Medyczna marihuana dla seniorów?

Najnowsze badania wskazują, że dla seniorów medyczna marihuana może okazać się nie tylko lepszą, ale również bezpieczniejszą opcją terapeutyczną w porównaniu z opioidami.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PolitykaZdrowotna.com
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

114

Ból, zaburzenia snu lub stany lękowe, neuropatia , choroba Parkinsona czy w końcu przykre efekty stwardnienia rozsianego – rozwiązanie tych problemów wieku podeszłego może leżeć w korzystaniu z marihuany medycznej. Najnowsze badania, które zaprezentowane zostaną w maju na dorocznym kongresie American Academy of Neurology wskazują, że dla seniorów medyczna marihuana może okazać się nie tylko lepszą, ale również bezpieczniejszą opcją terapeutyczną w porównaniu z opioidami.

Retrospektywnym badaniem oceniającym bezpieczeństwo oraz efektywność terapii marihuaną objęto populację 204 pacjentów o średniej wieku 81 lat (przy czym najmłodszy z pacjentów miał 72 lata, natomiast najstarszy aż 102). Chorzy objęci byli nowojorskim, stanowym programem wdrażania medycznej marihuany w terapii pacjentów zmagających się z problemami neurologicznymi. Pacjenci otrzymywali różne dawki tetrahydrokanabinolu (THC) oraz kanabidiolu (CBD) – które są głównymi substancjami czynnymi w medycznych konopiach. Seniorzy przyjmowali preparaty w postaci nalewek, suszu czy kapsułek przez średnio cztery miesiące, w trakcie których byli poddawani regularnym kontrolom lekarskim.

Efekty terapii medyczną marihuaną

Aż 69 proc. pacjentów wskazało zmniejszenie dolegliwości, jakie pierwotnie u nich zdiagnozowano – z czego aż 49 proc. wskazało na działanie uśmierzające ból, 18 proc. – na działanie poprawiające sen, kolejne 15 proc. wskazało na zmniejszenie objawów neuropatii, a 10 proc. redukcję stanów lękowych. Co warto podkreślić wykorzystanie leków na bazie marihuany medycznej pozwoliło o 32 proc. zredukować u seniorów wykorzystanie opioidowych leków przeciwbólowych.

Efekty uboczne stosowania medycznej marihuany u seniorów

Naukowcy zwrócili również uwagę na rodzaj i częstość występowania efektów ubocznych terapii w wykorzystaniem marihuany medycznej. Pojawiły się one aż u 34 proc. seniorów, natomiast po korekcie dawki odnotowano je u 21 proc. badanych pacjentów. Najczęstszymi objawami ubocznymi była senność (13 proc.), problemy z utrzymaniem równowagi (7 proc.) oraz kłopoty ze strony układu trawiennego (7 proc.). Z powodu nasilania się efektów ubocznych 3 proc. seniorów zdecydowało się zrezygnować z terapii.

Pełne wyniki badania zostaną opublikowane na początku maja podczas 71 dorocznej konferencji American Academy of Neurology.

Źródło: American Academy of Neurology ANN https://www.aan.com/PressRoom/Home/GetDigitalAsset/12893

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Pierwszy raz

Dobre nastawienie, brak jakiegokolwiek stresu przed próbą. Spotkanie przebiegało u kolegi w mieszkaniu niedaleko szkoły, gdzie bywaliśmy po lekcjach. Spotkaliśmy się naszą paczką z gimnazjum, żeby zajarać.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem informatykiem i nie mam duszy pisarza, ale podzielę się z wami przeżyciami z mojego pierwszego spotkania z Marry Jane. Całe zajście miało miejsce w gimnazjum, alę było to na tyle przełomowe, że pamiętam wszystko, jakby to było wczoraj. Jako introwertyk z paroma kolegami na krzyż nigdy nie ciągnęło mnie na imprezy i większość czasu spędzałem w domu. Zanim zapaliłem pierwszego skręta, raz w życiu miałem alkohol ustach. Od zawsze do wszystkiego w moim życiu podchodziłem od naukowej strony.

 • Etanol (alkohol)
 • LSD-25
 • Marihuana
 • MDMA
 • MDMA (Ecstasy)
 • N2O (gaz rozweselający)
 • Tripraport
 • Tytoń

Pozytywne, chęć wyszalenia się po okresie lockdown'u

Szczęście, uczucie do którego wielu w życiu dąży, ale nie każdy wie jak to osiągnąć. Zastanawiali się nad tym artyści, filozofowie, naukowcy i ja. Czy szczęście to jest to na co pracuje się całe życie, czy jest ono wywołane przez konkretne okoliczności. Odpowiedź na pewno nie jest jednoznaczna i u każdego jest inna, ale ja chcę się dowiedzieć co w moim przypadku ono oznacza i w tym raporcie chciałbym wam to przedstawić.

 • Gałka muszkatołowa
 • Marihuana
 • Pierwszy raz
 • Tabaka

Doświadczenie: Gałka Muszkatołowa, thc, winko

Wiek: 19 lat (48 kg)

Ilość: 50 g (2 gałki) świeżo ztartych

Oczekiwania: Pierwszy raz- przeżycie mistyczne

Ludzie: koleżanka A i koleżanka P.

Treść:

Dzień 1, 30.10.11

 • Grzyby halucynogenne
 • Tripraport

Podróż, którą opisuję poniżej, była moją najbardziej intensywną do tej pory. Przeżywałem w jej trakcie wiele emocji, od smutku do euforii. Zakończyła się wręcz mistyczną ekstazą.

Moja waga: ok. 70 kg

 

Poprzednie doświadczenia z psychodelikami: LSD (raz w życiu jeden kartonik, konkretna dawka nieznana), innym razem 15g magicznych trufli Shambhala. Do tej pory moje wrażenia z tego typu substancjami były bardzo pozytywne, dobrze radziłem sobie z intensywnymi momentami fazy.

randomness