ONZ PODTRZYMUJE PROWADZONĄ STRATEGIĘ - LECZ POZA SCENĄ ROZWIJA SIĘ RUCH NA RZECZ ALTERNATYWNEJ POLITYKI
Pomiędzy 8 a 17 Kwietnia 2003 roku Komisja d/s Środków Odurzających spotkała się w Wiedniu, aby ocenić postęp w połowie dziesięcioletniego planu uchwalonego przez światowych przywódców w Nowym Jorku w 1998 roku. Celem tego planu jest eliminacja lub znacząca redukcja popytu i podaży na nielegalne substancje przed rokiem 2008, dobrze wyraża to slogan 'Świat wolny od narkotyków, możemy to zrobić!'.
Według szefa Biura ONZ d/s Narkotyków i Przestępstw, Pana Antonio Maria Costa, cele tego planu są dalekie od realizacji. Nikt, nawet przedstawiciele rządowych agencji, nie zaprzecza iż zamiast spadku produkcji i konsumpcji narkotyków od 1998 roku obserwujemy ich znaczący wzrost. Spotkanie w Wiedniu było szansą dla Krajów Członkowskich Unii Europejskiej aby wesprzeć głosy mówiące o modyfikacji Konwencji ONZ i rozpoczęcia pracy nad nową efektywną polityką narkotykową. Wygląda na to iż szansa ta została zmarnowana, a efektem spotkania jest dalszy rozwój błędnej polityki narkotykowej oraz nierealistyczne obietnice.
Miliony Europejczyków doznają negatywnych konsekwencji ślepo egzekwowanych praw narkotykowych i nielegalnych rynków, które są efektem tych praw. Do tych konsekwencji można zaliczyć:
- przestępstwa popełniane przez uzależnionych w celu zdobycia pieniędzy na narkotyki 'z ulicy'
- rozwój zorganizowanej przestępczości
- wzrost liczby zgonów, chorób (HIV/AIDS), przedawkowań i zatruć wśród konsumentów nieregulowanego rynku nielegalnych narkotyków
- obniżenie bezpieczeństwa publicznego poprzez chaotycznych, często żyjących na ulicy użytkowników twardych narkotyków
- przeludnione więzienia, przepełniony system sprawiedliwości
Ci Europejczycy nie mogą podziękować ONZ za program walki z narkotykami, który nie rozwiązuje ich problemów. Wręcz przeciwnie, system ONZ powoduje wzrost barier dla bardziej racjonalnej i efektywnej polityki narkotykowej. System ten całkowicie ignoruje krytykę i dąży do wyciszenia wszelkich żądań reform. Przez 8 ostatnich lat, zorientowane na reformę Organizacje Pozarządowe z całego świata łączyły się, aby uformować Międzynarodową Koalicję Organizacji Pozarządowych dla Efektywnej Polityki Narkotykowej (ICN) oraz jej europejskie ramię (ENCOD). Celem tej koalicji jest stworzenie jednego, silnego głosu, nawołującego do fundamentalnych reform nieskutecznych Konwencji Narkotykowych ONZ.
"System ONZ jest kompletnie niedemokratyczny, jest jak dinozaur ślepo podążający w złym kierunku. Musimy pozbyć się tego dinozaura i stworzyć nowe realistyczne i efektywne polityki", powiedział Farid Gehioueche, koordynator kampanii ICN.
Poszczególni członkowie koalicji lobbują swoje rządy aby zaadaptowały opartą na dowodach i zorientowaną na redukcję szkód politykę.
Pod hasłem "Wiedeń 2003: Szansa dla Świata na Realistyczną Politykę Narkotykową" odbyło się wiele aktywności na narodowym i europejskim poziomie. ICN pragnie podziękować wszystkim którzy się do tego przyczynili, a szczególnie tym którzy uczestniczyli w alternatywnym spotkaniu, odbywającym się w Uniwersytecie Wiedeńskim, oraz w marszu z serca Wiednia do kwater ONZ 12 Kwietnia. Po drodze zostało wypuszczonych tysiące balonów napełnionych ziarnami konopii i opium, w nadziei na rozsianie ziaren pokojowej, efektywnej polityki narkotykowej na całym świecie.
ICN reprezentuje ponad 150 Organizacji Pozarządowych z całego świata, skupiających miliony obywateli dotkniętych wprost lub pośrednio przez toczącą się 'Wojnę z Narkotykami'.
Kontakt:
Koordynator kampanii ICN Farid Gehioueche, +33 614815679,
arid@no-log.org
Przedstawiciel ENCOD Joep Oomen, +32 2377436,
encod@glo.be
Koordynator ICN/Kanaba Artur Radosz, +48 694 929 747,
slu@hermesprime.net
Więcej informacji:
ENCOD:
http://www.encod.org
Kanaba:
http://kanaba.info
Trans-National Institute:
http://www.tni.org
UN Office for Drugs and Crime:
http://www.odccp.org
Komentarze