dekstrometorfan
 • Miks

Od dluzszego czasu napalalam sie na ten miks, wiec podeszlam do sprawy nacpania sie z metodycznym entuzjazmem. Miejsce: mieszkanie moje i D. oraz okolice. D to moj Partner zyciowy.

   Wlasciwie nie wiem, skad w mojej glowie wziela sie idea nacpania sie benzydamina i DXM, czyli slynnego combo o nazwie BXM. Dotychczasowe proby z tym miksem nie urywaly dupy. Doszlam do wniosku, ze nie jestem szczegolnie podatna na benzydamine, do tej pory nie zaoferowala mi nic poza kilkoma kiepskimi halucynacjami (dobre i to), bezsennoscia i powidokami, ktorych ciezko sie pozbyc. Niemniej zaopatrzylismy sie wysylkowo w cztery saszetki proszku do irygacji pochwy i 3 opakowania leku na kaszel o nazwie Akodin.

randomness