REKLAMA
Medyczna marihuana dla seniorów?

Najnowsze badania wskazują, że dla seniorów medyczna marihuana może okazać się nie tylko lepszą, ale również bezpieczniejszą opcją terapeutyczną w porównaniu z opioidami.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PolitykaZdrowotna.com
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

106

Ból, zaburzenia snu lub stany lękowe, neuropatia , choroba Parkinsona czy w końcu przykre efekty stwardnienia rozsianego – rozwiązanie tych problemów wieku podeszłego może leżeć w korzystaniu z marihuany medycznej. Najnowsze badania, które zaprezentowane zostaną w maju na dorocznym kongresie American Academy of Neurology wskazują, że dla seniorów medyczna marihuana może okazać się nie tylko lepszą, ale również bezpieczniejszą opcją terapeutyczną w porównaniu z opioidami.

Retrospektywnym badaniem oceniającym bezpieczeństwo oraz efektywność terapii marihuaną objęto populację 204 pacjentów o średniej wieku 81 lat (przy czym najmłodszy z pacjentów miał 72 lata, natomiast najstarszy aż 102). Chorzy objęci byli nowojorskim, stanowym programem wdrażania medycznej marihuany w terapii pacjentów zmagających się z problemami neurologicznymi. Pacjenci otrzymywali różne dawki tetrahydrokanabinolu (THC) oraz kanabidiolu (CBD) – które są głównymi substancjami czynnymi w medycznych konopiach. Seniorzy przyjmowali preparaty w postaci nalewek, suszu czy kapsułek przez średnio cztery miesiące, w trakcie których byli poddawani regularnym kontrolom lekarskim.

Efekty terapii medyczną marihuaną

Aż 69 proc. pacjentów wskazało zmniejszenie dolegliwości, jakie pierwotnie u nich zdiagnozowano – z czego aż 49 proc. wskazało na działanie uśmierzające ból, 18 proc. – na działanie poprawiające sen, kolejne 15 proc. wskazało na zmniejszenie objawów neuropatii, a 10 proc. redukcję stanów lękowych. Co warto podkreślić wykorzystanie leków na bazie marihuany medycznej pozwoliło o 32 proc. zredukować u seniorów wykorzystanie opioidowych leków przeciwbólowych.

Efekty uboczne stosowania medycznej marihuany u seniorów

Naukowcy zwrócili również uwagę na rodzaj i częstość występowania efektów ubocznych terapii w wykorzystaniem marihuany medycznej. Pojawiły się one aż u 34 proc. seniorów, natomiast po korekcie dawki odnotowano je u 21 proc. badanych pacjentów. Najczęstszymi objawami ubocznymi była senność (13 proc.), problemy z utrzymaniem równowagi (7 proc.) oraz kłopoty ze strony układu trawiennego (7 proc.). Z powodu nasilania się efektów ubocznych 3 proc. seniorów zdecydowało się zrezygnować z terapii.

Pełne wyniki badania zostaną opublikowane na początku maja podczas 71 dorocznej konferencji American Academy of Neurology.

Źródło: American Academy of Neurology ANN https://www.aan.com/PressRoom/Home/GetDigitalAsset/12893

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Lekka adrenalinka, nastawienie pozytywne. Niezaznajomienie się z substancją wiodącą. Wolna chata, luźny weekend z dwoma kumplami.

Całe zajście miało miejsce w wakacje. Niedziela godzina 17:00 spotkałem się z kolegami na mieście gdzie czekaliśmy na potwierdzenie odbioru. Po godzinie albo i więcej czekania dostaliśmy sygnał i od razu ruszyliśmy. Po dotarciu do domu gdzie czekał już na nas kartonik, rozsiedliśmy się i odpaliliśmy nutę.

  • MDMA (Ecstasy)

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

Miejsce oraz nastroje idealne

Z kumplem wpadłem na niesamowity pomysł aby tematem przewodnim dzisiejszej imprezy był syropek na kaszel, problemem okazał się fakt iż było święto ale po dłuższym marszu znaleźliśmy aptekę - pierwszy kupił mój kumpel którego poproszono o receptę na acodin (?) jednak udało się mu, zaś gdy ja tylko poprosiłem o syrop - ekspedientka z grymasem skomentowała tak przed maturą? Nie wiem skąd wiedziała że za kilka dni piszę maturę ale to nie ważne, ważny jest dzisiejszy wieczór!